İçeriğe geç →
Bombay Kedisi Özellikleri

Bombay Kedisi Özellikleri 2020

Spread the love

Farklı ırklara sahip olan iki kedinin çiftleşmesi sonucu doğan melez Bombay kedisi, Hindistan ülkesinin Bombay şehrinden aldığı ismiyle dikkatleri üzerinde toplamayı başarır. 1978 yılından bu yana yeni bir kedi ırkı olarak kabul edilen Bombay kedilerinin geçmişi çok uzun dönemlere dayanmaz. 

American Shorthair ve Burmese kedi ırklarının çiftleşmelerinden doğan Bombay kedisi, hem özellikleri hem de görünümleriyle yüz binlerce kişi tarafından ilgi odağı haline gelmiştir. Genel olarak çekingen ve içe kapanık yapılarıyla bilinen Bombay kedi türü, sahibine alışması durumunda son derece neşeli bir hale bürünür.

Diğer kedi türlerine göre daha parlak ve simsiyah tüylerinin yanı sıra keskin bakışlarıyla da dikkat çeker. Özellikle kömür siyahını andıran tüyleri sebebiyle panterlere sık sık benzetilir.

Bombay Kedisi Karakter Özellikleri

Bombay kedi sahiplenme düşüncesi içerisinde olan kişiler bu türün karakter yapılarını fazlasıyla merak etmektedirler. Bombaylar eğer bulundukları ortama alışır ve sahibi tarafından sevildiğini hissederse fazlasıyla cana yakın bir tavır sergiler.

Özellikle çocuklar ile olan uyumları Bombay kedi özellikleri arasında şüphesiz en dikkat çekici olanıdır. Çocuk sahibi olan aileler bu kedi türünü güven içerisinde sahiplenebilirler. Zaten kısa süre içerisinde çocuğunuzla arkadaş haline geleceğinden emin olabilirsiniz.

Yapı olarak baskın bir karaktere sahiptirler. Sadece insanlarla değil hayvanlarla da son derece uyumlu bir tavır gösteren bu kediler, yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Hatta bulunduğu ortam sessiz ve sakinse hemen kendilerine oyun bulmaya çalışırlar. Tempolu bir yaşam tarzına sahipseniz Bombay kedisi sizin için en iyi yol arkadaşlarından biridir.

Bombay kediler yaşam alanlarında başka tür kediler görmekten de hoşlanırlar. Hatta onlar için arkadaşla yaşam sürmek son derece iyi bir fikirdir. Ancak ikinci kedi tercihinizin daha sakin bir türden yana olması daha doğru olur. 

Ayrıca Bombay kedileri tam anlamıyla ev kuşudur.

Bombay Kedisi Vücut ve Irk Özellikleri

Bombay kedilerin karakterleri kadar ırklarından gelen genetik özellikleri de merak uyandırır. Bu özellikler ise şöyledir;

  • Kökeni: Amerika
  • Tüy rengi: Siyah
  • Karakteri: Sevecen, enerji dolu, sessiz, uysal
  • Gövde boyu: Orta
  • Kuyruk boyu: Orta
  • Kürk yapısı: Sık, ince ve kısa  

Kategori: kedi cinsleri

Bu yazı yorumlara kapalı.