Bull Terrier Özellikleri ve Bakımı

Bull Terrier Özellikleri ve Bakımı Bull Terrier Özellikleri ve Bakımı

Bull Terrier, Orta yapılı bir ırktır. İlk olarak İngiltere’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Bull Terrier genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Bull Terrier Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Bull Terrier cinsi bekçilik için en uygun köpek ırklarından birisidir. Gözünüz arkada kalmadan istediğiniz yerin bekçiliğini yapmasını isteyebilirsiniz. Daima tetikte olan Bull Terrier, çevrede olup biteni iyice analiz edebilme yeteneğine sahiptir. Gerekli olduğu durumlarda çevik yanlarını açığa çıkarıp her şey pahasına koruma görevine devam ederler.

Bull Terrier bekçilik için uygun mudur merak etmeniz gerekmez. Ona bekçilik görevini verdikten sonra arkanıza bakmanıza bile gerek yoktur. Koruma iç güdüsü oldukça yüksek olan bu köpek cinsi bekçilikle görevlendirildiği alanda görevini layığıyla yerine getirmek için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Son derece dikkatli olması ve yüksek havlama sesiyle hem yabancıları uyaracak hem de sahibine haber verecektir.

Bull Terrier Av Köpeği midir?

Bull Terrier av köpeği sorusu sıklıkla merak edilen sorulardan birisi olmaktadır. Bull Terrier cinsi avlanılırken kullanılabilen bir cinstir. Av içgüdüleri gelişmiştir ve av hayvanlarıyla çarpışmaktan korkmazlar. İz takip yetenekleri sayesinde ormanda kaçan ya da saklanan avları bulabilirler ve özellikle yakın mesafelerde oldukça başarılı olabilirler. Bull Terrier Köpek Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Avcılık esnasında en başarılı köpekler avlanma iç güdüleri gelişmiş, iz takip edebilen, güçlü ve atletik köpeklerdir. Ayrıca onlardan tehlikelerle karşı karşıya kaldıklarında cesur olmaları da beklenmektedir. Bull Terrier bu köpek cinslerinden birisidir. Avlanırken bu köpek cinsini partneriniz olarak tercih etmekten hiçbir sakınca duymanıza gerek yoktur.

Bull Terrier Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Bull Terrier cinsi ortalama olarak 10-14 yıl yaşayan orta uzunlukta ömre sahip köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Bull Terrier ne kadar yaşar ve Bull Terrier kaç yıl yaşar bu köpek cinsini sahiplenmek isteyen kişilerin aklında bulunan bir sorudur. Köpeklerin onlar için ortalama olarak tahmin edilen süreler içerisinde yaşayabilecekleri diye kesin bir kural bulunmamaktadır. Eğer köpeğinizin sağlıklı ve mutlu bir şekilde uzun süre yanınızda yaşamasını istiyorsanız onun sağlığına ve beslenmesine özen göstermelisiniz. Bol bol sevgi ve ilgi de onun mutlu olmasını sağlar. Bu sayede köpeğiniz gayet uzun mutlu bir hayat geçirebilir.

Bull Terrier Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Bull Terrier cinsi orta derecede tüy döker. Haftada bir tüylerini tarayıp bakım yapmak yeterli olur.

Eğer evinizin her daim temiz olmasını istiyorsanız ya da çeşitli tüy alerjileriniz varsa Bull Terrier çok tüy döker mi diye endişe etmeniz normaldir. Bull Terrierler normal derecelerde tüy dökerler. Tüyleri kısa ve tek katlı olduğu için bakımı rahatlıkla yapılabilmektedir. Düzenli olarak tarandıkları takdirde tüy dökümünde azalma görülecektir. Bir takım yiyeceklerin de alerji oluşturarak tüy dökümüne yol açabileceği unutulmamalıdır. Tüy dökülmesi çoğaldıysa ve kesilmiyorsa bunun altında herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığını öğrenmek ve gerekli önlemleri almak için veterinerinize başvurmanızda fayda vardır.

Bull Terrier Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Bull Terrier durumuna göre saldırgan sayılabilen bir köpektir. Kendini güvende hissetmediğinde saldırgan tarafını gösterebilir.

