Beagle Özellikleri ve Bakımı

Beagle Özellikleri ve Bakımı

Beagle, Küçük yapılı bir ırktır. İlk olarak İngiltere’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Beagle genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Beagle Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Beagle ırkı bekçilik konusunda çok başarılı olamasalar da küçük çaplı koruma görevlerini yerine getirebilirler. Uzun saatler boyunca bir sürünün veya büyük bir işyerinin güvenliğini sağlaması beklenirse Beagle cinsi başarılı olamayacaktır. Ancak belli bir süre eğitildiklerinde bazı bekçilik görevlerini yerine getirebilirler.

Beagle bekçilik için uygun mudur diye merak ediyorsanız, onun bu görevin verilmek için tercih edilebilecek ilk köpek cinsi olmadığını bilmenizde fayda vardır. Ailesine karşı son derece düşkün ve korumacı olabilen bu köpek cinsi, çeşitli tehlike ve tehdit anlarında havlayarak etrafını uyarabilse de cana yakın yapısı sayesinde bu görevi başarılı bir şekilde yerine getirebileceğinden bahsetmek oldukça güçleşmektedir.

Beagle Av Köpeği midir?

Beagle ırkı zaman zaman avda kullanılan bir ırktır. Av içgüdüleri çok yüksek olmasa bile bazı komutları yerine getirebilirler. İz takip yetenekleri çok gelişmiş değildir ancak yakın mesafelerde başarılı olabilirler. Beagle Köpek Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Avcı köpek cinsleri arasında avcılık konusunda çok daha başarılı köpek cinsleri bulunsa da Beagle av köpeği midir diye merak edip sahiplenmek isteyebilirsiniz. Av köpeklerinde bulunması gereken iz takip etme ve avı belirli yerlere sürüp gerektiğinde hamle yapma ve tehlikelere karşı her an dikkatli ve gözü açık olma özellikleri başarı şansını her zaman arttırmaktadır. Beagle avcılık esnasında verilen görevleri yerine getirmeye çalışabilir ancak başarılı bir av için farklı cinslerin tercih edilmesi çok daha doğru olacaktır.

Beagle Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Beagle ne kadar yaşar sorusuna ortalama olarak 15 yıl ve üzeri yaşayan oldukça uzun ömürlü köpeklerdir yanıtı verilebilir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır. Beagle kaç yıl yaşar sorusunu etkileyen faktörler şunlardır:

  • Sağlıkları
  • Beslenme düzenleri
  • Egzersiz ihtiyaçları
  • Veteriner kontrolleri ve aşıları

Köpeğinizin uzun süre sağlıklı ve kaliteli bir hayat geçirmesini istiyorsanız mutlaka sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslemeniz gerekir. İhtiyaç duyduğu besin ögelerinin sağlanması onun ömrünü uzatır. Ayrıca köpekler harekete ihtiyaç duyan varlıklardır. Bazı köpek cinsleri diğerlerine göre daha az hareket etse dahi onların bile belirli bir miktarda hareket edip egzersiz yapmaları gerekir. Sürekli kapalı bir alanda hareketsiz bir şekilde yaşamak köpeklerin ömrünü kısaltabilir. Ayrıca aşılarının da zamanında yapılması ve gerektiğinde veteriner kontrolüne götürülmeleri de sağlıklarını doğrudan etkiler ve yaşam süreleri üzerinde etkili olur.

Beagle Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Beagle cinsi orta derecede tüy döker. Haftada bir tüylerini tarayıp bakım yapmak yeterli olur.

Beagle çok tüy döker mi merak ediyorsanız onun fazla tüy dökmediğini öğrenerek gönlünüzü ferah tutabilirsiniz. Bazı köpek cinsleri inanılmaz derecede fazla tüy dökerek sahiplerine oldukça zor anlar yaşatsa da Beagle bu cinslerden değildir. Düzenli bir şekilde tüylerinin taranması dökülen tüy miktarında gözle görülür bir azalma sağlamaktadır. Tüy dökme dönemlerinde bu miktar azalsa bile dönem bittiğinde tekrar eski haline gelirler. Ancak ardı arkası kesilmeyen bir tüy dökümü gözlemliyorsanız bunun altında bir sağlık sıkıntısı yatabileceğini unutmayarak veterinerinize danışmanızda fayda vardır.

