Border Collie Özellikleri ve Bakımı

Border Collie Özellikleri ve Bakımı

Border Collie, Orta yapılı bir ırktır. İlk olarak İskoçya’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Border Collie genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Border Collie Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Border Collie cinsi bekçilik için uygundur. Tabiatları gereği korumacı yapıda olan Border Collie belli bir nokta için görevlendirildiklerinde koruma işini layığıyla yerine getirebilirler. Anormal durumlara karşı temkinli ve dikkatlidirler. Tehlikeyi hissettiklerinde havlayarak veya atılımda bulunarak belli ederler. Özellikle İngiltere ve İrlanda da yüzyıllardır bu köpek cinsi koyun sürülerinin güdülmesinde kullanıldığı için Border Collie bekçilik için uygun mudur diye endişelenmenize gerek yoktur.

Bekçilik görevini yerine getirebilmeleri için köpeklerin bir takım özellikleri bünyelerinde barındırmaları gerekir. Korumacı olmaları, etrafı gözlemleyebilmeleri ve tehlike anında sahiplerini uyarabilmeleri gerekir. Border Collie tam manasıyla bekçilik kelimesiyle bütünleşmiş bir köpek cinsidir. Koruma iç güdüsü son derece yüksek olan bu köpek görevlendirildiği alanı korumak için elinden gelen her şeyi yapabilecek seviyededir. Bekçilik görevine uygun bir köpek sahiplenmek istediğinizde Border Collie sizin için biçilmiş kaftandır.

Border Collie Av Köpeği midir?

Border Collie cinsi iyi av özelliklerine sahip bir köpek cinsidir. Nesillerdir hayvan sürülerini gütme ve bekçilik görevlerini başarıyla yerine getirmiş olsa da iyi bir şekilde eğitildiği takdirde avcılık görevinde de başarılı olabilir. Her ne kadar başka yönleriyle ön plana çıksa da bu Border Collie av köpeği midir sorusuna evet yanıtı da verilebilir. Border Collie Köpek Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Çok iyi iz sürebilmesi sayesinde avcılık esnasında sahibine yardımcı olabilir. Son derece atletik ve çevik yapısı ve dayanıklılığı sayesinde yorulmadan takip edilen avın izini sürmeyi başarır. Bu görevde iyi bir performansa sahip olsa da tam anlamıyla avlanmak için yaratılmış olan avcı köpek cinslerini tercih etmek daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olabilir.

Border Collie Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Border Collie ırkı ortalama olarak 12-15 yıl yaşayan uzun ömürlü köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır. Köpeğinizin yaşam süresini etkileyen bazı durumlar vardır:

  • Beslenme düzeni
  • Yaşam alanı
  • Hareket imkanı
  • Ona verdiğiniz ilgi ve sevgi
  • Veteriner kontrolleri ve aşıları

Border Collie ne kadar yaşar öğrenmek istiyorsanız bu sorunun yanıtı sizlerde saklıdır. Köpeğinize ne kadar iyi bakarsanız o kadar uzun süre yaşayacaktır. Köpeğinizin beslenme düzeni yaşam süresini etkileyen en önemli etkendir. Ne kadar sağlıklı belenirlerse o kadar uzun yaşayabilirler. Yaşadıkları çevre de yaşam sürelerini etkilemektedir. Uygun iklim koşulları ve yaşam alanlarında bakılmaları tavsiye edilir. Yeteri kadar hareket imkanına sahip olmadıklarında çeşitli vücut sorunları yaşayarak yaşam kaliteleri ve süreleri azalma gösterebilir. Onun kaliteli ve uzun bir yaşam süresine sahip olmasını istiyorsanız mutlaka bol bol ilgi ve sevgi göstererek veteriner kontrollerini ve aşılarını aksatmadığınızdan emin olunuz.

Border Collie Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Border Collie cinsi orta derecede tüy döker. Haftada bir tüylerini tarayıp bakım yapmak yeterli olur.

