Akita İnu Özellikleri ve Bakımı

Akita İnu Özellikleri ve Bakımı

Akita İnu, Küçük yapılı bir ırktır. İlk olarak Japonya’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Akita İnu genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Akita İnu Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Akita İnu cinsi bekçilik için en uygun köpek ırklarından birisidir. Gözünüz arkada kalmadan istediğiniz yerin bekçiliğini yapmasını isteyebilirsiniz. Daima tetikte olan Akita İnu, çevrede olup biteni iyice analiz edebilme yeteneğine sahiptir. Gerekli olduğu durumlarda çevik yanlarını açığa çıkarıp her şey pahasına koruma görevine devam ederler.

Akita İnu bekçilik için uygun mudur sorusu bu köpek cinsi hakkında bilgi sahibi olmayan çoğu kişi tarafından merak edilmektedir. Akita İnular feodal Japonya’da kraliyet soyundan kişileri ve asilleri korumakla görevlendirilirlerdir. Özellikle sahiplerini koruma konusunda oldukça başarılı olan bu köpekler bekçilik için çok uygundurlar.

Akita İnu Av Köpeği midir?

Akita İnu av köpeği midir diye düşünüldüğünde onların küçük boyutlarıyla birlikte iyi birer av köpeği olmadığı sanılır ancak bu yanlış bir kanıdır. Akita İnular harika av köpekleridir. Tarih boyunca özellikle samuraylarla birlikte avcılık konusunda usta olmuşlardır. Akita İnu Köpek Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Geçmişte Akita İnular Japonya’da samuraylar tarafından avcılıkta kullanılmışlardır. Genellikle çift şeklinde avlanırlar. Erkek avın dikkatini dağıtırken dişi de avı etkisiz hale getirmeye çalışır. Çoğunlukla avın izini sürerek köşeye sıkıştırırlar ve sahipleri gelene kadar oyalanırlar. Ancak günümüzde popüler bir aile köpeği olmuşlardır. Her ne kadar iyi birer avcı olsalar dahi ava giderken ilk partneriniz olarak diğer avcı köpek cinslerini tercih etmeniz tavsiye edilir.

Akita İnu Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Akita İnu ırkı ortalama olarak 10-12 yıl yaşayan uzun ömürlü köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Akita İnu ne kadar yaşar endişe duymak istemeyen çoğu kişi köpeklerine iyi bakmak ister. Akita İnu yaşam süresi onlara iyi bakarsanız tahmin edilenden çok daha fazla olabilir. Sağlıklı ve düzenli beslenmeleri, yeteri kadar egzersiz yapmaları, aşı ve veteriner kontrollerinin aksatılmaması ve en önemlisi sahiplerinden bol bol ilgi ve sevgi görmeleriyle birlikte yaşam süreleri boyunca sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürebilirler.

Akita İnu Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Akita İnu cinsi oldukça fazla tüy döker. Bu nedenle sürekli olarak bakım ve taranma gerektirir.

Akita İnu çok tüy döker mi konusunda endişelenen bir çok kişi, bu köpek cinsinin tüy bakımının ne kadar önemli olduğunu bilmez. Kalın ve çift katmanlı bir kürke sahip olan Akita İnular yıl boyu tüy dökerler. Fakat bu köpek cinsinin tüy sorunu olduğunu düşünüyorsanız biraz yanılıyor olabilirsiniz. Akita İnuların tüy bakımını yapmak çok kolaydır. Tüylerinin yapısı sayesinde taranmaları çok basit olur ve dökün tüy miktarında inanılmaz bir değişim görülür. Düzenli bir şekilde tüyleri tarandığında tüy dökme sorunu çok azalır.

Akita İnu Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Akita İnu saldırgan bir köpek cinsi. Bu ırka rahatsız edici davranışlarda bulunmamak gerekir. Fakat bu davranış yavruluktan itibaren bol bol sosyalleştirilmeyle törpülenebilir.

Çoğu kişi son derece sevimli duruşuyla Akita İnu saldırgan mıdır sorusuna hayır yanıtının verildiğini düşünür ancak bu yanlıştır. Akita İnular oldukça uysal ve sahibine düşkün olsalar da saldırgan köpeklerdir. Özellikle yabancılarla ve başka hayvanlarla anlaşma konusunda başarılı olamayabilirler. Onları en çok yemek yerken rahatsız edilmeleri saldırganlaştırır. Bu köpekler yemek yemeye oldukça düşkündür ve yiyeceklerinin önlerinden alınmasından hiç hoşlanmazlar.

Akita İnu Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Akita İnu az haylayan köpeklerdir. Gerek duymadıkça havlamayı tercih etmezler. Bu yüzden Akita İnu çok havlar mı diye endişe etmenize gerek yoktur.

Dünyanın en az havlayan köpek cinsi Akita İnu olabilir. Hemen hemen hiç havlamayan son derece sessiz bir köpektir. Fakat bu durum bazen değişebilir. Eğer her zaman sessiz olan Akita İnu birden bire oldukça yüksek sesle ve hiç kesilmeyen bir şekilde havlıyorsa bir şeylerin yolunda olmadığından kesinlikle emin olabilirsiniz.

