Alman Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Alman Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Alman Çoban Köpeği, Dev Irk yapılı bir ırktır. İlk olarak Almanya’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Alman Çoban Köpeği genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Alman Çoban Köpeği Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Alman Çoban Köpeği cinsi bekçilik için en uygun köpek ırklarından birisidir. Gözünüz arkada kalmadan istediğiniz yerin bekçiliğini yapmasını isteyebilirsiniz. Daima tetikte olan Alman Çoban Köpeği, çevrede olup biteni iyice analiz edebilme yeteneğine sahiptir. Gerekli olduğu durumlarda çevik yanlarını açığa çıkarıp her şey pahasına koruma görevine devam ederler.

Adından da anlaşılabileceği üzere çoban köpekliği konusunda son derece uzman olan bu köpek cinsi, dünya üzerinde bekçilik görevini en iyi şekilde yerine getirebilecek köpek cinsleri arasında en yukarılarda bulunduğu için asla Alman Çoban Köpeği bekçilik için uygun mudur diye endişe edilmesine gerek yoktur. Ona bekçilik yapacağı alanı gösterdiğiniz andan itibaren sizi kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

Alman Çoban Köpeği Av Köpeği midir?

Alman Çoban Köpeği cinsi iyi bir av köpeği değildir. Nesillerdir av içgüdüleri gelişmemiş olan Alman Çoban Köpeği cinsi av köpeği tercihi olarak ilk sıralarda bulunmamaktadır. Başka yönleriyle ön plana çıkan bu cins av için ilk tavsiye edilen köpeklerden değildir. Alman Çoban Köpeği Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Alman Çoban köpeği av köpeği midir sorusuna hayır yanıtı versek bile oldukça uzun ve zahmetli bir eğitim süreci sonunda av partneri olmalarının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Fakat bu köpek cinsinin iyi bir av partneri olabilmesi adına harcanan zaman ve emek alınan sonuçlarla karşılaştırıldığında avcı köpek cinsleri arasından çok daha başarılı olan cinsleri tercih etmek daha uygun olacaktır.

Alman Çoban Köpeği Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Alman Çoban Köpeği cinsi ortalama olarak 9-13 yıl yaşayan orta ömürlü köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Alman Çoban köpeği ne kadar yaşar cevabını doğrudan etkileyen etmenler vardır. Alman çoban köpeği ortalama yaşam süresi ona iyi bakıldığında artar, kötü bakıldığında azalır. Bu bütün köpek cinslerinde değişmez bir kuraldır. Köpeklerin sağlıklı bir şekilde beslenmesi, düzenli olarak egzersizlerinin yaptırılması, aşı ve veteriner kontrollerinin aksatılmaması ve en önemlisi sahiplerinden bol bol sevgi ve ilgi görmeleri onların çok daha uzun bir süre sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşamalarının altındaki en önemli faktörlerdir.

Alman Çoban Köpeği Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Alman Çoban Köpeği cinsi aşırı derecede tüy döken köpeklerdir. Düzenli olarak taranmaya ve tüy bakımına ihtiyaç duyarlar.

Alman çoban köpeği tüy dökümü çoğu kişi için oldukça sıkıntılı bir durumdur. Alman çoban köpeği çok tüy döker mi sorusu bu yüzden çoğu kişiyi korkutmaktadır. Alman çoban köpeği tüy dökümü diğer köpek cinslerine göre oldukça fazladır. Tüyleri sürekli ve bol miktarda dökülmektedir. Senede iki kere ise bu tüy dökümü çok kısa süre içerisinde gerçekleşmektedir. Mevsim geçişlerinde ve tüy dökme dönemlerinde yaşanılan bu durumun ardından Alman çoban köpeği tüy dökümü normal seyrinde devam eder.

Alman Çoban Köpeği Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Alman Çoban Köpeği durumuna göre saldırgan sayılabilen bir köpektir. Kendini güvende hissetmediğinde saldırgan tarafını gösterebilir.

