Labrador Retriever Özellikleri ve Bakımı

Labrador Retriever Özellikleri ve Bakımı Labrador Retriever Özellikleri ve Bakımı Labrador Retriever Özellikleri ve Bakımı

Labrador Retriever, Büyük yapılı bir ırktır. İlk olarak Kanada’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Labrador Retriever genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Labrador Retriever Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Bir Labrador Retriever sahiplenmeden önce Labrador Retriever bekçilik için uygun mudur diye düşünebilirsiniz. Evinizde besleyeceğiniz köpeğinizin evinizi koruyup gözetebileceği hakkında bilgi sahibi olmak istemek son derece normaldir. Ancak sizleri üzecek bir haberimiz var. Labrador Retriever bekçilik için uygun görülen köpeklerden değildir. Bir yeri koruma konusunda görevlendirildiklerinde başarıyla koruyamazlar. Karakterleri gereğiyle bekçiliğe uygun olamayan bu köpekler bekçilik yapmaları için zorlanmamalıdır.

Köpeklerin bekçilik yapabilmek için koruma iç güdüleri yüksek olmalıdır. Özellikle yabancı kişilere karşı şüpheci davranmaları gerekir ve onların her hareketini izleyerek takip etmeleri beklenir. Bekçilik yaptığı alana herhangi yabancı birisinin girdiğini gördüğünde yüksek sesle havlayarak hem yabancıyı uyarmalı hem de sahibine haber vermesi oldukça kritiktir. Labrador Retriever cinsi köpeklerde bu özellikler bulunmamaktadır. Bu yüzden bekçilik görevini yerine getirme noktasında başarısız olacaktır. Bekçilik için başka köpek cinsleri hakkında bilgi edinmeniz daha iyi olacaktır.

Labrador Retriever Av Köpeği midir?

Labrador Retriever av köpeği midir merak ediyorsanız bu köpek cinsinin av köpeği olmadığını bilmenizde fayda vardır. Nesillerdir av içgüdüleri gelişmemiş olan Labrador Retriever cinsi ne kadar eğitilirse eğitilsin iyi bir av köpeği olamaz. Başka yönleriyle ön plana çıkan bu cins av için tavsiye edilmemektedir. Labrador Retriever Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Av esnasında bir köpekten beklenen yetenekler avın izini takip edebilmesi, gerektiğinde onu kışkırtabilmesi ve istenilen bölgeye sürebilmesi, dayanıklı ve son derece güçlü bir vücut yapısına sahip olmasıdır. Av esnasında oluşabilecek tehlikeli durumlar karşısında da konsantrasyonunu kaybetmeden cesur bir şekilde verilen komutları yerine getirmeleri önemlidir. Labrador Retriever cinsi köpeklerin av partneri olabilmeleri için gerekli özellikleri gelişmemiş olduğundan Labrator Retriever av köpeği midir sorusuna hayır yanıtı verilir.

Labrador Retriever Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Labrador Retriever cinsi ortalama olarak 10-12 yıl yaşayan orta uzunlukta ömre sahip köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır. Labrador Retriever yaşam süresi ona ne kadar iyi baktığınızla doğrudan alakalıdır.

Eğer köpeğinizin sağlıklı beslenmesine özen gösteriyorsanız, aşılarını ve veteriner kontrollerini zamanında yaptırıyorsanız, günlük ihtiyacı olan hareket ve egzersiz imkanını sağlıyorsanız ve en önemlisi ona bol bol sevgi ve ilgi veriyorsanız Labrador Retriever ne kadar yaşar diye endişe edecek hiçbir durumunuz yoktur. Son derece iyi bakılan bir Labrador ortalama olarak 15 yıl bile yaşayabilir. Labradorlara ne kadar iyi bakıldığı Labrador Retriever yaşam süresini doğrudan etkilemektedir.

Labrador Retriever Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Labrador Retriever cinsi orta derecede tüy döker. Haftada bir tüylerini tarayıp bakım yapmak yeterli olur. Eğer köpeğinizin tüy dökülmesi oldukça fazlaysa ve bitmiyorsa bunun altında herhangi bir sağlık sıkıntısının olup olmadığını araştırmak ve gerekli önlemleri almak üzere veterinerinize başvurmanız önemle tavsiye edilmektedir.

