Kangal Özellikleri ve Bakımı

Kangal Özellikleri ve Bakımı Kangal Özellikleri ve Bakımı Kangal Özellikleri ve Bakımı
Yaşam Süresi

12-15 yıl

Boyut

Dev Irk

Ülke

Türkiye

Kangal, Dev Irk yapılı bir ırktır. İlk olarak Türkiye’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Kangal genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Kangal Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Kangal ırkı bekçilik için en uygun köpek ırklarından birisidir. Gözünüz arkada kalmadan istediğiniz yerin bekçiliğini yapmasını isteyebilirsiniz. Daima tetikte olan Kangal, çevrede olup biteni iyice analiz edebilme yeteneğine sahiptir. Gerekli olduğu durumlarda çevik yanlarını açığa çıkarıp her şey pahasına koruma görevine devam ederler.

Kangal Av Köpeği midir?

Kangal ırkı av köpeği değildir. Nesillerdir av içgüdüleri gelişmemiş olan Kangal cinsi ne kadar eğitilirse eğitilsin iyi bir av köpeği olamaz. Başka yönleriyle ön plana çıkan bu cins av için tavsiye edilmemektedir. Kangal Köpek Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Kangal Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Kangal ırkı ortalama olarak 12-15 yıl yaşayan uzun ömürlü köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Kangal Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Kangal ırkı orta derecede tüy döker. Haftada bir tüylerini tarayıp bakım yapmak yeterli olur.

Kangal Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Kangalsaldırgan bir köpek ırkıdır. Bu ırka rahatsız edici davranışlarda bulunmamak gerekir.

Kangal Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Kangal ırkı oldukça havlayan köpeklerdir. Havlayarak kendilerini ifade etmeyi severler.

Kangal Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Kangal en zeki köpek ırklarından birisidir. Görevlerini çok iyi şekilde yerine getirebilirler.

Kangal Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Kangal ırkı kolay eğitilebilen köpeklerdir. Öğrenmesi gereken konuyu kolayca kavrayıp uygulayabilir.

Kangal Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Kangal ırkı doğası gereği apartmanda yaşayamaz.

Kangal Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Kangal ırkı ise orta derecede enerjik bir köpektir. Yüksek egzersiz ihtiyaçları yoktur ancak tamamen hareketsiz kalmayı da sevmezler.

Kangal Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Kangal ırkı çocuklarla iyi anlaşır. Onlarla birlikte olmayı ve zaman geçirmeyi sever.

Kangal Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Kangal cinsi yabancılara kötü davranır. Yabancı birinden kötü enerji alırsa gidene kadar takibe alır. Her hareketinden tehlike beklemeye başlar.

Kangal Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Kangal ırkı başka petlerle karşı tarafın tavrına göre geçinir. Bir pet ona iyi davranırsa iyi olur, kötü davranırsa geçinmekte sorun yaşar.

Kangal Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Kangal ırkı ise her zaman sahibinin sözünü dinler ve başına buyruk davranışlarda bulunmaz.Bu cins itaatkar köpek ırkları arasında en iyileri arasındadır.

Kangal Yasaklı Mı?

Bakanlık tarafından paylaşılan 2022 yasaklı köpekler listesine göre kangal yasaklı değildir. Kangalların ülkemizde üretilmesi, sahiplendirilmesi, satışı ve beslenmesi serbesttir. İsteyen herkes kangal sahibi olabilir. Yasaklı köpekler listesi her yıl yenilendiğinden emin olmak adına sahiplenmeden önce ileriki yıllarda liste incelenebilir. Ülkemizde Kangal köpeği yasaklı değilken Danimarka gibi bazı ülkelerde yasaklıdır.

Kangal Fiyatı Ne Kadar?

Kangal köpekler çok iyi çoban köpekleridir. Büyük sürüler yıllardır iç rahatlığıyla kangallara emanet edilir. Ülkemizin yerel ırkı olan kangal köpekleri en fazla Sivas ilinde üretilmektedir. Kangal yavrusu fiyatı genel olarak 1500-3500 fiyat aralığındadır. Yetişkin kangal fiyatı da yavrulardan farklı değildir.

Kangal Renkleri Nelerdir?

Kangal köpekleri birkaç farklı renkte olabilir. Açık krem tonlarından kurt grisi tonlarına kadar tüy renkleri görülebilmektedir. Birden çok renkte olmazlar, tüm tüyleri aynı renktedir. En bilinen kangal renkleri şunlardır:

  • Açık kahverengi
  • Boz
  • Açık Dore
  • Gri

Safkan Kangal Nasıl Anlaşılır?

Kangal köpekleri çok iyi sürü köpekleridir. Bu nedenle özellikle hayvancılıkla uğraşan kişiler sürülerini koruması için kangallara emanet ederler. Bir köpeğin safkan kangal olduğunu anlamanın en kolay yolu şeceresine bakmaktır.

Şayet köpeğin şeceresi yoksa orijinal kangal olduğu fiziksel özellikleriyle anlaşılmaya çalışılabilir. Safkan kangal köpeklerinin en dikkat çekici özellikleri simit şeklinde içe kıvrılan kuyruklarıdır. Bu köpeklerin ağız ve kulakları siyah renktedir. Patileri güçlüdür ve geniş göğüslüdürler.

Kangal Ne Zaman Çiftleşir?

Kangal köpekleri iri yapılı olduklarından gelişimleri uzun sürer. Bir kangalın dişi veya erkek olduğu fark etmeksizin gelişimi 18 aylık olduğunda tamamlanır. Bu nedenle 18 aylıktan küçük bir kangal kızgınlığa girse bile çiftleştirilmemelidir. Özellikle dişi kangallar 12 aylık olduklarında kızgınlığa girebilir. Kızgınlığa girmiş olmasına rağmen bir kangalın 18 aydan erken bir zamanda çiftleştirilmesi sakıncalıdır.

Kangal Kaç Ayda Doğurur?

Kangal köpeklerinin gebeliği 598-63 gün arası sürer. Sağlıklı bir gebelik süreci geçiren kangal 2 ayda doğurur. Gebelik süresince kangalların beslenmesine özen gösterilmelidir. Ani hava değişiminden korunmaları gerekir.

Kangal Kaç Yavru Doğurur?

Kangal köpekleri genellikle 7-8 yavru doğurur. Doğurgan yapılı oldukları için dişi kangallar uzun yıllar yavru doğurabilir. Bu köpeklerde ölü doğum oranı düşüktür ve %2-14 arasındadır.

Kangal Ne Kadar Büyür?

Dişi kangal köpekleri 63-75 cm arasında boya sahip olurlar. Ağırlıkları ise genellikle 41-59 kg aralığında olur. Erkek kangal köpeğinin boyu ise 70-80 cm olurken kilosu 50-60 kg olur. Kangal köpeklerinin büyümesi ilk 12 ay çok hızlıyken 12 aydan sonra yavaş bir seyir alır. Gelişimlerini tamamlamaları ise 18 ayı bulur.

Kangal Nerede Satılır?

Kangal köpeği, adını Sivas’ın Kangal ilçesinde almıştır ve en fazla burada üretilmektedir. Sivas’taki üretim tesislerinde kangal satışı yapılır. Yine ülkemizin farklı yerlerindeki köpek üretim çiftliklerinde de kangal satılır.