Pug Özellikleri ve Bakımı

Pug Özellikleri ve Bakımı

Pug, Küçük yapılı bir ırktır. İlk olarak Çin’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Pug genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Pug Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Köpekler insanlar tarafından farklı görevlerde kullanılmak üzere eğitilebilen canlılardır. Cinslere ait karakteristik özellikler arasında verilecek göreve uygunluk bulunuyorsa, disiplinli bir eğitim sonucunda son derece başarılı sonuçların alındığı görülebilir. Her köpek her görev için uygun olmayabilir bu yüzden sahiplenme yapılırken buna dikkat edilmelidir.

Pug ırkı bekçilik için uygun değildir. Bu ırk koruma görevleri için eğitilse bile eğitimlerde başarılı bir ilerleme kat edemezler. Çünkü bekçilik içgüdüleri gelişmiş değildir. Bekçilik dışındaki görevlerde eğitimleri sağlanabilir. Sahiplerine karşı koruma duyguları yüksek olsa da Pug bekçilik için uygun mudur sorusuna hayır yanıtı vermemizin asıl sebebi tarihsel süreç boyunca süs köpeği olarak yetiştirilmiş oluşudur.

Pug Av Köpeği midir?

Avlanma çoğu köpeğin başarıyla yerine getirebileceği bir görev değildir. Avcılık esnasında çeşitli özelliklere sahip olmayan köpekler bu görevi başarılı bir şekilde yerine getiremezler. Her cinsin kendine ait olağanüstü özellikleri bulunsa da bu özelliklerin seçilecek görev için tam anlamıyla uygun olması beklenir. Aksi takdirde yaşanılacak aksaklıklar sonucu hayal kırıklığına uğramak muhtemeldir. Asya kökenli olan pug av köpeği midir sorusunu bu cinsin hayranları çok merak etmektedir.

Pug ırkı av içgüdüsüne sahip değildir. Av için bir köpekten beklenen iz sürme, takip, yakalama, kışkırtma gibi eylemleri yerine getiremezler. Bu nedenle ava giderken Pug yanınıza almak doğru olmayacaktır. Pug Köpek Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir. Her ne kadar boyundan büyük işlere kalkıştığı bilinen bir cins olsa da karakterine uygun olmayan görevlerde başarısızlıkla karşılaşacaktır ve avcılık da bunlardan birisidir.

Pug Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Pug ırkı ortalama olarak 12-15 yıl yaşayan uzun ömürlü köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Gereken özveri gösterilmeyip temel ihtiyaçları sağlanamadığı takdirde pub cinsi köpekler kaç yıl yaşar sorusuna verilen yanıt azalmaktadır. Köpeklerin yaşam süresini belirleyen en önemli unsur onların bakım şartlarıdır ve iyi bakılmayan köpeklerin tahmin edilen yaşama sürelerinden çok daha erken hayata gözlerini yumduğu bilinir. Ancak son derece iyi bakılan mutlu bir pug, sizleri şaşırtacak derecede uzun bir ömre sahip olabilir.

Pug Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Pug ırkı çok tüy döken köpek cinslerindendir. Haftada birkaç kere taranmaları gerekir.

Her köpek cinsinde olduğu gibi gerekli bakım sağlandığında tüy dökülme sorunu azalacaktır. 2 günde bir uygun tarama aletleri ile tüyleri taranarak çokça toplanıp etrafa dağılmasının önüne geçilebilir. Düzenli bir şekilde banyo yapabilen Pug cinsi köpeklerde onların ciltlerine uygun pH seviyesine sahip şampuanlar kullanıldığından emin olunmalıdır. Yılın belirli dönemlerinde tüy dökümüne giren köpeklerde dökülen tüy miktarı artsa bile yapılan bakımın rutinine devam edilmesi ortaya çıkan durumun zorluğunu aşmada yardımcı olacaktır.

Pug Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Pug saldırgan bir köpek olmasa da baskı kurulduğunda veya rahatsız edildiğinde tepki verebilirler.

