Cane Corso Italiano Özellikleri ve Bakımı

Cane Corso Italiano Özellikleri ve Bakımı
Yaşam Süresi

10-12 yıl

Boyut

Büyük

Ülke

İtalya

Cane Corso Italiano, Büyük yapılı bir ırktır. İlk olarak İtalya’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Cane Corso Italiano genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Cane Corso Italiano Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Cane Corso Italiano ırkı bekçilik için uygundur. Tabiatları gereği korumacı yapıda olan Cane Corso Italiano belli bir nokta için görevlendirildiklerinde koruma işini layığıyla yerine getirebilirler. Anormal durumlara karşı temkinli ve dikkatlidirler. Tehlikeyi hissettiklerinde havlayarak veya atılımda bulunarak belli ederler.

Cane Corso Italiano Av Köpeği midir?

Cane Corso Italiano ırkı tam olarak av köpeğidir. Adeta avcılık için yaratılmış olan bu köpekler, avda başarılı olmalarını sağlayan özelliklere sahiptirler. Çok iyi iz takibi yaparlar ve uzak mesafelerdeki av hayvanlarını bile bulabilirler. Avlanacak olan hayvanı kovalayıp hamle yaparlar. Cane Corso Italiano Köpek Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Cane Corso Italiano Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Cane Corso Italiano ırkı ortalama olarak 10-12 yıl yaşayan orta uzunlukta ömre sahip köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Cane Corso Italiano Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Cane Corso Italiano ırkı orta derecede tüy döker. Haftada bir tüylerini tarayıp bakım yapmak yeterli olur.

Cane Corso Italiano Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Cane Corso Italiano durumuna göre saldırgan sayılabilen bir köpektir. Kendini güvende hissetmediğinde saldırgan tarafını gösterebilir.

Cane Corso Italiano Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Cane Corso Italiano orta derecede havlayan köpek ırklarındandır. Gürültüleri rahatsız edici düzeyde değildir ancak yeri geldiğinde kendilerini belli ederler.

Cane Corso Italiano Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Cane Corso Italiano en zeki köpek ırklarından birisidir. Görevlerini çok iyi şekilde yerine getirebilirler.

Cane Corso Italiano Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Cane Corso Italiano ırkı kolay eğitilebilen köpeklerdir. Öğrenmesi gereken konuyu kolayca kavrayıp uygulayabilir.

Cane Corso Italiano Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Cane Corso Italiano ırkı doğası gereği apartman yaşamına uyum sağlayamaz.

Cane Corso Italiano Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Cane Corso Italiano ırkı da yüksek enerjili köpeklerdendir. Aktivite yapmayı severler ve hareket ettikçe mutlu olurlar.

Cane Corso Italiano Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Cane Corso Italiano ırkının çocuklarla pek iyi anlaşabildiği söylenemez. Bu nedenle çocuklu aileler diğer özelliklerine bakıp kararını ona göre vermelidir.

Cane Corso Italiano Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Cane Corso Italiano yabancılara sıcak davranmaz. Yavruluk döneminde sosyalleştirilirse yabancılara karşı davranışında değişiklik olabilir

Cane Corso Italiano Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Cane Corso Italiano ırkı başka petlerle karşı tarafın tavrına göre geçinir. Bir pet ona iyi davranırsa iyi olur, kötü davranırsa geçinmekte sorun yaşar.

Cane Corso Italiano Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Cane Corso Italiano ırkı ise her zaman itaat etmese de genel olarak sahibinin sözünü dinleyen köpeklerdendir.

Cane Corso Yasaklı Mı?

En son açıklanan 2021 yasaklı köpek listesine göre Cane Corsa köpeği yasaklı listesinde değildir.Bu tür köpeklerin düzenli olarak yasaklı listesi yıllık olarak yayınlanmaktadır.Cane Corso yavrusu sahiplenirken veya satın alırken tekrar kontrol etmeyi unutmayınız.

Cane Corso Fiyatı Ne Kadar?

Ülkemizde de bir çok çiftlikte üretilmeye başlayan Cane corso yavruları ülkenin inişli çıkışlı durumlarından dolayı fiyat aralığı çok sabit değildir.Cane corso fiyatı 2021 yılındaki eflasyonu göz önüne alarak Türkiye'de ortalama olarak 2,500 - 7,500 TL aralığındadır. Genel özelliklerine dolar bazlı olarak 300 $ civarında cane corso blue yavru bulabilirsiniz.

Cane Corso Italiano Renkleri Nelerdir?

Cane corsolar 7 renkte görülebilirler. Bunlar haricindekiler safkan olmama ihtimali vardır.Geçerli olarak sayılan cane corso renkleri şu şekildedir :

  • Siyah
  • Kurşun Gri
  • Barut Gri
  • Açık Gri
  • Açık Bej
  • Kırmızı ve Koyu açık kahverengi
  • Brindle (Dikine çizgili açık kahve)

Safkan Cane Corso Italiano Nasıl Anlaşılır?

Eğer sahipleneceğiniz veya satın alacağınız Cane Corso secereliyse bu köpeğin kesinlikle safkan olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki secereli olduğu için fiyatı biraz fazla olabiliyor. Diğer türlü herhangi birinden anne babasının secereli olduğunu teyid ettikten sonra yavrularından alabilirsiniz.

Cane Corso Ne Zaman Çiftleşir?

Cane köpeğinin yavruluktan çıkma süresi yaklaşık 1.5-2 yıl olduğundan dolayı 18-19. aylar erkekler için ideal bir çiftleşme zamanı olabilir.

Cane Corso Kaç Yavru Doğurur?

Normal bir çiftleşme sürecinin ardından yeni yavru cane corsolara hamile kalan dişimiz, 4-6 arası yavru köpek doğuracaktır.

Cane Corso Boyu Ne Kadar Uzar?

Bu cins köpekler büyük köpek ırkları sınıfına girmektedir. Dişi Cane Corsolar ortalama olarak 58-66 cm kadar uzarken, erkekleri ise 62-70 cm olabilirler. İki cinsiyetinde kilo ortalaması birbirine yakındır. Dişileri 40-45 kilo civarındayken, erkekleri ise 45-50 kg'dir. Bu boy kilo orantısına dikkat ederek evcil hayvanınızı gerekli durumlarda veteriner hekimlere götürmeyi ihmal etmeyiniz.

Cane Corso Ne Kadar Mama Yer?

Bu ırkın yetişkinliğe ulaşması diğer köpeklerde de olduğu gibi 1.5-2 yaşına kadar sürer.Yavruluk sürecinde cane corso cinsi köpek günde 3 öğün beslenebilir. Yetişkinlik seviyesinde kuru mamaya geçilerek günde 2 öğün beslenilmesi yeterli olacaktır.

Yaşı Cane Corso köpekler için ise yani +7 yaşında olanlar için yine 2 öğün beslenirken yaşlılığa uygun kuru mamaya geçilmesi gerekir.