Cane Corso Italiano Özellikleri ve Bakımı

Cane Corso Italiano Özellikleri ve Bakımı Cane Corso Italiano Özellikleri ve Bakımı

Cane Corso Italiano, Büyük yapılı bir köpek cinsidir. İlk olarak İtalya’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Cane Corso Italiano genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Cane Corso Italiano Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Cane Corso Italiano ırkı bekçilik için uygundur. Tabiatları gereği korumacı yapıda olan Cane Corso Italiano belli bir nokta için görevlendirildiklerinde koruma işini layığıyla yerine getirebilirler. Anormal durumlara karşı temkinli ve dikkatlidirler. Tehlikeyi hissettiklerinde havlayarak veya atılımda bulunarak belli ederler. Koruyucu iç güdülerini kullanarak çevresinde kendine yakın hissettiği kişiler için tehlike oluşturan durumlarda cesur bir şekilde öne atılırlar.

Atalarından gelen sahiplerine karşı bağlılık ve itaatkarlık duyguları sayesinde, gerekli eğitimleri aldıkları andan itibaren verilen görevi en iyi şekilde yerine getirmek üzere hazır bir hale gelirler. Bekçiliğin gerektirdiği yetilere sahip köpek cinsleri arasında bulunan Cane Corso, ailesine son derece sadık, insanlarla uyumlu bir şekilde yaşayabilen ve kolay eğitilebilir olması ile dışarıda yaşamaya elverişli oluşu sayesinde bekçilik görevi için rahatlıkla seçilebilir.

Cane Corso Italiano Av Köpeği midir?

Cane Corso Italiano ırkı tam olarak av köpeğidir. Adeta avcılık için yaratılmış olan bu köpekler, avda başarılı olmalarını sağlayan özelliklere sahiptirler. Çok iyi iz takibi yaparlar ve uzak mesafelerdeki av hayvanlarını bile bulabilirler. Avlanacak olan hayvanı kovalayıp hamle yaparlar. Cane Corso Italiano Köpek Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Tıpkı resimdeki gibi atletik, kaslı ve iri kemikli yapıları, onları son derece güçlü kılan özelliklerinin başında gelmektedir. Sahip oldukları güç sayesinde avlanırken karşılaşılabilecek her türlü durumla başa çıkabilirler. Av sırasında karşılaşılan hayvanları sahip olduğu güç ve çeviklik ile alt edebilir, avlanan hayvanın izini sahip olduğu güçlü koku duyusu ile takip edebilirler. Dünya çapında da kullanılan son derece ünlü av köpeklerinin başında gelmektedirler.

Cane Corso Italiano Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Cane Corso Italiano ırkı ortalama olarak 10-12 yıl yaşayan orta uzunlukta ömre sahip köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Cane Corso kaç yıl yaşar sorusuna verilen cevap, köpeğinizin bakım şartlarıyla birlikte değişiklik gösterecektir. Yavruluk döneminden itibaren düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslendiğinde, gerekli hareket alanı ve egzersiz imkanı sağlandığında ve en önemli unsur olan ilgi ve şefkat gösterildiğinde köpeklerin belirtilen ortalama yaşam sürelerinin çok daha üzerine çıktığı sık sık görülen bir durumdur.

Cane Corso Italiano Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Cane Corso Italiano ırkı orta derecede tüy döker. Haftada bir tüylerini tarayıp bakım yapmak yeterli olur.

Tıpkı resimdeki gibi pürüzsüz cildi, parlak ve kısa tüyleri sayesinde tüy bakımı son derece kolaydır. Haftalık yapılabilecek taramalarla tüylerin toplanarak dökülmesini ve etrafa dağılmasını önlemek mümkündür. Kirlendiği zaman cilt yapısına uygun pH değerine sahip köpekler için özel formüllerle geliştirilen şampuanları kullanarak cane corso italiano çok tüy döker mi sorununun önüne geçmek mümkündür.

Cane Corso Italiano Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Cane Corso Italiano durumuna göre saldırgan sayılabilen bir köpektir. Kendini güvende hissetmediğinde saldırgan tarafını gösterebilir.

