Boxer Özellikleri ve Bakımı

Boxer Özellikleri ve Bakımı

Boxer, Büyük yapılı bir ırktır. İlk olarak Almanya’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Boxer genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Boxer Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Boxer bekçilik için uygun mudur sorusunu en çok bu köpeği sahiplenmek isteyen fakat sahiplenmeden önce bu köpek cinsi hakkında bilgi edinmek isteyen kişiler sormaktadır. Boxer cinsi bekçilik için en uygun köpek ırklarından birisidir. Gözünüz arkada kalmadan istediğiniz yerin bekçiliğini yapmasını isteyebilirsiniz. Daima tetikte olan Boxer, çevrede olup biteni iyice analiz edebilme yeteneğine sahiptir. Gerekli olduğu durumlarda çevik yanlarını açığa çıkarıp her şey pahasına koruma görevine devam ederler.

Boxer köpek cinsi bekçilik görevini layığıyla yerine getirmekte son derece başarılıdır. Gelişmiş koruma iç güdüsü sayesinde ona bekçilik yapması için görevlendirilen alanı sürekli gözetleyip olası durumlarda görevini yerine getirmek için aldığı eğitimin meyvelerini gösterecektir. Hem yaklaşan yabancıları uyarmak için hem de sahibine haber vermek için yüksek sesle havlarlar. Boxer köpeklerin bekçilik yaptığı bir alana yaklaşıyorsanız mutlaka temkinli olunuz.

Boxer Av Köpeği midir?

Boxer av köpeği midir öğrenmek istiyorsanız onun harika bir avcılık partneri olduğu konusundan şüpheniz olmasın. Gelişmiş avlanma içgüdüsüne sahiptir. Av için bir köpekten beklenen iz sürme, takip, yakalama, kışkırtma gibi eylemleri yerine getirmekte son derece başarılılardır. Bu nedenle ava giderken Boxer cinsi köpek tercih etmekten sakınmanıza gerek yoktur. Boxer Köpek Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Av esnasında bazı köpek insanlara son derece yardımcı olmaktadırlar. Boxer da bu köpek cinslerinden birisidir. Avlanılan hayvanın izini başarılı bir şekilde sürebilirler ve güçlü koku alma duyuları sayesinde onu rahatlıkla takip edebilirler. Gerektiğinde güçlü, atletik ve çevik vücutlarını kullanarak ava atılım yapabilirler. Yine av esnasında karşılaşılabilecek tehlikeli durumlarda da cesurca öne atılarak sahiplerini korumak için ellerinden geleni yaparlar.

Boxer Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Boxer cinsi ortalama olarak 10-12 yıl yaşayan uzun ömürlü köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Sağlıklı ve düzenli beslenen, aşıları ve veteriner kontrolleri zamanında yapılan ve en önemlisi sahiplerinden bol bol ilgi ve sevgi gören bir Boxer ne kadar yaşar sorusuna onların ortalamanın çok daha üstünde yaşayabilecekleri cevabını verebiliriz. İyi bakılan bir Boxer cinsi köpek rahatlıkla 12 yıldan uzun bir ömre sahip olabilir. Köpeklerin yaşam sürelerini belirleyen en önemli faktör onlara sahiplerinin ne kadar iyi baktığıdır.

Boxer Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Boxer cinsi orta derecede tüy döker. Haftada bir tüylerini tarayıp bakım yapmak yeterli olur.

Tüy alerjisi olan ya da evinin beslediği köpeğin tüyleriyle batmasını istemeyen kişiler Boxer cinsi bir köpek sahiplenmeden önce Boxer çok tüy döker mi diye endişe duymaktadırlar. Her köpekte olduğu gibi bu köpek cinsi de tüy değiştirme dönemlerinde tüy dökmektedirler. Ancak normal şartlar altında Boxerlar fazla tüy dökmez. Temiz olmaktan ve kendilerini temizlemekten hoşlanırlar. Bu yüzden onları düzenli bir şekilde taradığınız takdirde neredeyse hiç tüy sorunuyla karşılaşmayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Boxer Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Boxer saldırgan bir köpek olmasa da baskı kurulduğunda veya rahatsız edildiğinde tepki verebilirler. Boxer saldırgan mıdır sorusunun ortaya çıkmasına neden olan birkaç faktör vardır.