Sahibine oldukça bağlı ve korumacı bir köpek olan pug, koruma ve bekçilik görevleri için uygun bir köpek olmasa bile gerektiği durumlarda saldırganlık gösterebilir. Bu bağlamda pug saldıran mıdır sorusuna hem evet hem de hayır yanıtı verilebilir. Yavruluktan itibaren iyi sosyalleştirilmiş ve eğitilmiş bir köpek saldırgan ve agresif davranışlarda bulunarak çevresini ve sahibini rahatsız etmez, ancak canı yandığı zaman ya da sahibi veya kendi tehlikeli bir durumda kaldığı zaman doğal olarak tepki gösterecektir.

Pug Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Pug orta derecede havlayan köpek ırklarındandır. Gürültüleri rahatsız edici düzeyde değildir ancak yeri geldiğinde kendilerini belli ederler.

Pug cinsi köpeklerin evde yaşamaya uygun olmalarının önemli nedenlerinden bir diğeri de çok gürültücü bir köpek cinsi olmamalarıdır. Bazı köpekler minik yapıları ve elverişli bakım şartlarına rağmen çıkardıkları gürültüyle etraflarına oldukça rahatsızlık verebilirler. Ancak rahatsız edilmediği ve canı yanıp kendini ve ailesini tehdit altında hissetmediğinde pug havlama eğilimi göstermeyecektir.

Pug Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Pug cinsi oldukça zeki köpeklerdir. Büyük sorumluluklarda bazen konsantrasyon sorunları yaşasalar da zamanla gelişim gösterebilirler.

Pug ne kadar zeki öğrendikten sonra pug köpek sahiplenmek istiyorsanız endişelenmenize gerek yok çünkü sahiplerine karşı son derece bağlı olan ve onların mutlu olmasını isteyen puglar, sahiplerinin duygularını anlayabilecek ve evde bir huzursuzluk olup olmadığını sezebilecek kadar zeki canlılardır. Dışarıda enerjik ve oyuncu yapıları ortaya çıksa bile ev içerisinde yaramazlık yapmamaları gerektiğini bilirler.

Pug Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Pug ırkı bazı konularda kolay eğitilebilirken bazı konuları için uzun süre eğitim alması gerekebilir.

Otoriteye karşı gelme eğiliminde oldukları için pug eğitimi kolay mı hayır yanıtı vermek yanlış olmaz. Özellikle itaat ve tuvalet eğitimi gibi temel eğitimlerde son derece sabırlı olunmalıdır. Sabır, bu köpek cinsine eğitim vermede en önemli anahtardır. Yavruluk döneminden itibaren disiplinli bir şekilde eğitildiği takdirde sahibiyle uyum içerisinde yaşamada ve çevresine karşı herhangi bir sorun yaşamayacaktır.

Pug Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Pug ırkı apartmanda bakmak için çok uygundur.

Eğer bir apartman dairesinde yaşıyorsanız ve pug apartmanda yaşayabilir mi diye düşünüyorsanız, bu köpek cinsi kesinlikle size göre. Sessiz ve huzurlu olmayı seven, uykuya düşkün ve bakımı kolay olan bu minyatür boyutlarındaki köpek tam da aradığınız aile ferdiniz olmaya hazırdır. İyi bir şekilde eğitildiği takdirde verilen komutları harfiyen yerine getirecek evde hiçbir sıkıntı yaşatmayacaktır. Resimdekiyle benzer boyutlarda sevebileceği bir yatak, apartmanda yaşaması için gerekli koşulları sağlamak için yetebilir.

Pug Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Pug ırkı ise orta derecede enerjiye sahip köpeklerdir. Kimi zaman sessiz ve sakinlikten hoşlanırken kimi zaman da oyun oynamak isterler.

