İrlandalı Setter Özellikleri ve Bakımı

İrlandalı Setter Özellikleri ve Bakımı İrlandalı Setter Özellikleri ve Bakımı

İrlandalı Setter, Dev Irk yapılı bir ırktır. İlk olarak İrlanda’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. İrlandalı Setter genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

İrlandalı Setter Bekçilik İçin Uygun Mudur?

İrlandalı Setter bekçilik için uygun görülen köpeklerden değildir. Bir yeri koruma konusunda görevlendirildiklerinde başarıyla koruyamazlar. Karakterleri gereğiyle bekçiliğe uygun olamayan bu köpekler bekçilik yapmaları için zorlanmamalıdır.

İrlandalı Setter Av Köpeği midir?

İrlandalı Setter ırkı tarih boyunca avlarda başarılı performanslar sergilemiştir. Av köpeği olarak tercih edilebilen bu ırk, ava kilitlenip iz takibi yapabilir. Diğer hayvanları kovalamaya doğuştan beri ilgileri vardır. Yavruluk döneminde bile etraflarındaki hayvanlara karşı tetikte olurlar. İrlandalı Setter Köpek Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

İrlandalı Setter Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. İrlandalı Setter ırkı ortalama olarak 10-12 yıl yaşayan orta uzunlukta ömre sahip köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

İrlandalı Setter Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. İrlandalı Setter ırkı orta derecede tüy döker. Haftada bir tüylerini tarayıp bakım yapmak yeterli olur.

İrlandalı Setter Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. İrlandalı Setter saldırgan bir köpek ırkı değildir. Hem insanlara hem de diğer hayvanlara saldırgan davranışlar sergilemezler.

İrlandalı Setter Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. İrlandalı Setter az haylayan köpeklerdir. Gerek duymadıkça havlamayı tercih etmezler.

İrlandalı Setter Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. İrlandalı Setter en zeki köpek ırklarından birisidir. Görevlerini çok iyi şekilde yerine getirebilirler.

İrlandalı Setter Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. İrlandalı Setter ırkı eğitimi çok kolay olan köpeklerdir. Sahipleri ve eğitmenler zorlanmadan istedikleri her konuda İrlandalı Setter eğitebilir.

İrlandalı Setter Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. İrlandalı Setter ırkı zaman zaman dışarı çıkarılıp egzersizleri yaptırıldığı sürece apartmana uyum sağlayabilir.

İrlandalı Setter Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. İrlandalı Setter ırkı ise çok yüksek enerjiye sahip köpeklerdir. Yerinde durmak istemezler ve daima oyun oynayıp hareket ederler.

İrlandalı Setter Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. İrlandalı Setter ırkı çocuklarla iyi anlaşır. Onlarla birlikte olmayı ve zaman geçirmeyi sever.

İrlandalı Setter Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. İrlandalı Setter ırkı yabancılara çok iyi davranır. Herkesle tanışmak ister. Yabancı biri ilgilendiğinde mutlu olur.

İrlandalı Setter Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. İrlandalı Setter ırkı başka petlerle geçinebilir. Aynı ortamda birden çok evcil hayvan olmasından rahatsız olmaz.

İrlandalı Setter Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. İrlandalı Setter ırkı ise sahibine itaat eder ve olabildiğince sözünü dinler.

Sahiplenmeyi Bekleyenler İrlandalı Setter

Son İrlandalı Setter Pet Üyelerimiz

Sponsorsponsor