 • Sahiplerini korumak
 • Kendilerini korumak
 • Şüpheli kişileri uyarmak

Boxerlar koruma iç güdüsü yüksek köpekler olduğu için yukarıdaki durumlarda saldırganlık belirtileri göstermeleri normaldir. Boxer saldırgan mıdır diye soranlara hayır yanıtını vermemize rağmen yine de onları tetikleyecek davranışlardan sakınmanız gerektiğini hatırlatmakta da fayda vardır. Sahiplerine ya da onlara karşı agresif ve saldırgan davranışlar yapan kişilere karşı Boxerlar da agresif ve saldırgan olurlar. Yine kuşkulandığı kişilere karşı da agresif tutumlar sergilemekten geri durmazlar.

Boxer Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Boxer az sayılabilecek düzeyde havlayan köpeklerdir. Bazen kendilerini havlayarak ifade ederler ancak genel olarak gürültücü sayılmazlar.

Özellikle apartmanda veya kalabalık alanlarda yaşayan kişiler Boxer çok havlar mı sorusunun yanıtını öğrenmek isteyebilirler. Çünkü bir evcil köpek sahibi iseniz onun sürekli havlayarak hem sizi hem de çevrenizdekileri rahatsız etmesiniz istemezsiniz. Boxerlar fazla havlamazlar. Gürültü çıkarmaktan ve fazla gürültülü ortamlardan hoşlanmazlar. Fakat kendilerini ifade etmeye çalıştıkları zaman çeşitli şekillerde havladıkları bilinmektedir ve bu normal bir davranış olarak kabul edilir.

Boxer Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Boxer zeki köpek ırklarından birisidir. Eğitimleri kolaydır ve komutları anlayabilirler. Boxer ne kadar zeki öğrendikten sonra sahiplenmek istiyorsanız onun zekasından hiç şüphe duymanıza gerek yoktur.

Köpeklerin zeki olması günlük yaşamda insanların bir çok işinde yardımcı olmaları açısından oldukça önemlidir. Bazı köpek cinsleri son derece tatlı ve sevimli olsalar dahi her görevi yapmaya uygun değildir ve verilen komutları sonuna kadar başarılı bir şekilde yerine getirmekte zorlanabilir. Boxer son derece zeki bir köpektir ve onun için belirlediğiniz görevi başarıyla tamamlamak için elinden geleni yapacaktır. Sahiplenmeden önce Boxer ne kadar zeki merak edip araştırmak istediyseniz onun en zeki köpek ırklarından birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Boxer Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Boxer eğitimi kolay mı diye endişeleniyorsanız gönlünüzü ferah tutabilirsiniz çünkü Boxer cinsi eğitimi çok kolay olan köpeklerdir. Sahipleri ve eğitmenler zorlanmadan istedikleri her konuda Boxer eğitebilir.

Köpeklerin eğitimlerinin kolay olup olmadığı önemlidir. İlk defa köpek sahibi olacak kişilerin eğitimi zor olan köpek cinslerini sahiplenmeleri önerilmez. Ancak bir Boxer sahibi olmak istiyorsanız ve Boxer eğitimi kolay mı merak ediyorsanız hiç merak etmenize gerek yok. Boxer cinsi köpekler son derece akıllıdır ve eğitimleri çok kolaydır. Yavruluk döneminden itibaren verilmeye başlanılan eğitimleri kolaylıkla anlayacak ve yerine getireceklerdir. Her eğitimde olduğu gibi sabır, düzen ve disiplin verdiğiniz eğitimin başarısını arttırmak adına aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli 3 faktör olarak göze çarpmaktadır.

Boxer Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Boxer cinsi apartman yaşamına uyum sağlayabilir.