Akita İnu Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Akita İnu cinsi son derecede zeki köpeklerdir. Fakat bazen büyük sorumluluklarda bazen konsantrasyon sorunları yaşasalar da zamanla gelişim gösterebilirler.

Köpeklerin zeki olmaları hayatın her alanında bize yardımcı olabilen bu canlıları daha da popüler hale getirmektedir. Akita İnu ne kadar zeki merak ediyorsanız onların çok zeki olduklarını bilmenizde fayda vardır. Fakat bu köpek cinsi zekalarını çok iyi kullandıkları için özgür ve bağımsız davranışlar sergiledikleri de görülmektedir. Karışık komutları yerine getirmekte son derece başarılıdırlar.

Akita İnu Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Akita İnu cinsi bazı konularda kolay eğitilebilirken bazı konuları için uzun süre eğitim alması gerekebilir.

Akita İnu eğitimi kolay mı öğrenmek istiyorsanız bir takım zorluklarla karşılaşmaya hazır olun çünkü bu köpek cinsini eğitmek hiç de sandığınız kadar kolay değildir. Bu köpek cinsi anlaması ve yetiştirmesi en zorlu olan köpeklerden birisidir. Akitalar diğer köpek cinslerinin aksine düşünme ve davranış konusunda daha “ilkel” köpeklerdir. Bu da eğitim süreçlerini zorlaştırır. Fakat yavruluktan itibaren sıkı ve disiplinli bir şekilde belirli bir rutine bağlı olarak eğitildiklerinde eğitim kolaylaşır. Ödül mamalarının kullanımı eğitimi teşvik etmek ve pozitif geri dönüş almak adına son derece önem arz etmektedir.

Akita İnu Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Akita İnu cinsi zaman zaman dışarı çıkarılıp egzersizleri yaptırıldığı sürece apartmana uyum sağlayabilir.

Akita İnu apartmanda yaşayabilir mi diye endişe duymamak için onu düzenli olarak dışarı çıkardığınızdan emin olun. Bu köpek cinsi her zaman kapalı ve dar alanlarda yaşayamaz. Uzun süre dışarı çıkmazsa baskınlık hisseder ve değişik davranışlar sergilemeye başlayabilirler. Bahçesi olan evlerde daha iyi yaşayabilseler de bu onların her zaman mutlu olacakları anlamına gelmez. Köpeğinizle birlikte bol bol zaman geçirmeniz, onların isteklerini anlamaya çalışmanız yaşadığı ortama adapte olmasında önemli bir yere sahiptir.

Akita İnu Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Akita İnu cinsi de yüksek enerjili köpeklerdendir. Aktivite yapmayı severler ve hareket ettikçe mutlu olurlar. Gün içerisinde 1-2 saatlik yürüyüşler onlara iyi gelebilir. Ancak enerjilerini atabilmeleri için başka köpeklerin olduğu parklara götürülmeleri tavsiye edilmez.

Akita İnu enerji seviyesi yüksek mi sorusu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu köpek cinsinin yüksek hareketlilik seviyesiyle başa çıkabileceğinizden emin olmanızda fayda vardır. Akitalar diğer köpek cinslerine göre daha hareketlidir. Bol bol hareket etmek ve oyun oynamak isterler. Gün içerisinde birkaç defa yürüyüşe çıkarılmaları iyidir. Fakat dışarıdaki diğer hayvanlarla karşılaştıklarında agresif olabilecekleri için daha sessiz ve sakin alanlara götürülmeleri tavsiye edilir.

Akita İnu Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Akita İnu cinsi çocuklarla iyi anlaşır. Onlarla birlikte olmayı ve zaman geçirmeyi sever.

Akita İnu çocuklarla anlaşabilir mi konusunda dikkat edilmesi gereken husus çocukların köpeklere karşı nasıl davranması gerektiğini bilecek kadar büyük olmasıdır. Çok küçük çocuklar yanlışlıkla bu köpeklerin canını yakarsa Akitalar tepki gösterebilirler. Ancak büyük çocuklarla harika bir şekilde anlaşırlar ve onlara son derece bağlı olurlar. Çocuklu ailelerin bu köpek cinsini tercih etmede tereddüt yaşamasına gerek yoktur.

Akita İnu Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Akita İnu yabancılara sıcak davranmaz. Yavruluk döneminde sosyalleştirilirse yabancılara karşı davranışında değişiklik olabilir. Yavruluktan itibaren sosyalleştirilmeyen Akita İnu yabancılara nasıl davranır konusunda çok zor bir süreç sahiplerini beklemektedir.

Akitalar aileleri dışındaki hiç kimseyi sevmez dersek doğru olur. Bu köpek cinsi sadece kendi ailesini sever. Başka hiç kimse onları ilgilendirmez. Bu yüzden herkesi potansiyel bir tehdit unsuru olarak algılar ve agresifleşir. Bu davranış törpülemek için yavruyken sosyalleştirilmeleri ve yabancılarla iletişime alıştırılmaları sağlanmalıdır. Sosyalleşmeyen Akitalar büyüdüklerinde yabancılara asla sıcak davranmazlar. Bu köpek cinsine yaklaşırken onları tetikleyici hareketlerde bulunmadığınızdan emin olmanızda fayda vardır.

