Pug Özellikleri ve Bakımı

Pug Özellikleri ve Bakımı
Yaşam Süresi

12-15 yıl

Boyut

Küçük

Ülke

Çin

Pug, Küçük yapılı bir ırktır. İlk olarak Çin’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Pug genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Pug Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Pug ırkı bekçilik için uygun değildir. Bu ırk koruma görevleri için eğitilse bile eğitimlerde başarılı bir ilerleme kat edemezler. Çünkü bekçilik içgüdüleri gelişmiş değildir. Bekçilik dışındaki görevlerde eğitimleri sağlanabilir.

Pug Av Köpeği midir?

Pug ırkı av içgüdüsüne sahip değildir. Av için bir köpekten beklenen iz sürme, takip, yakalama, kışkırtma gibi eylemleri yerine getiremezler. Bu nedenle ava giderken Pug yanınıza almak doğru olmayacaktır. Pug Köpek Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Pug Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Pug ırkı ortalama olarak 12-15 yıl yaşayan uzun ömürlü köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Pug Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Pug ırkı çok tüy döken köpek cinslerindendir. Haftada birkaç kere taranmaları gerekir.

Pug Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Pug saldırgan bir köpek olmasa da baskı kurulduğunda veya rahatsız edildiğinde tepki verebilirler.

Pug Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Pug orta derecede havlayan köpek ırklarındandır. Gürültüleri rahatsız edici düzeyde değildir ancak yeri geldiğinde kendilerini belli ederler.

Pug Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Pug ırkı orta derecede zeki köpeklerdir. Büyük sorumluluklarda bazen konsantrasyon sorunları yaşasalar da zamanla gelişim gösterebilirler.

Pug Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Pug ırkı bazı konularda kolay eğitilebilirken bazı konuları için uzun süre eğitim alması gerekebilir.

Pug Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Pug ırkı apartmanda bakmak için çok uygundur.

Pug Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Pug ırkı ise çok yüksek enerjiye sahip köpeklerdir. Yerinde durmak istemezler ve daima oyun oynayıp hareket ederler.

Pug Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Pug ırkı çocuklarla iyi anlaşır. Onlarla birlikte olmayı ve zaman geçirmeyi sever.

Pug Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Pug ırkı yabancılara iyi davranır. Onlarla yakınlık kurmaya ve vakit geçirmeye açıktır.

Pug Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Pug ırkı başka petlerle geçinebilir. Aynı ortamda birden çok evcil hayvan olmasından rahatsız olmaz.

Pug Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Pug ırkı da itaatkar sayılabilecek köpek ırklarından değildir. Genel olarak başına buyruktur.

Pug Yasaklı Mı?

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde hazırlamış olduğu yasaklı köpek ırkları listesinde Pug ırkı yer almamaktadır. Pug yasaklı olmadığı için sahiplendirilmesinde, beslenmesinde, satın alınmasında herhangi bir sakınca yoktur. Pug, süs köpeği türünde olduğu için yasaklanması çok düşük bir ihtimaldir.

Pug Fiyatı Ne Kadar?

Pug fiyatı hayvanın yaşı, cinsi ve rengine göre değişiklik gösterir. Yavru pug satın alınacaksa minik yavruların fiyatı ortalama olarak 3500-6000 civarlarındadır. Köpek üretim çiftliklerinde fiyat daha yüksekken internette daha ucu ilanlara denk gelinebilir. Pug fiyatları her geçen yıl artış gösterdiğinden Pug sahibi olma fikri olanlar bunu en kısa zamanda hayata geçirmelidir.

Pug Renkleri Nelerdir?

Pug renkleri safkan olanlar için 4 renkte karar kılınmıştır. Ancak melez Pug köpekler çok daha farklı renklerde olabilirler. Ortak kabul gören Pug renkleri şunlardır:

  • Açık kahverengi (fawn)
  • Gümüş (silver fawn)
  • Kayısı rengi
  • Siyah

Safkan Pug Nasıl Anlaşılır?