Yavruluktan itibaren sık sık sosyalleştirilen ve iyi eğitilen bir Alman çoban köpeği saldırgan mıdır diye endişe duyulmasına gerek yoktur. Yüksek koruma iç güdüleri sayesinde kendilerine ve sahiplerine karşı tehlike bulunduran unsurlara karşı agresif ve saldırgan davranışlar sergilemelerinin yanında normal şartlar altında hem ailesine hem de çevresindekilere saldırganlık sergilemeyecektir.

Alman Çoban Köpeği Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Alman Çoban Köpeği çok havlar mı sorusuna onların diğer köpek cinslerine nazaran daha fazla düzeyde havlayan köpeklerdir. Kendilerini havlayarak belli etmekten hoşlanırlar.

Yüksek koruma iç güdüsüne sahip bir köpek cinsi olan Alman çoban köpekleri çobanlık, bekçilik ve koruma görevlerini yerine getirmekte son derece başarılı iş köpekleridir. DNA’larında bulunan bol bol havlama özelliği onlara bu görevlerde  başarılı olmaları konusunda son derece yardımcı olmaktadır. Havlamaları sayesinde hem sahiplerini hem de yaklaşan tehdit unsuru yabancıları geri çekilmeleri konusunda uyarırlar. Ne kadar eğitim verilirse verilsin Alman çoban köpeği havlaması önüne geçilemez.

Alman Çoban Köpeği Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Alman Çoban Köpeği en zeki köpek ırklarından birisidir. Görevlerini çok iyi şekilde yerine getirebilirler. Zeki olmalarından dolayı verilen komutları anlamakta hiçbir sıkıntı çekmezler ver görevlerinde zekaları sayesinde inanılmaz işler çıkarabilirler.

Alman çoban köpekleri sadece çobanlık, bekçilik ve koruma köpekliği yapmaz. Polisler ve arama kurtarma ekipleri tarafından da sıklıkla kullanılırlar. Bunun sebebi Alman çoban köpeği ne kadar zeki sorusuna onların inanılmaz derecede zeki köpekler olduğu yanıtının verilmesidir. Verilen görev her ne olursa olsun, komutları sonuna kadar harfiyen takip eder ve uygularlar. Bu sayede dünyanın en başarılı ve en popüler iş köpekleri sıralamasında her zaman en üst sıralarda kendilerine yer edinmişlerdir.

Alman Çoban Köpeği Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Alman Çoban Köpeği cinsi eğitimi çok kolay olan köpeklerdir. Sahipleri ve eğitmenler zorlanmadan istedikleri her konuda Alman Çoban Köpeği eğitebilir.

Özellikle ilk defa köpek sahiplenecekseniz ve tercihinizi Alman çoban köpeğinden yana kullanmak istiyorsanız Alman çoban köpeği eğitimi kolay mı diye endişe duymanıza gerek bulunmamaktadır. Dünyanın en zeki köpek cinsleri arasında bulunan bu köpekler verilen komutları harfi harfine anlar ve yerine getirirler. Yavruluk döneminden itibaren bol bol sosyalleştirilen ve sağlam bir eğitim temeli alan Alman çoban köpeği eğitimi konusunda asla başarısız olmayacaksınız.

Alman Çoban Köpeği Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Alman Çoban Köpeği cinsi apartman yaşamına uyum sağlayabilir.

Alman çoban köpekleri son derece popülerdir. Bu yüzden apartman dairesi gibi küçük yaşam alanına sahip olan herkes Alman çoban köpeği apartmanda yaşayabilir mi diye merak edebilir. Apartmanda yaşamak onlar için en uygun seçenek değildir. Ancak burada yaşamaya uyum sağlayabilirler. Gün içerisinde ihtiyaç duydukları aktiviteler gerçekleştirildiği takdirde apartmanda yaşamakta herhangi bir sıkıntı yaşamazlar. Ancak oldukça fazla havlayan köpekler oldukları için diğer apartman sakinleri tarafından kapınızın sık sık çalınmasına hazır olmanız gerekir.

