Rus Finosu Özellikleri ve Bakımı

Rus Finosu Özellikleri ve Bakımı

Rus Finosu, Küçük yapılı bir ırktır. İlk olarak Rusya’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Rus Finosu genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Rus Finosu Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Rus Finosu ırkı bekçilik için uygundur. Tabiatları gereği korumacı yapıda olan Rus Finosu belli bir nokta için görevlendirildiklerinde koruma işini layığıyla yerine getirebilirler. Anormal durumlara karşı temkinli ve dikkatlidirler. Tehlikeyi hissettiklerinde havlayarak veya atılımda bulunarak belli ederler. Bulundukları alanı sahiplenmeleri bu görevi iyi bir şekilde yerine getirmelerinde etkin bir rol oynar.

Rus Finosu Av Köpeği midir?

Rus Finosu ırkı av köpeği değildir. Nesillerdir av içgüdüleri gelişmemiş olan Rus Finosu cinsi ne kadar eğitilirse eğitilsin iyi bir av köpeği olamaz. İz takip etme, av hayvanlarını kovalama ve tehlikelere karşı cesurca göğüs görme özellikleri yoktur. Başka yönleriyle ön plana çıkan bu cins av için tavsiye edilmemektedir. Rus Finosu Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Rus Finosu Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Rus Finosu ırkı ortalama olarak 12-15 yıl yaşayan uzun ömürlü köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Rus Finosu Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Rus Finosu ırkı orta derecede tüy döker. Haftada bir tüylerini tarayıp bakım yapmak yeterli olur.

Rus Finosu Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Rus Finosu ırkı asla saldırgan değildir. Saldırı içgüdüsü olmayan bu köpekleri tüm canlılarla baş başa bırakabilirsiniz.

Rus Finosu Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Rus Finosu orta derecede havlayan köpek ırklarındandır. Gürültüleri rahatsız edici düzeyde değildir ancak yeri geldiğinde kendilerini belli ederler.

Rus Finosu Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Rus Finosu zeki köpek ırklarından birisidir. Eğitimleri kolaydır ve komutları anlayabilirler.

Rus Finosu Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Rus Finosu ırkı eğitimi çok kolay olan köpeklerdir. Sahipleri ve eğitmenler zorlanmadan istedikleri her konuda Rus Finosu eğitebilir.

Rus Finosu Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Rus Finosu ırkı apartmanda bakmak için çok uygundur.

Rus Finosu Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Rus Finosu ırkı da yüksek enerjili köpeklerdendir. Aktivite yapmayı severler ve hareket ettikçe mutlu olurlar. Sahipleriyle bol bol vakit geçirip oyun oynamak onları en çok mutlu eden aktivitedir.

Rus Finosu Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Rus Finosu ırkı çocuklarla çok iyi anlaşır. Çocuklu aileler gözü kapalı bir şekilde çocuklarını ve köpeklerini yalnız bırakabilir.

Rus Finosu Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Rus Finosu ırkı yabancılara iyi davranır. Onlarla yakınlık kurmaya ve vakit geçirmeye açıktır. Sosyal bir hayata sahip kişilerin Rus Finosu cinsini tercih etmesi yabancılarla iletişim kurarken sorun yaşamamalarına yardımcı olur.

Rus Finosu Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Rus Finosu ırkı başka petlerle geçinebilir. Aynı ortamda birden çok evcil hayvan olmasından rahatsız olmaz.

Rus Finosu Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Rus Finosu ırkı ise her zaman sahibinin sözünü dinler ve başına buyruk davranışlarda bulunmaz.Bu cins itaatkar köpek ırkları arasında en iyileri arasındadır.

Rus Finosu Ne Kadar Büyür?

Rus Finosu küçük yapılı köpek ırklarındandır. Bu köpekler yetişkin olduklarında yaklaşık 30 cm civarlarında olurlar. Rus Finosu büyümesi dişi ve erkeklerde 26-35 cm aralarında değişkenlik gösterir. Yavruluk döneminin ilk 6 ayında belirli oranda büyüme gösterirlerken ilerleyen aylarda büyümeleri durmaya başlar.

Rus Finosu Fiyatı Ne Kadar?

Rus Finosu fiyatı köpeğin safkan olmasına, yaşına, cinsiyetine ve daha pek çok parametreye göre değişkenlik gösterir. Ortalama olarak piyasadaki Rus finosu fiyatları 2500-10000 arasında değişkenlik gösterir. Köpeğin safkan olması dikkate alınmazsa 500-600 TL civarlarında da Rus finosu bulunabilir.