Özellikle sahibine düşkün ve koruma iç güdüsü yüksek köpeklerde saldırganlık belirtileri gözükür. Bull Terrier saldırgan mıdır sorusunun sorulmasının asıl nedeni de buradan kaynaklanmaktadır. Yavruluktan itibaren sosyal bir şekilde yetiştirilen ve disiplinli bir eğitimden geçen Bull Terrier saldırgan davranışlar göstermez. Ancak bekçilik yaptığı alana giren kişilere kendisine ya da sahibine karşı tehdit unsuru oluşturan davranışlara karşı her zaman agresif olacaktır.

Bull Terrier Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Bull Terrier az havlayan köpeklerdir. Gerek duymadıkça havlamayı tercih etmezler.

Bull Terrier çok havlar mı sorusunun yanıtı hayır olsa da bunun köpekten köpeğe değişebileceği unutulmamalıdır. Her insanın olduğu gibi her köpeğin de farklı bir karakteri vardır. Bu da o köpek cinsinin sergilemediği bir takım davranışları sergileyebilecekleri anlamına gelir. Ayrıca bekçilik ve koruma köpekliği yaparken sahiplerini uyarmak adına havlayabilirler. Tehlikeli olduğunu düşündüğü kişileri geri çekilmeleri konusunda uyarırken de bunu havlayarak yaptıkları bilinmektedir.

Bull Terrier Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Bull Terrier cinsi çok zeki köpekler değildir. Beyin egzersizleri yaptırılarak zekaları tetiklenebilir.

Bull Terrier ne kadar zeki diye sorulduğunda onların çok zeki olmadıkları yanıtı verilse de bu onların aptal olduğu anlamına da gelmemektedir. Özellikle av konusunda son derece başarılılardır ve bunu iç güdüleri sayesinde başarırlar. Zekaları iç güdüleriyle birlikte hareket ederek onları mükemmel bir av köpeği haline dönüştürür. Bu köpek cinsinin zekasının en çok av esnasında çalıştığını söylemek yanlış olmaz. Fakat yine de temel eğitimleri ve komutları başarıyla tamamlayabilecek düzeydedirler.

Bull Terrier Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Bull Terrier cinsi eğitimi kolay olmayan köpeklerdir. Eğitim boyunca sabır ve bol tekrar gerekir.

Bu köpek cinsini sahiplenmeden önce Bull Terrier eğitimi kolay mı öğrenmek istiyorsanız onun ilk defa köpek sahiplenecek bir kişiye önerilmediğini söylememizde fayda var. Bull Terrierler mutlaka itaat eğitimi almalıdırlar. Aksi takdirde büyüdüklerinde başına buyruk davranışlar sergilerler. Eğitilmeleri zor ve uzun bir süreç gerektirir. Eğitim esnasında disipline ve düzenli bir rutine bağlı kalmak esastır. Yavruluk çağından itibaren eğitimin başlaması gerekir. Ödül mamaları kullanılarak eğitimler teşvik edilebilir.

Bull Terrier Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Bull Terrier cinsi zaman zaman dışarı çıkarılıp egzersizleri yaptırıldığı sürece apartmana uyum sağlayabilir.

Ancak günün çoğunluğu dışarıda geçiriyorsanız Bull Terrier apartmanda yaşayabilir mi sorusu sizi endişelendirmelidir. Bu köpek cinsi yalnız kalmayı sevmez. Uzun süreli yalnız kaldıklarında evdeki eşyalara zarar vermeye başlayabilirler ve buldukları ilk fırsatta evden kaçabilirler. Her ne kadar apartmanda yaşamaya uygun olsalar dahi günlük egzersiz ihtiyaçları mutlaka karşılanmalıdır. Aksi takdirde can sıkıntısından dolayı değişik davranışlar sergilemeye başlarlar.

Bull Terrier Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Bull Terrier cinsi ise oldukça enerjik bir köpektir. Günlük olarak egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması onların hem psikolojik hem de fiziksel sağlıklarını korumaları adına oldukça önem arz etmektedir. Bolca geniş hareket alanına sahip alanlarda koşup oynayabilmeleri onlar için önemlidir.

Eğer sakin bir yaşam tarzına sahipseniz ve Bull Terrier enerji seviyesi yüksek mi merak ediyorsanız bu köpek cinsinin size uygun olmadığını söyleyebiliriz. Bir Bull Terrier siz sakin bir şekilde uzanmış kitabınızı okuyup manzaranın tadını çıkarırken uslu bir şekilde yanınızda beklemez. Onlar için hareket etmek, koşuşturmak ve oyun oynamak önemlidir. Mutlaka her gün dolaşmaya çıkarılmaları gerekir. Bol bol koşabilecekleri alanlarda sahipleriyle birlikte vakit geçirmeleri önerilmektedir.

