Shih-Tzu Özellikleri ve Bakımı

Shih-Tzu Özellikleri ve Bakımı Shih-Tzu Özellikleri ve Bakımı

Shih tzu, Küçük yapılı bir ırktır. İlk olarak Tibet’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Shih tzu genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Shih Tzu (Şitsu) Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Shih tzu ırkının koruma özellikleri gelişmiş değildir. Yabancılar tarafından ortaya koyulan tehlikeleri anlayamazlar. Herhangi bir ürünün, yerin veya ailenin bekçiliğini yapmak onlar için uygun değildir. Koruması gereken alanı terk edebilirler. Anormal durumlarda yabancılara karşı koymayabilirler. Havlamaya meyilli olmadıkları için sahiplerini uyarmakta da güçlük çekebilirler.

Bekçilik görevini yerine getirebilmeleri için köpeklerde belirli özelliklerin bulunması gerekmektedir. Bulunduğu alanı gözetebilme, yabancılara ve tehlikelere karşı sahiplerini uyarabilme gibi özellikler olmazsa olmazdır. Ancak Shih Tzu (Şitsu) köpeklerde bu özellikler bulunmadığı için herhangi bir alanda bekçilik görevini yerine getirmesi çok zordur. Özgürlüğüne düşkün ve başına buyruk karakter yapısıyla Shih tzu (şitsu) bekçilik için uygun mudur sorusuna istinaden sahiplenmek istiyorsanız başka köpek cinslerine bakmanız gerekir.

Shih Tzu (Şitsu) Av Köpeği midir?

Shih tzu ırkı av içgüdüsüne sahip değildir. Av için bir köpekten beklenen iz sürme, takip, yakalama, kışkırtma gibi eylemleri yerine getiremezler. Bu nedenle ava giderken Shih Tzu yanınıza almak doğru olmayacaktır. Shih Tzu Köpek Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Süs köpeği cinslerinden olan Şitsular, evde beslemek için oldukça ideal köpeklerdir. Ancak konu karmaşık görevleri yerine getirmek olduğunda başarılı olma ihtimalleri düşüktür. Avcılık da çeşitli özellikleri bir arada barındıran köpeklerin layıkıyla yerine getirmesi gereken bir görevdir. Av esnasında karşılaşılabilecek durumlara karşı cesurca atılıp gereken komutları yerine getirmekte usta olan köpekler avcılıkta kullanılmalıdır. Shih Tzu (Şitsu) av köpeği midir diye düşünerek sahiplenilmesi hata olacaktır.

Shih Tzu (Şitsu) Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Shih Tzu yaşam süresi ortalama olarak 15 yıl ve üzeri yaşayan oldukça uzun ömürlü köpeklerdir. Shih tzu kaç yıl yaşar ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Shih tzu (şitsu) ne kadar yaşar öğrendikten sonra sahiplenmeye karar vermek istiyorsanız, onun oldukça uzun bir yaşam süresine sahip olduğundan şüpheniz olmasın. Ancak yaşam süresini etkileyen en önemli faktör sahipleri tarafından nasıl bakıldıklarıdır. Sağlıklı ve dengeli beslenmiş, bütün aşıları zamanında yapılmış, sağlık problemleri aksatılmamış ve en önemlisi sahibi tarafından ilgi ve şefkat görmüş bir shih tzu yaşam süresi 18 ila 20 yılı aşkın bir süre yaşayabilir.

Shih Tzu (Şitsu) Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Shih tzu cinsi sanılanın aksine oldukça az derecede tüy döker. Ancak düzenli bir şekilde tüylerini tarayıp bakım yapmak gerekir.

Özellikle uzun tüylü olan Shih tzu (şitsu) cinsi 1 yaşında ciddi bir tüy değişimine girer ve bu yaklaşık 3 hafta sürmektedir. Bu yüzden tüylerinin topaklanmaması için her gün düzeli bir şekilde taranmaları gerekir. Bu süreç içerisinde adeta kürk değiştirirmişçesine tüy dökmektedir. Ancak süreç atlatıldıktan sonra neredeyse hiç tüy dökmezler. Ayda bir de profesyonel köpek kuaförleri tarafından bakım yaptırılması tavsiye edilir. Kısa tüylü şitsular uzun tüylü hemcinslerine göre daha az tüy dökmektedir.

