Jack Russell Terrier Özellikleri ve Bakımı

Jack Russell Terrier Özellikleri ve Bakımı Jack Russell Terrier Özellikleri ve Bakımı

Jack Russell Terrier, Küçük yapılı bir ırktır. İlk olarak İngiltere’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Jack Russell Terrier genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Jack Russell Terrier Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Köpeklerin bekçilik yapabilmeleri için bazı özelliklere sahip olmaları gerekmektedir. Bulunduğu ortamı sahiplenebilen ve sahiplerini uyarabilen köpekler bekçilik yapmak için uygun sayılır. Yine zeki olmaları ve görevini konsantrasyonu bozulmadan yerine getirebilmeleri beklenmektedir. Dünyanın her yerinde oldukça popüler olan Jack Russell Terrier bekçilik için uygun mudur sıkça merak edilen konuların başında gelmektedir.

Jack Russel Terrier bekçilik için uygun bir köpek cinsidir. Yaşadığı alanı sahiplenir. Havlamaya son derece meyilli olmasından dolayı da gerektiğinde sahiplerini uyarmakta üstüne yoktur. Ancak bu görevi en başarılı şekilde yerine getirebilmesi için mutlaka yavruluk döneminden itibaren eğitilmesi gerekmektedir. Oldukça hareketli ve oyuncu bir köpek olduğu için bekçilik görevi esnasında görev yerini terk etmek gibi durumlarla karşılaşmamak adına disiplinli bir eğitim onu bekçilik görevini gerçekleştirmekte çok daha başarılı kılacaktır.

Jack Russell Terrier Av Köpeği midir?

Köpekleri harika av partnerleri yapan bir takım özellikler bulunmaktadır. Son derece güçlü koku duyuları olmaları gerekir. Av esnasında avlanan hayvanın izini takip edebilmeli ve onu istenilen bölgeye doğru sürebilmeleri de önem taşımaktadır. Atletik ve güçlü yapılı ve cesur bir karaktere sahip olmaları da av esnasında karşılaşılan tehlikelerle başa çıkmaları adına aranılan özellikler arasında bulunmaktadır. Bu konular ışığında Jack Russel sahipleri Jack Russel Terrier av köpeği midir diye merak etmekten kendilerini alı koyamazlar.

Jack Russel Terrier bir av köpeğidir. 18. yüzyılın sonlarında Oxford’ta ortaya çıkan bu köpek cinsi tilki avında son derece uzmandır. Küçük çiftlikleri ve kümesleri rahatsız eden tilkileri avlamakta kullanılan Jack Russell harika bir av partneridir. Ancak küçük boyutlarından dolayı yaban domuzu gibi daha iri cüsseli hayvanları avlarken en başta tercih edilen köpek cinslerinden değildir. Fakat ufak av hayvanları konusunda adeta profesyonelleşen Jack Russell’ı av partneri olarak seçmekte hiçbir sakınca yoktur.

Jack Russell Terrier Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Jack Russell Terrier cinsi ortalama olarak 12-16 yıl ve üzeri yaşayan oldukça uzun ömürlü köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Jack Russell Terrier ne kadar yaşar sorusuna verilen yanıt sahiplerinin onlara ne kadar iyi baktığıyla birlikte değişiklik göstermektedir. Sağlıklı ve düzenli beslenen, aşıları ve veteriner kontrolleri zamanında ve aksatılmadan yaptırılan, günlük egzersiz ve hareket ihtiyacını karşılayacak aktivitelerde bulunan ve en önemlisi sahibinden bol bol ilgi ve sevgi gören bir Jack Russel Terrier çok daha uzun süreler yaşyabilmektedir. Jack Russell kaç yıl yaşar yanıtını bu ögeler etkilemektedir.

Jack Russell Terrier Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Jack Russell Terrier cinsi orta derecede tüy döker. Haftada bir tüylerini tarayıp bakım yapmak yeterli olur.

