Cavalier King Charles Spanieli Özellikleri ve Bakımı

Cavalier King Charles Spanieli Özellikleri ve Bakımı Cavalier King Charles Spanieli Özellikleri ve Bakımı

Cavalier King Charles Spaniel, Küçük yapılı bir ırktır. İlk olarak İngiltere’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Cavalier King Charles Spaniel genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Cavalier King Charles Spaniel Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Cavalier King Charles Spaniel cinsi bekçilik için uygun değildir. Bu cins koruma görevleri için eğitilse bile eğitimlerde başarılı bir ilerleme kat edemezler. Çünkü bekçilik içgüdüleri gelişmiş değildir. Bekçilik dışındaki görevlerde eğitimleri sağlanabilir. Bir köpeğin bekçilik yapabilmesi için gerekli özelliklere sahip olmayan bu köpek cinsine bekçilik görevi verildiğinde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Cavalier King Charles Spaniel bekçilik için uygun mudur sorusunu merak eden çoğu kişi hayır yanıtıyla karşılaşmaktadır. Bekçilik yapan köpeklerin koruma iç güdüsünün yüksek olması gerekir. Görevlendirildikleri alanı sahiplenerek zaman zaman devriyeye çıkmaları ve bu alanı korumak için ellerinden geleni yapmaları bekçi köpeklerinde aranılan özelliklerdendir. Ancak bu köpek cinsinde bu özelliklerin hiçbiri bulunmamaktadır. Bu yüzden Cavalier King Charles Spaniel bekçilik yapamaz.

Cavalier King Charles Spaniel Av Köpeği midir?

Cavalier King Charles Spaniel cinsi zaman zaman avda kullanılan bir ırktır. Av içgüdüleri çok yüksek olmasa bile bazı komutları yerine getirebilirler. İz takip yetenekleri çok gelişmiş değildir ancak yakın mesafelerde başarılı olabilirler. Cavalier King Charles Spaniel Köpek Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Cavalier King Charles Spaniel av köpeği midir sorusu sorulduğunda onların bir bakıma avlanabileceklerini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu köpek cinsi özelikle evlerin bahçelerinde bulunan sincap ve kuş türü hayvanları avlamaya çalışabilirler. Ancak yaban domuzu gibi daha büyük ve vahşi av hayvanlarını avlamak için tercih edilecek ilk köpek cinsleri arasında bulunmamaktadırlar. Bu yüzden av partneri olarak avcı köpek cinslerini tercih etmeniz önerilir.

Cavalier King Charles Spaniel Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Cavalier King Charles Spaniel cinsi ortalama olarak 9-14 yıl yaşayan orta uzunlukta ömre sahip köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Cavalier King Charles Spaniel ne kadar yaşar sorusuna verilen yanıtı etkileyen faktörler vardır. Sağlıklı ve düzenli beslenmeleri, egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması, aşılarının zamanında yaptırılması ve veteriner kontrollerinin aksatılmaması yaşam sürelerini olumlu etkileyecektir. En önemli faktör ise sahiplerinden gördükleri ilgi ve sevgi olmaktadır. Bu etkenlere dikkat edildiği müddetçe köpeğiniz tahmin edilen yaşam sürelerinin çok daha üstüne rahatlıkla çıkabilir. Unutulmamalıdır ki kötü bakılan ve kötü şartlar altında beslenen köpeklerin yaşam süreleri çok daha kısa olmaktadır.

Cavalier King Charles Spaniel Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Cavalier King Charles Spaniel cinsi oldukça fazla derecede tüy döker. Sık sık tüylerinin bakımı yapılmalıdır.

Cavalier King Charles Spaniel çok tüy döker mi diye endişe ediyorsanız onun ne kadar çok tüy döktüğünü öğrendiğinizde daha çok şaşıracaksınız. Bu köpek cinsi ipeksi tüylere sahiptir ve bu onu oldukça mükemmel gösterir. Anca bu tüylerini korumak için bol bol tüy değişimi yaşamaktadır. Bu da oldukça fazla tüy dökülmesi anlamına gelmektedir. Düzenli bir şekilde tüy bakımı yapıldığı takdirde hem tüyler evin içerisinde çok dağılmaz hem de kürkte birikerek matlaşmaya sebebiyet vermezler. Matlaşan tüylerin tıraş edilmesi gerekir, aksi takdirde çeşitli cilt hastalıklarına yol açabilirler.

Cavalier King Charles Spaniel Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Cavalier King Charles Spaniel cinsi yerine göre saldırgan olabilen köpeklerdir. Saldırganlıklarını ısırarak gösterirler. Ancak bunun altında yatan birkaç neden bulunmaktadır.