Labrador Retriever çok tüy döker mi sorusu onun sahip olduğu tüylerin dışarıdan oldukça fazla görülmesi ile alakalıdır. Oldukça tüylü gözükmesinden dolayı bolca tüy döktüğü sanılır ancak bu yanlış bir kanıdır. Labrador Retriever orta derecede tüy dökmekle birlikte tüylerinin bakımı ve taranması düzenli bir şekilde yapıldığında hem tüy dökülmesinde azalma görülecektir hem de tüylerin matlaşarak deri üzerinde keçeleşmesi ve cilt hastalıklarına yol açmasının önüne geçilecektir. Her köpek cinsi tüy dökme döneminde fazla tüy döker ancak tüy dökme dönemi bittiğinde tekrar eski haline dönmektedir.

Labrador Retriever Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Labrador Retriever saldırgan bir köpek cinsi değildir. Hem insanlara hem de diğer hayvanlara saldırgan davranışlar sergilemezler. Ancak kötü şartlar altında ve oldukça sert şekilde yetiştirilmiş köpeklerin doğalarında olmasa bile saldırgan tutumlar sergilediği de bilinmelidir.

Labrador Retriever saldırgan mıdır sorusu asla endişe edilmesi gereken bir konu değildir. Son derece cana yakın ve arkadaş canlısı olan bu köpek cinsinin doğasında saldırgan ve agresif davranışlar bulunmamaktadır. Fakat kendisinin canını yakacak ya da sahibini tehlikeye atacak durumlarda agresifleşebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Yavruluktan itibaren iyi bir şekilde sosyalleştirilen ve disiplinli bir eğitimden geçen hiçbir köpek saldırgan ve agresif davranışlar sergilememektedir.

Labrador Retriever Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Labrador Retriever az sayılabilecek düzeyde havlayan köpeklerdir. Bazen kendilerini havlayarak ifade ederler ancak genel olarak gürültücü sayılmazlar. Son derece nazik olan bu köpek cinsi havlayarak sahibini ve etrafındakileri rahatsız etmekten sakınmaya özen göstermektedir.

Havlamak köpeklerin kendilerini ifade etmesinin en temel yoludur. Havlayışlarının altında birçok farklı sebep yatabileceği gibi bazen sahipleriyle iletişime geçmek adına da havlayabilirler. Ancak bazı köpek cinslerinde havlama eğilimi diğer cinslere göre son derece azdır. Labrador da bu köpek cinslerinden biri olduğu için Labrador Retriever çok havlar mı endişe duyulması gereken bir konu değildir. Labradorlar havlamaya meyilli olan köpekler olmamalarıyla birlikte havladıkları zaman sizlere bir şeyler anlatmaya çalışıyor olabilecekleri de unutulmamalıdır.

Labrador Retriever Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Labrador Retriever en zeki köpek ırklarından birisidir. Görevlerini çok iyi şekilde yerine getirebilirler. Labrador Retriever ne kadar zeki öğrendikten sonra sahiplenmek istiyorsanız ikinci bir seçeneğe bakmanıza gerek dahi yoktur.

Köpeklerin zekaları hafife alınmamalıdır. Bazı köpek cinsleri zekalarını kullanarak hem içinde bulunulan durum hakkında fikir sahibi olabilir hem de aldıkları eğitimleri uygulayarak verilen görevleri başarıyla yerine getirebilir. Labrador Retriever de bu köpek cinslerinden birisidir. Sahibinin duygu ve düşüncelerini anlayacak kadar zekidir. Bu yüzden Labrador Retriever ne kadar zeki sorusuna onların oldukça zeki bir köpek cinsi olduklarını yanıtını vermek asla yanlış olmayacaktır.

Labrador Retriever Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Labrador Retriever cinsi eğitimi çok kolay olan köpeklerdir. Sahipleri ve eğitmenler zorlanmadan istedikleri her konuda Labrador Retriever eğitebilir.

