Kerry Blue Terrier Özellikleri ve Bakımı

Kerry Blue Terrier Özellikleri ve Bakımı Kerry Blue Terrier Özellikleri ve Bakımı

Kerry Blue Terrier, Orta yapılı bir ırktır. İlk olarak İrlanda’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Kerry Blue Terrier genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Kerry Blue Terrier Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Kerry Blue Terrier ırkı bekçilik konusunda çok başarılı olamasalar da küçük çaplı koruma görevlerini yerine getirebilirler. Uzun saatler boyunca bir sürünün veya büyük bir işyerinin güvenliğini sağlaması beklenirse Kerry Blue Terrier ırkı başarılı olamayacaktır. Ancak belli bir süre eğitildiklerinde bazı bekçilik görevlerini yerine getirebilirler.

Kerry Blue Terrier Av Köpeği midir?

Kerry Blue Terrier ırkı av içgüdüsüne sahip değildir. Av için bir köpekten beklenen iz sürme, takip, yakalama, kışkırtma gibi eylemleri yerine getiremezler. Bu nedenle ava giderken Kerry Blue Terrier yanınıza almak doğru olmayacaktır. Kerry Blue Terrier Köpek Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Kerry Blue Terrier Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Kerry Blue Terrier ırkı ortalama olarak 12-15 yıl yaşayan uzun ömürlü köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Kerry Blue Terrier Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Kerry Blue Terrier ırkı oldukça az tüy döker. Bu nedenle sürekli olarak bakım ve taranma gerektirmez.

Kerry Blue Terrier Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Kerry Blue Terriersaldırgan bir köpek ırkıdır. Bu ırka rahatsız edici davranışlarda bulunmamak gerekir.

Kerry Blue Terrier Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Kerry Blue Terrier ırkı oldukça havlayan köpeklerdir. Havlayarak kendilerini ifade etmeyi severler.

Kerry Blue Terrier Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Kerry Blue Terrier zeki köpek ırklarından birisidir. Eğitimleri kolaydır ve komutları anlayabilirler.

Kerry Blue Terrier Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Kerry Blue Terrier ırkı kolay eğitilebilen köpeklerdir. Öğrenmesi gereken konuyu kolayca kavrayıp uygulayabilir.

Kerry Blue Terrier Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Kerry Blue Terrier ırkı zaman zaman dışarı çıkarılıp egzersizleri yaptırıldığı sürece apartmana uyum sağlayabilir.

Kerry Blue Terrier Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Kerry Blue Terrier ırkı da yüksek enerjili köpeklerdendir. Aktivite yapmayı severler ve hareket ettikçe mutlu olurlar.

Kerry Blue Terrier Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Kerry Blue Terrier ırkı çocuklarla iyi anlaşır. Onlarla birlikte olmayı ve zaman geçirmeyi sever.

Kerry Blue Terrier Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Kerry Blue Terrier ırkı yabancılara iyi davranır. Onlarla yakınlık kurmaya ve vakit geçirmeye açıktır.

Kerry Blue Terrier Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Kerry Blue Terrier ırkı başka petlerle iyi geçinemez. Bulunduğu ortamda tek olmak ister.

Kerry Blue Terrier Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Kerry Blue Terrier ırkı ise sahibine itaat eder ve olabildiğince sözünü dinler.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Kerry Blue Terrier

Son Kerry Blue Terrier Pet Üyelerimiz

Sponsorsponsor