Beagle Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Beagle saldırgan bir köpek olmasa da baskı kurulduğunda veya rahatsız edildiğinde tepki verebilirler. Beagle saldırgan mıdır merak ediyorsanız onun belirli durumlarda agresifleşebileceğini bilmeniz gerekir.

  • Canları yandığında
  • Ona karşı saldırgan davranıldığında
  • Sahiplerine ve ailelerine karşı tehlike sezdiklerinde

Yavruluk çağından itibaren iyi bir şekilde sosyalleştirilen hiçbir köpek durduk yere saldırgan davranışlar sergilemez. Fakat eğer köpeğiniz yukarıdaki durumlarla karşılaşırsa her ne olursa olsun agresifleşebilir. Onun canını yakan durumlarda havlama ve ısırma davranışları gösterecektir. Yine ona karşı saldırgan olan davranışlara karşı da saldırganlaşabilir. Korumacı bir iç güdüsüne sahip olduğu için onu ve ailesini tehdit eden kişilere karşı da agresifleşmesi gayet doğaldır.

Beagle Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Beagle cinsi çok havlar. Tehlike sezdiklerinde, mutlu olduklarında, endişelendiklerinde kısacası her sebepten dolayı havlayabilirler.

Beagle çok havlar mı merak edip araştırmaya başladığınızda onun havlamayı seven bir köpek olduğunu öğrenmek sizleri endişelendirebilir. Ancak uzun süreli ve disiplinli bir eğitim sonucunda havlama bir problem olmaktan çıkabilir. Her ne kadar sürekli havlamamaları gerektiği üzerine eğitim alsalar dahi kendisini havlayarak ifade edebilen köpekler bu alışkanlıklarını tamamen kaybetmezler.

Beagle Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Beagle cinsi orta derecede zeki köpeklerdir. Büyük sorumluluklarda bazen konsantrasyon sorunları yaşasalar da zamanla gelişim gösterebilirler.

Beagle ne kadar zeki merak ediyorsanız onun en zeki köpek ırkları arasında en üst sıralarda olmadığını bilmelisiniz. Verilen çoğu komutu anlayıp uygulayabilse bile zaman zaman konsantrasyon sıkıntıları yaşayabilirler. Uzun süreli bir görev için tercih edildikleri takdirde onlardan en başarılı sonucu beklemek doğru olmayacaktır. Sevimli bir aile köpeği olan Beagle yine de sahiplerine karşı düşkün ve cana yakın köpeklerdir.

Beagle Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Beagle cinsi bazı konularda kolay eğitilebilirken bazı konuları için uzun süre eğitim alması gerekebilir.

İlk defa köpek sahibi olacak kişiler Beagle eğitimi kolay mı diye merak edebilirler. Köpek sahiplenilmeden önce mutlaka sahiplenilmek istenen köpek hakkında araştırma yapılması gerekir. Eğitimi zor olan köpekler ilk defa köpek sahiplenecek kişilere önerilmezler. Ancak beagle köpek sahiplenmek isteyen kişilerin endişelenmesine gerek yoktur. Bu köpek cinsini eğitmek her ne kadar çok kolay olmasa bile disiplinli bir eğitim süreci sonunda verilen komutları başarıyla yerine getirdikleri görülebilir.

Beagle Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Beagle cinsi apartman yaşamına uyum sağlayabilir.

Köpekler uygun yaşam ortamlarına sahip olmadıklarına değişik davranışlar gösterebilirler ve çeşitli hastalıklara açık hale gelebilirler. Her köpek apartmanda veya bahçede yaşamaya uygun bir yapıya sahip olmayabilir. Özellikle küçük apartman dairelerinde yaşayan kişilerin merak ettiği beagle apartmanda yaşayabilir mi sorusuna verilecek en iyi yanıt onların apartmanda yaşamaya en uygun köpek cinsi olmamalarına karşın apartman yaşamına uyum sağlayabilecekleri olacaktır.