Eğer ilk defa bir köpek sahiplenecekseniz ve tercihinizi Labradordan yana kullandıysanız Labrador Retriever eğitimi kolay mı öğrenmek istemeniz son derece doğaldır. Köpeklerin eğitim süreçlerinin kolay olup olmaması önemli bir konudur. Eğitimi kolay olmayan köpeklerde dikkat edilmezse ileride çeşitli sorunlarla karşılaşıldığı sık sık görülmüştür. Ancak Labrador bu köpek cinslerinden değildir ve eğitimi son derece kolaydır. Bu yüzden gönül rahatlığıyla onu sahiplenebilirsiniz.

Labrador Retriever Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Labrador Retriever cinsi apartman yaşamına uyum sağlayabilir.

Köpeklerin her yaşam alanına uyum sağlaması zordur. Oyuncu, hareket etmeyi seven ve araştırmacı köpekler küçük ve dar alanda yaşayamazlar. Bu yüzden bir Labrador sahiplenmeden önce Labrador Retriever apartmanda yaşayabilir mi merak edilmektedir. Günlük hareket ve egzersiz ihtiyaçları karşılandığı takdirde Labrador Retriever apartmanda yaşamakta hiçbir sorun çekmemektedir.

Labrador Retriever Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Labrador Retriever cinsi ise çok yüksek enerjiye sahip köpeklerdir. Yerinde durmak istemezler ve daima oyun oynayıp hareket ederler.

Eğer sessiz ve sakin bir hayat prensibiniz varsa Labrador Retriever enerji seviyesi yüksek mi sorusu sizi bir Labrador sahiplenmeden önce düşündüren bir konudur. Son derece oyuncu ve enerjik olan bu köpek cinsinin enerji seviyesi oldukça yüksektir. Sürekli oyunlar oynamak, sahibiyle vakit geçirmek ve etrafta koşturup dolaşmak isterler. Bu yüzden onun bu enerjisini atabileceği geniş hareket alanına sahip alanlarda beslenmeleri ya da gün içerisinde bu alanlara götürülmeleri önemlidir.

Labrador Retriever Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Labrador Retriever cinsi çocuklarla çok iyi anlaşır. Çocuklu aileler gözü kapalı bir şekilde çocuklarını ve köpeklerini yalnız bırakabilir.

Çocukların büyürken bir evcil hayvanlar beraber büyümeleri onlar için çok iyidir. Son derece sevimli ve dost canlısı evcil hayvanlar gelişimlerine yardımcı olurlar. Bu yüzden çocuklu aileler sahiplenecekleri köpeklerin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağı konusu hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Labrador Retriever çocuklarla anlaşabilir mi sorusunun temeli de buna dayanmaktadır. Labrador Retriever çocuklarla son derece iyi anlaşır.

Labrador Retriever Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Bu yüzden köpeklerin yavruluk döneminden itibaren sosyalleştirilmeleri oldukça önem arz etmektedir. Ancak her köpek cinsinde buna gerek yoktur. Labrador Retriever yabancılara nasıl davranır sorusu da buradan doğmaktadır. Labrador Retriever cinsi yabancılara çok iyi davranır. Herkesle tanışmak ister. Yabancı biri ilgilendiğinde mutlu olur.

Eve bir hırsız girdiğinde Labrador Retriever’ın onu en sevdiği oyuncağı ağzında kuyruğunu mutlu bir şekilde sallarken karşılayacağı bile söylenmektedir. Bu köpek cinsinin yabancılarla hiçbir sorunu yoktur. Sürekli ilgi görmekten ve sevilmekten son derece hoşlanan bir köpek cinsi olduğu için Labrador yabancılarla iyi geçinir mi diye asla endişelenmeyin. Kendisini tanıştığı herkese sevdirme konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayacaktır.

Labrador Retriever Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Labrador Retriever cinsi başka petlerle çok iyi geçinir. Onlarla oyun oynamaktan ve vakit geçirmekten sıkılmaz.

Birden fazla evcil hayvan sahibi olan kişilerin sık sık merak ettiği Labrador Retriever başka petlerle geçinebilir mi sorusu aslında son derece önem arz etmektedir. Aynı ortamda bulunan farklı hayvanların birbirleriyle anlaşıp anlaşamayacağı herhangi bir tatsız durumun yaşanmaması için önemlidir. Lavrador Retriever tıpkı yabancılarda olduğu gibi başka petlerle de anlaşmakta hiçbir sıkıntı yaşamamaktadır.

