Rottweiler Özellikleri ve Bakımı

Rottweiler Özellikleri ve Bakımı Rottweiler Özellikleri ve Bakımı

Rottweiler, Dev Irk yapılı bir ırktır. İlk olarak Almanya’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Rottweiler genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Rottweiler Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Rottweiler ırkı bekçilik için en uygun köpek ırklarından birisidir. Gözünüz arkada kalmadan istediğiniz yerin bekçiliğini yapmasını isteyebilirsiniz. Daima tetikte olan Rottweiler, çevrede olup biteni iyice analiz edebilme yeteneğine sahiptir. Gerekli olduğu durumlarda çevik yanlarını açığa çıkarıp her şey pahasına koruma görevine devam ederler.

Dünyada bu köpek cinsi sert bir bekçi köpeği olarak kabul edilir ve bu görev için adeta biçilmiş bir kaftandır. Koruma iç güdüsü son derece yüksek, güçlü ve atletik yapısıyla tehlikelerle cesurca yüzleşebilecek yapıda olan Rottweiler, oldukça zeki bir köpek cinsi olduğu için aldıkları koruma ve bekçilik eğitimlerini başarıyla tamamlarla ve çalışkan olmalarıyla birlikte bir çok temel itaat komutunu başarıyla yerine getirirler, bu yüzden Rottweiler bekçilik için uygun mudur sorusuna rahatlıkla evet yanıtı verilebilir.

Rottweiler Av Köpeği midir?

Tarihte bekçilik ve avlanma konusunda son derece başarılı köpek cinsleri bulunmaktadır. Özellikle bu görevler için eğitilen köpekler, karakteristik yapılarında da bu izleri taşıyorlarsa görevlerini başarılı bir şekilde yerine getirmektedirler. Avcılık konusunda iyi olabilmesi için bir köpekte bulunması gereken özellikler arasında güçlü koku alma duyusu, iz sürme yeteneği ve atletik bir vücut yapısına sahip olmasıdır. Rottweiler, avcılık konusunda son derece yetenekli bir köpektir.

En çok kullanıldığı alan olan bekçilik görevini başarılı bir şekilde yerine getirmesinde sahip olduğu avlanma iç güdüsü yatmaktadır. Çevresini dikkatli bir şekilde kontrol ederek tehlikeleri sezme, sürüsündeki hayvanları gütme ve tehditlerle cesurca çarpışma yeteneklerine sahip oldukça güçlü bir köpek cinsi olan Rottweiler, avlanma esnasında gerekli eğitimleri aldığı takdirde son derece başarılı sonuçlara imza atacaktır. Rottweiler av köpeği midir için Rottweiler köpek sahiplenme düşünen kişilere önerilebilen bir köpek cinsidir.

Rottweiler Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Rottweiler ırkı ortalama olarak 12-15 yıl yaşayan uzun ömürlü köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Büyük köpek ırklarından olan bu köpek cinsi, geniş bir hareket ve egzersiz alanına ihtiyaç duymaktadır. Sık sık yürüyüşe ve koşuya çıkan, oyun oynamayı seven canlılar olmalarından dolayı vücutları için önem taşıyan hareket kabiliyetine sahip olamadıklarında ve sağlıklı bir şekilde beslenmeyip gereken ilgi ve şefkat gösterilmediğinde yaşam süreleri değişiklik göstermektedir. Rottweiler ne kadar yaşar tam manasıyla sahiplerinin onlara ne kadar iyi baktıklarıyla orantılıdır.

Rottweiler Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Rottweiler ırkı orta derecede tüy döker. Haftada bir tüylerini tarayıp bakım yapmak yeterli olur.

İlkbahar ve sonbahar mevsimleri Rottweilerler için tüy değiştirme dönemleridir. Özellikle bu mevsimlerde Rottweiler çok tüy döker mi diye kaygılanan kişiler için kötü haberimiz var. Tüy dökmeye başladıklarında cilt bakımları aksatılmamalı, düzenli olarak taranmalı ve gerektiğinde yıkanmaları gerekmektedir. Tüy dökme dönemleri sona erdiğinde oldukça az tüy dökmeye başlarlar. Ancak köpeğiniz sürekli fazla miktarda tüy döküyorsa bunun altında bir sağlık sorununun yatabileceği unutulmamalıdır ve veterinere başvurulması gerekebilir.