Ancak her köpek cinsinde olduğu gibi tüy dökme dönemlerinde görülen artış yüzünden Border Collie çok tüy döker mi sorusunun ortaya çıktığı görülür. Tüy dökme dönemi boyunca köpekler sahip oldukları tüyleri yenileyecekleri için bu miktarda artış gözükse de dönem bittiğinde tekrar eski hallerine dönerler. Tüy dökmesini azaltmak için düzenli bir şekilde taranmaları yeterli olur. Ancak sürekli aşırı miktarda tüy dökülüyor ve bu durum hiç kesilmiyorsa köpeğinizin herhangi bir tüy ya da cilt rahatsızlığına sahip olmadığından emin olmak adına veteriner yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Border Collie Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Border Collie saldırgan mıdır merak ediyorsanız onların durumuna göre saldırgan sayılabilen bir köpek olduğunu bilmeniz gerekir. Kendini güvende hissetmediğinde saldırgan tarafını gösterebilir.

Kendisine karşı agresif ve tehditkar bir durum sergilendiği zaman saldırganlaşmaktan çekinmezler. Sahibine ve ailesine karşı bir tehdit hissettiğinde agresifleşir. Direkt olarak saldırma huyu olmasa bile yine de yavruluk döneminden itibaren gerekli eğitimler verilmelidir. Etrafta bulunan başka köpekleri tehdit olarak algıladığında da saldırgan davranışlar gösterebilirler.

Border Collie Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Border Collie ırkı oldukça havlayan köpeklerdir. Havlayarak kendilerini ifade etmeyi severler. Border Collie çok havlar mı diye endişeleniyorsanız onu tek başına ilgisiz bir şekilde bırakmamanız gerekir.

Sahibiyle hareketli bir yaşam tarzına sahip olmayı çok seven bu köpek cinsi, yeteri kadar ilgi görmediğinde havlayarak ilginizi çekmeye çalışır. Ayrıca canı sıkıldıkların ve yeteri kadar hareket alanına sahip olmadıklarında da havlayabilirler. En büyük özellikleri olan bekçilik iç güdüleri sayesinde ortamdaki tehdit ve tehlikelere karşı da hem onları uyarmak hem de sahibine haber vermek adına yüksek sesle havlamaları normal olarak karşılanmaktadır.

Border Collie Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Border Collie zeki köpek ırklarından birisidir. Eğitimleri kolaydır ve komutları anlayabilirler. Ancak sahip oldukları zeka bazen hiç beklemediğiniz sonuçlarla karşılaşmanıza bile yol açabilir.

İçinde bulundukları ortamda olan biten her şeyi anlayabilecek kapasitede olan bu köpekler, sahiplerinin onlara karşı takındığı tavırları ve duygu ile düşünceleri anlama konusunda oldukça yetenekli köpeklerdir. Onları yönetmek ve eğitmek için yeterince otoriter ve güçlü olmadığınızı anladıkları takdirde otoriteyi ele geçirmeye çalışacak kadar zeki olan bu köpek cinsine kimin lider olduğunun öğretilmesi için disiplinli bir eğitim sürecine ihtiyaç duyulmaktadır.

Border Collie Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Border Collie ırkı eğitimi çok kolay olan köpeklerdir. Sahipleri ve eğitmenler zorlanmadan istedikleri her konuda Border Collie eğitebilir.

Oldukça zeki olan Border collie eğitimi kolay mı endişelenilmesi gereken bir konu değildir. Verilen bütün komutları anlarlar ve başarıyla uygularlar. Ancak belirli bir rutine sahip olmayı sevdikleri için verilen eğitimler esnasında mutlaka disiplinli ve düzenli olunmalıdır. Ona kimin lider olduğunu öğretmeniz gerekir aksi takdirde verilen komutları dinlemeyebilir ve eğitim başarısızlıkla sonuçlanabilir. Yine de ilk defa köpek sahibi olacak kişiler için eğitimi zorlu bir süreç olarak görülebilir.

Border Collie Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Border Collie ırkı doğası gereği apartmanda yaşayamaz.