Pug enerji seviyesi yüksek mi sorusuna en doğru yanıtı vermek için 2 farklı ortamda bulunmanız gerekir. Ev içerisindeyken pug köpekler genellikle sessiz ve sakin olurlar, huzurlu olmaktan hoşlanırlar. Ancak günlük hareket ve egzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için park ve bahçe gibi geniş alanlara çıktıklarında son derece hareketli ve oyuncu kişilikleri ortaya çıkar.

Pug Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Pug ırkı çocuklarla iyi anlaşır. Onlarla birlikte olmayı ve zaman geçirmeyi sever. Yeni doğmuş bir bebeğiniz ve pug cinsi bir köpeğiniz varsa resimdeki gibi bir manzarayla karşılaşma olasılığını çok yüksektir.

Sahiplerine karşı güçlü bağ ve koruma iç güdüsüne sahip olan pug çocuklarla anlaşabilir mi öğrenip sahiplenmek istiyorsanız endişelenmenize gerek yok çünkü onlar tam bir aile köpeğidir. Sahiplerinin mutlu olması onları en çok mutlu eden şey olduğu için ailesiyle gayet iyi anlaşır. Ancak canı yandığı zaman tepki gösterebileceği için küçük çocuklarla oynarken yalnız bırakılmamaları herkes için en faydalı seçim olacaktır.

Pug Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Köpeklerin bu tarz davranışlar sergilemelerinin altında yabancıların onlara ne niyetle yaklaştığı da yatmaktadır. Pug cinsi yabancılara iyi davranır. Onlarla yakınlık kurmaya ve vakit geçirmeye açıktır.

Eğer yavruluktan itibaren sosyal ve eğitimli bir köpeğiniz varsa pug yabancılara nasıl davranır merak etmeniz gerekmez. Sahibine düşkün ve koruma iç güdüleri olsa dahi yabancılara agresif ve saldırgan tutumlar sergilemezler. Bu durum bir tehdit ve tehlike anında tam tersi şeklinde gerçekleşebilir. Her köpekte olduğu gibi canları yandığında bunu sert bir şekilde belli eden tepkilerle karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Pug Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Pug ırkı başka petlerle geçinebilir. Aynı ortamda birden çok evcil hayvan olmasından rahatsız olmaz.

Uysal yapısı sayesinde çoğu hayvanla uyumlu bir hayat sürebilir. Paylaşmayı dert etmez bu yüzden başka evcil hayvanlara sahip olan kişilerin rahatlıkla tercih edebileceği bir köpek cinsidir. Pug başka petlerle geçinebilir mi diye düşünmeniz gereken tek alan dominant bir köpek cinsine sahip olduğunuz durumlardır. Başka petlerle anlaşamayan köpekler puglarla da anlaşamayacağı için pugların bu ortamlarda yaşamaları tavsiye edilmez.

Pug Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Pug ırkı da itaatkar sayılabilecek köpek ırklarından değildir. Genel olarak başına buyruktur. Bu durumun yaşanmasına sebebiyet veren şey otoriteye karşı çıkan karakter yapılarıdır. Ancak her konuda olduğu gibi bunun da bir çaresi vardır.

Pub sahibine itaat eder mi endişelenmenize gerek yok çünkü iyi ve disiplinli bir şekilde eğitilmiş her köpek sahibine itaat eder. Ona gereken eğitimleri verdiğiniz ve temel ihtiyaçlarını karşıladığınız takdirde köpeğinizin sizin sözünü dinlememesini gerektirecek hiçbir sebep bulunmamaktadır. Sahibine düşkün bir köpek cinsi olan Pug, yeteri kadar ilgi ve şefkat gördüğü takdirde sözünüzden çıkmaz.

Pug Yasaklı Mı?

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde hazırlamış olduğu yasaklı köpek ırkları listesinde Pug ırkı yer almamaktadır. Pug yasaklı olmadığı için sahiplendirilmesinde, beslenmesinde, satın alınmasında herhangi bir sakınca yoktur. Pug, süs köpeği türünde olduğu için yasaklanması çok düşük bir ihtimaldir.