Rottweiler Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Rottweiler ırkı oldukça saldırgan olarak bilinsede bu yanlış bir kanıdır. Unutulmamalıdır ki “kötü köpek yoktur, kötü sahip vardır”. Bu yüzden Rottweiler cinsi köpek cinsine ön yargıyla yaklaşılır.

Sanılanın tam aksine yukarıdaki resimde olduğu gibi oldukça sevecen ve korumacı bir tavra sahip olan bu köpekler, yeteri kadar sosyalleştiklerinde ve gerekli eğitimi aldıklarında saldırgan davranışlar ve agresif tutumlar sergilememektedirler. Fakat yüzyıllardır koruma ve bekçi köpeği olarak kullanılıyor olmaları, genlerinde bulunan duyguları harekete geçirerek yabancılara karşı temkinli davranmalarını ve özellikle ailesine karşı tehdit oluşturan durumlarda saldırganlaşmalarına neden olmaktadır. Bundan dolayı Rottweiler saldırgan mıdır sorusuna doğru bakıldığında hayır, kötü davranıldığında evet yanıtını vermek mümkündür.

Rottweiler Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Rottweiler köpek sahiplenmek isteyen kişiler Rottweiler çok havlar mı merak etmektedir. Rottweiler orta derecede havlayan köpek ırklarındandır. Gürültüleri rahatsız edici düzeyde değildir ancak yeri geldiğinde kendilerini belli ederler.

Özellikle kendi bölgesine istemediği bir insanın veya hayvanın girmesiyle güçlü bir şekilde havlamaya başlayacaktır. Ancak bu onun sürekli havladığı anlamına gelmemektedir. Ailesiyle birlikte yaşarken son derece uysal ve sevecen bir köpek olur. Yavruluk çağından itibaren gerekli eğitimleri düzgün bir şekilde aldığında aile içerisinde fazla havladığı görülmemektedir. Yine de yabancılara karşı dikkatli olunmasında fayda vardır.

Rottweiler Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Rottweiler zeki köpek ırklarından birisidir. Eğitimleri kolaydır ve komutları anlayabilirler.

Yüksek zekası sayesinde en önemli özelliği olan koruma ve bekçilik görevlerini son derece başarılı bir şekilde uygularlar. Verilen komutları kolay bir şekilde öğrenebilirler. İyi bir eğitime tabi tutulduklarında kimlere karşı nasıl davranmaları gerektiğini bilirler ve olası durumlarda ne gibi tepkiler ortaya koymaları gerektiğini ayırt edebilirler. Rottweiler ne kadar zeki diye merak ediyorsanız buradan onların son derece zeki bir köpek cinsi olduklarını anlayabilirsiniz.

Rottweiler Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Rottweiler ırkı bazı konularda kolay eğitilebilirken bazı konuları için uzun süre eğitim alması gerekebilir.

Oldukça zeki bir köpek cinsi olmalarıyla birlikte eğitimlerinde fazla bir güçlükle karşılaşılmamaktadır. Komutları rahatlıkla anlayabilirler ve uygulayabilirler ancak bunun için sabır ve tekrar gerekmektedir. Ailelerine karşı bağlı, uysal ve koruyucu davranışlar sergileyen bu hayvanların aşırıya kaçmamaları için disiplinli bir eğitimden geçmeleri gerekir. Verilecek eğitim boyunca sabırlı olunmalı ve gerekli tekrarlar yapılarak eğitim başarılı olduğunda ödül verilmelidir. Bu adımlar takip edildiğinde Rottweiler eğitimi kolay mı oldukça eğlenceli ve basit bir hal alacaktır.

Rottweiler Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Rottweiler ırkı zaman zaman dışarı çıkarılıp egzersizleri yaptırıldığı sürece apartmana uyum sağlayabilir.