Jack Russell Terrier tüy döker mi konusu köpeğin tüy ve cilt bakımı düzenli olarak yapıldığını endişe edilebilecek bir konu değildir. Diğer köpek cinslerine nazaran daha az tüy dökmelerinin yanında tüylerinin düzenli bir şekilde taranması ve son derece kaliteli mamalar kullanılması durumunda tüy dökülme miktarında oldukça yüksek bir azalma görülecektir. Fakat tüy değiştirme dönemlerinde tüy dökme miktarlarında artış yaşanır. Bu dönem bittiğinde ise tüy dökülme miktarı eski haline geri dönmektedir. Eğer köpeğinizin tüyleri olması gerektiğinden fazla dökülüyorsa ve bu süreç bitmiyorsa bunun altında herhangi bir sağlık sorununun bulunup bulunmadığını öğrenmek amacıyla veterinere başvurmakta fayda vardır.

Jack Russell Terrier Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Jack Russell Terrier saldırgan mıdır sorusuna onların zaman zaman saldırgan davranışlar sergileyebilecekleri yanıtını verebiliriz. Bu durumu etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır.

Jack Russel Terrier sahibine ve ailesine karşı saldırgan değildir. Ancak yabancılara ve başka petlere karşı saldırgan davranışlar sergileyebildikleri bilinir. Başka evcil hayvanlarla anlaşma konusunda son derece başarısızdır ve özellikle kedilere karşı saldırgan olur. Yine yabancılara karşı şüpheci davranır ve en ufak bir tehlike dahi hissederse agresif ve saldırgan davranışlarda bulunur. Yavruluk döneminden itibaren bol bol sosyalleştirilmesi önerilmektedir.

Jack Russell Terrier Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Jack Russell Terrier aşırı derecede havlayan köpek ırklarındandır. Gürültüleri rahatsız edici düzeyde olabilir ve kendilerini havlayarak ifade ederler. Eğer bir Jack Russell Terrier köpek sahiplenmek istiyorsanız kendinizi onların havlamalarına hazırlamalısınız.

Jack Russell Terrier çok havlar mı konusu özellikle apartmanlarda yaşayan kişilerin başını ağrıtmaktadır. Bu köpek cinsi her konuda havlayabilir. Sürekli ilgi bekleyen Jack Russell’ın havlamasının önüne geçebilecek herhangi bir şey yoktur. Her ne kadar bunun üzerinde eğitimler alsa da canı sıkıldığında ya da ilgi çekmek istediğinde sürekli havlamaya başlayabilir. Bu köpek cinsini sahiplenmek isteyen kişilerin onların havlama sorunları hakkında önceden bilgi sahibi olması önemlidir.

Jack Russell Terrier Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Jack Russell Terrier ne kadar zeki sorusunun önemi de buradan kaynaklanmaktadır. Köpeklerin kolay bir şekilde eğitilmeleri ve verilen görevleri başarılı bir şekilde yerine getirebilmeleri için zeki olması gerekir ve Jack Russell Terrier dünyanın en zeki köpek cinsleri sıralamasında kendine en üst sıralarda yer bulmaktadır.

Jack Russell kelimenin tam anlamıyla çok zeki bir köpektir. Verilen komutları anlamakta hiçbir sıkıntı çekmez ve komutları başarıyla yerine getirebilir. Bu da onun şov köpeği olarak yarışmalara katılmasında yardımcı olmaktadır. Sahiplerine son derece düşkün olan bu köpekler sahiplerinin duygu ve düşüncelerini anlayabilir ve ona göre davranabilir. Eğer oldukça zeki bir köpek cinsi sahiplenmek istiyorsanız Jack Russel Terrier tam da aradığınız köpek cinsidir.

Jack Russell Terrier Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Jack Russell Terrier cinsi bazı konularda kolay eğitilebilirken bazı konuları için uzun süre eğitim alması gerekebilir.

Jack Russel Terrier eğitimi kolay mı en çok ilk defa köpek sahiplenecek kişileri meraklandıran bir sorudur. Köpeklerin eğitimlerinin kolaylığı ya da zorluğu, ileride onları ve sahiplerini nasıl bir hayat beklediğiyle doğrudan alakalıdır. Dünyanın en zeki köpekleri arasında bulunan Jack Russel eğitimi genel olarak kolaydır. Fakat eğitim esnasında düzen ve disiplin çok önemlidir. Belirli bir eğitim rutinine sadık kalınması eğitimde başarıyı arttıracaktır. Yine ödül mamalarının kullanımı da köpeği teşvik edecektir. Eğitime yavruluk döneminden itibaren başlanması elzemdir.