Sahiplenmek veya satın almak istediğiniz Puga ait secere varsa bu köpeğin tam bir safkan olduğundna emin olabilirsiniz. Safkan Pug ayrımı yapabilmek için en önemli delil seceredir. Seceresi olmayan köpeklerin safkan olduğunu fiziksel yapısı ve karakterinden analiz etmeye çalışsanız da tam olarak emin olunamaz.

Pug Ne Zaman Çiftleşir?

Bir Pugın çiftleşmesi için yavruluk döneminden çıkması beklenmelidir. Dişi Puglar 12-15 aylar arasında yavruluktan çıkarken erkek Puglar 15. aydan sonra yavruluktan çıkar. Sağlıklı bir çiftleşme için her iki köpeğin de en az 15 aylık olduğundan emin olmak lazımdır.

Pug Kaç Yavru Doğurur?

Sağlıklı bir hamilelik geçiren dişi Pug, 5 ile 8 yavru doğurabilir. Tüm yavrularına sağ bir şekilde dünyaya gelebilmesi için doğru zamanda çiftleştirme, hamileyken kontrollere götürme oldukça önemlidir.

Pug Boyu Ne Kadar Uzar?

Küçük köpek ırkları arasında yer alan Pug cinsi süs köpeği olarak sınıflandırılır. Dişi Puglar ortalama olarak 24-30 cm uzarken erkek Pugların boyu 30-36 cm uzar. Hem dişisi hem de erkeği çok fazla kilo almayan bu ırkın ortalama kilosu 6-8 kg’dir.

Pug Ne Kadar Mama Yer?

Pug köpekler anne sütünden kesildikten sonra günde 3 öğün beslenmelidir. Bu zaman dilimi ortalama 2-6 aylık oldukları döneme denk gelir. 6 aydan sonra köpeğin iştahına göre günde 2 öğün beslemeye geçilebilir. Pug ırkı obeziteye eğilimli olduğu için aşırı mama yemeleri engellenmelidir.

Pug Hangi Köpeklerin Karışımı?

Pug herhangi iki köpeğin karışımından açığa çıkmış bir ırk değildir. Pug bilinen en eski köpek ırklarından birisidir. Yani Pug tamamen safkan olan bir köpek ırkıdır. Pug herhangi bir köpeğin karışımı değilken Pug melezlenmesi sonucunda oluşan bazı köpek cinsleri vardır.

Pug Kaç Saat Uyur?

Yavru Pug günde yaklaşık 20 saat uyur. 20 saatlik uykuyu tek seferde almazlar. Günde birkaç defa uykuya yatabilirler. 5. aydan sonra yavaş yavaş daha az uyumaya başlarlar. Yetişkin bir Pug ise günün 13-14 saatini uyuyarak geçirir. Uykusunun çoğunu gece alırlar. Gündüz ise birkaç saatlik kısa uykuya yatarlar.

Pug Hangi Köpeklerin Karışımı?

Pug herhangi iki köpeğin karışımından açığa çıkmış bir ırk değildir. Pug bilinen en eski köpek ırklarından birisidir. Yani Pug tamamen safkan olan bir köpek ırkıdır. Pug herhangi bir köpeğin karışımı değilken Pug melezlenmesi sonucunda oluşan bazı köpek cinsleri vardır.

Pug Kaç Saat Uyur?

Yavru Pug günde yaklaşık 20 saat uyur. 20 saatlik uykuyu tek seferde almazlar. Günde birkaç defa uykuya yatabilirler. 5. aydan sonra yavaş yavaş daha az uyumaya başlarlar. Yetişkin bir Pug ise günün 13-14 saatini uyuyarak geçirir. Uykusunun çoğunu gece alırlar. Gündüz ise birkaç saatlik kısa uykuya yatarlar.

Pug ırkı köpekler bahçede yaşayabilir mi?

Aslında soru bunun tam tersi olması gerekirdi, örneğin pug apartmanda yaşabilir mi? Gerekli ortam sağlandığında tüm köpekler bahçede yaşayabilir. Pug ırkı köpeklerde bahçede yaşabilir.