Rottweiler apartmanda yaşayabilir mi diye sorulmasının en büyük nedeni iri bir köpek cinsi olmasıdır. İri ve yapılı bir köpek cinsi olmasına karşın sürekli aşırı hareketten hoşlanmaz. Fakat bu hiç hareket etmek istemediği anlamına da gelmemektedir. Oyun oynamayı ve sahipleriyle vakit geçirerek eğlenmeyi çok seven canlılar olan Rottweilerlar, günlük olarak düzenli yürüyüşlere ve park ya da bahçe gibi alanlarda koşulara çıkarıldıkları takdirde apartmanda yaşamaya rahatlıkla devam edebilirler.

Rottweiler Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Rottweiler ırkı ise orta derecede enerjik bir köpektir. Yüksek egzersiz ihtiyaçları yoktur ancak tamamen hareketsiz kalmayı da sevmezler. Eğer Rottweiler enerji seviyesi yüksek mi diye düşünüyor ve çok enerjik olmayan bir köpek sahiplenmek istiyorsanız bu köpek cinsi tam size göredir.

Koruma ve bekçilik duygularının son derece yüksek olması nedeniyle sürekli etrafta dolaşıp enerji sarf etmek çok hoşlarına gitmez. Daha ağır başlı ve sakin kalmayı tercih eden bu köpekler, bir tehlikeyle karşı karşıya kalındığı zaman tam anlamıyla değişirler. Özellikle sahiplerine ve ailelerine karşı oluşan tehditler karşısında agresifleşir ve patlamaya hazır bir enerji topu haline dönebilirler.

Rottweiler Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Her ne kadar heybetli bir köpek olsa da resimde de görebileceğiniz gibi Rottweiler ırkı oldukça sevimlidir ve çocuklarla iyi anlaşır. Onlarla birlikte olmayı ve zaman geçirmeyi sever.

Fakat Rottweiler çocuklarla anlaşabilir mi düşünerek sahiplenmek isteyen kişilerin yine de çocuklarla zaman geçirirken davranışlarını takip etmelerinde fayda vardır. Geçmişten gelen sürü gütme davranışları nedeniyle çocukları burnuyla dürterek yönlendirdiği sıkça karşılaşılan bir harekettir. Çocukların sürekli koşup oynaması onların içinde yatan av iç güdüsünü harekete geçirerek heyecanlandırabilir anca bu tehlikeli bir durum değildir ve ailelerine karşı asla saldırgan ve agresif davranışlar sergilememekle birlikte son derece koruyucudurlar.

Rottweiler Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Rottweiler cinsi yabancılara karşı temkinli davranır. Yabancı birinden kötü enerji alırsa gidene kadar takibe alır. Her hareketinden tehlike beklemeye başlar. Bunun altında yatan en önemli etken sahiplerine karşı duyduğu sarsılmaz koruma iç güdüsüdür.

Rottweiler yabancılara nasıl davranır diye merak ediyorsanız temkinli olmalısınız. Oldukça zeki olan Rottweiler cinsi köpekler, karşılaştıkları kişinin hareketlerini takip ederek onların tehlike arz edip etmediklerine kanaat getirebilirler. Tehdit arz eden durumlara karşı kendilerini cesurca ileriye atarak son derece agresif davranışlar sergileyebilirler. Bu durumun kontrol altına alınması için gerekli eğitimlerin tekrarlı ve düzenli bir şekilde verilmesi gerekir. Sahiplere oldukça önemli bir görev düşen bu konuda iyi ve disiplinli bir eğitim almış olan bir Rottweiler, hiçbir sorun çıkarmadan rahatlıkla bakılabilir bir hale dönüşecektir.

Rottweiler Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Rottweiler ırkı başka petlerle geçinemez. Başka petlerin olduğu ortamlarda huzursuz olur.

Dominant bir cins olan bu köpekler, kendi alanlarına başka hayvanların girmesinden fazla haz etmezler. Bundan dolayı Rottweiler başka petlerle geçinebilir mi yanıtına her zaman kesin bir şekilde evet yanıtı verilemez. Bu durumun önüne geçmek için yapılabilecek en iyi şey yavruluk dönemlerinden itibaren yeteri kadar sosyalleştirilmeleri olacaktır. Başka hayvanlarla ve insanlarla tanışarak onları potansiyel birer tehdit şeklinde algılamak yerine hal ve hareketlerini takip ederek kanaat getirirler ve uygun gördükleri takdirde onlarla arkadaşlık edebilirler.

