Kısa Tüylü Kedi Cinsleri

Kedi tüylü kedi cinslerinin özellikleri ve şartları farklı olmalıdır. Kedilerin dış görünüşlerine veya davranışlarına göre farklı gruplara ayrılmalarının gerçekten önemli bir yanı vardır. Kimi hayvan severler bu durumu dış güzelliğe aldanmak olarak düşünse de kedilerin fiziksel özelliklerinin ve gereksinimlerinin farkında olmak, bunlara göre kedileri sınıflandırmak kediler içi de oldukça önemlidir.

Kısa Tüylü Kedi Cinslerinin Özellikleri

Kedilerin dış görünüşlerine göre özelliklerinin farklılık gösterdiğini düşünmek biraz garip gelebilir ancak kediler dış görünüşlerini yaşadıkları ortama ve genlerine göre özelleştirdikleri için onların görünüşlerinden bazı ön görülerde bulunmak mümkündür. Kısa tüylü kedi cinslerinin özelliklerini merak ediyorsanız sizlerle bazılarını paylaşalım;

  • Sıcağı severler
  • Az tüy dökerler
  • Bit sorununu daha az yaşarlar
  • Yıkanmaları ve temizlenmeleri kolaydır
  • Taranmaktan hoşlanmazlar
  • Soğuğu sevmezler

Kısa tüylerin özellikleri isimlerinden de anlayabileceğiniz gibi genellikle tüylerinin kısa olmasıyla alakalıdır. Bu kıl kısalığının nedeni yaşamaya alışık oldukları coğrafyalarla alakalıdır. Kısa tüylü kedi türlerinin büyük bir çoğunluğu sıcak iklimlerde yaşamaya alışmış, soğuktan hoşlanmayan kedilerdir.

Kısa Tüylü Kedi Cinsleri

Kısa tüylü kedi türleriyle tanışmak istiyorsanız onların isimleri ve görünüşleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Tüy dökme sorununa çözüm bulmak, uzun tüylerin temizliği ile vakit kaybetmemek ve yaşadığınız ortamın sıcaklığının kedilere zarar vermesini engellemek için sahiplenmenizi kolaylaştıracak kısa tüylü kedi ırkları;

Kısa Tüylü Kedi Türlerinin Bakımı

Kısa tüylü kedilerin bakımlarının uzun tüylü kedilerden biraz daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. En azından temizlik ve tüy bakımı konularında kısa tüylü kediler işinizi büyük oranda kolaylaştıracaktır. Ancak sürekli bahsettiğimiz gibi tüylerin gelişim nedenleri coğrafya ile doğrudan alakalıdır. Eğer soğuk bir iklimde yaşıyorsanız ve kısa tüylü bir kediniz varsa uzun süren soğuk algınlıklarıyla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Kısa kıllı kedi cinslerinin sağlıklı bir şekilde bakılmaları için yaşadıkları ortamın sıcaklık dengesi düzenli olarak kontrol edilmeli ve kedi cinsine uygun olacak şekilde ayarlanmalıdır. Kısa tüylü kedilerin yıkanmadan sonra uzun süreler kurulanma gibi ihtiyaçları ve uzun süren taranma ritüelleri yoktur ancak tüyleri kısa diye onları temizlik konusunda çok da başıboş bırakmamak en güzeli olacaktır.

Sponsorsponsor