Beagle Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Beagle cinsi de yüksek enerjili köpeklerdendir. Aktivite yapmayı severler ve hareket ettikçe mutlu olurlar. Yeteri kadar hareket etmediklerinde ve egzersiz yapmadıklarında fazla kilo almaya başlayabilirler ve sağlık sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalabilirler.

Köpeklerin enerji seviyelerin cinslere göre değişkenlik göstermekle birlikte hemen hemen her köpeğin belirli bir miktarda hareket etmesi sağlıkları açısından son derece önemlidir. Kimi köpek cinsleri sürekli hareket etmek isteyen yüksek enerjili köpekler olurken kimi cinsler de sessiz sakin takılmayı severler. Beagle enerji seviyesi yüksek mi anlamak için fazla uzağa gitmenize gerek yok çünkü onlar sahipleriyle beraber vakit geçirmeyi ve hareketli bir yaşam tarzına sahip olmayı seven köpeklerdir.

Beagle Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Beagle cinsi çocuklarla çok iyi anlaşır. Çocuklu aileler gözü kapalı bir şekilde çocuklarını ve köpeklerini yalnız bırakabilir.

Beagle çocuklarla anlaşabilir mi merak edilmesine neden olan şey köpeklerin her zaman çocuklara karşı sakin davranışlar sergilememelerinden dolayıdır. Çocuklar oyun oynamayı ve yaramazlık yapmayı severler ve bazı köpekler kendileriyle sürekli uğraşılmasından hoşlanmazlar. Ancak beagle köpek cinsi çocuklarla son derece iyi arkadaşlık yapar ve hiçbir şekilde onlara kötü şekilde davranmaz. Çocuklu aileler bu köpek cinsini rahatlıkla tercih edebilirler.

Beagle Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Beagle cinsi yabancılara iyi davranır. Onlarla yakınlık kurmaya ve vakit geçirmeye açıktır. Yavruluk döneminden itibaren sosyalleşmeye oldukça meraklıdırlar ve başkalarıyla etkileşime geçmekten hoşlanırlar. Her ne kadar çok kişi ve hayvanla iletişim kurarlarsa o kadar çok sosyalleşirler.

Beagle yabancılara nasıl davranır diye düşünüldüğünde onların oldukça sevecen ve cana yakın hayvanlar olduğu söylenebilir. Bu yüzden beagle köpeğinizle kalabalık ortamlara girmekten ve yeni insanlarla tanışmaktan çekince duymanız gerekmez. Ancak her köpekte olduğu gibi kendisine karşı agresif ve saldırgan davranışlar sergileyen yabancılara karşı hoş görülü davranmasını beklemek olanaksız olacaktır.

Beagle Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Beagle cinsi başka petlerle çok iyi geçinir. Onlarla oyun oynamaktan ve vakit geçirmekten sıkılmaz.

Beagle başka petlerle geçinebilir mi diye düşünüldüğünde onun yaşadığı ortamda başka hayvanların bulunmasından rahatsızlık duyan köpeklerle bir arada yaşaması tavsiye edilmez. Oldukça uysal ve uyumlu olan bu köpek cinsi yaşadığı ortamı başkalarıyla paylaşmaktan sıkıntı duymaz. Ancak diğer hayvanlar tarafından dışlandığında ya da agresif tutumlarla karşılaştığında kendisi de farklı davranışlar göstermeye başlayabilir.

Beagle Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Beagle cinsi ise sahibine itaat eder ve olabildiğince sözünü dinler. Sahibine düşkün bir köpek cinsi olan beagle sahibine itaat eder mi fazla endişe edilmesi gerekilen bir durum olmamaktadır.