Labrador Retriever Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Labrador Retriever cinsi ise sahibine itaat eder ve olabildiğince sözünü dinler. Sahibinin mutlu olmasından son derece mutlu olan ve sahibini mutlu etmek için elinden geleni yapan Labrador Retriever sahibine itaat eder mi endişe etmenizi gerektiren bir durum değildir.

Köpeklerin sahiplerine itaat etmediği durumlarda tatsız sonuçlarla karşılaşılması son derece muhtemeldir. Hem sahibini hem de çevresindekileri oldukça zorlayıcı olan bu durum her köpekte görülmemektedir. Eğer yavruluktan itibaren iyi bir şekilde eğitim verdiyseniz Labrador Retriever sahibine itaat eder mi diye düşünmenize gerek yoktur çünkü asla sizin sözünüzden çıkmayacaktır.

Labrador Retriever Ne Kadar Büyür?

Labrador Retriever büyük köpek cinslerindendir. Dişi Labrador Retriever 53-58 cm’ye kadar büyürken erkek Labrador’lar 56-61 cm’ye kadar büyüyebilmektedir. Yemeyi çok seven bu cinsin dişileri 25-32 kg, erkekleri 27-34 kg aralığında olur. Ne kadar yediklerine dikkat edilmezse daha fazla kilo alabilirler.

Köpeğinizin hangi boyutlara ulaşacağını önceden öğrenmek ve buna göre bir hazırlık yapmak Labrador Retriever ne kadar büyür sorusunun önemini ortaya koymaktadır. Eğer onun boyutlarına uygun bir yaşam tarzı hazırlayamazsınız köpeğin bakımı son derece zorlaşacaktır. Bazı köpekler devasa boyutlara ulaşabildikleri için herkes tarafından bakılmaları zordur. Ancak Labradorlar ortalama köpek boyutlarına sahip oldukları için endişe duyulmasına gerek yoktur.

Labrador Retriever Nereden Alınır?

Labrador Retriever oldukça popüler bir cinstir. Bu nedenle Labrador retriever üretimi yapan çeşitli çiftlikler vardır. Köpek üretim çiftliklerinden, evcil hayvan satışı yapan mağazalardan veya köpeğini satmak isteyen kişilerden Labrador Retriever alınabilir. Ancak bir köpek sahiplenmenin tek yolu satın almak değildir. Satın alma sahiplenme prensibi benimsenerek sahiplendirme ilanlarına ya da köpek barınaklarına başvurulması daha önem arz etmektedir.

Ancak her köpek cinsini barınaklar ya da sahiplendirme ilanları sayesinde bulmak imkansızdır. Eğer çevrenizde sahiplenebileceğiniz bir yer bulunmuyorsa satın alma seçeneği tercih edilebilir. Labrador retriever nereden alınır sorusuna da onların çeşitli köpek çiftleştirme tesislerinden ya da bu köpek cinsinin yavrularına sahip olan kişiler aracılığıyla satın alınabilecekleri yanıtını verebiliriz.

Labrador Retriever Fiyatı Ne Kadar?

Labrador Retriever fiyatı ne kadar sorusunu en çok bu köpek cinsini bulmakta zorlanan kişiler sormaktadır. Labrador Retriever fiyatı ortalama olarak 2500-6000 TL aralığındadır. Eğer köpeğin özel eğitimi varsa fiyat bu aralığın üstünde olabilir. Yavru Labrador Retriever’ların fiyatı genellikle yetişkinlerinkinden daha yüksektir. Köpeğin cinsi, özellikleri ve yaşı fiyat üzerindeki önemli unsurlardır.

Nadir köpek cinsleri daha yaygın köpek cinslerine göre daha pahalı olmaktadır. Sağlıklı ve genç ya da yavru köpekler de her zaman yetişkinlere ve sağlık durumu iyi olmayan köpeklere göre daha pahalıdır. Ancak köpeklerin fiyatını etkileyen en önemli etkenlerden birisi şeceredir. Şecere köpeğin safkan durumunu belirtir ve safkan köpekler kırma köpeklere göre daha çok tercih edildiği için daha yüksek fiyatlara satılmaktadırlar.