Pug yasaklı mı yanıtı dünyada hiçbir ülkede pug yasaklı değildir. Oldukça küçük zayıf yapısına rağmen kaslı bir köpektir fakat etrafına tehdit saçmaz. Çoğu hayvan türü ile ve yabancılarla iyi geçinebilir, bu yüzden en popüler evcil köpekler arasındadır. Dünyada pug cinsi köpeklerin herhangi bir tarihte yasaklanacakları öngörülmemektedir.

Pug Fiyatı Ne Kadar?

Pug fiyatı hayvanın yaşı, cinsi ve rengine göre değişiklik gösterir. Yavru pug satın alınacaksa minik yavruların fiyatı ortalama olarak 3500-6000 civarlarındadır. Köpek üretim çiftliklerinde fiyat daha yüksekken internette daha ucu ilanlara denk gelinebilir. Pug fiyatları her geçen yıl artış gösterdiğinden Pug sahibi olma fikri olanlar bunu en kısa zamanda hayata geçirmelidir.

Pug kaç tl ya da pug ne kadar diye endişelenmek yerine elinizi çabuk tutmanızda fayda olabilir çünkü oldukça popüler olan bu cinse biçilen değer gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Ancak satın almak yerine sahiplenmek her zaman tavsiye edilen en doğru davranış biçimidir ve ücretsiz pug köpek sahiplenme ilanları arasından yuvanıza en uygun minik dostunuzu seçebilirsiniz.

Pug Renkleri Nelerdir?

Pug renkleri safkan olanlar için resimde görüldüğü gibi 4 renkte karar kılınmıştır. Ancak melez Pug köpekler çok daha farklı renklerde olabilirler. Renkleri belirleyen en önemli özellik çiftleşen anne ve babanın DNA’sıdır. Birbirinden farklı renklere sahip olsalar bile karakteristik yapıları değişmez. Ortak kabul gören Pug renkleri şunlardır:

  • Açık kahverengi (fawn)
  • Gümüş (silver fawn)
  • Beyaz
  • Siyah

Açık kahverengi en yaygın pug rengidir. Pug kelimesi duyulduğunda çoğu insanın aklına ilk olarak bu renk gelir. Siyah puglar geçmişten günümüze kadar kraliçe köpeği olarak adlandırılırlar. Bir dönem istenmeyen yavru olarak ilan edilsede zorlu basamaklardan geçerek kendisini saraylarda kabul ettirmeyi başarmıştır. Gümüş ve gri renkler nadir gözüken renklerdir. Yavru ilk doğduğunda siyahla karıştırılır ancak büyüdükçe renk ortaya çıkar. En nadir renk ise beyaz renktir. Bu renge sahip çoğu pugda göz bölgesinde göz yaşı sorunu yaşansa da uygun tedavi ile ortadan kaldırılabilir.

Safkan Pug Nasıl Anlaşılır?

Sahiplenmek veya satın almak istediğiniz Puga ait secere varsa bu köpeğin tam bir safkan olduğundna emin olabilirsiniz. Safkan Pug ayrımı yapabilmek için en önemli delil seceredir. Seceresi olmayan köpeklerin safkan olduğunu fiziksel yapısı ve karakterinden analiz etmeye çalışsanız da tam olarak emin olunamaz.

  • Secere
  • Cins özellikleri
  • Anne ve baba hakkında bilgi
  • Irk dernekleri

Orijinal pug nasıl anlaşılır tam olarak emin olmanız için en uygun yöntem secere olsa da yukarıdaki diğer adımlar da pug kırma olduğu nasıl anlaşılır ayırt etmenizde fayda sağlayacaktır. Sahipleneceğiniz köpeği seçerken son derece dikkat etmeniz gereken bu konuda hiçbir fikriniz yoksa mutlaka ırk dernekleri ile iletişime geçerek yardım alınır.

Pug Ne Zaman Çiftleşir?