Border collie apartmanda yaşayabilir mi sorusuna hayır yanıtı vermemizin sebebi son derece hareketli bir köpek cinsi olmalarından dolayıdır. Sürekli özgür bir biçimde koşmayı ve eğlenip oynamayı seven bu köpeklerin geniş bir hareket alanına ihtiyaçları vardır. Bitmek bilmeyen enerjilerini atmaları adına apartmanlarda beslenmeleri tavsiye edilmemektedir. Eğer geniş bir bahçeniz ya da onun rahatlıkla koşup oynayabileceği ve enerjisini atabileceği yerlere erişiminiz yoksa bu köpek cinsini tercih etmeniz tavsiye edilmemektedir.

Border Collie Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Border Collie ırkı ise çok yüksek enerjiye sahip köpeklerdir. Yerinde durmak istemezler ve daima oyun oynayıp hareket ederler. Sahiplerine çok düşkün oldukları için onlarla birlikte oyun oynamaktan ve koşturup eğlenmekten son derece mutluluk duyarlar.

Border collie enerji seviyesi yüksek mi özellikle sakin bir yaşam tarzını benimsemiş kişilerin endişelenebileceği bir konudur. Border collie siz kahvenizi yudumlayıp kitabınızı okurken yanınızda oturacak bir köpek cinsi değildir. Mutlaka düzenli bir şekilde dolaştırılmalı ve koşup eğlenmesine izin verilmesi gerekir. Aksi takdirde canı sıkılır ve yüksek sesle havlama, etrafı kazma ve eşyaları parçalama gibi davranışlar sergileyebilirler.

Border Collie Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Border Collie ırkı çocuklarla çok iyi anlaşabilir. Çocukların onlarla sürekli olarak oyun oynamasından son derece mutlu olacaklardır.

Ancak Border collie çocuklarla anlaşabilir mi öğrenmek istiyorsanız onları çok küçük çocuklarla yalnız bırakmamanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Kulakları veya kuyrukları çekildiğinde ve canları yandığında ısırma davranışını gösterebilirler. Yine çocuklara karşı nasıl davranmaları gerektiğinin eğitiminin yavruluk döneminden itibaren verilmesi oldukça yardımcı olacaktır. Çocuklara da bu köpek cinsine karşı nasıl davranılması gerektiği öğretildiği takdirde birlikte çok iyi bir şekilde anlaşabilecekleri görülebilir.

Border Collie Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Border Collie yabancılara sıcak davranmaz. Yavruluk döneminde sosyalleştirilirse yabancılara karşı davranışında değişiklik olabilir ancak yine de temkinli köpeklerdir. Yabancıların hareketlerini daima takip ederler ve olası tehdit veya tehlikeli durumları sezdiklerinde agresifleşebilirler.

Border collie yabancılara nasıl davranır merak ediyorsanız onların kuşkucu köpekler olduklarını bilmeniz gerekir. Kendi ailesiyle vakit geçirmeyi çok sevse de herhangi bir yabancı ile karşılaştığında onları kuşkucu gözlerle daima süzerler. Yavruluktan itibaren sosyalleştirilmeleri takdirde yabancıları garipsemezler ancak yine de şüpheli ve temkinli yaklaşırlar. Ailelerine ya da kendilerine karşı bir tehdit hissettikleri andan itibaren yabancıları yüksek bir şekilde havlayarak uyarırlar ve agresifleşirler.

Border Collie Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Border Collie cinsi başka petlerle iyi geçinemez. Bulunduğu ortamda tek olmak ister.

Border collie başka petlerle geçinebilir mi sorusuna evet yanıtını verebilmemiz için onların yavruluk çağından itibaren iyi bir şekilde sosyalleştirilmeleri gerekir. Her ne kadar insanlarla vakit geçirmeyi daha çok tercih etse de, ilk doğduğu andan itibaren başka hayvanların varlığına alıştıkları takdirde onlarla bir arada yaşamaktan herhangi bir sorun duymayacaklardır.