Labrador Retriever Tehlikeli Midir?

Labrador Retriever tehlikeli midir sorusu asla endişe etmenizi gerektirecek bir soru değildir çünkü Labrador Retriver dünyanın en sevecen köpek cinslerindan birisi olabilir. İnsanlarla ve diğer hayvanlarla çok iyi anlaşabilen Labradorlar tehlikeli değildir. Bu köpeklerin karakterinde saldırganlık yoktur. Eğer bir Labrador Retriever saldırgan tavırlar sergiliyorsa geçmişinde yaşadığı travmalar ve aldığı yanlış eğitimlerden kaynaklı olması muhtemeldir.

Hiçbir köpek ırkı tehlikeli sayılmaz. Yavruluktan itibaren iyi bir şekilde sosyalleştirilen ve disiplinli bir eğitimden geçen hiçbir köpek sahibine ya da çevresine tehlike saçmaz. Bu konuda en önemli görev sahiplere ve eğitmenlere düşmektedir. Bir köpeğin tehlikeli olabilmesi için bu şekilde ve sertçe yetiştirilmesi gerekir. Bu son derece kötü bir davranıştır ve hem köpeğin hem de sahibinin başına çeşitli sıkıntılar açabilir. Bu yüzden köpeklerin kötü ve tehlikeli bir şekilde yetiştirilmesinden uzak durulması tavsiye edilir.

Safkan Labrador Retriever Nasıl Anlaşılır?

Bir köpeğin safkan Labrador Retriever olup olmadığını anlamanın en güvenilir yolu şeceresini incelemektir. Şeceresi yoksa ayrım yapmak çok kolay değildir. Özellikle yavru Labrador Retriever’lar birçok ırkın sahip olabileceği genel bir görünümü olduğundan safkan mı değil mi tam olarak emin olunamaz. Bu yüzden bu köpek cinsini ayırt ederken safkan Labrador Retriever nasıl anlaşılır konusu hakkında bilgi sahibi olmak son derece önem arz etmektedir. Bir köpeğin safkan olup olmadığını anlamanın çeşitli yolları vardır.

 • Şecere
 • Ebeveynleri
 • Cinse ait özellikler
 • Irk dernekleri
 • DNA testi

Safkan Labrador Retriever köpekler kahverengi veya ela göz rengine sahip olurlar. Patileri kapalı ve güçlüdür. Yavru bile olsa bir Labrador yere sağlam basar. Kulakları orta uzunluktadır ve aşırı sarkık değildir. Ancak sadece bu özelliklerden onların safkan olup olmadığını anlamak çok zor olacaktır. Bu yüzden şüphede kalındığında ırk derneklerine başvurmak yardımcı olabilmektedir. En doğru ve kesin yöntem ise DNA testidir. DNA testi sayesinde hiçbir şüpheye yer bırakılmaz.

Labrador Retriever Kaç Yavru Doğurur?

Eğer hamile bir Labradorunuz varsa Labrador Retriever kaç yavru doğurur öğrenmek istemeniz son derece normaldir. Labrador Retriever köpekler sağlıklı bir hamilelik sürecinin ardından 5-8 yavru doğurabilir. Daha iri yapılı olan Labrador Retriever’ların 10 yavruya kadar doğurabildikleri görülmüştür. Genetik olarak sağlıklı bir yapıya sahip olduklarından ölü doğum riskleri epey düşüktür. Bir köpeğin tek seferde kaç yavru doğurabileceğini etkileyen çeşitli etmenler bulunmaktadır.

 • Yaş
 • Sağlık durumu
 • Kaçıncı doğum olduğu

Yaşı ve sağlık durumu iyi olan köpeklerin yaşlı ve sağlığı iyi olmayan köpeklere göre daha çok yavru doğurduğu görülebilir. Yine erkek köpeklerin durumu da burada son derece önem taşımaktadır. Bazı köpek cinslerinde ise ilk doğumda daha az yavru sayısına rastlanır. Bu köpeklerin vücut yapıları ilk doğumun ardından oturmaya başlar ve sonraki doğumlarda daha çok yavru verildiği görülebilir.