Özellikle sahiplerine son derece bağlı ve itaatkar oluşları, sahiplerinin tehlikede olduğunu hissettikleri anda agresifleşmesine ve saldırganlaşmasına yol açabilir. Sahip olduğu koruma iç güdülerinden dolayı bu tarz tavırları sergiliyor oluşunun temelinde en önemli görev köpeğin sahibinde bulunmaktadır. Köpeğin agresifleşeceği durumlara girilmemeli ve önceden önlem alınmalıdır.

Cane Corso Italiano Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Cane Corso Italiano orta derecede havlayan köpek ırklarındandır. Gürültüleri rahatsız edici düzeyde değildir ancak yeri geldiğinde kendilerini belli ederler.

Ailesine duyduğu bağlılığı belli etmek adına, yaklaşan tehlikeleri sezdikleri anda hem sahiplerini uyarmak hem de karşıdan gelen tehdidi savurmak adına son derece güçlü bir şekilde havlayabilirler. Ancak bu havlama onların gürültücü bir kişilikleri olduğunu yansıtmamaktadır. Ev ve apartman ortamında, temel ihtiyaçları karşılandığı takdirde fazla havlamadıkları da bilinmektedir.

Cane Corso Italiano Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Cane Corso Italiano en zeki köpek ırklarından birisidir. Görevlerini çok iyi şekilde yerine getirebilirler.

Özellikle sahiplerinin onlara karşı nasıl davrandığı ayırt etmede son derece başarılılardır. Doğaları ve yapıları gereği dominant alfa köpeklerden olan Cane Corso köpek cinsi, gerekli eğitim ve uyarılar verilmediği ve köpek ihmal edildiği takdirde karşısındaki kişinin onu yönetmeye layık olmadığını düşünecek kadar zekidir ve gücü ele geçirmek için itaatsizlik sergilemeye başlayabilir.

Cane Corso Italiano Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Cane Corso Italiano ırkı kolay eğitilebilen köpeklerdir. Öğrenmesi gereken konuyu kolayca kavrayıp uygulayabilir.

Bu durumu sergilemelerinin altında yatan en önemli özellik, sahiplerine karşı duydukları bağlılık, güven ve itaat duygularıdır. Roma döneminden beri insanların yanında savaşlarda, avlarda ve bekçilik yaparken bulunan bu köpek cinsi, sahiplerine son derece sıkı bir şekilde itaat etmeleri, verilen görevleri layıkıyla yerine getirmeleri ve bu bağlamda aldıkları eğitimleri kolay bir şekilde tamamlamalarıyla bilinirler.

Cane Corso Italiano Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Cane Corso Italiano ırkı doğası gereği apartman yaşamına uyum sağlayamaz.

Büyük köpek ırklarından olan Cane Corsolar, atletik kaslı ve iri yapılarıyla oldukça fazla yaşama alanına ihtiyaç duyabilirler. Sahip oldukları enerjiyi atmak ve eğlenmek adına hareket edebilecekleri geniş alanlara sahip olmamaları takdirde psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklarla karşılaşabildikleri için onlar için en çok önerilen yaşama alanları geniş çevreler olarak belirtilmektedir.

Cane Corso Italiano Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Cane Corso Italiano ırkı da yüksek enerjili köpeklerdendir. Aktivite yapmayı severler ve hareket ettikçe mutlu olurlar.

Enerji seviyelerinin yüksek olmasından dolayı hareket alanı yüksek olan bölgelerde gezintiye çıkmak isteyebilirler. Güçlü, dayanıklı ve çevik anatomileri sayesinde hiç yorulmadan oyunlar oynayabilir, koşabilir hatta sahipleriyle yarışabilirler. Aktif olmaktan son derece keyif alan bu köpek cinsinin enerjisini kullanması adına yapabileceği egzersiz ve spor aktivitelerini sağlamak, sahipleriyle aralarında bulunan bağı da güçlendirmektedir.

Cane Corso Italiano Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Cane Corso Italiano köpek cinsi, çocuklarla en iyi anlaşabilen cinslerden birisidir.