Alman Çoban Köpeği Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Alman Çoban Köpeği cinsi da yüksek enerjili köpeklerdendir. Aktivite yapmayı severler ve hareket ettikçe mutlu olurlar. İş köpeği sınıfındaki en iyi köpekler arasında bulunan Alman çoban köpekleri köpekler alemindeki en enerjik köpekler arasında kendisine ilk sıralarda yer bulmaktadır.

Alman çoban köpeği enerji seviyesi yüksek mi diye merak ediyorsanız onun bitmek tükenmek bilmeyen enerjisine kendinizi hazırlamalısınız. Oldukça oyuncu ve sürekli sağa sola koşturmaya bayılan bu köpek cinsinin enerjisini atabilmesi için gün içerisinde ona yeteri kadar zaman ayırılması gerekir. Aksi takdirde can sıkıntısından dolayı yaşadığı yerdeki eşyalara zarar vermeye ve bulunduğu alanları kazmaya başlayabilir. Yine oldukça fazla olan havlamaları daha da artacaktır.

Alman Çoban Köpeği Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Alman Çoban Köpeği cinsi çocuklarla iyi anlaşır. Onlarla birlikte olmayı ve zaman geçirmeyi sever.

Alman çoban köpeği çocuklarla anlaşabilir mi diye düşünmenize asla gerek yoktur. Yavruluktan itibaren çocuklarınızla beraber büyüyen Alman çoban köpekleri onlar için en iyi arkadaştır. Çocuklarla mükemmel bir şekilde anlaşabilirler. Son derece aktif ve enerjik olmaları, özellikle hiperaktif çocuklar için son derece iyi olabilir. Çocuklu bir aile iseniz Alman çoban köpeği tercih etmemeniz için hiçbir neden bulunmamaktadır.

Alman Çoban Köpeği Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Alman Çoban Köpeği cinsi yabancılara karşı orta derecede samimiyete sahiptir. Herkes iyi davranmasa da saldırgan tavırlar da sergilemez. Bu davranışları sergilemesinin altında oldukça yüksek olan koruma iç güdüleri yatmaktadır. Yabancıların her davranışını takip eder ve olası bir tehdit durumunda onları uyarmaktan çekinmez.

Yavru bir Alman çoban köpeği iyi bir şekilde sosyalleştirilirse Alman çoban köpeği yabancılara nasıl davranır konusunda fazla endişe etmeniz gerekmez. Fakat yine de onların yabancıları çok kolaylıkla kabullenmeyeceklerini bilmenizde fayda vardır. Yabancılara ilk seferde cana yakın davranmazlar. Her adımlarını şüpheci bir şekilde ve daima takip ederler. Ancak zamanla sürekli aynı yabancıyla karşılaşır ve onun varlığına alıştıktan sonra onu bir tehdit unsuru olarak görmezse o kişiyi kabul etmekte sıkıntı yaşamaz.

Alman Çoban Köpeği Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Alman Çoban Köpeği cinsi başka petlerle geçinebilir. Aynı ortamda birden çok evcil hayvan olmasından rahatsız olmaz.

Evinde birden fazla evcil hayvan besleyen kişilerin merak ettiği Alman çoban köpeği başka petlerle geçinebilir mi sorusu hakkında başınız ağrımaz. Kendisine baskınlık taslamayan her hayvanla geçinebilirler. Fakat bulundukları ortamda tek olmak isteyen dominant köpek türleriyle bir arada tutulmamalarında fayda vardır. Bunun dışında bir Alman çoban köpeği sahibiyseniz başka bir evcil hayvan sahiplenmek konusunda endişe etmenize gerek yoktur.