Labrador Retriever Ne Zaman Çiftleşir?

Labrador Retriever’lar büyük yapılı köpekler olduğundan gelişimleri küçük cinslere göre geç tamamlanır. Kızgınlığa girse bile bir Labrador Retriever 15 aydan önce çiftleştirilmesi önerilmez. 15-18 aylar arası ilk çiftleştirme için uygun bir aralıktır. Bu yüzden bir Labrador Retriever ne zaman çiftleşir konusuna dikkat etmek son derece önem taşımaktadır.

Köpeklerin uygun yaş aralıklarında çiftleştirilmedikleri zaman çiftleşmenin başarısız olma ihtimali son derece yüksektir. Çiftleşme başarılı olsa dahi çeşitli hastalıklarla karşılaşılması da olası bir durumdur. Bu yüzden köpeğinizi çiftleştirmeden önce onun yeteri kadar olgunlaştığından ve sağlık durumunun çiftleşmeye elverişli olduğundan emin olmanız, hem hamilelik hem de doğum esnasında çeşitli sıkıntılarla yüzleşmemek adına önem arz etmektedir.

Labrador Retriever Ne Zaman Doğurur?

Köpeklerin doğum zamanları ortalama olarak 56 ila 70 gün arasında değişmektedir. Bu rakamlar arasında görülen doğumlar normal olarak kabul edilse dahi bazı köpek cinslerinde belirli bir gün sayısının üstüne çıkıldığı görüldüğü takdirde veterinere başvurulması gerekir. Bazen de çok nadir olsa da doğum normal bir şekilde gerçekleşmeyebilir ve sezaryen yöntemine başvurmak gerekebilir. Bu durum da Labrador cinsi köpek sahiplerinin Labrador Retriever ne zaman doğurur sorusunu sormasına yol açar.

Labrador Retriever cinsi köpekler 9 haftaya tekabül eden bir doğum süresine sahiptir. Ortalama olarak 63 günlük bir hamilelik süreci sonunda doğum gerçekleşmektedir. Ancak hamilelik ve doğum arasında fazla bir süre bulunmadığı için hamileliğin başlangıcı itibariyle gerekli veteriner takibinin yapılması önem taşımaktadır. Veteriner de yapılan ultrason kontrolleri akabinde doğum tarihi hakkında daha net bilgilere erişebilmek mümkün olmaktadır.

Labrador Retriever Renkleri Nelerdir?

Labrador Retriever köpekleri bu kadar güzel ve popüler yapan özelliklerinden birisi sahip oldukları renklerdir. Bu yüzden birçok kişi tarafından Labrador Retriever renkleri nelerdir merak konusu olmuştur. Safkan Labradorlar üç renkte kategorize edilir. Bu üç rengin dışında bir renge sahiplerse safkan olmama durumları yüksektir. Labrador Retriever renkleri şunlardır:

 • Sarı
 • Siyah
 • Çikolata Rengi

Eğer sahiplendiğiniz ya da sahiplenmeye karar verdiğiniz Labrador yukarıdaki renkler dışında bir tüy rengine sahipse onun safkan olup olmadığı hakkında şüphe edebilirsiniz. Ancak son derece nadir olsa da bu renkler dışında safkan bir Labrador görülebilir. Bunu anlamanın en iyi yolu DNA testidir. Eğer yukarıdaki renklere sahip olmayan bir Labrador ile karşılaştıysanız aklınızdaki şüpheleri gidermenin en kesin yolu DNA testine başvurmak olacaktır.

Labrador Retriever Hangi Ülkenin?

Köpek cinslerinin ait olduğu ülkeler vardır. Bütün köpek cinsleri aynı noktadan gelmemektedir. Bulunduğu ülkenin konumuna göre o çevreye ait özellikleri bünyelerinde barındırmaktadırlar. Labrador sahipleri de Labrador Retriever hangi ülkenin köpeği diye merak etmektedirler. Labrador Retriever Kanada kökenli olarak bilinmektedir.