Her köpek sahibine düşkündür ancak bazı köpekler sahiplerinin onları kontrol edebilecek güçte olmadığını anladığı takdirde otorite boşluğundan yararlanmaya çalışırlar ve sahiplerini kendileri kontrol etmeye çalışarak başına buyruk davranışlar sergilemektedirler. Yavruluk döneminden itibaren eğitilmeye başlayan beagle sahibinin sözünden çıkmaz ancak zaman zaman ufak yaramazlıklar yaptığıyla da karşılaşılabilirsiniz.

Beagle Ne Demek?

Köpek cinslerine verilen isimlerin farklı anlamları vardır. Bu anlamlar genellikle köpeğin ortaya çıktığı bölgeden esinlenebilir. Köpek cinsinin sahip olduğu fiziksel ya da karakteristik özellikleri de o cinse verilen isim üzerinde rol oynayabilir. Dünyanın her yerinde popüler olan köpek cinslerine verilen anlamları merak etmemiz de gayet doğaldır. Peki oldukça cana yakın ve sevimli Beagle ne demek?

Beagle kelimesi Keltçede küçük anlamına gelen “beag” kelimesinden türemiştir. Beagle fiziği itibari ile küçük bir köpektir ve bu cinse de küçük anlamına gelen bir kelimeden isim türetilmiştir. İngilizce de “av köpeği”, “casus” ve “tazı” anlamlarına sahip olsa da bugün Beagle dendiğinde akla ilk gelen şey Beagle cinsi köpek olmaktadır.

Beagle Kaç TL?

Köpekler için biçilen fiyatlar farklılık göstermektedir. Bir köpeğin cinsi, yaşı, sağlık durumu ve şeceresi ona biçilen fiyatı etkileyen en önemli faktörler olarak göze çarpmaktadır. Her köpek cinsine ulaşmanın kolay olmadığı günümüzde satın almak da bir tercih haline gelmiştir. Her ne kadar satın alma sahiplen prensibini benimsemek her zaman en doğru davranış biçimi olsa da bazı köpek cinslerine yalnız satın alma yoluyla ulaşılmaktadır. Beagle kaç TL sorusu da bu yüzden sorulmaktadır.

Beagle ne kadar merak ediyorsanız onların 2000 TL ile 4000 TL arasında satışa sunulduklarını söyleyebiliriz. Beagle fiyatlarını etkileyen yaş ve sağlık durumu Beagle fiyatının düşmesine ya da artmasına neden olur. Yine şecere de köpeğin safkanlık durumunu ortaya koyacağı için, şeceresi olan bir Beagle ücreti de yine daha yüksek olacaktır.

Beagle Ne Kadar Büyür?

Beagle küçük köpeklerdir ve belirli bir boyuta kadar büyüyebilirler. Beagle ne kadar büyür diye merak eden kişilere onların 30 ila 36 santimetreye kadar büyüyebildiklerini söyleyebiliriz.  Beagle kaç cm bu köpek cinsinin dişisi ve erkeğinde boyut farkı fazla görülmemektedir. Bu yüzden sadece boyları üzerinden cinsiyet ayrımı yapmak oldukça zor bir hal almaktadır.

Köpeklerin büyümesindeki en önemli etken sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizdir. Büyüme çağındaki köpeklerin beslenme düzenine son derece dikkat edilmelidir ve gelişimi destekleyici mamaları ve yiyecekleri tükettiklerinden emin olunmalıdır. Yine egzersiz ve hareket etme de köpeklerin büyümesinde önemlidir çünkü hareketsiz yaşayan köpeklerin vücutları yeteri kadar gelişemez.

Beagle Kaç Ayda Doğurur?

Köpeklerin hamilelik süreci genel olarak benzerlik gösterir. Bütün köpek cinsleri için ortalama olarak 56 ve 70 gün arasında bir hamilelik süreci belirtilir ancak bu sayı değişiklik gösterebilir. Beagle kaç ayda doğurur sorusu da bu yüzden önemlidir. Köpeğin hamileliğinden itibaren doğuma fazla bir süre olmamasından dolayı hamilelik erkenden fark edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır. Peki Beagle kaç ayda doğurur?