Alman Çoban Köpeği Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Alman Çoban Köpeği ırkı ise her zaman sahibinin sözünü dinler ve başına buyruk davranışlarda bulunmaz. Bu cins itaatkar köpek ırkları arasında en iyileri arasındadır.

Alman çoban köpeği sahibine itaat eder mi konusunda içinizi rahat tutun. Çünkü dünya üzerinde bulunan bütün köpek cinsleri arasındaki en itaatkar köpekler arasında ilk sıralardadır. Asla kendi başına hareket etmez. Her daim sahibinin ağzından çıkan komutlara ve mimiklerine odaklıdır. Çoğu köpek cinsinden farklı olarak bir Alman çoban köpeğine el ve yüz hareketleri ile bile komut verilebilir. Her zaman sahibinin sözüne başarılı bir şekilde itaat edecektir.

Alman Çoban Köpeği Yasaklı Mı?

Alman çoban köpeği ülkemizde Alman kurdu olarak da bilindiğinden bazıları bu köpeğin yasaklı olduğunu zannedebilir. Ancak Alman çoban köpeği Bakanlık tarafından yayınlanan yasaklı köpekler listesinde yer almaz. Alman çoban köpeğinin satın alınması, sahiplenilmesi, beslenmesi ve çoğaltılması tamamen serbesttir.

Köpeklerin yasaklı olmalarının nedeni kötü kişilerin sahipliği altında eğitilen agresif ve saldırgan davranışlarla birlikte çevrelerine tehlike saçmalarıdır. Bu yüzden Alman çoban köpeği yasaklı mı diye merak edilmektedir. Alman çoban köpeği kendisine ve sahibine tehdit oluşturan kişiler dışında hiç kimseye saldırmaz. Bu yüzden bu köpek cinsi hiçbir ülkede yasaklı konumda değildir.

Alman Çoban Köpeği Fiyatı Ne Kadar?

Alman çoban köpeği fiyatı safkan olması, yaşı, cinsiyeti gibi çeşitli unsurlara göre değişiklik gösterir. Safkan Alman kurdu için 4000-6000 TL arası bedeller biçilir. Safkan olma şartı göz önünde bulundurulmazsa 200-300 TL gibi fiyatlara da Alman çoban köpeği satın alınabilir. Alman çoban köpeği fiyatlarını etkileyen unsurlara mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

Alman çoban köpeği fiyatı ne kadar öğrenmek isteyen kişiler bir çok farklı fiyat seçeneğiyle karşılaşır. Fakat bilinmesi gereken şey onların yaşı ve sağlık durumunun fiyatları ne derece etkilediğidir. Yaşlı ve sağlıksız bir Alman kurdunun ücreti hemcinslerine göre düşük olmaktadır. Safkan Alman çoban köpeği yavrusu ise en pahalı köpek cinsleri arasındadır. Bir safkan Alman çoban köpeği fiyatı 8000 TL ile 10000 TL arası fiyatlara bile alıcı bulabilir.

Alman Çoban Köpeği Renkleri Nelerdir?

Alman çoban köpekleri genellikle çift renklidirler. Çift rengin birincisi siyahken diğerleri çok çeşitlidir. Renklerinin farklılık göstermesinin temelinde DNA’ları yatmaktadır. Bazı nesiller diğerlerine göre farklı renkler içermektedirler. Genel olarak bilinen Alman çoban köpeği renkleri şunlardır:

  • Siyah
  • Siyah Bronz
  • Siyah Gümüş
  • Siyah Kızıl
  • Gri
  • Samur

Yukarıdaki renkler dışında nadir olsa da beyaz, mavi, kızıl kahverengi ve panda tarzı renklerde de Alman çoban köpeklerine rastlamak mümkündür. Bu köpek cinslerinin farklı renkleri olabileceği için sahiplenilirken safkan olup olmadıklarını anlamak için dikkatli olunmalıdır.

Safkan Alman Çoban Köpeği Nasıl Anlaşılır?