Shih Tzu (Şitsu) Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Shih tzu cinsi asla saldırgan değildir. Saldırı içgüdüsü olmayan bu köpekleri tüm canlılarla baş başa bırakabilirsiniz.

Shih tuz (Şitsu) saldırgan mıdır diye endişelenmenize gerek yok çünkü sevecen, oyuncu ve neşeli yapısında saldırganlığa yer yoktur. Havlamaya meyilli olmayan, sakin bir köpek olarak da bilinir. Ancak kendisini tehlike altında hissettiğinde ve canı yandığında tepki vermesi doğal olarak karşılanmaktadır. Her ne kadar agresif tutumlardan son derece uzak olsa da onun istemeyeceği davranışlarda bulunmaktan uzak durmanızda fayda var.

Shih Tzu (Şitsu) Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Shih tzu az sayılabilecek düzeyde havlayan köpeklerdir. Bazen kendilerini havlayarak ifade ederler ancak genel olarak gürültücü sayılmazlar.

Shih tzu köpek sahiplenmek istediğinizde onun yaşadığınız ortama uyum sağlayıp sağlayamayacağı hakkında şüphe etmek doğaldır. Şitsu çok havlar mı düşünerek kararınızdan vazgeçmenize gerek yok. Şitsular havlamaya meyilli olmayan köpeklerdir ve gürültü çıkartmazlar. Ancak kendilerini ifade etmek adına zaman zaman havlamaları doğaldır. Ortamda herhangi bir tehdit yoksa havlamadan huzurlu bir şekilde yaşayabilir.

Shih Tzu (Şitsu) Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Shih tzu (Şitsu) zeki köpek ırklarından birisidir. Verilen komutları anlayabilirler ve başarılı bir şekilde uygulayabilirler.

Zeki olmalarının yanında özgürlükçü yapısı ve başına buyruk tavırlarıyla verilen komutlara karşı seçici davranmakta da üstüne yoktur. Adeta bir ev kedisi olarak nitelendirilen shih tzu (şitsu) ne kadar zeki merak etmenize gerek yok çünkü o en akıllı köpekler listesinde yüksek sıralardadır. Zeki bir köpek cinsi olduğu için yavruluk döneminden itibaren disiplinli bir eğitim görmesi gerekir, aksi takdirde otorite boşluğundan yararlanmaya çalışabilir.

Shih Tzu (Şitsu) Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Shih tzu cinsi bazı konularda kolay eğitilebilirken bazı konuları için uzun süre eğitim alması gerekebilir.

Shih tzu (şitsu) eğitimi kolay mı düşünerek sahiplenmek istiyorsanız bir takım durumlar karşısında hazırlıklı olmanız gerekmekte çünkü şitsu eğitimi sandığınız kadar kolay olmayabilir. Shih tzu eğitimi için son derece sabırlı ve disiplinli olmalısınız. Özgürlüğüne düşkün olduğu için eğitim esnasında dikkati dağılıp başına buyruk hareketler sergilememesi ve eğitimin başarısızlıkla sonuçlanmaması adına eğitimi kısa süreli ve sık tekrarlı olarak gerçekleştirmek işe yarayacaktır. Ödül maması sistemi ile komutları yerine daha iyi getirmesi sağlanabilir ve dikkat dağınıklığının önüne geçilebilir.

Shih Tzu (Şitsu) Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Shih tzu cinsi apartmanda bakmak için çok uygundur.

Shih tzu (şitsu) apartmanda yaşayabilir mi en çok küçük yaşam alanına sahip kişilerin canını sıkan bir durumdur. Köpeklerin cinslerine göre çeşitli ihtiyaçları vardır ve bu ihtiyaçların karşılanması için büyük ve geniş hareket alanlarına sahip olmaları gerekebilir. Fakat şitsu apartman yaşamına kolaylıkla uyum sağlar. Gün içerisinde birkaç kez kısa süreli şekilde dışarı çıkması yeterli olmaktadır.