Ailesini ve mülklerini gerektiğinde canı pahasına korumaya hazır olan bu köpekler, dışarıdan son derece ciddi ve sert gözükmelerine rağmen, ailelerine karşı son derece bağlı ve sevecen köpekler olmuşlardır. Dışarıdan insanlara biraz temkinli yaklaşmalarının yanında fazla saldırganlık belirtileri göstermezler ve özellikle çocukların içinde bulunduğu tehlikeli durumlarda onları korurlar. Bu bağlamda çocuklu ailelerin Cane Corso cinsini sahiplenebilirler, hatta çocuklarıyla birlikte köpek isimleri seçebilirler.

Cane Corso Italiano Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Cane Corso Italiano yabancılara sıcak davranmaz. Yavruluk döneminde sosyalleştirilirse yabancılara karşı davranışında değişiklik olabilir. Sosyalleşmeleri, olgunlaştıklarında sahibinin çevresindeki insan ve diğer hayvanlarla olan ilişkilerinde ve bir yabancıyla karşılaştıklarında sergileyecekleri hareketleri şekillendirir.

Koruma iç güdüsüyle hareket eden bu köpekler, her ne kadar yabancı insanlardan fazla haz etmeseler bile, doğru bir eğitim ile saldırganlık belirtileri göstermemektedirler. Yavruluktan bu yana sosyalleştirildikleri takdirde yabancıları bir tehdit olarak algılamaz ve bir nebze de olsa daha iyi geçinebilirler.

Cane Corso Italiano Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Cane Corso Italiano ırkı başka petlerle karşı tarafın tavrına göre geçinir. Bir pet ona iyi davranırsa iyi olur, kötü davranırsa geçinmekte sorun yaşar.

Yavruluk çağından itibaren sosyalleştirilmeleri son derece önem taşımaktadır. Sosyalleşmeyen köpeklerde, ortamda bulunan diğer hayvanlara karşı agresif davranışlar görülebilir. Fakat iyi bir şekilde yetiştirilen yavruların, ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde başka hayvanlarla uyum içerisinde yaşadığı gözlemlenmiştir.

Cane Corso Italiano Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Cane Corso Italiano ırkı ise her zaman itaat etmese de genel olarak sahibinin sözünü dinleyen köpeklerdendir. İtaat eğitimleri, sağlıklı bir birliktelik için önem taşımaktadır.

Sahiplerine karşı bağlı ve itaatkar olsalar bile, gerekli eğitimleri almadıkları takdirde gördükleri kötü muamele karşısında itaatsizlik sergileyebilirler. Ailesine bağlı ve koruyucu bir köpek cinsi olan Cane Corsoların, olası kazaların ve aksaklıkların önüne geçilmek adına yavruluk çağından itibaren iyi bir itaat eğitimine tabi tutulmaları gerekir.

Cane Corso Yasaklı Mı?

En son açıklanan 2022 yasaklı köpek listesine göre Cane Corsa köpeği yasaklı listesinde değildir. Bu tür köpeklerin düzenli olarak yasaklı listesi yıllık olarak yayınlanmaktadır. Cane Corso yavrusu sahiplenirken veya satın alırken tekrar kontrol etmeyi unutmayınız. Sahiplenilen köpek cinsinin yasak olması durumunda oluşabilecek yasal durumlardan sizin sorumlu tutulacağınızı belirtmek gerekir.

Yasaklı köpek cinsleri, genellikle agresif ve saldırgan davranışlar sergilemeleri yüzünden yasaklanmaktadırlar. Fakat Cane Corsolar sık sık bu davranışları sergilememektedirler. Her ne kadar yabancı insanlara karşı mesafeli ve ailelerine karşı son derece koruyucu olsalar da, rahatlıkla sosyalleşebilen canlılarda bu davranışların görülme sıklığının minimuma indirilebiliyor oluşu sayesinde yasaklı köpekler listesinde bulunmamaktadırlar.

Cane Corso Fiyatı Ne Kadar?