Apartmanda yaşayan kişiler köpek sahiplenmek istediği zaman hangi köpek cinslerinin apartman yaşamına uygun olduğunu araştırmak her zaman yardımcı olmaktadır. Apartman daireleri nispeten köpeklerin yaşayabilmesi için küçük alanlar olarak bilinirler. Ancak bazı köpek cinslerinin bu yaşama uyum sağlamakta hiçbir sıkıntı çekmediği bilinir. Boxer da bu köpek cinslerinden biridir ve Boxer apartmanda yaşayabilir mi sorusuna evet yanıtını vermemizi sağlar. Ancak unutulmamalıdır ki köpekleri sürekli kapalı alanlarda tutmak onların sağlığı açısından iyi değildir ve düzenli olarak koşup oynayarak eğlenceli bir şekilde enerjilerini atabilecekleri geniş hareket alanlarına ihtiyaç duyarlar.

Boxer Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Boxer cinsi son derecede enerjik bir köpektir. Aktif olmaktan ve oyunlar oynamaktan hoşlanır. Gün içerisinde bol bol hareket etmeye ihtiyaç duyabilir. Boxer enerji seviyesi yüksek mi öğrenmek istiyorsanız onun son derece enerjik ve oyuncu karakterine hazırlıklı olmalısınız.

Enerjik olan köpekler durgun bir yaşam tarzına ayak uydurmakta zorlanırlar. Boxer cinsi köpekler siz uzanmış kahvenizi yudumlayıp kitabınızı okurken yanınızda uslu uslu uzanacak köpeklerden değildirler. Sahipleriyle aktif bir şekilde oynamayı, sağa sola koşturmayı ve eğlenmeyi çok severler. Bu yüzden onların bu yüksek enerjili yaşam stiline uygun sahipler tarafından bakılması önerilmektedir. Eğer fazla hareketlilik hoşunuza gitmiyorsa Boxer size uygun bir köpek olmayabilir.

Boxer Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Boxer çocuklarla anlaşabilir mi diye düşünmeden rahatlıkla onları çocuklarınızla bırakabilirsiniz. Boxer cinsi çocuklarla çok iyi anlaşır. Onlarla birlikte olmayı ve zaman geçirmeyi sever.

Boxer cinsi köpekler sahiplerine ve ailelerine son derece düşkün köpeklerdir. Onları çok iyi tanır ve yanlarında nasıl davranması gerektiğini bilir. Evdeki bebeklerle ve çocuklarla oldukça rahat anlaşır. Onlarla oyun oynamayı sever. Küçük çocuklarla oynamasından endişe duymaya gerek yoktur çünkü son derecede nazik davranır. Çocukları koruyup kollar ve onları olası tehlikelerde hayatı pahasına savunur. Eğer çocuklu bir aile iseniz ve Boxer cinsi bir köpek sahiplenmek istiyorsanız gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Boxer Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Boxer cinsi yabancılara iyi davranır. Onlarla yakınlık kurmaya ve vakit geçirmeye açıktır. Ancak her ne kadar Boxer yabancılara nasıl davranır sorusuna yabancılarla iyi geçinir cevabını versek de bu Boxerların yabancılardan şüphe duymadıkları anlamına gelmez.

Korumacı iç güdüleri sayesinde Boxerlar herhangi bir yabancının tehlike taşıyıp taşımadığını anlayabilirler. Şüphe duydukları bir kişiyi gözetim altına alırlar ve her hareketini takip ederler. Son derece ılımlı ve uyumlu olan Boxerlar tehlikeli bir yabancıya karşı agresif ve saldırgan tutumlar sergilemekten de çekinmezler. Özellikle sahibine ve ailesine karşı tehdit unsuru bulunduran yabancılara hiç de iyi davranmayacaklardır.

Boxer Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Boxer cinsi başka petlerle geçinebilir. Aynı ortamda birden çok evcil hayvan olmasından rahatsız olmaz.