Shih Tzu (Şitsu) Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Shih tzu ırkı ise orta derecede enerjik bir köpektir. Yüksek egzersiz ihtiyaçları yoktur ancak tamamen hareketsiz kalmayı da sevmezler. Günde birkaç kez dolaştırılması çoğunlukla yeterli olmaktadır.

Şitsu enerji seviyesi içinde bulunduğu ortama göre değişiklik gösterebilir. Evdeyken daha sessiz sakin ve huzurlu bir şekilde olmayı severken dışarı çıktığında oyuncu yapısı kendini gösterebilir. Fazla hareket alanına ve sürekli egzersizlere ihtiyaç duymaz ancak günlük ihtiyacı kadar hareket edebilmesi sağlığı açısından önemlidir. Shih tzu (şitsu) enerji seviyesi yüksek mi diyerek endişelenmenize gerek yok çünkü fazla hareket içermeyen bir yaşam tarzına son derece uygundur.

Shih Tzu (Şitsu) Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Shih tzu ırkı çocuklarla çok iyi anlaşır. Çocuklu aileler gözü kapalı bir şekilde çocuklarını ve köpeklerini yalnız bırakabilir.

Oyuncu yapısı sayesinde çocuklarla oyun oynamayı çok sever. Kendi istediği şekilde davranma eğilimi gösterse de çocuklara karşı zaafı vardır denebilir. Onlara karşı oldukça özenli olan şitsular, çocuklu ailelerin köpek sahiplenmek için rahatlıkla tercih edebileceği köpek cinslerinin başında gelmektedirler. Shih tzu (şitsu) çocuklarla anlaşabilir mi sorusuna gönül rahatlığıyla evet yanıtını vermek mümkündür.

Shih Tzu (Şitsu) Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Bu davranışların sergilenmesindeki en önemli faktör köpeklerin sahip oldukları iç güdülerdir. Aşırı şüpheci ve korumacı köpek cinsleri olabildiği gibi sessiz sakin köpek cinsleri de vardır. Shih tzu ırkı yabancılara iyi davranır. Onlarla yakınlık kurmaya ve vakit geçirmeye açıktır.

Evinize bir misafir geldiği zaman köpeğinizin ona karşı nasıl davranacağı konusunda endişelenebilirsiniz. Ancak shih tzu (şitsu) yabancılara nasıl davranır diye endişelenmenize gerek yok çünkü şitsu yabancılara karşı naziktir. Onlarla iyi bir şekilde vakit geçirebilir ve herhangi bir agresiflik ya da saldırganlık tutumu sergilemeyecektir. Havlamaya meyilli olmayan bir cins de olduğu için yabancılarla karşılaştığında gönlünüzü ferah tutabilirsiniz.

Shih Tzu (Şitsu) Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Shih tzu ırkı başka petlerle geçinebilir. Aynı ortamda birden çok evcil hayvan olmasından rahatsız olmaz.

Evinizde birden çok evcil hayvanınız varsa Shih tzu (şitsu) başka petlerle geçinebilir mi araştırarak sahiplenmek isteyebilirsiniz. Ancak bu konuda gönlünüzü ferah tutabilirsiniz. Uysal yapısı ve çoğu ortama ayak uydurabilen karakteri sayesinde etraftaki çoğu şeyi tehdit olarak algılamaz. Bu da onu kalabalık ortamlarda yaşayabilecek harika bir partner yapar.

Shih Tzu (Şitsu) Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Shih tzu ırkı ise sahibine itaat eder ve olabildiğince sözünü dinler. Fakat başına buyruk davranabilen ve özgürlüğüne düşkün bu köpek cinsi için belirli aşamalardan geçmek gerekir.