Jack Russell Terrier Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Peki Jack Russell Terrier  apartmanda yaşayabilir mi?

Her ne kadar boyutları küçük olsa da aşırı derecede hareket ihtiyacına sahip olan Jack Russell Terrier, günlük hareket ihtiyacı karşılandığı müddetçe apartmanda yaşamak için uygun olabilir. Ancak onların ne kadar çok havlayan bir köpek cinsi olduğunu aklınızda bulundurmanızda fayda vardır. Her ne kadar apartmanda yaşayabilseler dahi onlar için en uygun yaşam alanı geniş ve bol hareket imkanına sahip alanlardır.

Jack Russell Terrier Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Jack Russell Terrier cinsi ise çok yüksek enerjiye sahip köpeklerdir. Yerinde durmak istemezler ve daima oyun oynayıp hareket ederler.

Eğer sakin bir yaşam tarzına sahipseniz ve Jack Russell Terrier enerji seviyesi yüksek mi diye merak ediyorsanız bu köpek cinsi size göre değildir. Jack Russell enerji seviyesi inanılmaz derecede yüksektir. Gün boyunca koşup oynayabilir ve asla yorulmaz. Özellikle bir yerleri kazmaktan büyük zevk almaktadır. Bu yüzden bu köpek cinsini sahiplenecek kişilerin günün büyük çoğunluğunu onlara ayırabileceklerinden emin olmalarında fayda vardır.

Jack Russell Terrier Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Jack Russell Terrier cinsi çocuklarla iyi anlaşır. Onlarla birlikte olmayı ve zaman geçirmeyi sever.

Jack Russell Terrier çocuklarla anlaşabilir mi sorusunun sorulmasının asıl nedeni onların başka petlerle ve yabancılarla iyi geçinememesinden kaynaklanmaktadır. Ancak sahiplerine ve ailesine karşı son derece düşkündür ve inanılmaz şekilde bağlıdır. Bu yüzden çocuklu ailelerin endişe etmesine gerek yoktur. Jack Russel çocuklarla anlaşma konusunda hiçbir sıkıntı çekmemektedir.

Jack Russell Terrier Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyen köpek cinsleri utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Bu yüzden köpek sahipleri köpeklerinin yabancılara karşı nasıl davrandıkları konusu hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Yeni kişilerle tanışmayı ve yabancı ortamlara girmeyi seven kişiler en çok da Jack Russell Terrier yabancılara nasıl davranır sorusunun yanıtını merak etmektedirler.

Jack Russell Terrier yabancılara mesafeli ve şüpheci davranır. Çoğu zaman yabancılardan haz etmezler. Her hareketlerini dikkatli bir şekilde takip ederler. Bulundukları ortamdan ayrılana kadar gözleri üstlerindedir ve en ufak şüpheli davranışlarında havlayarak sahiplerini uyarırlar. Kendilerine ya da sahiplerine karşı tehdit unsuru olan yabancılara karşı ise son derece saldırgan ve agresif olurlar. Bu yüzden yavruluk çağından itibaren oldukça fazla şekilde sosyalleştirilmeleri son derece önem taşımaktadır. Verilen eğitimlerle birlikte bu durumun üstesinden bir nebze de olsa gelinebilinir.

Jack Russell Terrier Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Jack Russell Terrier ırkı başka petlerle iyi geçinemez. Bulunduğu ortamda tek olmak ister.

Özellikle evinizde kedi varsa Jack Russell Terrier başka petlerle geçinebilir mi sorusuna kesinlikle hayır yanıtını veririz. Başka köpeklerle de anlaşamayan bu köpek cinsini tek başına sahiplenmek en doğru davranış olacaktır. Ancak ilk doğduğu andan itibaren başka pet yavrularıyla birlikte büyürse onlarla birlikte yaşamaları herhangi bir sorun teşkil etmeyebilir.