Birden fazla evcil hayvan sahibiyseniz ve Boxer başka petlerle geçinebilir mi diye endişe duyuyorsanız rahat olun. Boxer son derece uyumlu bir köpek cinsidir. Yaşam alanını başka petlerle paylaşmaktan çekinmez. Arkadaş canlısı bir karakter yapısına sahip olduğu için diğer petlerle oyun oynamaya ve eğlenmeye son derece alışıktır. Kendisinden küçük evcil hayvanlara da son derece naziktir ve bir abi gibi onları korumayı kendisine görev edinir.

Boxer Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Boxer cinsi ise her zaman itaat etmese de genel olarak sahibinin sözünü dinleyen köpeklerdendir. Boxer sahibine itaat eder mi genel olarak endişelenilmesi gereken bir konu değildir. Sahibine son derece bağlı olduğu için her zaman sözünü dinleyecektir. Ancak zaman zaman oyun zamanı bittiğinde ya da parktan ayrılıp eve dönmesi gerektiğinde biraz inatçılık yaptıkları da bilinmektedir.

Köpeklerin sahiplerine itaat etmeleri önemli bir konudur. Sahibine karşı itaatkar olmayan bir köpeğin insanlarla uyum içerisinde yaşamasında zorluklar olacaktır. Boxer sahibine son derecede düşkün bir köpek cinsidir. Her zaman onun sözünü dinlemeyi ve sahibini mutlu etmeyi sever. Fakat oyuncu ve eğlenmeyi seven karakter yapısı zaman zaman inatçı olmasına neden olur. En sevdiği oyuncağını aldığınızda ya da onu dışarı çıkarmayı reddettiğinizde size küsüp tavır koyabilir. Ancak bu zamanla aşılabilecek bir konu olduğu için endişe duyulmasına gerek yoktur.

Boxer Ne Demek?

Köpeklerin cinslerine verilen isimler çeşitli şekillerde ortaya çıkmışlardır. Bazı köpek cinsleri bulundukları bölgeden adını alırlar. Bazı köpek cinsleri ise dış görünüşleri yüzünden isimlerine kavuşmuşlardır. Bazı cinslerde de karakteristik yapı onlara verilen isim üzerinden etkili olmuştur. Boxer cinsi köpeklerde de dış görünüş etkili olmuştur. Peki Boxer ne demek?

İngilizce bir kelime olan Boxer dilimizde “boksör” anlamını taşımaktadır. Bu köpek cinsine bu ismin verilmesinde onların tıpkı boksörler gibi son derece sağlam duruşları etkili olmuştur. Boksörler son derece güçlü, çevik ve dayanıklı sporculardır. Aynı şekilde Boxer cinsi köpekler de bu özellikleri taşıdığından adeta bir boksörü andırdıkları için onlara bu ismin verildiği düşünülmektedir.

Boxer Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır?

Köpeklerin eğitimi en önemli konudur. Her ne kadar bir köpek son derece tatlı ve şirin gözükse de gerekli eğitimleri almadığı takdirde başa çıkılması zor bir hal alır. Yine son derece güçlü ve sanki bir kraliyet soyundan gelircesine asil duran köpeklerin de yeteri kadar eğitim almadıklarında sahiplerine zor anlar yaşattıkları bilinmektedir. Peki sahibine son derece düşkün olan Boxer köpek eğitimi nasıl yapılır?

Boxer yavru eğitimi yavruluk çağından itibaren başlanılması gereken bir eğitimdir. Boxer yavru eğitimi son derece kolaydır. Oldukça zeki ve öğrenmeye açık olduklarından dolayı verilen komutları yerine getirmekte zorluk yaşamazlar. Boxer köpek eğitimi sanılanın aksine zor değildir. Burada en önemli faktör eğitmenin tutumu olacaktır. Onunla iyi bir şekilde iletişim kurabilirseniz ve disiplin ile düzeni elden bırakmazsanız Boxer köpek eğitiminde son derece başarılı olacaksınız.