Evde beslenilen köpeklerin sahiplerine itaat etmemeleri halinde çeşitli sıkıntılarla karşılaşılacağı aşikardır. Bu durumun önüne geçmenin en büyük anahtarı yavruluk çağından itibaren temel itaat eğitimlerini disiplinli bir şekilde gerçekleştirmektir. Doğru bir şekilde eğitildiğinde shih tzu (şitsu) sahibine itaat eder mi diye endişe duyulmasına mahal yoktur. Sahibine düşkündür ve zaman zaman yaramazlıklar yapsa da onun sözünden çıkmazlık yapmayacaktır.

Shih Tzu (Şitsu) Ne Kadar Büyür?

Köpeklerin büyüme limitleri mensubu oldukları cinslere göre değişiklik gösterir. Bazı köpekler devasa boyutlara ulaşarak hayranlık uyandırabilirken bazı cinsler ise ufak bir kutuya sığacak kadar minik bedenleriyle şaşkınlık yaratmaktadır. Küçük köpek ırklarından olan Shih tzu (Şitsu) köpeği, diğer süs köpeklerinde olduğu gibi ufak boyutlara sabittir ve belirli bir çağa ulaştıktan sonra büyümesi durur.

Çoğu diğer köpek cinsine nazaran Şitsuların erkek ve dişileri arasında boyut farkı gözlenmez. 10 ila 12 ay içerisinde olgunluk çağına eren şitsuların büyüme evresi burada son bulur. Geniş olmayan bir yaşam alanına sahip kişilerin merak ettiği Shih tzu (Şitsu) ne kadar büyür endişelenmenizi gerektirecek bir soru değildir çünkü bu köpek cinsi minyon bir türdür. Kiloları 6 ila 10 kilogram arası değişkenlik gösterir ve boyları 20-25 cm aralığında olur. Olgunlaştıktan sonra kilo almaya meyilli olduğu için beslenmesine dikkat edilmelidir.

Shih Tzu (Şitsu) Nerede Satılır?

Yapılan uzun araştırmalar sonucu hangi köpek cinsinin satın alınacağına karar verdikten sonra onu nerede bulacağınızı merak edersiniz. Günümüzde köpeklere ulaşmanın birden fazla yolu vardır. Hayvan barınakları, hayvan üretim çiftlikleri ve direkt kişilerin kendi hayvanlarının yavrulaması bunlardan birkaçıdır. Eviniz için en uygun köpeğe karar verikten sonra Shih tzu (Şitsu) nerede satılır merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bir şitsu satın almak için internette bulunan ilanlara bakabilirsiniz. Genellikle bu köpek cinsine sahip kişilerin elde ettiği yavrulara ulaşmak oldukça kolaydır. Ancak safkan mı yoksa kırma mı olduğunu anlamak için şeceresinin olduğundan emin olmakta fayda vardır. Hiçbir şüpheye yer bırakmamak adına, sağlıklı bir anne ve babanın sağlıklı çiftleşmesi sonucu dünyaya gelen safkan yavrulara sahip olmak en doğru seçim olacaktır.

Shih Tzu (Şitsu) Soğuğa Dayanıklı Mı?

Her köpek her yaşam koşuluna uygun şartları taşımaz. Uzun ve şık tüyler sert hava koşullarına dayanıklılığı sergilememektedir. Kış iklimlerine uygun köpek cinsleri genellikle deri altı yağ tabakasına ve çift katmanlı kalın tüylere sahip olmaktadır. Bu da onları düşük hava sıcaklıklarına ve soğuk sert rüzgarlara karşı dayanıklı yapmaktadır. Ancak özellikle süs köpeği cinsleri soğuk havalara karşı dayanıklı değildir.

Shih tzu (şitsu) soğuğa dayanıklı mı sorusuna kesinlikle hayır yanıtı verilir. Uzun, parlak ve zarif tüyleri onları sert hava koşullarından korumaz. Minik bedenleri sıfırın altındaki düşük sıcaklık değerlerine karşı dayanıklı değildir. Bu yüzden dışarıda ve bahçede bakılması tavsiye edilmemektedir. Gün içerisinde gerekli önlemler alınarak birkaç kez dolaşmaya çıkarılması yeterli olan bu şitsunun ev içerisinde yaşaması daha iyi bir tercihtir.