Ülkemizde de bir çok çiftlikte üretilmeye başlayan Cane corso yavruları ülkenin inişli çıkışlı durumlarından dolayı fiyat aralığı çok sabit değildir.Cane corso fiyatı 2022 yılındaki eflasyonu göz önüne alarak Türkiye'de ortalama olarak 2,500 - 7,500 TL aralığındadır. Genel özelliklerine dolar bazlı olarak 300 $ civarında cane corso blue yavru bulabilirsiniz.

Fiyatları etkileyen en önemli unsurlar köpeğin yaşı ve sağlık durumuyla orantılıdır. Safkan ve sağlıklı bir anne babadan doğan sağlıklı bir yavrunun fiyatının diğer köpeklere kıyasla daha pahalı olması beklenebilir. Yaşlanmaya başlamış ya da çeşitli rahatsızlıklara sahip akranlarının fiyatları da daha düşük olmaktadır.

Cane Corso Italiano Renkleri Nelerdir?

Cane corsolar 7 renkte görülebilirler. Resimdeki renkler en yaygın olarak görülen renklerdir. Bunlar haricindekiler safkan olmama ihtimali vardır. Geçerli olarak sayılan cane corso renkleri şu şekildedir :

  • Siyah
  • Kurşun Gri
  • Barut Gri
  • Açık Gri
  • Açık Bej
  • Kırmızı ve Koyu açık kahverengi
  • Brindle (Dikine çizgili açık kahve)

Safkan olduklarını belli eden en önemli özelliklerinden olan tüy renkleri, sıkı ve pürüzsüz cilt yapılarıyla son derece belirgin bir hal almaktadır. Gerekli bakımlar yapıldığı ve sağlıklı bir şekilde beslendiği takdirde tüyler canlılıklarını ve parlaklıklarını kaybetmemektedirler.

Safkan Cane Corso Italiano Nasıl Anlaşılır?

Eğer sahipleneceğiniz veya satın alacağınız Cane Corso secereliyse bu köpeğin kesinlikle safkan olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki secereli olduğu için fiyatı biraz fazla olabiliyor. Diğer türlü herhangi birinden anne babasının secereli olduğunu teyid ettikten sonra yavrularından alabilirsiniz.

Safkan olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu ise DNA testinden geçer. Anne ve babanın DNA’sı ile yapılan karşılaştırma sonucu en doğru sonuca ulaşılır ve en garanti yöntemdir. Bir diğer seçenek ise bu köpek cinsinin sahip olduğu özelliklerin bilinmesi ve bunlara sahip olup olmadığının kontrol edilmesidir.

Cane Corso Ne Zaman Çiftleşir?

Köpekler üremek için çiftleşmeye ihtiyaç duyarlar. Çiftleşme sonucu annenin hamile kalması ve yavruların anne rahminde büyüyüp gelişimini tamamlamasıyla birlikte doğum gerçekleşir. Ancak sağlıklı bir çiftleşme ve doğacak yavrularda herhangi bir sıkıntı olmaması adına gözetilmesi gereken bir takım durumlar vardır. Bunlardan en önemli ikisi köpeklerin sağlık durumları ve yaşlarıdır.

Cane Corso cinsi köpeklerin yetişkinliğe adım atma süreleri 18 ila 24 ay arası sürmektedir. Ergenliğini tamamlayıp tamamen yetişkin bir hale geldikten sonra kızgınlık dönemleri başlar ve çiftleşmek için hazır hale gelirler. Sağlıklı bir çiftleşmenin gerçekleşmesi için veterinerinizin de yardımıyla köpeğinizin tam erişkin haline ulaştığı bu dönemi beklemelisiniz.

Cane Corso Kaç Yavru Doğurur?

Normal ve sağlıklı bir çiftleşmenin ardından yavrular anne rahminde gelişmeye başlarlar. Gelişme süreleri cinsler arasında farklılık göstermekle birlikte 56-70 gün arasındadır. Veteriner hekiminizle beraber takip etmeniz gereken bu sıkıntılı süreç sonucunda yavrular dünyaya gelmektedir. Köpeklerin kaç yavruya sahip olabilecekleri değişkenlik göstermektedir. Cane Corso kaç tane doğurur sorusuna net bir yanıt vermek imkansızdır.