Boxer Köpek Özellikleri

Boxer köpek ırkları 19. yüzyılda Almanya’da ortaya çıkmıştır. Adları İngilizce olduğu için genellikle İngiliz ya da Amerikan köpeği olarak bilinirler ancak ana vatanları Almanya’dır. Büyük köpeklerdir. Tüyleri sık ve kısa olmaktadır. Çoğunlukla beyaz ve kahverengi tonları arasında tüy rengine sahiptirler. Gözleri koyu renklidir ve siyah büyük bir buruna sahiptirler. Boxer köpek özellikleri saymakla bitmez ve onların son derece iyi bir aile köpeği olmasını sağlar.

Güçlü ve eğitilmeye son derece müsait olan bu köpekler insanların duygu ve düşüncelerini anlama konusunda da son derece başarılıdır. Boxer köpek özellikleri arasında en öne çıkanı son derece oyuncu ve enerjik olmalarıdır. Mutlu olduklarında bunu dışarı yansıtmaktan çekinmezler. Oldukça zeki ve son derece meraklıdırlar. Etraflarında olan biten her şeyi takip edebilirler. Arkadaş canlısı ve sosyal köpekler olduklarından dolayı etraflarındaki yabancılarla iletişim kurmaktan çekinmezler. Sahiplerine son derece bağlı oldukları için de onları hayatları pahasına korumaktan bir dakika bile vazgeçmezler.

Boxer Ne Zaman Çiftleştirilir?

Köpeklerin çiftleşmek için belirli bir olgunluğa erişmeleri gerekmektedir. Bu süre köpek cinsleri arasında farklılık gösterir. Yeteri kadar olgunlaşmamış iki köpeğin çiftleşmesinde başarı oranı son derece düşük olacaktır. Çiftleşme başarılı olsa dahi anne köpeğin ve yavrularının çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşma olasılığı yüksektir. Bu yüzden köpeğinizi çiftleştirmeden önce onun ne zaman çiftleşmeye uygun hale geleceğini öğrenmeniz gerekir. Boxer cinsi köpeklerin de çiftleşmek için yeteri kadar olgunlaşmaları gerekir.

Boxer ne zaman çiftleşir öğrenmek istiyorsanız onların en az 18 aylık olmalarını beklemenizi tavsiye edebiliriz. Boxer köpek ırkları geç olgunlaşan köpeklerdir. İlk kızgın dönemlerinde 16 ila 18 aylıkken girerler. 2 ve 3 hafta aralığında süren bu dönemde çiftleşmeye hazırdırlar. Ancak çiftleşecek köpeklerin sağlık durumlarının iyi olduğundan emin olunmalıdır. Sağlık durumu kötü olan köpeklerin çiftleşmesi durumunda sağlıklarının daha da kötüye gidebileceği ve yavruların da yeteri kadar gelişemeyeceği durumlarla karşılaşılma ihtimali yok değildir.

Boxer Kaç Ayda Doğurur?

Köpeklerin hamilelik ile doğum süreleri arasında fazla bir zaman farkı yoktur. Hemen hemen bütün köpek cinsleri 56 ila 70 gün arasında doğum yapmaktadırlar. Bu sayı aralığı her köpekte normal olarak kabul edilebilir. Ancak bazı köpek cinsleri için bu sayılar arasında daha spesifik bir tarih bulunabilir. Boxer cinsi köpeklerde bu günler arasında doğum yaparlar. Peki Boxer kaç ayda doğurur?

Bir Boxer köpek 61 ve 65 gün aralığında doğum gerçekleştirebilir. Bu günler aralığı normal olarak kabul edilebilir. Ancak hamilelik başlangıcı itibari ile veteriner kontrolleri aksatılmayan köpeklerin tam doğum zamanlarını kestirmek daha kolay olacaktır. Bu sayede doğum öncesinde gerekli hazırlıklar tamamlanabilir ve köpeğin doğumu zorlanmadan sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olunabilir.

Boxer Kaç Yavru Doğurur?