Shih Tzu (Şitsu) Ne Zaman Çiftleşir?

Köpekler çiftleşmeye hazır hale gelmek için belirli bir olgunluk dönemine ulaşması beklenir. Büyük köpek ırklarında bu süre 18 ayı geçebilirken daha küçük cinslerde süre azalmaktadır. Çiftleşmeye hazır olmadan yapılan denemelerde köpekler çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşabileceği için mutlaka en uygun dönemin bilinmesi ve buna göre çiftleştirilmeleri gerekir. En sağlıklı çiftleştirme, zamanında ve sağlıklı dişi ve erkek köpek tarafından yapılan çiftleşmedir.

Shih tzu (Şitsu) ne zaman çiftleşir köpeğinin minik yavrularına sahip olmak isteyen çoğu kişinin bilmeyi istediği bir sorudur. Şitsu köpekler olgunluk çağına 6 ay gibi kısa bir sürede ulaşabilir ve hamile kalabilir ancak American Kennel Club (AKC) en doğru zamanın 8 aylıktan başlayıp 2 yaşını doldurana kadar olacağını söyler. Bu bağlamda verilebilecek en büyük tavsiye veterinerlere danışılması olacaktır. Shih Tzu genellikle 9 yaşından itibaren hamile kalmaz.

Shih Tzu (Şitsu) Kaç Ayda Doğurur?

Dişi köpekler hamile kaldıklarında yavruların anne karnında gelişmesi için belirli bir süre gereklidir. Bu süre cinsler arasında farklılık gösterse de ortalama olarak 56 ile 70 arasında olduğu kabul edilir. Bu sürelerden önce ya da sonra yapılan doğumlarda bir sağlık sorunu olduğu aşikardır ve veterinerler tarafından takip edilmesi gerekir. En sağlıklı doğum, hamilelik başlangıcından itibaren düzenli veteriner kontrolleri yaptırılan ve sağlıklı bakılan köpeklerin yaptığı doğumlardır.

Shih tzu (şitsu) kaç ayda doğurur yanıtı çoğu köpekle aynıdır. Ortalama olarak 2 aylık bir hamilelik süreçleri vardır. Nadir olsa da insanlardaki gibi sezaryen ile doğum gerekebilir. Bunun kararının kesinlikle veterinerler tarafından verilmesi gerekir. Hamilelik başlangıcıyla doğum süresi arasında oldukça kısa bir süre olmasından dolayı köpeğinizin hamile olduğunu erken teşhis etmeniz önemlidir. Gerekli önlemleri erkenden almak bir yada birden çok hayatın riske girmemesini sağlayacaktır.

Shih Tzu (Şitsu) Kaç Yavru Doğurur?

Hamile olan köpeklerin doğurabileceği yavru sayısı vücutlarıyla orantılı olmaktadır. Büyük köpekler tek seferden oldukça fazla yavru dünyaya getirebilirken özellikle süs köpeklerinde bu sayı 1 ila 3 arasında değişiklik göstermektedir. Bunun en büyük etkeni anne köpeğin rahminin boyutlarıdır. Her ne kadar minik boyutlara sahip bir köpek olsa da Shih tzu (Şitsu) kaç yavru doğurur sizi şaşırtıcı bir yanıta sahiptir.

Kendisi gibi minik boyutlu diğer köpeklerin aksine şitsular tek seferde ortalama 3 yavru doğurabilirler. Bu sayı 1 ve 5 arası olduğunda bu durum gayet doğal olarak kabul edilir. Ancak gayet sağlıklı ve iyi bir hamilelik dönemi geçiren bir şitsunun 5 üzeri yavru doğurduğu da rastlanılabilen bir durumdur. Küçük köpeklerin doğum esnasında bir problem yaşamadığından emin olmak adına profesyonellerden yardım alınması gerekebilir.