Border Collie Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Border Collie ırkı ise her zaman sahibinin sözünü dinler ve başına buyruk davranışlarda bulunmaz. Bu cins itaatkar köpek ırkları arasında en iyileri arasındadır. Ancak onun itaatini kaybetmemek adına disiplinli bir eğitimden geçirmeniz gerekir.

Border collie sahibine itaat eder mi diye endişelenmenize gerek olmasa da onun herhangi bir otorite boşluğunda ipleri eline almaya çalışacağının bilincinde olmanızda her zaman fayda vardır. Güçlü ve otoriter olarak ona kimin lider olduğunu mutlaka öğretmeniz gerekir. Sahibine karşı çok düşkün olsa da sahibinin onu yönetemeyecek kadar güçsüz olduğunu anladığı takdirde itaatsizlik belirtileri gösterebilirler. Ancak iyi bir şekilde eğitildikleri takdirde sahibinin el hareketleri ve mimikleriyle verdiği komutları bile yerine getirebilecek kadar duyarlıdır.

Border Collie Ne Kadar?

Köpeklere biçilen ücretlerin değişiklik göstermesine neden olan bir takım faktörler bulunuyor. Her köpek cinsi için belirlenen fiyat aynı değildir. Bu yüzden oldukça popüler ve nispeten nadir bulunan köpek cinslerinin fiyatlarında artış görülmektedir. Ancak bu her köpek cinsi için geçerli değildir. Gelince önce köpeklerin fiyatlarını etkileyen faktörleri ardından Border Collie ne kadar bunu öğrenelim.

  • Yaş
  • Sağlık durumu
  • Şecere

Border Collie ne kadar sorusuna 4000 ila 10000 TL arası yanıtı verilebilir. Ancak köpeklerin yaşları her zaman önemli bir faktördür. Border Collie yavru fiyatları 60000 TL’ye kadar çıkabilir. Belgeleri tam üstün soy bir Border Collie yavrusu maksimum fiyattan satılmaktadır. Yine sağlık durumu iyi bir Border Collie fiyatı fazla olacaktır. Şecere köpeğin safkanlığını temsil ettiğinden dolayı şeceresi olan Border Collie fiyatı ve Border Collie yavru fiyatı nispeten daha yüksel olur.

Border Collie Nasıl Eğitilir?

Border Collie son derece zeki bir köpek cinsi olduğu için eğitimi kolaydır anca disiplin ve düzen şarttır. Otorite boşluğunda ipleri eline geçirmekten vazgeçmeyecek olan Border Collie nasıl eğitilir oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Gerekli eğitimler yavruluk döneminden itibaren verilmeye başlanmazsa ileride zapt edilmeleri zor olabilir. Border Collie nasıl eğitilir sorusuna birlikte yanıt arayalım.

Akıllı ve azimli oldukları için eğitim süreçleri kolay olur. Oyuncu ve meraklı olan bu köpekler sahiplerini mutlu etmek için her şeyi yaptıklarından dolayı eğitimlerinde fazla zorluk yaşanmaz. Birçok farklı komutu öğrenip başarıyla uygulayabilen bu köpek cinsi sık sık şov yarışmalarında da kullanılır. Diğer pek çok köpeğe göre itaat eğitimi kolay olup yavruluk döneminden itibaren mutlaka disiplinli ve belirli bir rutine sadık şekilde düzenli bir şekilde eğitilmeleri gerekir.

Border Collie Boyu Kaç?

Border Collie köpek cinsi son derece dayanıklı, güçlü, atletik ve çevik bir köpek cinsidir. Enerjisi neredeyse asla bitmez ve son derece meraklı ve oyuncu bir yapısı vardır. Boyutları dişisi ve erkeğinde farklılık göstermektedir. Yine farklı cinslerle çiftleştirilen köpeklerde boyutlarda değişiklik gözükmektedir. Border Collie boyu kaç merak ediyorsanız sizi daha fazla bekletmeyelim.