Cavalier King Charles Spaniel saldırgan mıdır diye düşünüldüğünde dışarıdan oldukça sevimli ve dost canlısı gözüken bu köpeklerin zaman zaman sahiplerini bile ısırdığını öğrendiğinizde endişe duymanız normaldir. Bu köpek cinsi normal şartlar altında asla saldırgan ve agresif tavırlar göstermez. Ancak sahibinden yeteri kadar ilgi görmediğinde sahibini ısırdığı bilinmektedir. Yine hasta ya da yaralı olduğunda ve çok korktuğunda da kendi sahipleri dahil herkesi ısırabilir. Bu yüzden bu şartlar altındaki bir Cavalier King Charles Spanielye yaklaşırken dikkatli olmalısınız.

Cavalier King Charles Spaniel Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Cavalier King Charles Spaniel az sayılabilecek düzeyde havlayan köpeklerdir. Bazen kendilerini havlayarak ifade ederler ancak genel olarak gürültücü sayılmazlar.

Cavalier King Charles Spaniel çok havlar mı diye düşünmenize gerek yok. Oldukça uysal yapıda olan bu köpekler çoğu köpek cinsine göre neredeyse hiç havlamazlar. Ancak canları sıkıldığında, sahiplerinden ilgi görmediklerinde, korktuklarında ya da herhangi bir tehdit hissettiklerinde havlayarak kendilerini belli etmekten çekinmezler. Bu yüzden köpeğiniz havlıyorsa bu bir şeylerin ters gittiğine dair bir işaret olabilir.

Cavalier King Charles Spaniel Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Cavalier King Charles Spaniel zeki köpek cinslerinden birisidir. Eğitimleri kolaydır ve komutları anlayabilirler.

Cavalier King Charles Spaniel ne kadar zeki öğrendikten sonra sahiplenmeyi düşünen kişiler onların ne kadar zeki olduklarını gördüklerinde bu soruyu sormaktan vaz geçerler. Bu köpek cinsi çok zekidir. Verilen komutları harfi harfine yerine getirebilirler. Özellikle köpek sporlarında kıvrak zekaları sayesinde karışık sıralı komutları uygulamakta oldukça başarılı olurlar. Sahipleriyle de zekalarını kullanarak iletişim kurmayı severler.

Cavalier King Charles Spaniel Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Cavalier King Charles Spaniel cinsi kolay eğitilebilen köpeklerdir. Öğrenmesi gereken konuyu kolayca kavrayıp uygulayabilir.

Birçok kişi Cavalier King Charles Spaniel eğitimi kolay mı diye endişe duyabilir fakat onun eğitiminin ne kadar kolay olduğunu anlaması çok uzun sürmez. Oldukça zeki olan bu köpek cinsini eğitmek çok kolaydır. Fakat bol bol tekrar, sabır ve disiplin eğitimde başarının temel anahtarıdır. Karmaşık komutları yerine getirmekte ustalaşabilirler. Bunun yanında eğitimlerini teşvik etmek ve pozitif geri dönüş almak adına ödül mamalarının kullanımı tavsiye edilmektedir.

Cavalier King Charles Spaniel Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Cavalier King Charles Spaniel cinsi apartmanda bakmak için çok uygundur.

Bir köpeğin apartmanda yaşayabilmesi için genellikle küçük boyutlarda, fazla havlamayan ve bakımı zor olmayan bir cins olması gerekir. Cavalier King Charles Spaniel apartmanda yaşayabilir mi sorusuna o bu özelliklere sahip olduğu için apartmanda yaşayabilir cevabı verilir. Gün içerisinde dışarı yürüyüş yapmaya ya da oyun oynamaya çıkarıldıkları takdirde apartman içerisinde yaşamakta güçlük çekmezler. Ancak sahiplerinden uzun süre ilgi görmezlerse can sıkıntısından dolayı evinizdeki eşyalara ufak zararlar vermeye başlayabilirler.

Cavalier King Charles Spaniel Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Cavalier King Charles Spaniel ırkı ise orta derecede enerjik bir köpektir. Yüksek egzersiz ihtiyaçları yoktur ancak tamamen hareketsiz kalmayı da sevmezler.

Cavalier King Charles Spaniel enerji seviyesi yüksek mi diye endişe eden kişiler çoğunlukla sessiz sakin bir yaşam tarzını benimseyen kişiler olmuşlardır. Bu köpek cinsi çok enerjik değildir. Sahibiyle beraber oyun oynamayı ve vakit geçirmeyi çok severler. Gün içerisinde dışarıya çıkmak da onları son derece mutlu etmektedir. Fakat bu onların çok hareketli bir yapıları olduğu anlamına gelmemektedir.

Cavalier King Charles Spaniel Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Cavalier King Charles Spaniel cinsi çocuklarla çok iyi anlaşır. Çocuklu aileler gözü kapalı bir şekilde çocuklarını ve köpeklerini yalnız bırakabilir.