Bir Pugın çiftleşmesi için yavruluk döneminden çıkması beklenmelidir. Dişi Puglar 12-15 aylar arasında yavruluktan çıkarken erkek Puglar 15. aydan sonra yavruluktan çıkar. Sağlıklı bir çiftleşme için her iki köpeğin de en az 15 aylık olduğundan emin olmak lazımdır.

Minyon tipli bir köpek olduğu için hamilelik konusuna çok dikkat edilmelidir. Sağlıklı bir çiftleşmenin gerçekleşmesi adına köpeklerin yavruluk döneminden çıktığına tamamen emin olunmalıdır. Aksi takdirde çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşılması beklenebilir.

Pug Boyu Ne Kadar Uzar?

Küçük köpek ırkları arasında yer alan Pug cinsi süs köpeği olarak sınıflandırılır. Dişi Puglar ortalama olarak 24-30 cm uzarken erkek Pugların boyu 30-36 cm uzar. Hem dişisi hem de erkeği çok fazla kilo almayan bu ırkın ortalama kilosu 6-8 kg’dir.

Pug küçük köpek ırkları arasında yer aldığı için pug ne kadar büyür diye endişelenmenize gerek yok çünkü yaşamı boyunca minyon yapısını koruyacaktır. Aşırı kilo alması sağlık sorunlarına yol açacağı için beslenmesi kontrol altında tutulmalıdır. Köpeğinizin olması gerekenden büyük ya da ufak olduğunu fark ettiğinizde veterinerinize danışmanızda fayda vardır.

Pug Ne Kadar Mama Yer?

Pug köpekler anne sütünden kesildikten sonra günde 3 öğün beslenmelidir. Bu zaman dilimi ortalama 2-6 aylık oldukları döneme denk gelir. 6 aydan sonra köpeğin iştahına göre günde 2 öğün beslemeye geçilebilir. Pug ırkı obeziteye eğilimli olduğu için aşırı mama yemeleri engellenmelidir.

Islak mama yemeyi çok severler fakat yağ ve kalori miktarı yüksek olan bu mamaları tüketmeleri sonucunda kiloya bağlı hastalıklara açık hale gelme eğilimi taşırlar. Pug ne kadar mama yer kontrollü bir şekilde gözetildiğinde endişelenilmesi gereken bir durum değildir. Veterinere danışarak beslenmeleri en sağlıklı yöntem olacaktır.

Pug Hangi Köpeklerin Karışımı?

Pug herhangi iki köpeğin karışımından açığa çıkmış bir ırk değildir. Pug bilinen en eski köpek ırklarından birisidir. Yani Pug tamamen safkan olan bir köpek ırkıdır. Pug herhangi bir köpeğin karışımı değilken Pug melezlenmesi sonucunda oluşan bazı köpek cinsleri vardır.

Her ne kadar atasının Bulldog olduğu düşünülse de bu bir teoridir. Asya’da Çin menşeili bir köpek cinsi olan pug, geçmişten günümüze saf haliyle gelmeyi başarmış nadir türlerin arasında yerini almaktadır. Eğer safkan bir pug alacaksanız pug hangi köpeklerin karışımı diye endişelenmenize gerek yok ancak sahiplendiğiniz köpeğin bir pug kırması olup olmadığına seceresi yardımıyla öğrenebilirsiniz.

Pug Kaç Saat Uyur?

Yavru Pug günde yaklaşık 20 saat uyur. 20 saatlik uykuyu tek seferde almazlar. Günde birkaç defa uykuya yatabilirler. 5. aydan sonra yavaş yavaş daha az uyumaya başlarlar. Yetişkin bir Pug ise günün 13-14 saatini uyuyarak geçirir. Uykusunun çoğunu gece alırlar. Gündüz ise birkaç saatlik kısa uykuya yatarlar.