Beagle ortalama olarak 2 ayda doğurur. 8 ila 9 hafta arasında süren bir hamilelik sürecine sahiptir. Hamileliğin 65 günü geçmesi durumunda ise bir veterinere başvurulması gerekir. Bazen hamileliğin normal yollarla gerçekleşemediği nadir durumlara rastlanır ve bunun sonucunda sezaryene başvurulması gerekir. Bunun için hamilelik sürecinin veteriner tarafından takibi son derece önemlidir.

Beagle Kaç Yavru Doğurur?

Köpeklerin bir seferde kaç yavru doğurabileceğini belirleyen şey cinsleridir. Her köpek cinsi aynı sayıda yavru doğuramaz. Bunda etken olan şey onların vücut yapısı olabilir. Çoğu köpek cinsi ortalama olarak 4 ila 6 yavru doğurmaktadır ancak bu bazı köpek cinslerinde artış veya azalış gösterir. Beagle kaç yavru doğurur diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Beagle kaç yavru doğurur sorusuna onların tek seferde 3 ila 14 yavru doğurabilecekleri yanıtını verebiliriz. Çoğu küçük köpek cinsine göre oldukça fazla yavru doğurarak şaşkınlık yaratmaktadırlar. Ancak bu ortalama sayılar arasında gerçekleşen bütün doğumlar normal olarak kabul edilmektedir. Çok daha fazla yavru beklerken daha az yavrunun doğması ya da az yavru beklerken çok yavrunun doğmasında herhangi bir anormallik bulunmamaktadır.

Beagle Kaç Kilo Olur?

Köpeklerin kiloları onların sağlıkları açısında önem taşır. İzin verildiği takdirde aşırı derecede fazla yemek yiyebilen köpekler obezite ile karşılaşırlar ve bu son derece kötü bir durumdur. Çeşitli hastalıklara sebebiyet veren bu rahatsızlıkla karşılaşılmaması için köpeğinizin ideal kilo aralığını öğrenmeli ve buna uygun bir diyet uygulamalısınız. Beagle kaç kilo olur sorusu da bu yüzden önem arz etmektedir.

Beagle kaç kilo olur merak ediyorsanız onların normal kilo aralıklarının 8 ile 14 kilogram arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Bu kilo aralıklarında bulunmaları son derece normaldir. Daha zayıf ya da kilolu olmaları bir takım sağlık sorunlarına sebebiyet verebileceği için bu oranlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Beagle Nasıl Bir Köpek?

Köpeklerin karakteristik yapıları farklıdır. Bazı köpek cinsleri ağırbaşlıdır ve kendileriyle sürekli oynanmasından rahatsızlık duyabilirler. Bazı köpek cinsleri ise iri cüsseleri ve asil duruşlarına rağmen son derece oyuncudur ve yaramazlık yapmaktan çok hoşlanırlar. Bu yüzden köpek tercihi yapılırken onun sizin yaşam tarzınıza ayak uydurabilecek bir karaktere sahip olup olmadığını bilmeniz önemlidir. Dünyanın en popüler süs köpeği cinslerinden olan Beagle nasıl bir köpek merak ediyorsanız endişelenmenizi gerektiren bir durum söz konusu değildir.

Beagle nasıl bir köpek sorusuna onun son derece arkadaş canlısı, sevecen, çocuklarla ve başka evcil hayvanlarla iyi anlaşan bir karakter yapısı olduğu cevabını verebiliriz. Sahiplerine karşı son derece düşkündürler ve oldukça akıllıdırlar. Oldukça uyumlu yapıları sayesinde farklı yaşam tarzlarına adapte olmakta sıkıntı çekmezler. Oyun oynamayı ve sahipleriyle vakit geçirmeyi severler ve sahiplerini mutlu etmekten son derece mutlu olurlar. Bir aile köpeği olarak rahatlıkla tercih edilebilirler.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Beagle

Son Beagle Pet Üyelerimiz

Beagle Son İçerikleri

Sponsorsponsor