Bull Terrier Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Peki bir Bull Terrier çocuklarla anlaşabilir mi?

Bull Terrier cinsi köpekler özellikle kendi ailelerindeki çocuklarla çok iyi anlaşır ve onlara karşı oldukça düşkündürler. Çocuklarla vakit geçirmeyi ve oynamayı çok severler. Onları sürekli izlerler ve tehlikeli durumlara düşmelerini engellerler. Bu yüzden çocuklu ailelerin Bull Terrier çocuklarla anlaşabilir mi diye endişe duymasına gerek yoktur. Bu köpek cinsini çocuklu aileler rahatlıkla sahiplenebilirler.

Bull Terrier Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Bull Terrier cinsi yabancılara karşı orta derecede samimiyete sahiptir. Herkes iyi davranmasa da saldırgan tavırlar da sergilemez. Bunun altında onların yüksek koruma iç güdüleri ve yabancılara genellikle şüpheyle yaklaşmaları bulunmaktadır. Kendisine ya da sahiplerine tehlike oluşturan yabancılara karşı ise agresif olurlar.

Bull Terrier yabancılara nasıl davranır konusunda endişe etmek istemeyen kişiler mutlaka bu köpek cinsini yavruluk çağından itibaren bol bol sosyalleştirmelidir. Sosyalleşmenin yanı sıra disiplinli ve iyi bir eğitim almış Bull Terrier yabancılara saldırmaz. Çoğunlukla yabancılara karşı nötr konumdadır. Zamanla aynı yabancıyla yakınlık kura kura onu kabul edebilir hale gelir. Fakat bir yabancının tehdit unsuru oluşturduğuna kanaat getirirse o kişiye karşı agresif ve saldırgan olmaktadırlar. Bu yüzden bu köpek cinsine karşı tetikleyici hareketlerden uzak durmak gerekir.

Bull Terrier Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Bull Terrier cinsi başka petlerle iyi geçinemez. Bulunduğu ortamda tek olmak ister.

Yavruyken beraber büyüdüğü başka hayvanlara karşı iyi geçinebilseler de Bull Terrier başka petlerle geçinebilir mi diye endişe etmek istemiyorsanız onu ne kadar çok sosyalleştirirseniz o kadar iyi olur. Fakat yine de başka köpek cinslerine karşı saldırgan olabilmektedirler. Bunun önüne geçebilmek adına yapılabilecek tek şey Bull Terrier cinsini yavruluktan sahiplenmeniz ve buna göre yetiştirip eğitmenizdir.

Bull Terrier Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Bull Terrier cinsi ise her zaman itaat etmese de genel olarak sahibinin sözünü dinleyen köpeklerdendir. Sahiplerinin verdiği komutları yersiz bulduklarında ise inatçı karakterleri öne çıkar ve komutları dinlemeyebilirler. Bundan dolayı verilen eğitimde disiplin çok önemli bir yer tutmaktadır.

Köpekler sahiplerine itaat etmediğinde ortada bir problem var demektir. Her ne olursa olsun bir köpek mutlaka sahibinin sözünü dinlemeli ve asla kendi başına göre hareket etmemelidir. Bundan dolayı Bull Terrier sahibine itaat eder mi sorusu merak konusu olmaktadır. Bu köpek cinsi genel olarak sahibinin sözünü dinler. Sahiplerine son derece düşkün olurlar ve onlarla bol bol vakit geçirmek isterler. Ancak dominant bir köpek cinsi oldukları için sahiplerinin otoritesini sorgulamaya başlamaları takdirde yavaş yavaş itaatsizlikle sonuçlanan bir yola girebilirler.

Bull Terrier Nasıl Bir Köpektir?

Bull Terrier nasıl bir köpektir öğrenmek isteyen ve buna göre sahiplenip sahiplenmeyeceğine karar vermek isteyen bir çok kişi bu konu hakkında bilgi sahibi olmak adına araştırma yapmaktadır. Bir köpek cinsini sahiplenmeden önce o köpek cinsi hakkında mutlaka yeteri kadar bilgi sahibi olunması gerekir. O köpek cinsinin bakımı, beslenmesi ve karakteristik özelliklerini bilmek, sağlıklı bir sahip-evcil hayvan ilişkisinin en önemli basamağıdır. Bull Terrier sahibine son derece düşkün, enerjik ve korumacı bir köpektir.