Rottweiler Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Rottweiler ırkı ise sahibine itaat eder ve olabildiğince sözünü dinler. Bu aşamada sahiplerin davranışları önem arz etmektedir. Kötü şartlar altında beslenen ve bakılan bir Rottweilerın sahibine karşı itaatsiz etmesi beklenebilir. Rottweiler sahibine itaat eder mi sorusunun yanıtı sahibinin ona davranış şekliyle birlikte değişmektedir.

Ancak uysal, sevecen ve korumacı bir köpek cinsi olmaları, sahiplerine düşkün olmalarını sağlar. İyi bakılan ve eğitilen bir Rottweilerın sahibinin sözünden asla çıkmadığı ve son derece itaatkar olduğu söylenebilir. Zeki birer köpek olmaları, verilen komutları oldukça iyi anlayabilmelerini sağlamaktadır. Sahiplerine karşı gelen tehditlere oldukça cesur bir şekilde göğüs geren bu köpekler, kötü muamele ile karşılaştıkları takdirde verilen komutları uygulamaz ve saldırgan davranışlarda bulunurlar. İyi bir köpek sahibi olmak isteyen kişilerin köpeklerine iyi muamele etmeleri gerekir.

Rottweiler Orjinali Nasıl Anlaşılır?

Bir köpek sahiplenmek istediğiniz zaman onun safkan olup olmaması vereceğiniz kararı etkileyebilir. Birbirinden farklı özellikleriyle ve görünüşleriyle yüzlerce etkileyici köpek cinsi arasından bazıları, onlara has özelliklerle ilgi çekmeyi her zaman başarmıştır. Bu özellikleri saf haliyle korumaları adına ırk dernekleri tarafından koruma altına bile alınabilen safkan köpeklerin orijinal olup olmadığını anlamanın çeşitli yolları vardır.

 • Seceresini kontrol etmek
 • Anne babasını kontrol etmek
 • Cinse ait özellikleri kontrol etmek
 • Irk dernekleriyle iletişime geçmek

Rottweiler köpek sahiplenmeden önce rottweiler orjinali nasıl anlaşılır konusu hakkında bilgi sahibi olduğunuzda sonradan sürprizlerle karşılaşma olasılığını ortadan kaldırmış olursunuz. Secere köpeklerde soy durumunu öğrenmeye yarar ve bunun sayesinde onun safkan olup olmadığını anlayabilirsiniz. Seceresi bulunmadığında anne ve babanın safkan olduğunun bilinmesi de işe yarayacaktır. Safkan köpekler onlara ait özelliklerin tamamını bünyelerinde barındıracağından bu özelliklere dikkat edilmesi ve gerektiği takdirde ırk dernekleriyle iletişime geçilmesi gerekebilir.

Rottweiler Çenesi Kaç Ton Basar?

Özellikle büyük köpek ırkları son derece kuvvetli canlılardır. Atletik yapıları ve kaslı vücutları sayesinde altından kalkması zor olan görevleri başarıyla yerine getirebilirler. Konu güç olduğunda ise çoğu köpek sever cinsleri kendi aralarında sıralama konusunda oldukça heyecanlı oluyor. Çoğu insan için güç, bir köpeği tercih etmede önemli rol oynayan faktörlerden birisi olabiliyor. Bu durumda çoğu kişi Rottweiler çenesi kaç ton basar diye merak ediyor.

Bir Rottweiler çenesiyle santimetrekareye 23 kilogram basınç uygulayabilir ve bu onu köpekler alemindeki en güçlü köpeklerden biri yapmaktadır. Her ne kadar köpek dünyasının en güçlüsü olan Kangal’a yaklaşmakta zorlansa da yine de konu güç olduğunda Rottweiler sizi yardı yolda asla bırakmayacaktır. 

Rottweiler Kaç Kilo Olmalı?