Shih-tzu (Şitsu) Irk Özellikleri

Shih tzu (şitsu) Çin menşeili bir süs köpeği cinsidir. En belirgin özelliği uzun ve yumuşak tüy yapısıdır. İsminin anlamı “aslan köpeği” olarak literatürde yer almaktadır. Küçük bir köpek olmasına rağmen oldukça yaramaz ve akıllıdır. Diğer köpek cinsleriyle karşılaştırıldığında eğitilmesi daha kolaydır ancak sabır ve disiplin gerektirir. Neredeyse hiç tüy dökmez ancak düzenli bir şekilde bakım yapılması, tüylerinin birbirine geçerek topaklanmasını engellemeye yardımcı olur. Kilo almaya meyilli olduğu için beslenmesine dikkat edilmesi gerekir.

Uyanık, zeki, neşeli ve inatçı yapısının yanında bazen shih tzu mizaçı küstah ve kibirli olabilir. Ancak özellikle çocuklarla ve yabancılarla gayet iyi anlaşmaktadır. 15 ila 20 yılı aşkın yaşam süresine sahiptir. Hastalıklara karşı oldukça güçlüdür. Isırmaz ve çok az derece havlama ile hırlama davranışı gösterir. Isıya karşı hassas olduğu için dışarıda beslemeye uygun değildir. Ev içerisinde ya da gün içerisinde dışarı çıkarıldığında yeteri kadar hareketli olduğu müddetçe bahçeli büyük yaşam alanlarına ihtiyaç duymaz.

Shih Tzu (Şitsu) Fiyat

Özellikle apartman daireleri gibi ufak alanlarda yaşayan çocuklu aile sahiplerinin oldukça memnun kalacağı bir köpek cinsi olan shih tzu fiyatları 5000 ila 8000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Şitsu fiyatını etkileyen birkaç durum bulunmaktadır. Eğer yavru bir köpek sahiplenmek istiyorsanız shih tzu yavru fiyatı artış gösterecektir. Şitsu köpek fiyatları köpeğin yaşına, sağlık durumuna ve yetiştirildiği bölgeye göre farklılık gösterebilir.

Sağlıklı bir yavru her zaman hemcinslerinden daha pahalı olacaktır. Secere bulunması da köpeğin safkan olduğunu kanıtlayacağı için fiyatları arttırmaktadır. Ancak yaşlı ve çeşitli hastalıklara sahip bir köpek için biçilen fiyatta bir o kadar düşük olmaktadır. Satılık shih tzu köpek fiyatları bütçenize uygun gelmeyebilir. Satın alma sahiplen presibiyle hareket etmek her zaman en doğru seçenek olacaktır. Ücretsiz shih tzu köpek sahiplenme ilanları vasıtasıyla yuvanıza en uygun yavruyu sahiplenebilirsiniz.

Şitsu Köpek Bakımı

Şitsu köpek bakımı diğer çoğu köpeğe göre kolay olmaktadır. Küçük köpek ırklarından olduğu için ev içerisinde ve apartmanlarda beslemesi son derece basittir. Gün içerisinde birkaç defa dışarı çıkarıldığı ve evde yeteri kadar hareket etmesi sağlandığı takdirde sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edebilir. 1 yaşına girdiğinde tüy değişim dönemi başlar ve bu 3 haftalık süreç içerisinde aşırı tüy dökümü gözlemlenir. Ancak bu dönem bittiğinde artık tüy dökmemeye başlayacaktır fakat tüylerin birbirine geçip katmanlaşmaması için her gün düzenli bir şekilde taranması gerekir.

Kilo almaya meyilli oldukları için beslenme düzenlerine oldukça dikkat edilmelidir. Oyuncu ve sevecen olan bu köpek cinsi izin verildiği takdirde uykuya da çok düşkündür ve günün çoğunu uyuyarak geçirebilir. Aşıları düzenli bir şekilde yaptırıldığında, sağlıklı bir şekilde beslendiğinde ve oldukça az olan hareket ihtiyacı karşılandığında shih tzu köpek bakımı çoğu kişinin önyargılarının aksine oldukça basit bir hal almaktadır.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Shih-Tzu

Son Shih-Tzu Pet Üyelerimiz

Sponsorsponsor