Ancak Cane Corso genellikle 4-6 arası yavru dünyaya getirdiği gözlemlenmiştir. Bu sayıyı annenin yaşı ve sağlık durumu gibi etkenler değiştirebilir. Yavruların sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için hamilelik belirtilerinin başlamasını takiben düzenli veteriner kontrolleri yapılmalı, ultrason yardımı yavruların anne karnındaki gelişimi takip edilmelidir. Cane Corso kaç yavru verir sorusunun yanıtı yavrular henüz anne karnındayken ultrason yardımıyla da öğrenilebilir.

Cane Corso Boyu Ne Kadar Uzar?

Köpeklerin uzayabileceği maksimum boy oranı cinslerden cinslere göre farklılık göstermekle birlikte vücutsal gelişimin sağlıklı bir şekilde tamamlanması ve genetik olarak aktarılan boya uzayabilmesi için yavruluk çağından itibaren düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenmesi ve ihtiyaç duyduğu egzersizleri yapabiliyor olması gerekmektedir. Kötü beslenen ve bakılan bir köpeğin arzulanan ideal boy oranından daha küçük olduğu karşılaşılabilen bir durumdur.

Cane corso köpek cinsi büyük köpek ırkları sınıfına girmektedir. Dişi köpeklerin ortalama olarak 58 ila 63 cm arası büyüdüğü, erkek köpeklerde ise bu uzamanın 64 ve 70 cm aralarında gerçekleşebildiği gözlemlenmiştir. İki cinsiyette de atalarından gelen genlerin ve yetiştirilme şartlarının uzayabilecekleri maksimum sınırı belirlediği bilinmektedir. İdeal boyuna ulaşmayan köpeklerde herhangi bir rahatsızlık olup olmadığının anlaşılması için veterinere danışılması önerilir.

Cane Coro Kaç Kilo Olur?

Kilo köpekler için son derece önemli bir konudur. Tıpkı insanlarda olduğu gibi aşırı kilosu ve aşırı zayıflık çeşitli sağlık sıkıntılarına yol açmaktadır. Karşılaşılan sağlık sıkıntıları köpeklerin yaşam kalitelerini ve ömür sürelerini etkilemektedirler. Köpeklerin vücut anatomilerine göre almaları gereken belirli bir kilo miktarı vardır. Yavruluk çağından itibaren başlayan bu süreç yaşlılık çağına kadar değişiklik göstermektedir.

Sağlıklı ve yetişkin bir Cane Corso dişisi ortalama olarak 40-45 civarı kilolara ulaşabilir. Erkeklerde ise 45 ila 50 kilogram ağırlığı arasına çıkıldığı saptanmıştır. Ancak alınan kiloların köpeklerin ihtiyaç duyduğu diyete göre sağlıklı bir şekilde alındığından emin olunmalıdır. Fazla yağdan ve sağlıksız yemeklerden oluşan kiloların da çeşitli sağlık sorunlarına gebe olduğu unutulmamalı, herhangi bir sıkıntı ile karşılaşıldığı takdirde veteriner yardımı alınmalıdır.

Cane Corso Ne Kadar Mama Yer?

Bu ırkın yetişkinliğe ulaşması diğer köpeklerde de olduğu gibi 1.5-2 yaşına kadar sürer. Özellikle yavruluk döneminde beslenme şekli ile yetişkinlik çağında bariz farklar bulunmaktadır. Gelişme çağında ihtiyaç duyduğu besin miktarı, ergenliğe doğru zamanla azalmaktadır. Bu durum dikkatli bir şekilde gözlenmeli ve oluşabilecek rahatsızlıklardan sakınmak için sürekli takibi yapılmalıdır.