Ev içerisinde yaşarken huzurlu olmayı tercih edeler. Ancak günlük egzersiz ihtiyacını karşılamak adına park ya da bahçelere çıktıklarında enerjik hale gelirler. Sahipleriyle oyun oynamayı ve vakit geçirmeyi çok seven bu köpek cinsi, pug kaç saat uyur düşünüldüğünde canı ne zaman isterse demek yanlış olmaz. Uykuya düşkün olduğu için her yerde ve her an uykuya dalabilir.

Pug ırkı köpekler bahçede yaşayabilir mi?

Gerekli ortam sağlandığında tüm köpekler bahçede yaşayabilir. Pug cinsi köpeklerde bahçede yaşayabilir. Ancak köpeklerin içeride ya da dışarıda yaşamasını sağlayacak çeşitli faktörler bulunmaktadır. Her köpek dışarıda yaşamaya elverişli değildir.

Pug ırkı köpekler bahçede yaşayabilir mi düşünerek bahçenizde beslemeye karar verdiyseniz yanlış bir tercih yapmış olabilirsiniz. Soğuk ve sıcaktan oldukça etkilenen bu köpek cinsi için en ideal yaşama alanı ev olacaktır. Ancak açık alanda özel bir kulübede gerekli şartlar sağlanırsa sorunsuz bir şekilde yaşayabilirler.

Pug Ne Demek?

Köpeklerin popüler olmalarının nedeni cinslerine has son derece ilginç özelliklere sahip olmalarıdır. Bazı köpek cinsleri inanılmaz derecede zeki ve sahibinin içinde bulunduğu duygusal değişimleri anlayabilirken bazı cinsler ise son derece atletik ve oyuncu yapılarıyla öne çıkarlar. Onlara isimlerini veren şey de bu özellikleri olabilir. Ancak her isim o köpekten bir iz taşımak zorunda değildir ve direkt o türü belirtir.

Pug ne demek diye düşünüldüğünde akla çeşitli anlamlar gelebilir ancak pug direkt olarak bu köpek cinsini temsil eder. Asya kökenli, minyon yapılı, kıvrık kuyruklu ve kırışık suratlı köpek cinsini betimlemekte kullanılan bir kelimedir. Direkt olarak bu cins için türetilmiştir ve tüm dünyada aynı şekilde kullanılmaktadır.

Pug Nedir?

Birçok kişi köpek sahiplenmeden önce hangi köpeği sahipleneceğine karar vermek adına araştırma yapar. Köpeğin yaşama ortamı, beslenme şartları, sahibiyle uyum içinde yaşayıp yaşayamayacağı gibi sorulara yanıt arayarak kendilerine en uygun partneri ararlar. Sahiplenilecek köpeğin özelliklerinin bilinmesi sonradan ortaya çıkabilecek sürprizlere karşı önceden önlem alınmasında avantaj sağlamaktadır. Peki Çin menşeili Pug nedir?

Kırışık bir yüze, basık bir buruna ve sarmal bir kuyruğa sahip olan bir süs köpeği cinsidir. Kısa ve parlak tüyleri farklı renklerde olabilir. Küçük olmasına rağmen iyi gelişmiş kaslara sahip köşeli bir vücudu vardır. Çin kökenli olmasına rağmen özellikle Hollanda ve Birleşik Krallık hanedanları tarafından popülerliği arttırılmış bir köpek cinsidir.

Pug Köpek Ne Yer?

Beslenme şekilleri insan sağlığında olduğu gibi köpeklerin de kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürmesi adına en önemli unsurdur. Sağlıklı bir şekilde sahiplerinin yanında uzun süre yaşayabilmeleri için vücutlarının ihtiyaç duyduğu besin maddeleri, doğru yiyecekler üzerinden sağlanmalıdır. Aksi takdirde ortaya çıkacak olan alerjik durumlar ve sağlık sorunları, köpeğinizin yaşam kalitesini derinden etkileyecektir. Bu bağlamda yiyecek seçimi son derece önemlidir. Pug köpek ne yer son derece dikkat edilmelidir, yanlış şekilde beslendiğinde geri dönülemez sonuçlar doğabilir.