Köpekler sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek adına belirli boyutlara ulaşmak zorundadır. Cinsin gerektirdiği boy ve kilo oranına ulaşılmadığı takdirde çeşitli sağlık sorunları baş gösterir. Bu durumun önüne geçmek adına düzenli olarak kilo takibi yapılmalı ve sağlıklı bir diyet uygulanmalıdır. Alınan her kilo sağlıklı olmaz, bu yüzden köpeklerin doğru bir şekilde beslendiğinden emin olunmalıdır. Bir Rottweiler’ın sahip olması gereken kilo yaşına göre değişkenlik gösterir.

 • 2 aylık rottweiler kaç kilo olmalı: 8-9 kg
 • 3 aylık rottweiler kaç kilo olmalı: 15-17 kg
 • 4 aylık rottweiler kaç kilo olmalı: 17-23 kg
 • 5 aylık rottweiler kaç kilo olmalı: 24-31 kg
 • 6 aylık rottweiler kaç kilo olmalı: 31-35 kg
 • 7 aylık rottweiler kaç kilo olmalı: 35-40 kg
 • 8 aylık rottweiler kaç kilo olmalı: 45-45kg
 • 9 aylık rottweiler kaç kilo olmalı: 35-50kg
 • 10 aylık rottweiler kaç kilo olmalı: 35-50kg

Listeden de anlaşılabileceği gibi Rottweiler kaç kilo olmalı sorusuna, büyüdükçe belirli bir kilo aralığında kalması gerekir yanıtını vermek mümkündür. Yavruluktan ilk yaşını doldurana kadar güçlü bir şekilde kilo alması gerekirken ardından hep aynı kilo aralığında kalması, sağlıklı bir yaşam sürmesi adına önem arz etmektedir. Özellikle yavruyken vücudunun ihtiyaç duyduğu protein, vitamin ve lifli yapıdaki mamaları tüketmesi gelişimini güçlendirecektir.

Rottweiler Hangi Mama Verilir?

Köpekler yaşamlarının farklı evrelerinde farklı şekilde beslenme ihtiyacı duyarlar. Her köpek cinsi aynı şekilde beslenemeyeceği gibi genç bir köpek ile yaşlı bir köpeğin beslenmesi arasında da farklılık olacaktır. Özellikle yeni büyüyen bir köpeğin bolca ve protein ağırlıklı beslendiği görülürken yaşlı bir köpeğin daha az ve hafif yemek tükettiği görülür. Bu durumun yaşanmasının altında yatan en önemli etken sağlık sebepleridir. Düzgün beslenmeyen bir köpek hem hastalıklara açık olacaktır hem de yaşam süresi kısalacaktır. Peki Rottweiler hangi mama verilir?

Bu mamalar Rottweilerlar tarafından oldukça beğenilen mamalardır. Hem onların beslenme yapısına uygun besin maddelerine uygun olmaları hem de farklı aroma paletiyle en seçici Rottweiler için bile vazgeçilmez bir tat haline gelirler. Tercih edilebilecek farklı boyut seçenekleriyle de köpeğinizin en sevdiği mamayı bulduktan sonra yüksek miktarda alım yaparak bütçenizi koruyabilirsiniz.

Rottweiler İtaat Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpeklerin itaatkar olmaları son derece önemlidir. İtaat sorunları olan bir köpek hem sahibine hem de çevresindekilere çeşitli sıkıntılar yaratmaya meyillidir. Bunun önüne geçilmesi adına sahiplenilmek istenen köpek cinsinin ne kadar itaatkar olduğu, eğitim sürecinin zorluğu ve süresi hakkında önceden araştırma yapmak avantaj sağlamaktadır. Eğer bir Rottweiler köpek sahiplenmek istiyorsanız mutlaka Rottweiler itaat eğitimi nasıl verilir konusu hakkında bilgili olmalısınız.

İtaat eğitimine her zaman yavruluğa adım atıldığı andan itibaren başlanılması gerekir. Eğitim verme süresi geciktiğinde süreç hem zorlaşacak hem de uzayacaktır. Yavrunun erkenden eğitime başlamasının en önemli avantajı verilen komutlara alışmasıdır. Eğitimleri köpeğin anlayamayacağı kadar kısa ya da dikkatini dağıtacak kadar uzun olmamalıdır ve mutlaka bol bol övgü ve ödül maması kullanılarak istenilen komutun gerçekleştiği bilgisi köpeğe hissettirilmelidir. Sabır ve bol pratik, başarılı bir eğitimin en önemli anahtarlarıdır.