Jack Russell Terrier Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Jack Russell Terrier cinsi ise her zaman itaat etmese de genel olarak sahibinin sözünü dinleyen köpeklerdendir. Zaman zaman inatçı yapısının ortaya çıkmasından dolayı itaat konusunda zorluklar yaşansa da disiplinli ve sağlam bir eğitimin ardından herhangi bir sorunla karşılaşılma olasılığı düşüktür.

Jack Russell Terrier sahibine itaat eder mi konusu üzerinde düşünüldüğünde onların son derece zeki ve sahiplerine düşkün olmalarından dolayı oldukça itaatkar köpekler olduklarını düşünebiliriz. Bu bir bakıma doğrudur ancak her zaman itaatkar olmazlar. Enerji seviyeleri çok yüksektir ve bol bol hareket etmek isterler. Yine sürekli kendileriyle ilgilenilmesini beklerler. Bu ihtiyaçları karşılanmadığında ise tavır takınırlar ve sahiplerinin sözünü dinlemezler ve inatçı olurlar.

Jack Russell Terrier Ne Zaman Çiftleşir?

Köpeklerin sağlıklı bir şekilde üremeleri için çiftleşmeden önce belli bir olgunluğa ulaşmaları beklenir. Her köpek cinsine göre değişiklik gösteren bu olgunluğa erişmeyen köpeklerin çiftleştirilmeleri sağlıklı değildir. Erken çiftleştirmelerde hem başarı şansı düşük olacaktır hem de çiftleşme başarılı olsa dahi anne ve yavru köpeklerin çeşitli sağlık sorunlarıyla yüzleşme ihtimalleri yüksektir.

Jack Russel Terrier ne zaman çiftleşir? Jack Russell Terrier erkeklerde olgunluğa 6-9 ay aralığında ulaşırlar ve çiftleşmeye hazır hale gelirler. Dişilerde ise bu 9-12 ay arasındadır. Ancak dişinin de erkeğin de 1 yaşını doldurmadan önce çiftleştirilmemesi önerilmektedir. JRT için en uygun çiftleşme zamanı 1 yaşını doldurduktan sonradır. Yine erkeklerin en fazla 7 yaşına kadar çiftleştirilmeleri önerilirken dişilerde 6 yaşından sonra çiftleştirme yapılmasından uzak durulmalıdır.

Jack Russell Terrier Ne Zaman Doğurur?

Köpeklerin doğum zamanları ortalama olarak benzerlik gösterir. Tüm dünyada 56 ila 70 gün arasında köpeklerin doğum yaptıkları bilinmektedir. Fakat bütün doğumlar bu günler arasında gerçekleşse de bazı köpek cinslerinde belirli bir gün sayısı aşıldıktan sonra herhangi bir sorun olup olmadığını öğrenmek için veterinere gidilmesi gerekebilir. Bu yüzden köpek cinslerinin spesifik doğum tarihlerini öğrenmekte fayda vardır. Peki Jack Russel Terrier ne zaman doğurur?

Hamile bir dişi JRT ortalama olarak 58 ila 63 gün aralığında doğumunu gerçekleştirmektedir. Bu günler içerisinde gerçekleşen doğumlar normaldir. Hamilelik başlangıcı ve doğum arasında fazla bir zaman bulunmadığı için erkenden önlem almak önemlidir. Hamilelik süreci boyunca dişiye son derece iyi bakılması ve sık sık veteriner kontrollerinin yapılması hamilelik sürecini kolaylaştıracaktır. Doğum tarihi yaklaştığında veterinerlerde gerçekleştirilen ultrason işlemleri sonucunda tam tarihi tahmin etmek kolaylaşacaktır.

Jack Russell Terrier Kaç Yavru Doğurur?

Dünyada çoğu köpek tek seferde 4 ila 6 arası yavru dünyaya getirmektedir. Fakat bu durumu etkileyen bazı faktörler vardır. Her köpek cinsinin aynı sayıda yavru doğurması beklenmemektedir. Hem dişinin hem erkeğin durumu doğacak yavru sayısını doğrudan etkilemektedir. Bir köpeğin tek seferde kaç yavru verebileceğini belirleyen etkenler aşağıdaki gibidir:

 • Yaş
 • Sağlık durumu
 • Boyutlar

Jack Russell Terrier kaç yavru doğurur sorusunu da yukarıdaki etkenler belirler. Dişi bir JRT tek seferde 5-8 yavru dünyaya getirebilir. Dişinin vücut boyutları burada önemli bir rol oynamaktadır. Yine hem erkeğin hem de dişinin yaşı ve sağlık durumu da doğacak yavru sayısının üzerinde doğrudan etki taşımaktadır. Unutulmamalıdır ki ilk doğumdaki yavru sayısı sonraki doğumlardan her zaman daha az olmaktadır.

