İçeriğe geç →

Van Kedisi Özellikleri

Spread the love

Türkiye’nin kültürel mirası olarak gösterilen Van kedisi, sadece kuşaktan kuşağa iletilen birbirinden farklı göz renkleri ile değil; rahat eğitilebilmesi ve bakım masraflarının ucuz olması nedeniyle de kedi sahiplenmek isteyen bireylerin yeni gözdesi.

Tilkiye benzer kabarık kuyruğu ve aslan gibi asaletli yürüyüşü ile dikkatleri üzerine çeken Van kedisi, tarih boyunca onlarca menkıbede, efsanede, anlatıda ve hatta türküde kendisine yer bulmayı başarmış bir canlı.

Komşu İran kedisine kıyasla hem daha uysal hem de daha ekonomik olan bu sevimli canlı, nesli tükenmekte olan hayvan kategorisinde yer aldığı için ciddi ciddi üzerine titremek gerekiyor. 

Van Kedisi Özellikleri Nelerdir?

Sıcakkanlı, meraklı, akıl dolu, avcı yapısı ve birbirinden farklı göz rengi gibi kendine münhasır özellikleri ile günümüz dünyasının nadide canlı türleri arası gösterilen Van kedisi, avcılık dahil en zor hayat şartlarına uyum sağlaması açısından oldukça çok yönlü bir hayvan türüdür.

Eğer ilk kez evde beslemek üzere bir hayvan sahiplenmek istiyorsanız bu sevimli kedi ile yola koyulabilirsiniz. Türkiye’de ve dünyada İran kedisi ile birlikte en çok sahiplenilen kedilerin başında ‘pişik’in gelmesi boş yere değil. (Van’da Van kedisi için daha çok ‘pişik’ kelimesi kullanılır.)

Van Kedisi Fiziksel Özellikleri

Kaslı yapısı ile ön plana çıkan Van kedisinin farklı farklı özellikleri var. Nitekim, ağırlık açısından diğer kedilerle hemen hemen aynı hacme sahip bu hayvanlar; diğer kedilere kıyasla hem daha uzun hem de daha atletik olmaları nedeniyle daha zarif ve daha asil görünüyor. 

Temelde erkek cinsi ile dişi cinsi arasında çok büyük farklılıklar bulunmuyor. Bu cinsin dişi ve erkekleri arasında ağırlık da dahil olmak üzere birçok özelliğin aynı olduğunu şimdiden belirtmekte fayda var.

İşte karşınızda detaylı ‘Van Kedisi Fiziksel Özellikleri’ listesi:

  • Dişi kedilerin ağırlığı 2.5 kilo ile 3.5 kilo arasında değişip giderken erkek kediler 4 kiloya kadar çıkabilir.
  • Oldukça uzun ve adaleli bir anatomiye sahiptir. Ortalama boy uzunlukları 38 santim ile 36 santim arasında değişir. 
  • Dik kulak yapısı ile dikkat çeker.
  • Kulak, burun, ağız ve pençe gibi bölgeler pembe renklidir.

Van Kedisi Karakteristik Özellikleri

Pişikin dikkat çekici onlarca kendine has karakteristik özelliği bulunmasına karşın; en bilineni, hem aile ortamına hem de vahşi yaşama kolayca uyum sağlamasıdır.

Yani, adaptasyon yeteneği yüksektir. Diğer kedilere nazaran akıl melekelerinin güçlü yapısından ötürü tuvalet eğitimi gibi temel eğitimleri kolaylıkla kavrayabilir. Sahiplerine sadık olan bu kediler, sevilmeyi, oynamayı, ilgi görmeyi sever.

Önüne koyduğunuz yemeği yemeden önce ilk olarak patileri ile bir kontrolden geçirir. Bu hareket, yemek soğuk mu yoksa sıcak mı diye anlamak içindir. Eğer yemek çok sıcaksa soğumasını bekledikten sonra yemeye başlar. Bu açıdan, pişikin eşsiz bir zekaya sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Van Kedisi Bakımı

Bu cinsin bakımı oldukça kolaydır. Yani, pişiği sahiplenmeyi düşündükten sonra bakım işlemleri yüzünden uykularınızın kaçması için herhangi bir neden yok.

Bu kedi türünün en önemli özelliği, bulunduğu yaşam koşullarına kısa süre içerisinde adapte olmasıdır. Yine de bu sessiz dostlarımızı düzenli bir şekilde veteriner kontrolüne götürmemiz gerekiyor.

Suda yüzmeyi ve su ile oynamayı seven bu canlıları yıkarken epey rahat edeceksiniz. Hatta kedinizi sudan çıkaramayabilirsiniz. Diğer kedilerin aksine bu cinsin suya karşı zaafı olduğu ve suyla haşır neşir olmayı köpekler kadar çok sevdiği bilinen bir gerçek. 

Van Kedisi Sahiplenme

Her gün onlarca sessiz dostumuz, yeni sahibine kavuşuyor. Bu tür sahiplendirme işlemleri yapılırken, gerek gönüllülük esası gerekse birtakım rıza kazanma durumları olabilir.

Nitekim, karşı taraftan bir ürün, bir meta veya buna benzer herhangi bir şey almıyorsunuz. Karşı taraf size güvenip bir canlıyı teslim ediyor ve sizden bekledikleri, bu hayvanı asgari düzeyde de olsa kendi evinde beslediğine benzer bir şekilde beslenmesini sağlamak.

Eğer ilerleyen günlerde bir Van kedisi sahiplenmek istiyorsanız, bu linke tıklayarak detaylı bilgiye ulaşabilir ve patili dostunuza en kısa sürede kavuşabilirsiniz!

Kategori: kedi cinsleri

Bu yazı yorumlara kapalı.