Yavru bir Cane Corso günde 6 öğüne kadar beslenebilir. Fakat öğün sayısı yavru büyüdükçe zamanla düşürülmelidir. Fazla yemek yediği takdirde şişkinlik yaşayarak rahatsızlanabileceği için sürekli kontrol altında tutulmalıdır. Yetişkin bir köpeğin günlük tek bir öğün besin ihtiyacını karşılamaktadır. Bazı köpekler ise bu öğünü yarıya bölerek günde 2 kere almak isteyebilirler.

Cane Corso İtaliano Ortalama Yaşam Süresi

Cane Corso İtaliano ortalama yaşam süresi 10 ila 12 yıl olarak bilinmektedir. Ancak ortalama yaşam süresi demek, o köpeğin kesinlikle o kadar yaşayacağı anlamına gelmez. Bir köpeğin yaşama ömrünü etkileyen birden fazla faktör bulunmaktadır. Bu faktörler göz önüne alındığında köpeğinizin ömrünün ortalama bilinen süreden az ya da fazla olması sizlere bağlıdır.

Sağlıklı bir şekilde yetiştirilen, egzersiz yapan ve ilgi ve sevgi gören köpeklerin, bunlardan yoksun akranlarına göre daha fazla yaşadığı bilinmektedir. Doğada insan bakımına muhtaç halde olan köpeklerin mutlu ve sağlıklı bir şekilde uzun bir süre yaşamaları için onların ihtiyaçları dikkate alınmalı ve onlara karşı duyulan sevgi gösterilmelidir.

Cane Corso Tüy Döker Mi?

Sevecen dostlarımız olan köpeklerin sahip olduğu özellikler ırklarına göre değiştiği gibi bu durum tüyleri için de geçerlidir. Köpek sahiplenme için köpeklerin çok sık tüy döküp dökmediği önemli bir kriterdir. Bu bağlamda bu ırka mensup olan bir köpek sahiplenmek isteyen kişilerin Cane Corso tüy döker mi diye merak etmeleri normaldir. Cane Corso cinsi köpekler de tüy dökmektedirler.

Ancak kısa tüylü oluşları ile sıkı ve pürüzsüz ciltleri sayesinde çok fazla tüy dökmemektedirler. İlk başta bakımları zor gibi dursa da fazla tüy dökmemeleri, bu cins köpek sahiplerinin oldukça avantajlı olduğu bir durumdur. Kuaför ve cilt bakım masrafları da azalmaktadır. Ancak haftada bir kere tüyleri taranarak ve gerektiğinde yıkanarak sağlıklı bir cilt ve tüy yapısına sahip olmaları sağlanabilir.

Cane Corso Kaç Yıl Yaşar?

Köpeklerin ırklarına göre yaşam süreleri değişmektedir. Cinslere göre belirli bir ömürleri olmasına rağmen aslında bunu etkileyen en önemli faktör sağlıklı bir şekilde yetiştirilme ve mutlu bir hayat geçirmedir. Cane Corso kaç yıl yaşar sorusuna 10 ila 12 yıl aralığını vermek mümkün olacaktır, fakat köpeğinizin yetiştiriliş şartları bu sürelerin üzerinde değişiklik yaşanmasına sebebiyet verir.

Sağlıklı beslenen, düzenli olarak egzersiz ihtiyacını karşılayan ve sahipleri tarafından sevgi ve ilgi gören bir köpeğin yaşam ömrü, belirtilen yıllardan çok daha uzun olabilir. Fakat kötü şartlar altında bakılan ve sevgiden yoksun büyüyen köpeklerde bu sürelerin çok daha az olduğu görülmüştür. Köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir şekilde uzun bir ömür geçirmesi, sizlerin onlara gösterdiğiniz ilginin seviyesiyle doğru orantılı olmaktadır.

Cane Corso Nasıl Bir Köpektir?

Soyu Antik Roma çağına dayanan ırkın en önemli özellikleri savaşçı ve koruyucu olmasıdır. Genellikle avcılık için kullanılan Cane Corso nasıl bir köpektir, evde ve şehir hayatında beslemek isteyen kişilerin aklında bulunur. Kaslı ve atletik yapısı ile son derece çevik ve güçlü olan bu köpekler eski zamanlarda savaşlarda kullanılmışlardır. Sahibine olan bağlılığı ve itaat duygularıyla oldukça da iyi bir bekçi köpeği olan bu cins, sanılanın aksine sert ve ciddi duruşunun arkasında sevecen bir aile köpeği saklamaktadır.