Dünyada köpeklerin tek seferde ortalama olarak 4-6 yavru dünyaya getirebileceği kabul edilir. Fakat tüm köpekler için bu rakamlar aynı değildir. Küçük köpek ırkları daha az yavru doğurabilirken büyük köpek ırkları daha fazla yavru verebilir. Her köpek cinsinin vereceği yavru sayısı farklı olduğundan dolayı bunun hakkında iyi bir araştırılma yapılması gerekir. Eğer köpeğiniz hamileyse onun kaç yavruya sahip olacağını öğrenmenin en kolay yolu ultrason olacaktır. Eğer hamile bir Boxer köpeğiniz varsa onun kaç yavru doğuracağını merak etmeniz normaldir.

Boxer kaç yavru doğurur sorusuna onların tek seferde 5 ila 8 yavru arasında doğurabilecekleri yanıtını vermek yanlış olmaz. Ancak bu sayı her zaman kesinlikle böyledir demek de yanlıştır. İlk doğumda sayı azken sonraki doğumlarda sayı artabilir. Yine dişi ve erkek köpeğin sağlık durumu da bu konuda önem arz etmektedir. Hem başarı şansı, hem yavru sayısı hem de yavruların sağlığı ebeveynlerinin sağlık durumuyla doğrudan orantılıdır.

Boxer Köpek Çene Basıncı

Bazı köpekler oldukça güçlüdür ve güçleri sayesine popüler olmuşlardır. Kaslı ve atletik vücutları sayesinde oldukça şiddetli ve kuvvetli bir ısırığa sahip olan köpeklerin popülerliği son yıllarda giderek artmaktadır. Her köpek cinsinin çene kuvveti aynı değildir ve yapılan araştırmalarla birlikte sahip oldukları güce göre belirli bir sıralama içerisine girmişlerdir. Boxer cinsi köpekler de güçlü ısırıklarıyla kendilerine bu sırada yer bulmaktadırlar.

Boxer köpek çene basınca santimetrekareye ortalama olarak 16 kilogramdır. Bu oldukça güçlü bir ısırıktır. Ancak Boxer köpek çene basınca kendisine listenin en üst sıralarında yer edinmemektedir. Unutulmamalıdır ki köpekler her ne kadar güçlü olsalar dahi bu gücü onları korkutucu hale getirmek adına kullanmak ve eğitmek son derece yanlıştır. Bu yüzden köpeğinizin sahip olduğu gücün farkında olmak oldukça önemlidir.

Boxer Cinsi Köpek Yasak Mı?

Bazı köpek cinsleri bazı ülkelerde yasaklı hale gelmiştir. Bunun nedeni bu köpeklerin oldukça güçlü olmaları ve yanlış kişilerin sahipliği altında dehşet saçar hale gelmeleridir. Köpekler normal şartlar altında ve iyi bir şekilde eğitildiklerinde saldırganlık belirtileri göstermemektedirler. Ancak köpeğin saldırganlığını eğlence amacı güden kötü köpek sahiplerinin eğitimi altında saldırganlıklarının ön plana çıkarıldığı görülür. Bunun önüne geçilmesi amacıyla bazı hükümetlerin bazı köpek cinslerini yasakladığı bilinmektedir.

Boxer cinsi köpek yasak mı sorusu da işte bu yüzden ortaya çıkmıştır. Güçlü ve atletik vücutları ve dinamik duruşları sayesinde dışarıdan korkutucu olarak görülebilirler. Ancak oldukça arkadaş canlısı, cana yakın, ailesine ve sahiplerine son derece düşkün ve bir o kadar da sevimli olan Boxer cinsi köpek yasak mı diye endişe etmenize gerek yok. Ülkemizde Boxer cinsi köpek yasak değildir. Rahatlıkla sahiplenebilir ve besleyebilirsiniz.