Rus Finosu Nerede Satılır?

Rus finosu evcil hayvan satışı yapılan petshoplarda, köpek kulüplerinde ve köpek üretim çiftliklerinde satılır. Bunun yanı sıra kişiler arası iletişim kurarak da direkt yeni doğum yapacak bir Rus finosunun yavruları satın alınabilir. Satın almak yerine ücretsiz bir şekilde sahiplenme seçeneği düşünülürse yine birçok seçenek vardır. Rus finosu sahiplenme ilanlarında ve barınaklarda ücretsiz sahiplendirme yapılmaktadır.

Rus Finosu Soğuğa Dayanıklı Mı?

Rus finosu kökeni Rusya olan bir köpek olsa da soğuğa karşı pek fazla dayanıklı değildir. Çünkü bu köpeklerin soğuktan onları koruyabilecek büyük kasları ve yalıtım yapabilecek yağlı vücutları yoktur. Ayrıca kürkleri de onları soğuktan korumak için etkili değildir. Bu nedenle Rus finosu aşırı soğuk havalarda dışarıda bırakılmamalıdır.

Rus Finosu Ne Zaman Çiftleşir?

Rus finosu 18 aylık olduğunda çiftleşmeye uygun hale gelir. 18 aydan küçük olan Rus finolarının çiftleştirilmesi sağlıklı olmaz. Sağlıklı bir çiftleşme için 18 aylık olduktan sonra kızgınlığa girmesi beklenmelidir. Rus finosu 6 ayda bir kızgınlığa girer ve her kızgınlık döngüsü 21 gün sürer.

Rus Finosu Kaç Ayda Doğurur?

Rus finosu hamilelik süresi ortalama olarak 60 gündür; bu da 2 ayda doğurdukları anlamına gelir. Hamile bir Rus finosunun gebeliğin 56-65. günleri arasında doğum yapması beklenebilir. Doğumda annenin ve yavruların zarar görmemesi için hamilelik boyunca veteriner kontrolleri yaptırılmalıdır.

Rus Finosu Kaç Yavru Doğurur?

Rus finosu 18 aylık olduktan sonra her kızgınlık döneminde doğum yapabilir. Genellikle kızgınlığın 9 ile 13. Günleri arasında hamile kaldıkları görülür. Rus finosu genellikle 4-6 yavru doğurur. Bir köpeğin her doğumunda farklı sayılarda yavru doğurduğu görülebilir. Köpeklerin yaşı, sağlık durumu ve kaçıncı doğumu olduğu doğacak yavru sayısında doğrudan etkilidir.

Rus Finosu Özellikleri

Rus Finosu özellikleri onu oldukça popüler yapar. Ailesine oldukça bağlı, zeki, eğitimi kolay ve itaatkar bir köpek cinsidir. Çocuklarla ve başka hayvanlarla anlaşma konusunda hiçbir sıkıntı yaşamazlar. İlk defa köpek sahibi olacak kişiler için harika bir tercih olurlar. Bakımları oldukça kolaydır. Fakat sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmesine, ihtiyacı olan egzersizleri yapmasına, aşılarının ve veteriner kontrollerinin zamanında yapılmasına dikkat edilmediği takdirde çeşitli sağlık sıkıntılarıyla karşılaşabilirler.

Rus Finosu Kırması

Rus Finosu kırması sahip oldukları vücut yapılardan dolayı oyuncak köpek cinsleri arasında girmektedir. Boyları ve kiloları fazla olmamaktadır. Rus Finosu köpek cinsinin başka köpek cinsleriyle çiftleşmelerinden dünyaya gelirler. Ebeveynlerinin en iyi özelliklerini taşıyan bu köpekler oldukça zeki, uysal ve itaatkar olurlar. Ailelerine son derece bağlıdırlar.

Rus Finosu Büyük Hali

Rus Finosu büyük hali bu köpek cinsinin orijinal halini oluşturur. Küçük köpek cinslerinden olan bu köpeklerin vücut yapıları küçüktür. Oldukça zekidirler ve eğitilmeleri çok kolaydır. Karmaşık sıralı komutları anlayıp yerine getirmekte oldukça başarılı olduklarından dolayı özellikle hız ve çevikliğin önemli olduğu köpek şovlarında sık sık yarışmaktadırlar.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Rus Finosu

Son Rus Finosu Pet Üyelerimiz

Rus Finosu Son İçerikleri

Sponsorsponsor