Fox Terrier (Smooth) Özellikleri ve Bakımı

Fox Terrier (Smooth) Özellikleri ve Bakımı Fox Terrier (Smooth) Özellikleri ve Bakımı

Fox Terrier (Smooth), Orta yapılı bir ırktır. İlk olarak İngiltere’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Fox Terrier (Smooth) genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Fox Terrier (Smooth) Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Fox Terrier (Smooth) ırkı bekçilik için uygundur. Tabiatları gereği korumacı yapıda olan Fox Terrier (Smooth) belli bir nokta için görevlendirildiklerinde koruma işini layığıyla yerine getirebilirler. Anormal durumlara karşı temkinli ve dikkatlidirler. Tehlikeyi hissettiklerinde havlayarak veya atılımda bulunarak belli ederler.

Fox Terrier (Smooth) Av Köpeği midir?

Fox Terrier (Smooth) ırkı tarih boyunca avlarda başarılı performanslar sergilemiştir. Av köpeği olarak tercih edilebilen bu ırk, ava kilitlenip iz takibi yapabilir. Diğer hayvanları kovalamaya doğuştan beri ilgileri vardır. Yavruluk döneminde bile etraflarındaki hayvanlara karşı tetikte olurlar. Fox Terrier (Smooth) Köpek Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Fox Terrier (Smooth) Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Fox Terrier (Smooth) ırkı ortalama olarak 10-12 yıl yaşayan orta uzunlukta ömre sahip köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Fox Terrier (Smooth) Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Fox Terrier (Smooth) ırkı orta derecede tüy döker. Haftada bir tüylerini tarayıp bakım yapmak yeterli olur.

Fox Terrier (Smooth) Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Fox Terrier (Smooth) ırkı oldukça saldırgandır. Bu nedenle Fox Terrier (Smooth) cinsi köpeklere karşı yapılan her davranışa dikkat edilmelidir.

Fox Terrier (Smooth) Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Fox Terrier (Smooth) orta derecede havlayan köpek ırklarındandır. Gürültüleri rahatsız edici düzeyde değildir ancak yeri geldiğinde kendilerini belli ederler.

Fox Terrier (Smooth) Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Fox Terrier (Smooth) zeki köpek ırklarından birisidir. Eğitimleri kolaydır ve komutları anlayabilirler.

Fox Terrier (Smooth) Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Fox Terrier (Smooth) ırkı kolay eğitilebilen köpeklerdir. Öğrenmesi gereken konuyu kolayca kavrayıp uygulayabilir.

Fox Terrier (Smooth) Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Fox Terrier (Smooth) ırkı apartman yaşamına uyum sağlayabilir.

Fox Terrier (Smooth) Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Fox Terrier (Smooth) ırkı ise çok yüksek enerjiye sahip köpeklerdir. Yerinde durmak istemezler ve daima oyun oynayıp hareket ederler.

Fox Terrier (Smooth) Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Fox Terrier (Smooth) ırkı çocuklarla çok iyi anlaşamasa da onlardan rahatsız olmaz. Yine de tam olarak bir çocuk dostu sayılmaz.

Fox Terrier (Smooth) Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Fox Terrier (Smooth) ırkı yabancılara karşı orta derecede samimiyete sahiptir. Herkes iyi davranmasa da saldırgan tavırlar da sergilemez.

Fox Terrier (Smooth) Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Fox Terrier (Smooth) ırkı başka petlerle karşı tarafın tavrına göre geçinir. Bir pet ona iyi davranırsa iyi olur, kötü davranırsa geçinmekte sorun yaşar.

Fox Terrier (Smooth) Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Fox Terrier (Smooth) ırkı da itaatkar sayılabilecek köpek ırklarından değildir. Genel olarak başına buyruktur.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Fox Terrier (Smooth)

Son Fox Terrier (Smooth) Pet Üyelerimiz

Sponsorsponsor