Alman çoban köpeğinin safkan olup olmadığını anlayabilmek için en garanti yöntem şeceredir. Şeceresi incelenerek köpeğin safkan Alman çoban köpeği olduğu anlaşılabilir. Eğer şeceresi yoksa köpeğin cins standartları incelenmelidir. Cins standartları yüzde yüz doğru sonucun elde edilmesini sağlamasa da büyük oranda fikir edinilmesini sağlar. Safkan alman çoban köpeği nasıl anlaşılır bütün yöntemleri aşağıdaki gibidir:

  • Şecere
  • Ebeveynler
  • Cinse ait özellikler
  • Irk dernekleri
  • DNA testi

Eğer köpeğin şeceresi yoksa ebeveynlerine bakarak da safkan olup olmadıkları anlaşılabilir. Safkan ebeveynlerin yavruları da safkan olmaktadır. Cinse ait özellikler ise zaman zaman zor olsa da safkanlığı ayırt etmede işe yarayabilir. Akılda bulunan soru işaretlerini kaldırmak adına ırk dernekleriyle iletişime geçerek yardım istemek de bir başka seçenektir. Fakat en kolay ve en kesin çözüm DNA testine başvurmaktır. DNA testi sonucunda bir köpeğin safkan olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabilir.

Alman Çoban Köpeği Ne Zaman Çiftleşir?

Alman çoban köpeği 1,5-2 yaşlarında yavruluktan çıkıp yetişkin olur. Yetişkin olduktan sonraki süreçte bu köpeklerin çiftleşmesi için uygundur. Dişi köpeklerin kızgınlık dönemine girmesi beklenecekken erkek Alman kurtları 18-19 aylık olduklarında çiftleştirilebilir. Alman çoban köpeği ne zaman çiftleşir merak ediyorsanız onların en az 2 yaşını doldurmalarını beklemeniz en güvenli tercih olacaktır.

Köpekler yeteri kadar olgunlaşmadıkları taktirde çiftleşme başarısızlıkla sonuçlanabilir. Şayet çiftleşme gerçekleşse bile hem anne hem de yavru köpeklerin çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşma olasılığı kuvvetle muhtemeldir. Bu yüzden köpeklerin tam anlamıyla olgunlaşmalarını takiben sağlık durumlarının da yerinde olmasıyla birlikte çiftleşmeye hazır hale gelmelerini beklemek her zaman en doğru seçenek olmaktadır.

Alman Çoban Köpeği Kaç Yavru Doğurur?

Hamile bir Alman çoban köpeği kaç yavru doğurur sorusu sıklıkla merak edilmektedir. Oldukça popüler olan bu iş köpeklerinin tek seferde kaç yavru doğurabileceği değişiklik gösterir. Dişi Alman çoban köpekleri tek seferde 1-15 yavru dünyaya getirebilir. Fakat genellikle ortalama 8 yavru dünyaya gelmektedir. Yavruların sağlıklı doğması için hamileyken Alman çoban köpeklerine iyi bakılmalıdır.

Yavruların sayısını etkileyen en önemli faktör köpeklerin yaşı ve sağlık durumudur. Yaşlı ve sağlık durumu kötü olan bir köpek genç ve sağlık durumu son derece iyi olan bir köpeğe göre daha az yavru doğuracaktır. Erkek köpeklerin de sağlıklı olması hem çiftleşmenin sağlıklı ve başarılı bir şekilde gerçekleşmesini hem de doğacak yavru sayısını doğrudan etkilemektedir.

Alman Çoban Köpeği Boyu Ne Kadar Uzar?

Alman çoban köpeği boyu dişiyse 55-60 cm’ye, erkekse 60-65 cm’ye kadar uzar. Dişi Alman çoban köpekleri yaklaşık ağırlığı 22-32 kg arasında olurken erkek Alman çoban köpekleri 30-40 kg olabilir. Alman çoban köpeği boyu ne kadar uzar önceden öğrenmeniz gerekir çünkü ona uygun bir yaşam alanına sahip olmamanız durumunda bakımı son derece zor olmaktadır.

Sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmeleri ve bol bol egzersiz yapmaları onların ne kadar büyüdüklerini etkileyebilir. Yeteri kadar besin maddesine erişimi olmayan köpeklerde olgunluk çağına ulaşılmasına rağmen hem cinslerine göre daha kısa boy ve daha az kilo görülmesi muhtemeldir. Bu yüzden köpekler büyürken sağlıklarına son derece önem gösterilmesi gerekir.

Alman Çoban Köpeği Ne Kadar Mama Yer?

Alman çoban köpeği yemeyi seven hayvanlardır. Mama kaplarını dolu buldukça yiyebilirler. 2 yaşına kadar günde 3 öğün yavru köpek mamasıyla beslenmelidirler. 2 yaşından sonra 2 öğün köpek maması ve ek takviyelere yönelmek mümkündür. Fakat obeziteye yatkın oldukları için Alman çoban köpeği ne kadar mama yer konusunda son derece dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşılması son derece muhtemel olacaktır.

Alman kurtlarının yemek yemeye olan düşkünlüğü bütün dünyaca bilinir. Bu yüzden onların mamalarını rahatlıkla ulaşamayacakları bir yere saklamak önemlidir. Günlük besin ihtiyacı disiplinli bir rutin içerisinde sağlandığında herhangi bir sıkıntı yaşamazlar. Sağlıklı bir yaşam sürmeleri adına kalitesiz mamaların kullanımından sakınılmalıdır. Köpek mamaları dışında verilen ev yemeklerinde de aşırıya kaçmamaya özen gösterilmelidir.

Alman Çoban Köpeği Kulakları Ne Zaman Dikleşir?

Alman çoban köpeği kulakları ne zaman dikleşir oldukça popüler bir sorudur. Bu köpek cinsinin tipik görünüş özelliklerinin başında dik duran kulakları gelmektedir. Alman kurtlarının kulakları doğal olarak dik durmaktadır. Diğer bazı köpek cinslerindeki gibi estetik kaygılarla etik olmayan cerrahi işlemlere başvurulması gerekmez.

Yavru Alman çoban köpeği kulakları 4-5 aylık olmadan dikleşmeye başlar. Yavru köpek ilk doğduğu zaman kulakları sarkıktır. Ancak zamanla büyüdükçe kulaklarının dikleşmeye başladığı görülmektedir. Genellikle bir kulak diğerinden daha erken dikleşecektir ve bu inanılmaz derecede sevimli gözükmelerine yol açar.

Alman Çoban Köpeği Nereden Alınır?

Köpek sahiplenmek isteyen bir çok kişi spesifik olarak istedikleri köpek cinsine nerede ulaşabileceğini merak eder. Bu yüzdendir ki Alman çoban köpeği nereden alınır sorusu da sıkça sorulur. Köpeklere ulaşmanın çeşitli yolları bulunsa da her köpek cinsine kolay bir şekilde ulaşmak mümkün olmayabilir. Peki Alman çoban köpeği nereden alınır?

  • Sahiplendirme ilanlarından
  • Hayvan barınaklarından
  • Köpek üretim çiftliklerinden
  • Bu köpek cinsine sahip kişiler aracılığıyla

Genellikle çoğu köpek cinsine sahiplendirme ilanları vasıtası üzerinden ulaşmak mümkündür. Bunun yanında hayvan barınakları da bir çok köpek cinsine ev sahipliği yapmaktadır. Fakat aradığınız köpek cinsini buralarda bulamamanız durumunda köpek üretim çiftliklerine başvurabilirsiniz. Sahiplenmek istediğiniz köpeğe sahip başka bir kişiye danışarak da o köpek cinsine ulaşmak mümkün olabilir.