Jack Russell Terrier Bakımı Zor Mu?

Köpek sahiplenmeden önce sahiplenilmek istenilen köpek cinsinin bakım şartlarının araştırılması önemlidir. Her köpek cinsi her yaşam tarzına uygun olmayabilir ve bu da onların bakımını oldukça zor hale getirebilir. Böyle durumlarla karşılaşıldığında hem köpeğin yaşam kalitesi düşer hem de sahipleri altından kalkamayacakları bir yükle uğraşmak istemedikleri için köpeklerini terk edebilir. Bu yüzden bir JRT sahiplenmeden önce Jack Russell Terrier bakımı zor mu araştırılması önerilir.

Jack Russell bakımı diğer köpek cinslerine nazaran kolay olmayabilir değildir. Oldukça yüksek hareket ve egzersiz ihtiyacına sahiptirler. Yabancılarla ve başka petlerle anlaşmada da güçlük çekerler. Fakat son derece zeki olmaları ve sahiplerine duydukları bağlılık yüzünden bu zorlukların üstesinden gelinebilir. Fazla tüy dökmemeleri de onların artı yönlerinden biri olarak göze çarpmaktadır. Jack Russell Terrier bakımı zaman zaman zor olsa da düzenli ve disiplinli bir şekilde yapıldığında sıkıntı yaşanmayacaktır.

Jack Russell Terrier Dışarıda Bakılır Mı?

Köpeklerin yaşam alanları onların tercih edilirken seçilip seçilmeme nedenlerini oluşturur. Apartmanda yaşayan kişiler apartman yaşamına uygun olmayan bir köpek cinsini tercih etmezler. Bu yüzden köpekler sahiplenilecekken nerede yaşayabilecekleri hakkında bilgi sahibi olmak kişilerin elini kuvvetlendiren bir bilgidir. Her köpek kapalı alanda yaşamaya uygun olmadığı gibi her köpek de açık alanda yaşamaya müsait değildir.

Jack Russell Terrier dışarıda bakılır mı? JRT bahçede ya da dışarıda bakılabilen bir köpektir ancak onun rahatlıkla kaçamayacağından emin olmanız gerekir. Aksi takdirde yoldan geçen herhangi bir arabayı ya da bisikleti veya fare, sincap ve kedi gibi hayvanları kovalarken kaybolabilir. Geniş bir hareket alanına ihtiyaç duymasından dolayı dışarıda beslenmesi uygun olabilir ancak az önce belirttiğimiz nedenlere dikkat edilmediği takdirde kötü bir sonuçla karşılaşılması muhtemeldir.

Jack Russell Terrier Evde Yalnız Kalabilir Mi?

Köpekler ilgi isteyen hayvanlardır. Sahiplerine son derece bağlı olurlar ve sürekli onlardan ilgi beklerler. Sahipleriyle vakit geçirmek hayatta mutluluk duydukları en büyük şeydir. Bu yüzden onları yalnız bırakmak her zaman iyi olmaz. Bazı köpek cinsleri evde tek başına uslu bir şekilde sahiplerini bekleyebilirken bazı köpek cinsleri ise uzun süreli yalnız bırakıldıklarında çeşitli sorunlarla karşılaşılır. Peki Jack Russel Terrier evde yalnız kalabilir mi?

JRT evde uzun süre yalnız kalamaz. 3-4 saatin ardından canı sıkılmaya  başlar. Sahibi de evde olmadığı ve ona ilgi veremediği için değişik hareketler sergileyebilirler. Ev içindeki eşyalara zarar verebilirler ya da sağı solu kazmaya yeltenebilirler. Yine aşırı ve yüksek derecede havlamaları da bu durumun bir sonucudur. Bu yüzden bir JRT evde uzun süreli yalnız bırakılmamalıdır.