Rottweiler Nasıl Saldırganlaşır?

Köpekler doğaları gereği oldukça meraklı ve keşfetmeyi seven canlılardır. Yavruluktan itibaren çeşitli oyunlar oynayarak bu yeteneklerini geliştirmeye başlarlar. Etraflarını keşfetmek ve sürekli göz gezdirmek yapmayı en çok sevdikleri şeydir. Kendi alanlarına hakim olmak çoğu dominant köpeğin en çok gösterdiği tavırlar arasında yer almaktadır. Ailesine ve kendisine karşı ortaya çıkan tehditlere karşı saldırgan davranışlar sergileyebilen köpeklerde bu içgüdü atalarından miras olarak kalmıştır.

Koruma iç güdüsü son derece yüksek olan Rottweiler, bu duyusunun gelişmesi için 1 yaşına kadar büyümesi gerekebilir. 1 yaşına kadar hala küçük bir yavru köpek gibi davranır ancak büyüdüğünde ve gerekli eğitimleri de aldıysa bu iç güdüsü ortaya çıkmaya başlar. Bir Rottweiler kaç aylıkken saldırır diye merak ediyorsanız 1 yaşına kadar koruma iç güdüsünün ortaya çıkmasını beklemelisiniz. Bu dönemden sonra özellikle bekçilik görevlerinde yabancılara karşı eğitimleri gereği saldırganlık ve agresiflik belirtileri göstermeye başlayacaktır.

Rottweiler Saldır Komutu Nasıl Öğretilir?

Köpekler son derece zeki varlıklardır ve eğitilmeye gayet müsaittirler. Yavruluk döneminden itibaren disiplinli bir eğitime tabi tutulan köpekler, verilen görevleri son derece başarılı bir şekilde yerine getirir. Ancak her köpeğin eğitilme süreci aynı değildir ve bol miktarda sabır ve pratik gerektirir.

Rottweiler saldır komutu nasıl öğretilir diye merak ediyorsanız size tavsiyemiz resimde görüldüğü şekilde bir uzmandan yardım almanızdır. Koruma köpeği olarak kullanılan Rottweilerlar güçlü köpeklerdir ve uzman kişiler tarafından eğitilmediklerinde ortaya çok tehlikeli sonuçlar doğabilir. Köpekleri saldırgan şekilde yetiştirmek son derece yanlış bir davranıştır ancak polislik gibi mesleklerde suçluları alt etmede kullanılan cinslerden olan Rottweiler, uzman kişiler tarafından doğru şekilde eğitildiğinde çok büyük bir yardımcı haline gelir.

Rottweiler Köpek Özellikleri

Rottweiler köpek cinsi, sahibine oldukça bağlı, ailesine düşkün bir koruma ve bekçi köpeğidir. Hayvan sürülerini gütme yeteneğine sahip olmasının yanında avcılıkta da son derece ustadırlar. İzleri harika bir şekilde takip edebilir ve karşısına çıkan tehlikelerle cesurca baş edebilirler. Yapısı itibari ile büyük köpek ırklarından olsa da heybetli ve asil görünüşünün altında sevecen ve oyuncu bir kişilik yatmaktadır.

Ailesiyle vakit geçirmeyi ve oyunlar oynamayı çok severler. Son derece itaatkar ve eğitilmeleri kolay olan Rottweiler köpek cinsi, ağır başlı ve sakin yapısıyla bilinir. Ancak ailesini tehlikeye atan bir tehditle karşı karşıya kaldığında öne atılmaktan asla korkmaz. Sanılanın aksine çocuklarla da arası çok iyi olan bu köpekler, dominant bir cins olmalarından dolayı etrafta bulunan başka petlerle çok iyi anlaşamayabilirler. Fakat yavruluktan itibaren sosyalleştirilmeye başlanan ve gerekli eğitimleri alan bir Rottweiler, başkalarına karşı saldırgan ve agresif tutumlar sergilemeyecektir.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Rottweiler

Son Rottweiler Pet Üyelerimiz

Sponsorsponsor