Alman Çoban Köpeği Nasıl Beslenmeli?

Köpeklerde beslenme en önemli konudur. Çeşitli yiyeceklere alerjileri olan köpeklerin beslenmelerine ise ekstra dikkat edilmesi gerekir. Her köpek cinsi aynı yiyeceği sindirmekte başarılı değildir. Çeşitli mide ve bağırsak sorunları ve alerjik reaksiyonlarla karşılaşmamak için köpeğinizi nasıl beslemeniz konusunda son derece derin bir araştırma içerisinde girmelisiniz. Alman çoban köpeği nasıl beslenmeli sorusu da bu noktadan doğmaktadır.

Alman kurtlarını kaliteli kuru köpek mamalarıyla besleyebilirsiniz. Onlar için özel olarak formül edilen farklı aromalara sahip köpek mamalarının yanında ek olarak çeşitli et ve sebzeler verebilmekte mümkündür. Fakat burada dikkat edilmesi gerekilen en büyük konu köpeğinizin o yiyeceği sindirip sindiremeyeceğidir. Bazı yiyecekler dışarıdan masum gözükse de köpekler için öldürücü bir toksin olabilir. Bu yüzden mutlaka köpeğinizin diyetine köpek mamaları haricinde yiyeceklerle müdahale etmeden önce veterinerinize danışmalısınız.

Alman Çoban Köpeği Eğitimi Nasıl Verilir?

Alman çoban köpekleri eğitilmeleri son derece kolay olan köpeklerdir. Dünyanın en zeki köpek cinsleri arasında bulunmalarından dolayı eğitim süreçleri boyunca verilen komutları kolaylıkla anlayabilirler ve yerine getirmede de son derece başarılılardır. Fakat eğitim sürecinde dikkat edilmesi gereken adımlar yok değildir. Bir Alman çoban köpeği eğitimi nasıl verilir?

Alman kurdu eğitimi özellikle yavruluktan itibaren başlamalıdır. Yavru alman kurdu eğitimi diğer köpek cinslerine nazaran oldukça kolaydır. Yavru alman çoban köpeği eğitimi onların öğrenmeye son derece açık ve meraklı yapıları sayesinde komutları kolaylıkla öğrenmelerini sağlar. Eğitim esnasında disiplin ve düzen elden bırakılmamalı, ödül mamaları kullanılarak köpekler teşvik edilmelidir.

Alman Çoban Köpeği Irk Özellikleri

Alman çoban köpeği ırk özellikleri onları çok popüler köpekler yapmaktadırlar. Koruma iç güdüsü son derece yüksek ve çocuklarla iyi bir şekilde anlaşabilmeleri harika birer aile köpeği olmalarında büyük rol oynar. Başka petlerle geçinebilmeleri de artı özelliklerindendir. Dünyanın en akıllı köpeklerindendir ve eğitimleri de bir o kadar kolaydır. Ancak aşırı derecede tüy dökmelerinden dolayı cilt ve tüy bakımları asla aksatılmamalıdır. Düzenli bir şekilde tüylerinin taranması tüylerinin matlaşarak çeşitli cilt ve deri rahatsızlıklarına sebep olmasına engel olacaktır.

Tam bir koruma, bekçi ve çoban köpeğidirler. Av köpeği olmamalarına karşın uzun ve iyi bir eğitimin ardından bazı av hayvanları avlanırken partner olarak tercih edilebilirler. Dünyada en çok kullanılan iş köpekleri arasındadırlar. Alman çoban köpeği ırk özellikleri onları harika birer polis ve arama kurtarma köpeği yapmaktadır. Bir alman çoban köpeği sahiplenmek istiyorsanız onu gönül rahatlığıyla ailenizin fertlerinden biri haline getirebilirsiniz.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Alman Çoban Köpeği

Son Alman Çoban Köpeği Pet Üyelerimiz

Alman Çoban Köpeği Son İçerikleri

Sponsorsponsor