Cavalier King Charles Spaniel çocuklarla anlaşabilir mi diye asla endişe duymanıza gerek yoktur. Çocuklara karşı son derece nazik ve kibar olan Cavalier onlarla çok iyi anlaşacaktır. Eğitilmeleri ve sosyalleştirilmeleri çok kolay olduğu için henüz yavruyken sahiplenilen Cavalierler hem çocuklara karşı nasıl davranması gerektiğini bilir hem de onları meşgul tutmak için harika oyun arkadaşları olurlar.

Cavalier King Charles Spaniel Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Cavalier King Charles Spaniel cinsi yabancılara çok iyi davranır. Herkesle tanışmak ister. Yabancı biri ilgilendiğinde mutlu olur. Dünya üzerindeki en arkadaş canlısı köpek cinslerinden biri olmaları onlara bu özelliği kazandırmaktadır. Fakat bazı durumlarda beklenmeyen sonuçlarla karşılaşmak da mümkün olabilir.

Cavalier King Charles Spaniel yabancılara nasıl davranır konusu özellikle çok sosyal bir yaşantıya sahip kişileri zaman zaman tedirgin etse de bu köpek cinsinin ne kadar arkadaş canlısı ve sevecen olduklarını öğrendiklerinde akıllarındaki bütün soru işaretleri kalkar. Cavalier bir yabancıyla çok iyi geçinir. Yabancıların onu sevmesinden ve ilgilenmesinden son derece memnun kalır. Fakat hastayken ya da yaralandığında kendi ailesi dahil herkesi ısırabilir. Bu yüzden bu durumlarda ona yaklaşırken dikkatli olmanız tavsiye edilmektedir.

Cavalier King Charles Spaniel Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Cavalier King Charles Spaniel cinsi başka petlerle çok iyi geçinir. Onlarla oyun oynamaktan ve vakit geçirmekten sıkılmaz.

Evinde birden fazla evcil hayvan bulunan herkes Cavalier King Charles Spaniel başka petlerle geçinebilir mi sorusunu sorabilir. Bu son derece normaldir. Aynı ev içerisinde yaşana hayvanların uyum içerisinde yaşaması oldukça önemlidir. Cavalier cinsi köpekler başka evcil hayvanlarla geçinmekten çok hoşnut olurlar. Özellikle beraber büyüdükleri petlere karşı ayrı bir bağ hissederler. Bu yüzden bu köpek cinsini başka petlerle bir arada bulundurma konusunda tereddütte kalmaya gerek yoktur.

Cavalier King Charles Spaniel Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Köpeklerin sahiplerine itaat etmesi sahipleriyle uyumlu bir yaşam sürmeleri ve çevrelerine rahatsızlık vermemeleri adına büyük önem taşımaktadır. Cavalier King Charles Spaniel cinsi ise sahibine itaat eder ve olabildiğince sözünü dinler.

Cavalier King Charles Spaniel sahibine itaat eder mi öğrendikten sonra sahiplenip sahiplenmeyeceğinize karar vermek istiyorsanız bu köpek cinsinin sahibinin sözüne oldukça itaatkar olduğunu bilmenizde fayda vardır. Yavruluktan yetiştirilmeye başlandığında itaat eğitimlerinin çok kolay olduğu görülecektir. Fakat zaman zaman ilgisizlikten dolayı sizlere tavır alırlarsa ufak yaramazlıklar yaptıklarına da şahit olabilirsiniz.

King Charles Cavalier ve Spaniel Farkı

King Charles Cavalier ve Spaniel farklı oldukça azdır. İki köpek cinsi de İngiltere’de yaşayan Spaniel köpek cinsine mensuptur ve aralarında bariz farklılıklar bulunmamaktadır. Bu yüzden iki köpek cinsi sık sık karıştırılmaktadır. Aralarındaki küçük farklılıklara dair bilgi edinmek iki köpek cinsini birbirinden ayırmanızda yardımcı olabilir.

 • Spaniel boyutları KCC’den daha büyük olur.
 • Spaniellerin kafaları daha düzdür.
 • KCC’lerin kafaları kubbelidir.
 • KCC’nin kuyruğu kenetlenirken Spanielde bu yoktur.
 • KCC’nin kulakları spaniellere göre daha diktir.

İki köpek cinsi arasında bulunan farkları anlamak oldukça güçtür. Dış görünüşle ayırt edilebilecek bu farklar hakkında uzman kişilere danışmak çok daha doğru olacaktır. Ancak iki köpekte son derece sevecen, arkadaş canlısı ve uyumludur. Hangi köpeği tercih ederseniz edin asla hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

Cavalier King Charles Spanieli Irk Özellikleri

King Charles özellikleri onları tam bir aile köpeği yapar. King Charles özellikleri diğer köpek cinsleriyle karşılaştırıldığında onları daha popüler yapmaktadır. Bu köpek cinsi oldukça uyumludur ve arkadaş canlısıdır. Sahiplerine oldukça bağlıdırlar ve bol bol ilgi beklerler. Sahiplerine itaatsizlik etmezler. Başka hayvanlarla ve yabancılarla gayet iyi anlaşırlar. Özellikle çocuklu aileler güven içerisinde bu köpek cinsini tercih edebilirler.