Border Collie boyu dişilerde 46 ila 53 santimetre arasında değişiklik gösterirken bu sayı erkeklerinde ortalama 48 ve 56 santimetre arasındadır. Border Collie kilosu da dişilerde 12-19 kilogram arasındayken erkeklerde 14-20 kilogram arasında değişmektedir. Border Collie boy kilo etkileyen en önemli unsur beslenme düzenleridir. Sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslendikleri takdirde ideal Border Collie boyutlarına ulaşacaklardır.

Border Collie Ne Zaman Çiftleşir?

Köpekler sadece belirli yaş aralıklarında çiftleşebilirler. Tam olgunluğa erişmemiş köpeklerin çiftleştirilmeye çalışılması durumunda sonucun başarısız olma ihtimali son derece yüksektir. Yine dişiler için bu durum çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunun için köpeklerin çiftleştirilmeden önce ne kadar olgunlaşması gerektiği hakkında araştırmalar yapılmalı ve gerekirse veterinere danışılması önerilmektedir. Border Collie ne zaman çiftleşir sorusu en çok bu aşırı derecede zeki ve sevimli köpeklerin sahiplerinin merak ettiği bir konudur. Gelin Border Collie ne zaman çiftleşir bir göz atalım.

American Kennel Club (Amerikan Köpek Kulübü/AKC) tarafından Border Collie çiftleşme zamanı en az 18 ay olarak tavsiye edilmektedir. 18 ayını doldurmayan köpeklerin çiftleştirilmeleri önerilmemektedir. Yine aynı şekilde en fazla 9 yaşına kadar çiftleştirilmeleri onların sağlığı açısından son derece önemlidir. Border Collie çiftleştirme 9 yaşından sonra gerçekleştirildiğinde çeşitli sıkıntılarla karşılaşılması muhtemel olacaktır.

Border Collie Ne Zaman Doğurur?

Hemen hemen büyün köpek cinslerinde doğum süresi ortalama olarak 56 ve 70 gün arasında değişiklik göstermektedir. Bu süreler içerisinde gerçekleşen doğumlar normal olarak kabul edilmektedir. Erken doğum halinde yavrular veteriner gözetimi altında dünyaya gelmelidir ve gerekirse gelişimlerini tam anlamıyla tamamlayana kadar kuvözlerde bakılabilirler. Geç gerçekleşen doğumlarda ise nadir de olsa sezaryen yöntemine başvurulduğu görülmüştür. Border Collie için de bu durum farklılık göstermemektedir.

Border Collie ne zaman doğurur yanıtına da çoğu köpek cinsinde olduğu gibi 2 ay yanıtı verilir. Hamileliğin 2. ayına girildiğinden itibaren doğum her an gerçekleşebilir. Sağlıklı bir hamilelik süreci ve doğan yavruların sağlıklarının kontrolü açısından hamilelik başlangıcından itibaren düzenli bir şekilde veteriner gözetimi tavsiye edilmektedir.

Border Collie Kaç Yavru Doğurur?

Köpeklerin kaç yavru doğurabileceklerini kesin olarak bilmek imkansızdır. Dişi köpeklerin boyutlarına göre doğurabilecekleri yavru sayısı değişkenlik göstermektedir. Küçük köpek ırkları daha az sayıda yavru verebilirken daha büyük köpeklerin daha çok yavru doğurduğu gözlenebilir. Hamile bir Border Collie cinsi köpeğiniz varsa Border Collie kaç yavru doğurur merak etmeniz son derece normaldir.

Border collie kaç yavru doğurur sorusuna 4 ile 8 arasında yavru yanıtı verilebilir. Hamileliğin anlaşılmasını takiben veterinerler tarafından gerçekleştirilen ultrason sayesinde annenin rahminde kaç yavru geliştiğinin tespiti yapılabilir. Yavruların sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmeleri açısında hamileliğin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasına son derece dikkat edilmelidir.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Border Collie

Son Border Collie Pet Üyelerimiz

Border Collie Son İçerikleri

Sponsorsponsor