Özellikle çocuklarla arası iyi olan bu köpekler sahiplerine karşı çok bağlıdırlar. Bu yüzden erken yaşlarda sosyalleşip farklı hayvanlarla ve insanlarla etkileşime geçmedikleri takdirde, sahiplerinin yanında bulunan diğer kişi ve hayvanları birer tehdit olarak algılayıp koruma iç güdüleriyle agresifleşebilirler. Ancak yavruluktan itibaren gerekli eğitimler verildiğinde sakin ve sevecen ruh haliyle evde rahatlıkla beslenebilecek bir cinstir.

Cane Corso Kaç TL?

Cane Corso cinsi bir köpek satın almak isteyen kişilerin Cane Corso kaç tl sorusuna net bir yanıt vermek, köpeğin yaşına, cinsiyetine, sağlık durumuna ve yetiştirildiği yer ve şartlara bağlı olarak değiştiği için imkansız hale geliyor. Temiz bir yerde ve iyi bir şekilde yetiştirilmiş sağlıklı ve safkan bir anne babanın çiftleşmesinden dünyaya gelen yavruların 10.000 ila 25.000 TL bandında satıldığı bilinmektedir.

Yetişkin köpeklerin maliyetleri ise yavrulara göre oldukça düşük olmaktadır. Yaşları ve sağlık durumlarına göre talep edilen ücretler ters orantı göstermektedir. Hayatının son demlerine yaklaşmış ve çeşitli rahatsızlıklarla sorun yaşayan bir köpek için biçilen ücretin düşük olması son derece muhtemeldir. Fakat satın almak yerine sahiplenmek için ücretsiz köpek sahiplenme ilanlarına ulaşarak hayalinizdeki can dostunuza kavuşabilir ya da bir eve muhtaç olan köpeklere yuva olabilirsiniz.

Cane Corso Salya Sorunu

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerin de ağızlarında tükürük bezleri bulunur. Bu bezler yardımıyla salgılanan sıvılar köpeklerin mamalarını ağızlarında yumuşatarak daha rahat yemelerine ve barındırdıkları enzimlerle bağırsaklarda daha etkili bir sindirime yardımcı olmaktadır. Fakat bazı büyük köpek ırklarında olduğu gibi Cane corso salya sorunu, bu cins köpekleri besleyen kişilerin muzdarip olduğu sorunlardan birisidir.

Cane corso salya sorunu bu ırk köpeklerinin sahip olduğu doğal bir olaydır. Yukarıdaki resimden de anlaşılabileceği üzere ağız yapılarından dolayı salgıladıkları salya dışarı akmaya meyillidir. Bu yüzden salgılanan salya çoğunlukla ağızdan dışarı akar. Ancak salgılanan salyanın rengi, kokusu ve miktarında gözlemlenen değişiklikler çeşitli hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda veterinerle konuşulması izlenebilecek en doğru yol olacaktır.

Cane Corso Kırma Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Sıkı ve pürüzsüz cildi ile atletik kaslı ve güçlü yapısından dolayı sert ve son derece ciddi gibi dursa da aslında bir o kadar sevecen ve itaatkar olan Cane Corso kırma olduğu nasıl anlaşılır, safkan bir köpek sahibi olmak isteyen kişiler bilmek isteyebilir. Bu yüzden köpekler sahiplenilirken dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de soy seceresi olacaktır. Secereden yola çıkarak anne ve baba hakkındaki bilgiler ışığında yavrunun kırma olup olmadığı anlaşılabilir.

