Alman Kısa Tüylü Pointer Özellikleri ve Bakımı

Alman Kısa Tüylü Pointer Özellikleri ve Bakımı Alman Kısa Tüylü Pointer Özellikleri ve Bakımı

Alman Kısa Tüylü Pointer, Büyük yapılı bir ırktır. İlk olarak Almanya’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Alman Kısa Tüylü Pointer genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Alman Kısa Tüylü Pointer Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Alman Kısa Tüylü Pointer ırkı bekçilik için uygundur. Tabiatları gereği korumacı yapıda olan Alman Kısa Tüylü Pointer belli bir nokta için görevlendirildiklerinde koruma işini layığıyla yerine getirebilirler. Anormal durumlara karşı temkinli ve dikkatlidirler. Tehlikeyi hissettiklerinde havlayarak veya atılımda bulunarak belli ederler.

Alman Kısa Tüylü Pointer Av Köpeği midir?

Alman Kısa Tüylü Pointer ırkı tam olarak av köpeğidir. Adeta avcılık için yaratılmış olan bu köpekler, avda başarılı olmalarını sağlayan özelliklere sahiptirler. Çok iyi iz takibi yaparlar ve uzak mesafelerdeki av hayvanlarını bile bulabilirler. Avlanacak olan hayvanı kovalayıp hamle yaparlar. Alman Kısa Tüylü Pointer Köpek Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Alman Kısa Tüylü Pointer Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Alman Kısa Tüylü Pointer ırkı ortalama olarak 12-15 yıl yaşayan uzun ömürlü köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Alman Kısa Tüylü Pointer Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Alman Kısa Tüylü Pointer ırkı az sayılabilecek oranda tüy döker. Bu nedenle 10-14 günlük periyotlarla taranmaları gayet yeterli olur.

Alman Kısa Tüylü Pointer Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Alman Kısa Tüylü Pointersaldırgan bir köpek ırkıdır. Bu ırka rahatsız edici davranışlarda bulunmamak gerekir.

Alman Kısa Tüylü Pointer Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Alman Kısa Tüylü Pointer orta derecede havlayan köpek ırklarındandır. Gürültüleri rahatsız edici düzeyde değildir ancak yeri geldiğinde kendilerini belli ederler.

Alman Kısa Tüylü Pointer Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Alman Kısa Tüylü Pointer en zeki köpek ırklarından birisidir. Görevlerini çok iyi şekilde yerine getirebilirler.

Alman Kısa Tüylü Pointer Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Alman Kısa Tüylü Pointer ırkı eğitimi çok kolay olan köpeklerdir. Sahipleri ve eğitmenler zorlanmadan istedikleri her konuda Alman Kısa Tüylü Pointer eğitebilir.

Alman Kısa Tüylü Pointer Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Alman Kısa Tüylü Pointer ırkı doğası gereği apartman yaşamına uyum sağlayamaz.

Alman Kısa Tüylü Pointer Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Alman Kısa Tüylü Pointer ırkı ise çok yüksek enerjiye sahip köpeklerdir. Yerinde durmak istemezler ve daima oyun oynayıp hareket ederler.

Alman Kısa Tüylü Pointer Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Alman Kısa Tüylü Pointer ırkı çocuklarla çok iyi anlaşır. Çocuklu aileler gözü kapalı bir şekilde çocuklarını ve köpeklerini yalnız bırakabilir.

Alman Kısa Tüylü Pointer Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Alman Kısa Tüylü Pointer ırkı yabancılara karşı orta derecede samimiyete sahiptir. Herkes iyi davranmasa da saldırgan tavırlar da sergilemez.

Alman Kısa Tüylü Pointer Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Alman Kısa Tüylü Pointer ırkı başka petlerle çok iyi geçinir. Onlarla oyun oynamaktan ve vakit geçirmekten sıkılmaz.

Alman Kısa Tüylü Pointer Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Alman Kısa Tüylü Pointer ırkı ise sahibine itaat eder ve olabildiğince sözünü dinler.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Alman Kısa Tüylü Pointer

Son Alman Kısa Tüylü Pointer Pet Üyelerimiz

Sponsorsponsor