Boxer Köpek Fiyatları

Köpek sahiplenmek isteyen kişilerin istedikleri cinse her şart altında ulaşması mümkün olmayabilir. Ücretsiz köpek sahiplenme ilanları ya da hayvan barınakları bir çok farklı köpek cinsine ev sahipliği yapsa da her zaman aranılan cinsin bulunması zordur. Bu noktada çeşitli üreticiler tarafından köpek cinsleri satışa sunulmaktadır. Satışa sunulan köpeklerin fiyatları da çeşitlilik göstermektedir. Bir köpeğin satış fiyatını etkileyen faktörler şunlardır:

 • Yaş
 • Sağlık durumu
 • Bakıldığı ortam
 • Yetiştirilme şekli
 • Şecere

Boxer köpek fiyatlarını yukarıdaki hususlar etkilemektedir. Yavru köpekler daha yaşlı köpeklere göre her zaman daha pahalıdır. Yine sağlık durumu iyi olan köpekler de çeşitli hastalıklardan ve rahatsızlıklardan muzdarip köpeklere göre fazladır. Eğer bir köpek kötü bir ortamda bakılmış ve kötü bir şekilde yetiştirilmiş ise fiyatlarda azalma görülür. Şecere ise bir köpeğin safkan olup olmadığını belirlemekte kullanılır. Bu yüzden şeceresi olan köpeklerin safkan olduğu kanıtlanabileceği için daha pahalı olurlar.

Safkan Boxer Nasıl Anlaşılır?

Köpek cinslerinin ortaya çıkma şekilleri farklıdır. Bazı köpekler safkan olurken bazı köpekler ise kırmadır. Kırma köpekler farklı köpek cinslerinin çiftleştirilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Her can eşit şekilde değer taşısa da popülerliği belirleyen şey onların cinslerine göre sahip oldukları özellikler olduğu için bir köpeğin safkan mı kırma mı olduğu önemlidir. Boxer köpek sahiplenmek isteyen kişiler de sahipleneceği köpeğin safkan olup olmadığını öğrenmek isteyebilirler. Peki safkan Boxer nasıl anlaşılır? Aşağıdaki yöntemleri takip ederek bunu öğrenebilirsiniz.

 • Şecere
 • Ebeveynler
 • Cinse ait özellikler
 • Irk dernekleri
 • DNA testi

Şecere bir köpeğin soy ağacını temsil eder. Bu yüzden şeceresi olan Boxer cinsi bir köpeğin safkan olup olmadığını anlamak kolaydır. Yine ebeveynlerin kontrolü de önemlidir. Farklı cinsten ebeveynler demek yavrunun kırma olması demektir. Cinslere ait özellikler bellidir ve fark edilebilir durumdadır. Eğer sahipleneceğiniz Boxer’ın bu köpek cinsine ait olmayan bir özelliği taşıdığını fark ederseniz onun safkanlığından şüphe duyabilirsiniz. Irk dernekleri bu konuda oldukça yardımcı olmaktadırlar. Her zaman ırk derneklerinden yardım alabilirsiniz. En doğru ve kesin sonucu ise DNA testi vermektedir. DNA testi yaptırarak köpeğinizin safkan olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Boxer Bakımı

Bazı köpek cinslerinin bakımı emek ister. Onların yaşam kalitelerini korumaları ve sağlıklı bir şekilde yanınızda uzun bir süre yaşamaları için bakımlarına son derece dikkat edilmesi gerekir. Boxer bakımı çoğu köpek cinsine göre kolaydır. Köpek sahiplerinin en çok şikayetçi olduğu konu olan tüy dökme Boxer köpeklerde orta ve az derecelerde gerçekleştiği için sıkıntı yaratmazlar. Sağlıklı ve kaliteli mamalarla beslendiklerinde de herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Enerjik ve oyuncu canlılar oldukları için vücudunun çeşitli yerlerinde kir ve toz birikebilir. Kulaklarını, yüzlerini, patilerini ve kuyruklarını antialerjik mendillerle silip temizleyebilirsiniz. Derilerine uygun pH değerine sahip şampuanlarla onları yıkayabilirsiniz. Kendilerini temiz tutmayı sevdikleri için sık sık kendi kendilerini temizleyen Boxer bakımının diğer köpeklere nazaran çok daha kolay olduğunu onları sahiplendiğinizde anlayacaksınız.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Boxer

Son Boxer Pet Üyelerimiz

Sponsorsponsor