Jack Russell Terrier Nereden Alınır?

Bir köpek sahiplenmeye karar verdiğinizde aradığınız cinse nereden ulaşabileceğinizi merak etmeniz gayet doğaldır. Her köpek cinsi sanılanın aksine yaygın olmayabilir ve onları bulmak zorlaşır. Çeşitli sahiplendirme ilanları ya da barınaklar vasıtası ile köpekler sahiplenilebilseler bile spesifik köpek cinslerini buralarda bulmak zor olabilir. Bu köpek cinslerinden biri olan Jack Russel Terrier nereden alınır?

Köpek üretme çiftliklerine ya da bu köpek cinsine sahip olan kişilere başvurarak JRT sahibi olabilirsiniz. İnternet üzerinde bulunan sahiplendirme ilanları sayesinde de bir Jack Russell bulabilmek mümkündür. Her zaman olmasa da hayvan barınaklarında da bu köpek cinsine rastlanılabilir fakat bu nadirdir. Bir JRT sahiplenmeden önce mutlaka onun hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olduğunuzdan emin olun.

Jack Russell Terrier Fiyatları

Her ne kadar satın alma sahiplen prensibini benimsiyor olsak da köpekler belirli amaçlar uğruna yetiştirilerek satılmaktadır. Özellikler iş köpekleri için bu durum son derece normaldir. Büyük alanlara bekçilik yapabilen ya da avcılık konusunda başarılı olan köpeklerin düzgün bir şekilde üretilip gerekli eğitimler verildikten sonra satışı normal olarak karşılanmaktadır. Köpeklerin satışında fiyatları etkileyen çeşitli unsurlar bulunmaktadır:

 • Cins
 • Yaş
 • Sağlık durumu
 • Şecere

Jack Russell Terrier fiyatlarını da yukarıdaki faktörler etiler. Köpeklerin cinslerine göre fiyatlar değişmektedir. Yine yaş ve sağlık durumu da olumlu ya da olumsuz şekilde fiyatlara yansır. Şecere ise köpeğin safkan durumunu ortaya koyacağı için her zaman ücretleri yukarı çeker. Jack Russell fiyatları ortalama olarak 2500 TL ile 5000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu fiyat aralığını yukarıda saydığımız faktörler oluşturmaktadır.

Safkan Jack Russell Nasıl Anlaşılır?

Eğer sahipleneceğiniz köpeğin safkan olması sizin için önemli ise safkan Jack Russell nasıl anlaşılır konusu hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Köpeklerin safkan olduğunu belli eden birkaç faktör vardır. Bunun dışında JRT cinsi köpekler renklerine ve kulak yapılarına dikkat edilerek ayırt edilebilirler. Yüz bölgesinde ve kulaklarla beyaz üzerine kahverengi lekeler bulunabilir. Küçük ancak son derece çevik olmaları ile birlikte kuyruk ve bacak uzunlukları gövde uzunlukları geçebilir. Safkan Jack Russell nasıl anlaşılır aşağıdaki yöntemlere başvurulabilir:

 • Şecere
 • Ebeveynler
 • Cinse ait özellikler
 • Irk dernekleri
 • DNA testi

Şecere köpeğin soy ağacıdır ve safkan ayırt ediciliğinde büyük önem taşımaktadır. Şeceresi olan köpeklerin safkan olup olmadığını anlamak kolaydır. Ancak şecere yoksa köpeğin ebeveynlerine bakılarak da safkanlık hakkında bilgi sahibi olunabilir. Safkan anne babanın safkan yavruları olmaktadır. Cinse ait özellikler ise bilindiği takdirde fayda sağlamaktadır. Her köpek cinsi farklı özelliklere sahip olabilmektedir. Daha iyi yardım almak adına ise ırk derneklerine başvurmak akıldaki soruları ortadan kaldırmak adına iyi bir seçenektir. Fakat en kesin yöntem DNA testidir. DNA testi sonucun bir köpeğin safkan olup olmadığını %100 anlayabilirsiniz.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Jack Russell Terrier

Son Jack Russell Terrier Pet Üyelerimiz

Jack Russell Terrier Son İçerikleri

Sponsorsponsor