Akita İnu Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Akita İnu cinsi başka petlerle iyi geçinemez. Bulunduğu ortamda tek olmak ister.

Özellikle konu diğer erkek köpekler olduğunda Akita İnu başka petlerle geçinebilir mi sorusuna kesinlikle hayır yanıtı verilir. Birden fazla pet bulunan evlerde Akita İnuların yaşaması zordur. Yavruluktan itibaren sosyalleştirilmeleri onları başka hayvanlarla bir arada yaşamaya uygun hale getirmez. Bunun tek yolu doğdukları andan itibaren başka hayvanlarla beraber büyümeleridir. Ancak o zaman onları ailelerinden biri olarak kabul edebilirler. Özellikle diğer dominant köpek türleriyle kavga etmeye çok yatkın olurlar.

Akita İnu Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Akita İnu cinsi da itaatkar sayılabilecek köpek ırklarından değildir. Genel olarak başına buyruktur. Onun ailesine çok bağlı bir köpek olduğunu düşündüğümüzde Akita İnu sahibine itaat eder mi sorusuna evet yanıtı verememek çoğu kişiyi şaşırtır.

Akita İnular özgürlükçü bir karaktere sahiptir. İlkel düşünüş ve davranış biçimleri onları kendi canı nasıl isterse o şekilde davranmaya iter. Bunun önüne geçmek adına itaat eğitimleri en erken yaşta başlamalı ve disiplin asla elden bırakılmamalıdır. İtaat konusunda dünyanın en iyi köpek cinsi olmamasına karşın ailesine son derece bağlıdır.

Akita İnu Kaç TL?

Akita İnu kaç tl sorusuna verilen yanıt değişiklik gösterir. 2022 yılı itibari ile Akita İnu fiyatları 7000 TL ile 18000 TL arasında değişirken yavru Akita İnu fiyatları 12000 TL’den başlayarak 20000 TL bandını zorlayabilir. Akita İnu fiyatlarını etkileyen bir takım faktörler bulunmaktadır. Bu köpek cinsini satın alırken aşağıda bulunan faktörlerin fiyatları etkilediğini unutmamanızda her zaman fayda vardır.

  • Şecere
  • Yaş
  • Sağlık durumu

Şecere köpeğin safkan olup olmadığını anlamakta kullanılır. Safkan köpekler her zaman daha pahalı olduğu için bir köpeğin şeceresi varsa ücreti artmaktadır. Yavru Akita İnu fiyatları da şecere olduğu zaman çok daha artabilir. Yaş ve sağlık durumu da fiyatları doğrudan etkiler. Yaşlı Akita İnu ücretleri 5000 TL ye kadar düşebilir. Köpeğin sağlık durumunun da ücretlere artış ya da azalış olarak yansıyacağı unutulmamalıdır.

Akita İnu Nasıl Bir Köpektir?

Akita İnu nasıl bir köpektir öğrenerek kendinizi buna göre hazırlamak istiyorsanız bir takım zorluklarla karşılaşmaya hazır olun. Bu köpek cinsi ailesine son derece bağlı olmasına karşın oldukça özgürlüğüne düşkündür. Bu yüzden eğitimleri her zaman kolay olmamaktadır. İlkel bir düşünce ve davranış yapısına sahip olmalarından dolayı da itaat konusunda dünyanın en iyi köpeği değildirler.

Ancak konu avcılık ve bekçilik olduğunda iş değişir. Japonya tarihi boyunca her zaman insanların yanında avcı ve bekçi olan bu köpek cinsi bu görevleri başarıyla yerine getirir. Yabancı hayvan ve insanlara karşı agresif ve saldırgan oluşu onu bu görevleri layığıyla yerine getirmekte başarılı kılmaktadır. Fakat ailesine karşı son derece nazik ve sevecendir. Özellikle ailesindeki çocuklarla gayet iyi anlaşır.

Akita İnu Özellikleri

Akita İnu özellikleri onun son dönemde çok daha popüler olmasına neden olmuştur. Japonya menşeili olan bu köpek cinsi özgürlüğüne çok düşkündür. Ailesine çok bağlı olmasının dışında onlara her zaman itaat etmeyebilir. Eğitimi de bu yüzden zordur. Verilen komutları anlama konusunda sıkıntısı yoktur fakat bunları yerine getirme kısmında sahipleriyle fikir ayrılıklarına düşebilirler.

Kalın ve çift katlı bir kürk yapısına sahip olan bu köpek çok tüy dökerler. Özellikle mevsim geçişlerinde bu daha da artar. Fakat tüy yapıları taranmak için çok uygundur. Düzenli bir şekilde tarandıklarında tüy sorunu minimalize edilebilir. Akita İnu özelliklerinden başlıcaları onların beyaz üzerine turuncu kürkleri, dik kulakları, kıvrık kuyrukları ve sağlam duruşlarıdır.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Akita İnu

Son Akita İnu Pet Üyelerimiz

Sponsorsponsor