Kanada’nın doğu kıyısındaki Newfoundland adası ve Labrador anakarasında bu köpek cinsi ortaya çıkmıştır. Newfoundland ismi dilimizde “yeni bulunan yer” anlamına gelmektedir. Labrador ismi ise Portekizli kaşif João Fernandes Lavrador'a ithafen verilmiştir. Labrador Retrieverın ismi de buradan gelmektedir.

Labrador Retriever Nasıl Olmalı?

Köpeklerin sahip oldukları çeşitli özellikler onları farklı kılmaktadır. Bazı köpek cinsleri oldukça cana yakın ve arkadaş canlısı iken bazı köpek cinsleri ise şüpheci ve ağır başlı davranırlar. İşte bu noktada dünyada oldukça popüler bir köpek cinsi olan Labrador Retriever nasıl olmalı sorusu akıllara gelmektedir. Labrador Retriever nasıl olmalı sorusuna onların karakteristik ve fiziksel özellikleriyle yanıt vermek mümkündür.

Ortalama olarak 53 ve 61 santimetre boylarına ulaşabilen bu köpek cinsinin ağırlığı da 25 ve 34 kilogram arasında değişmektedir. Oldukça güçlü bir iskelet ve kas yapısına sahiptir. Tüyleri kısa ve su geçirmezdir. Oldukça sevimli gözüken bu köpek cinsinin en büyük özelliği cana yakınlığıdır. Son derece zeki ve sevecen olmalarının yanında oldukça da itaatkardır. Çocuklarla oynamaya bayılır ve sahiplerine de oldukça düşkündürler. Bu da onları hem eğlenceli bir arkadaş hem de iyi bir aile köpeği yapmaktadır.

Labrador Retriever Ne Yer?

Köpeklerin beslenmesi son derece önemli bir konudur. Dikkat edilmediğinde çeşitli rahatsızlıklarla karşılaşılması son derece muhtemeldir. Her köpeğin aynı yiyeceği tüketebilme durumu olmadığı da göze alındığında köpeklerde beslenme ekstra ehemmiyet kazanmaktadır. Labradorlar için de aynı durum söz konusudur. Öğünlerine dikkat edilmediğinde önüne konan her şeyi silip süpürecek bu köpeklerin beslenmesine dikkat etmek inanılmaz derecede önem taşımaktadır. Peki Labrador Retriever ne yer?

Labrador Retriever cinsi köpekler de kaliteli kuru mamalar ile beslenebilirler. Ancak kuru mama dışında bir şey vermek istiyorsanız yağsız kırmızı et, balık eti, tavuk eti, ördek eti ve hindi eti gibi etleri tüketmesinde de bir sakınca yoktur. Ayrıca meyve ve sebze de tüketebilirler. Elma, çilek ve havuç gibi besinleri tüketmede sorun yaşamazlar. Yumurta, yulaf, sade yoğurt ve sade pilav da Labradorların tüketebileceği yiyecekler arasındadır. Ancak her duruma karşı mutlaka veterinerinizin önerilerini takip etmelisiniz. Köpeğinizin bünyesi bu köpek cinsinin tüketebileceği bazı bünyelere karşı alerjik reaksiyonlar gösterebilir ya da sindirmekte zorluk yaşayabilir.

Labrador Bakımı

Labrador bakımı çoğu insanın gözünü korkutsa da bir çok köpek cinsine nazaran kolay sayılabilir. Labrador bakımında en önemli husus onların yüksek hareket ve egzersiz ihtiyacını karşılamaktır. Bunun dışında eğitime açık, oldukça zeki ve cana yakın olan Labrador bakımı son derece kolay olacaktır.

Labrador bakımında tüy sorunu fazla bulunmamaktadır. Çok tüy dökmedikleri için düzenli bir şekilde taranarak bakımları yapıldığı takdirde hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Ancak beslenmelerine son derece dikkat edilmelidir. Labrador Retriever cinsi köpekler önüne konan her şeyi anında silip süpürür, bu yüzden hangi yiyecekleri tüketebileceği ve ne kadar tüketmeleri gerektiği konusunda bilgi sahibi olmakta fayda vardır.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Labrador Retriever

Son Labrador Retriever Pet Üyelerimiz

Sponsorsponsor