Fakat başka yöntemlerle de köpeğinizin kırma olup olmadığını anlamak mümkündür. Safkan köpekler anne ve babalarından tamamen aynı özellikleri alacağı için o ırka ait özellikleri bünyelerinde barındırırlar. Görünüşleri, vücut yapıları, tüyleri, ne kadar büyüyebilecekleri ve potansiyel hastalıkları gibi özellikler safkan köpeklerin sahip olması gerektiği şekildedir. Kırma köpeklerde ise durum tam tersidir. Farklı bir ırka ait genlerin karışmasıyla safkan olduğu bilinen özellikler ortaya çıkmaz ve köpeğin kırma olduğu anlaşılabilir.

Cane Corso Nasıl Okunur?

Heybetli duruşu ile güçlü ve dinamik yapısı sayesinde ihtişamlı bir görünüme sahip Cane Corso nasıl okunur, anavatanı İtalya olan bu ırkın telaffuz edilişi dilden dile göre farklılık göstermektedir. İtalyancada “Kane Korso” diye okunurken İngilizcede “Keyn Kor Sow” olarak telaffuz edilmektedir. Ülkemizde bu cins köpeklere anavatanlarında olduğu gibi aynı şekilde “Kane Korso” denmektedir.

Cane Corso Ne Demek?

Cane Corso ne demek bilinmesi için öncelikle bu ırk hakkında tarihi bilgilere erişmek gerekir. Anavatanı olan İtalya’da savaş köpeği olarak yetiştirilen bu ırk adını Latince “köpek” anlamına gelen “cane” ve eski İtalyancada sağlam ve güçlü anlamına gelen “corsus” ile koruma anlamı taşıyan “cohors” kelimelerinin birleşiminden alır. Türkçeye “sağlam ve güçlü koruyucu köpek” olarak da çevirebileceğimiz bu isim, bu ırkın sahip olduğu en önemli özelliğinin yansıtmaktadır.

Cane Corso Hangi Mama Marka

Her köpeğin yaşına, ırkına ve sağlık durumuna göre farklı beslenmesi gerekir. Beslenme şekilleri köpeğinizin yaşam kalitesini etkileyen en önemli unsurlardan biri olduğu için dikkat edilmelidir. Farklı ırklardan köpekler farklı öğünlere ihtiyaç duyduğu gibi aynı cins köpekler de aynı yiyecekleri ve mamaları tüketmeyebilirler. Bu durumda sahip olduğunuz Cane Corso hangi mama markasını sevdiğini ve tüketebileceğini öğrenmek için deneme yanılma yöntemine başvurulabilir.

İri ve kaslı yapısından dolayı protein ağırlıklı bir beslenme stiline ihtiyaç duyan bu Cane Corsoların diyetinde sağlıklı yağlar ile tahıl ve lifler de bulunmaktadır. Ancak mide veya bağırsak sorunu yaşamamak adına köpeğinizin hangi mamayı daha çok sevdiğini ve tüketilen mamanın ne gibi durumlara yol açtığını gözlemleyerek doğru tercihi yapana kadar mamaları çeşitli oranlarda karıştırarak köpeğinize sunabilirsiniz.

Cane Corso Ne Yer?

Özellikle yavruluk çağında ve yetişkinlikte değişiklik gösterebilen besin ihtiyaçları Cane Corso ne yer sorusunu doğurur. İri ve güçlü kas yapısının gelişmesi için oldukça dikkatli bir beslenme diyeti uygulanması gerekir. Beslenme aralığı yavruyken günde 5-6 öğünden başlayarak ergenliğine kadar 3-4 öğüne kadar düşer. Yetişkinliğe vardığında günde tek bir öğün yeterli olacaktır.

Yavruluk çağında köpeğin rahatça çiğneyip hazmedebileceği şekilde hazırlanmış yağsız kırmızı et, balık ve tavuk etleri ile haşlanmış tavşan eti verilebilir. Yetişkinliğe ulaşmadan önce sebzelerden uzak durması gerekse de büyüdüğünde sebze tüketmeye başlayabilir. Köpekler için son derece iyi bir besin olan yumurta da yine sarısı pişmeden, beyaz kısmı da hazımsızlık yaratmayacak şekilde pişirilip diyete dahil edilebilir.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Cane Corso Italiano

Son Cane Corso Italiano Pet Üyelerimiz

Sponsorsponsor