Cavalier King Charles Spanieli ırk özellikleri dış görünüş olarak son derece belirgindir. Kulakları adeta insan saçını andıran son derece sevimli bir görünüşe sahiptir. Küçük boyutlu bir köpek olmasına rağmen oldukça dayanıklıdır. Koruma ve bekçilik yapma konusunda başarısız olmalarına rağmen köpek sporlarında ve özellikle çeviklik ve karışık komutlarda uzmanlık gerektiren köpek şovlarında çok başarılı olurlar.

Cavalier King Charles Spaniel Kaç TL?

Cavalier King Charles Spaniel fiyatları değişiklik gösterir. Fiyatları etkileyen bir takım faktörler bulunur. Bu köpek cinsini satın almak istediğinizde karşınıza çıkan fiyatlara göre iyi bir araştırma yapmanızda fayda vardır. Cavalier King Charles Spaniel fiyatları 3000 TL ila 5000 TL arasında değişmektedir. Cavalier King Charles Spaniel fiyatlarını etkileyen faktörler şunlardır:

 • Şecere
 • Yaş
 • Sağlık durumu

Şecere köpeklerin safkan olup olmadığını anlamak üzerine kullanılmaktadır. Safkan Cavalier King Charles Spaniel fiyatları çok daha yüksek olmaktadır. Yaş ve sağlık durumu da fiyatları doğrudan etkiler. Yavru Cavalier King Charles Spaniel fiyatı yaşlılara göre daha fazladır. Yavru Cavalier King Charles Spaniel fiyatının yüksek olmasına rağmen onların sağlıklı olup olmadığını kontrol etmeyi unutmamalısınız. Sağlıklı olmayan köpeklerin fiyatları daha düşük olmaktadır. Cavalier King Charles Spaniel kaç tl diye araştırma yaparken bu konuları gözden geçirmelisiniz.

Cavalier King Charles Spaniel Nasıl Okunur?

Köpeklerin isimleri çeşitli faktörlerden etkilenmektedir. Yaşadıkları bölge, sahip oldukları dış görünüş, karakteristik yapıları ya da yetiştirildikleri kişiye ithafen köpek cinsleri isimlendirilmektedir. Köpek cinslerinin telaffuzları ise ülkeden ülkeye göre değişmektedir. Bütün köpeklere dünyanın her yerinde aynı şekilde hitap edilmemektedir. Peki Cavalier King Charles Spaniel nasıl okunur?

Cavalier King Charles Spaniel okunuşu İngilizce’de “kavuhleer king chaarlz spaenyl” şeklinde telaffuz edilmektedir. Bu oldukça zor görünmesine rağmen aslında basit bir telaffuzdur. Yeteri kadar pratik yapıldıktan sonra rahatlıkla telaffuz edilebilir. Dilimizde ise bu telaffuz “kavaliyer king çarlz spaniyel” şeklinde olmaktadır.

Cavalier King Charles Spaniel Kaç Yavru Doğurur?

Bir köpeğin tek seferde kaç yavru doğurabileceği konusunu etkileyen birkaç faktör bulunmaktadır. Dünyada çoğu köpek cinsi ortalama olarak 4 ila 6 arasında yavru dünyaya getirmekteyken bu bazı köpek cinslerinde farklılık gösterebilmektedir. Gelince önce köpeklerin kaç yavru doğurabileceğini etkileyen faktörlere bakalım ardından Cavalier King Charles Spaniel kaç yavru doğurur sorusunu yanıtlayalım.

 • Yaş
 • Sağlık durumu
 • Kaçıncı doğum olduğu

Bir Cavalier King Charles Spaniel tek seferde 3-6 yavru arasında yavru dünyaya getirmektedir. Köpeğin yaşı yavru sayısını doğrudan etkiler. Yaşlı köpekler daha az yavru doğurmaktadır. Sağlık durumu da etkileyici olmaktadır. Sadece dişinin değil erkeğin sağlık durumu da yavru sayısına doğrudan etki eder. Kaçıncı doğum olduğu yavru sayısını en çok belirleyen faktördür. İlk doğumda genellikle 2-3 yavru doğmaktadır. Sonraki doğumlarda sayı 6’ya kadar ulaşabilir. Ancak 4. doğumdan itibaren sayı düşmeye başlar.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Cavalier King Charles Spanieli

Son Cavalier King Charles Spanieli Pet Üyelerimiz

Sponsorsponsor