İçeriğe geç →

Pomeranian Boo Özellikleri

Spread the love

Küçük sevimli halleriyle insanları kendilerine hayran bırakan pomeranian boo cinsi köpekler, uysal yapıları sebebiyle evde bakım için en fazla tercih edilen türlerden biridir. Süs köpeği veya oyuncak köpek olarak da sayılan bu cins, son dönemlerde oldukça popüler bir tür haline geldi. 

Bu cins, 1700’lü yıllarda Pomeranya bölgesinde ortaya çıkmıştır. Pomeranya o dönemlerde Almanya egemenliği altında olduğu için Alman kökenli olarak anıldığı da görülür. Pomeranian boolar özellikle İngiliz Kraliyet ailesinin en sevdiği köpek ırklarından biridir; uzun yıllar sarayda yaşayan pomeranianlar olmuştur. 

Pomeranian Boo Köpek Özellikleri

Peluş bir oyuncağa benzeyen pomeranyalı köpekler, oyun oynamayı çok seven şirin bir türdür. Minicik boylarına rağmen asil duruşları vardır. Bakım için en fazla tercih edilen köpeklerden biri olsalar da bakımları biraz özen gerektirir. Kendi hallerine bırakılmamalıdırlar. 

Pomeranian Boo Fiziksel Özellikleri

Işıltılı gözlere sahip pomeranianların fiziksel özellikleri şu şekildedir:

 • Tüyleri uzun ve sıktır. Tüy rengi turuncu, kahverengi, kırmızı, bakır veya krem tonlarında olabilir.
 • Ağırlıkları 1-3 kg arasında değişir.
 • Boyları 18-30 cm arasında olur ve 10. aydan sonra uzamaları duraklar.
 • Göz bebekleri oldukça iridir, genellikle gözleri siyah renktedir.
 • Uzun, sırtlarına doğru uzanan kuyrukları vardır.
 • Kulakları küçük, dik ve tüylüdür.
 • Ortalama ömürleri 15 yıldır.

Pomeranian Boo Karakteristik Özellikleri

İnsanların pomeranian boo cinsi köpekleri bu kadar çok sevmesinin tek nedeni dış görünüşü değildir. Karakteri, içten tavırları ve dost canlısı olması pomeranyalıları bu kadar gözde yapar. Pomeranianların karakteristik özellikleri ise şöyledir:

 • Çok enerjik bir türdür. Hareket etmeden, oyun oynamadan duramazlar.
 • Sahibiyle çok iyi anlaşırlar, adeta sahiplerine bağlanırlar.
 • Yabancılara karşı soğuk davranırlar. 
 • Başka köpeklerle iyi geçinemezler. Küçük yapıda olmalarına rağmen kavgacı tavırlar sergileyebilirler.
 • Çok ilgi bekleyen köpeklerdir. Sürekli onlarla ilgilenilmesini, oyun oynanmasını isterler.
 • Çok meraklılardır; merak ettikleri bir şeyi hemen keşfetmeye çalışırlar.
 • Bütün bu iyi özelliklerinin yanı sıra çok inatçıdırlar.

Pomeranian Boo Köpek Bakımı

Pomeranian booların bakımı diğer köpek cinslerine göre zordur. Güzelliğiyle insanları hayran bırakan tüylerine çok iyi bakılmalıdır. Yıkarken çok dikkat edilmelidir. Düzenli olarak tüyleri taranmalıdır. Çok sık diş sorunları ile karşılaşan bu köpeklerin ağız bakımına dikkat edilmelidir. Ağız sağlığı için veterinerlerin önerdiği köpek diş macunları ve fırçaları tercih edilmelidir.

Pomeranianlar yiyecek seçiciliği yapabilir; istemediği bir yiyeceği yemesi için ısrar edilmemelidir. İnatçı oldukları için diğer yiyeceklere karşı da isteksiz olmaya başlayabilirler. Yapıları gereği bu cinste evcil hayvan obezitesi gibi sorunlarla karşılaşılmaz. 

Pomeranianlar, ilgiye çok ihtiyaç duyarlar. Hiçbir pomeranian uzun süre evde tek başına ilgisiz bırakılmamalıdır.

Pomeranyalı cinsi köpekler, diğer küçük cinsteki süs köpeklerine göre daha güçlü bağışıklığa ve sağlam bir yapıya sahiptir. Bu yüzden sık sık hasta olmazlar. Yine de bu cinse karşı oldukça hassas ve korumacı davranılmalıdır.

Pomeranian Boo Eğitimi

Pomeranianların eğitimi oldukça kolaydır. Oyun oynamayı ve hareket etmeyi seven bu köpekler, eğitimi de bir oyun gibi algılarlar. Onlara ne gösterilirse hevesle yerine getirirler. Eğitim esnasında ödül maması verilirse daha başarılı olmak için uğraşırlar.

Meraklı yapıları da onların eğitimi için pozitif bir özelliktir. Eğitimde gösterilen şeyleri merak edip daha hızlı kavrarlar. Sahiplerine çok bağlı oldukları için sözünden hiç çıkmazlar. Eğer sahibi tarafından eğitilirlerse sahibi ne isterse onu yaparlar.

Ücretsiz Pomeranian Boo Sahiplenme

Yaşamınıza yeni bir dost dahil etmek istiyorsanız pomeranian sahiplenme ilanlarını inceleyebilirsiniz. Size ihtiyacı olan pomeranyalı köpeklere sıcak bir yuva sunabilirsiniz. Pomeranianlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız platformumuzda yer alan pomeranian boo üyeler ile irtibata geçebilirsiniz. Profillerini inceleyerek patili dostlarımızın dünyasında olup bitenlerden haberdar olabilirsiniz.

Kategori: köpek cinsleri

Bu yazı yorumlara kapalı.