Bull Terrier dünyanın en zeki köpek cinsi sayılmaz. Ancak zekaları av esnasında adeta ışıldar. Avcılık iç güdüleri dışa çıkarak inanılmaz işler başarabilirler. Bunun dışında sahiplerinden bol bol ilgi ve sevgi beklerler. Yabancılara karşı nötr olup çok iyi anlaşamasa da ailesine karşı son derece sevecendir. Özellikler ailesindeki çocuklarla çok iyi anlaşır ve oyun oynamaya bayılır. Fakat başka petlerle bir arada bulundurulmamasına özen gösterilmesi gerekir.

Bull Terrier Kaç Ton Basar?

Köpekler zaman zaman kuvvetleriyle boy gösterirler. Özellikle bekçi ve koruma köpekleriyle avcılık alanında uzmanlaşmış köpek cinsleri diğer köpek cinslerine göre oldukça güçlü olurlar. Bu da çoğu kişide Bull Terrier kaç ton basar sorusuna merak uyandırır. Bull Terrier dünyanın en güçlü köpek cinsi olmasa da oldukça kuvvetli bir çeneye sahiptir.

Bir Bull Terrier çenesi 269 psi basınca sahiptir. Bu da onu çenesi en kuvvetli ilk 20 köpek cinsi arasına sokmaktadır. Normal köpek cinslerinden hemen hemen 3 kat daha kuvvetli olan çenesi sayesinde av esnasında son derece yardımcı bir partner olmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki köpeklerin sahip oldukları bu güç onların agresif bir şekilde eğitilmeleri ve özellikler insanlara ve başka köpek cinslerine karşı saldırgan olarak yetiştirilmeleri anlamına gelmemektedir. Bu son derece yanlış bir davranıştır ve dünyada çoğu ülkede suç olarak kabul edilir.

Bull Terrier Kaç TL?

Köpeklere biçilen fiyat aralıklarını etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır. Bir köpek cinsinin fiyatını en çok etkileyen en önemli bileşen onun mensubu olduğu cinstir. Daha nadir ve popüler köpek cinsleri çoğunlukla diğer köpek cinslerine göre daha pahalıdır. Ancak yaygın köpek cinsleri için istenilen ücretlerse normal seviyelerde kabul edilebilirler. Bull Terrier kaç TL sorusu da bu köpek cinsini sahiplenmek isteyen kişilerin merak ettiği bir sorudur.

Bull Terrier fiyatları 4000 TL ila 10000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Yavru Bull Terrier fiyatları ise daha pahalı olabilmektedir. Yavru Bull Terrier fiyatlarında fiyatı artıran bir başka durum ise şeceredir. Şeceresi olan köpeklerin safkan olup olmadığı kanıtlanabildiği için fiyatlara artış yönünde katkı sağlayacaktır. Ancak Bull Terrier fiyatları sağlık durumu kötü ve yaşlı olan köpeklerde alt seviyelere inmektedir.

Bull Terrier Hangi Irktan?

Bull Terrier bir çok farklı köpek cinsinin melezlenmesiyle ortaya çıkan bir köpek cinsi olduğu için Bull Terrier hangi ırktan diye merak edilmesi gayet normaldir. Adından da anlaşılabileceği üzere Terrier cinsi köpekler içerisinde bulunan BT, 19. yüzyılda İngiltere’de beyaz İngiliz teriyeri cinsi baz alınarak üretilmiş bir köpek cinsidir. Bugünkü halini almalarında bazı köpek cinsleri önemli rol oynamıştır.

  • Bulldog
  • Beyaz İngiliz Teriyeri
  • Dalmaçyalı
  • İspanyol Pointeri
  • Foxhound
  • Greyhound

Yukarıdaki köpekler dışında muhtemelen başka köpek cinslerinin de BT’nin üretiminde kullanıldığı düşünülmektedir. Beyaz İngiliz Teriyeri günümüzde soyu tükenmiş bir köpektir ve Bull Terrier’in atası olarak kabul edilebilir. Cüssesine rağmen dünyanın en güçlü köpek cinsleri arasında olmasını da atalarına borçludur. Son derece hızlı, çevik ve atletik bir vücut yapısına ve yere sağlam basan ayaklara sahip olmasına rağmen zaman zaman inatçı bir kişiliğe sahiptir.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Bull Terrier

Son Bull Terrier Pet Üyelerimiz

Sponsorsponsor