Köpekler genellikle bu yiyecekleri tüketmektedirler. Kuru mamaların kalitesi çok önemlidir. Sahip olduğu besin içeriği köpeğinizin ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar olmalıdır. Islak mamaları köpekler yemeyi çok severler ancak bu mamalar oldukça yağlı ve kalorili olduğu için aşırı kilo alımına yol açabilir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde kullanılmaları gerekir. Köpekler kuru ve ıslak mamalar ile sağlıklı bir şekilde beslenebilirler ancak zaman zaman çiğ ve ev yapımı yiyecekler verildiği de görülür. Ancak bazı yiyecekler köpeklerde alerji ve toksik etkiler yaratabileceği için bunlar asla verilmemelidir ve veteriner bilgisi dahilinde olmalıdır.

Pug Kaç Tane Doğurur?

Köpekler kızgınlık dönemlerine geldiklerinde çiftleşme ihtiyacı duyarlar. Çiftleşme sonucu dünyaya yavrula gelmektedir. Köpeklerin sağlıklı bir şekilde çiftleşmesi son derece önemli bir konudur çünkü doğan yavruların sayısı ve sağlık durumları bu etkene bağlıdır. Sağlık sorunları olan köpekler çiftleştiğinde doğan yavruların sayısında düşüş yaşanacağı gibi çeşitli sıkıntılar yaşanabilir. Bu sorunların önüne geçilmesi adına çiftleşme zamanı gelen köpeğin tam olarak hazır olduğundan emin olunmalıdır. Küçük vücuduna rağmen büyük işlere kalkışan pug kaç tane doğurur merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Pug cinsi köpeklerde tek bir seferde dünyaya 4 ila 6 arası yavru gelmektedir. Ancak bu sayı köpeğin yaşı, sağlık durumu ve çiftleştiği erkek ile doğrudan orantılı olarak değişkenlik göstermektedir. Çok sık rastlanmasa da bazen 1 yavru ya da tek seferde 9 yavru doğurdukları da görülmüştür. Bu rakamlar da pug kaç yavru doğurur sorusuna normal rakamlar olarak kabul edilir. Köpeğinizin ve doğan yavruların sağlığını korumak adına çiftleşme ve hamilelik süreçlerinin sağlıklı geçtiğinden emin olmanızda fayda vardır.

Pug Nasıl Bir Köpektir?

Konu köpek sahiplenme olduğunda seçilecek köpek cinsinin tercihinde birkaç neden etkilidir. Köpeğin ihtiyaç duyduğu yaşam alanı genişliği, beslenme koşulları ve egzersiz aktivitelerinin sağlanıp sağlanamayacağı bunlardan birkaçıdır. Yapılan tercihteki en önemli etkenlerin başında onların karakteristik özellikleri de gelmektedir. Cinse ait bütün özellikler onun nasıl bir köpek olduğunu ortaya koyar. Ailenize en uygun partnerin bir pug olduğuna karar verdiyseniz pug nasıl bir köpektir merak edebilirsiniz. Sizler için bu soruyu yanıtlayalım.

En eski köpek cinslerinden kabul edilen Pug, Asya’da ortaya çıkmıştır. Pugların atalarının Bulldoglar olduğu da düşünülmektedir. Küçük bir köpek cinsi olmaları, ev içerisinde ve apartman dairelerinde rahatlıkla beslenebilmelerindeki en büyük avantajdır. Sıcak ve soğuktan kolaylıkla etkilendikleri için dışarıda bakılmaları zorlaşmaktadır. Ev içerisinde fazla aktif olmamalarına rağmen dışarı çıktıklarında enerjilerini koşarak atmayı severler. Sahiplerine karşı bağlı, korumacı ve son derece zeki canlılar olan Puglar çok iyi birer aile köpekleridir.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Pug

Son Pug Pet Üyelerimiz

Pug Son İçerikleri

Sponsorsponsor