Doberman Pinscher Özellikleri ve Bakımı

Doberman Pinscher Özellikleri ve Bakımı Doberman Pinscher Özellikleri ve Bakımı

Doberman Pinscher, Dev Irk yapılı bir ırktır. İlk olarak Almanya’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Doberman Pinscher genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Doberman Pinscher Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Doberman Pinscher ırkı bekçilik için en uygun köpek ırklarından birisidir. Gözünüz arkada kalmadan istediğiniz yerin bekçiliğini yapmasını isteyebilirsiniz. Daima tetikte olan Doberman Pinscher, çevrede olup biteni iyice analiz edebilme yeteneğine sahiptir. Gerekli olduğu durumlarda çevik yanlarını açığa çıkarıp her şey pahasına koruma görevine devam ederler.

Sahip oldukları güçlü koruma iç güdüsü sayesinde bekçilik görevini layıkıyla yerine getirdiğinden emin olabilirsiniz. Kolay eğitilebilir olmaları da bekçilik yaparken karşılaşılabilecek durumlar karşısında nasıl hareket etmeleri gerektiğini hızlı bir şekilde öğretmek ve gerekli pratikleri yapmak adına avantajlı bir noktadır. Sahiplerine son derece bağlı olan Doberman köpek cinsini bekçilik görevlerini yerine getirmek adına güvenle tercih edebilirsiniz.

Doberman Pinscher Av Köpeği midir?

Doberman Pinscher ırkı zaman zaman avda kullanılan bir ırktır. Av içgüdüleri çok yüksek olmasa bile bazı komutları yerine getirebilirler. İz takip yetenekleri çok gelişmiş değildir ancak yakın mesafelerde başarılı olabilirler. Doberman Sahiplenme Doberman Pinscher Köpek Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Son derece atletik, çevik ve hızlı olması onu av konusunda iyi yapan özelliklerinden biridir. Ancak koruma iç güdüsü çok daha yüksek bir köpek cinsi olduğu için avlanma esnasında avın izini sürmek için uygun olmayabilir. Fakat olası tehdit durumlarında sahibini korumak için canını hiçe sayıp öne atılan Dobermanlar, her ne kadar avcılık için ilk tercih edilecek köpeklerden olmasalar da av esnasında karşılaşılabilecek tehditlere karşı sahiplerini korumak için tercih edilebilirler.

Doberman Pinscher Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Doberman Pinscher ırkı ortalama olarak 12-15 yıl yaşayan uzun ömürlü köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Henüz doğduğu andan itibaren iyi koşullarda bakılmış, beslenmiş ve sahipleri tarafından ilgi ve şefkati eksik edilmemiş köpeklerin tahmin edilen ömür sürelerinin üstünde bir yaşam geçirdikleri bilinen bir gerçektir. Bu bağlamda sahiplenilen köpeğin sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için ihtiyaç duyduğu ortamın sunulması durumunda Dobermanlar da uzun yıllar sahiplerinin yanında mutlu bir şekilde yaşayabilirler.

Doberman Pinscher Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Doberman Pinscher ırkı az sayılabilecek oranda tüy döker. Bu nedenle 10-14 günlük periyotlarla taranmaları gayet yeterli olur.

Kısa tüy yapısına sahip oldukları için sahiplerini tüy derdinden bir nebze de olsa kurtaran Dobermanlarda anormal durumlarda fazla tüy dökmeye meyilli olabilirler. Herhangi bir cilt hastalığına yakalanan ya da tüylerinin canlılığını kaybetmesine ve dökülmesine neden olan bir rahatsızlık geçirdiği düşünülen Dobermanların vakit kaybetmeden veterinere götürülmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Doberman Pinscher Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Bu durum en çok özellikle yüksek koruma iç güdüsüne sahip köpeklerin, sahiplerine karşı oluşan tehditlerde ortaya çıkmaktadır. Ancak gerekli eğitim ciddi bir şekilde verildiği takdirde anında saldırıya geçme davranışının önüne geçilebilir.

Doberman cinsi köpekler, özellikle sahiplerine karşı koruma iç güdüsü son derece yüksek olan köpeklerdir. Yabancı insan ve hayvanlara karşı şüpheyle yaklaşsalar da agresif ve saldırgan davranış göstermemektedirler. Duruşları her ne kadar ciddi ve her an saldırabilecekmiş gibi olsa da aslında son derece sevecen ve ailesine bir ömür boyu sonsuz sevgi ile bağlıdırlar. Ancak yavruluktan itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse ileride ufak sorunlarla karşılaşılabilir. Son derece kolay öğrenen köpekler oldukları için bu sorunlar da üzerinde çalışıldıkça ortadan kalkacaktır.

Doberman Pinscher Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Doberman Pinscher çok havlayan bir köpek ırkı değildir. Sahipleriyle beraber vakit geçirirken fazla havlama eğilimi göstermedikleri bilinir. Ancak bu her durum için geçerli değildir.

Yabancı insanlara ve hayvanlara karşı, özellikle sahiplerine ve ailesine tehdit oluşturan durumlarda oldukça agresif bir şekilde havlamaya başlarlar. Bu durum sahip oldukları yüksek koruma iç güdüsünden kaynaklanmaktadır. Yabancılara karşı her ne kadar mesafeli ve havlamaya meyilli olsa da saldırgan davranışlar göstermezler. Doberman cinsi köpeğiniz birden aşırı derecede havlamaya başladıysa sizi bir tehlikeye karşı uyarıyor olabilir.

Doberman Pinscher Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Doberman Pinscher zeki köpek ırklarından birisidir. Eğitimleri kolaydır ve komutları anlayabilirler.

Özellikle yavruluk çağından itibaren başlayan eğitimler sayesinde zaten inanılmaz derecede zeki olan bu köpekler etkin oldukları her alanda son derece başarılı işler çıkarmaktadırlar. Köpekler aleminin en zeki cinsleri arasında yer alan Dobermanlar, öğretilmek istenen komutları 1 ila 5 tekrar gibi oldukça kısa ve kolay eğitimlerle öğrenebilirler.

Doberman Pinscher Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Doberman Pinscher ırkı eğitimi çok kolay olan köpeklerdir. Sahipleri ve eğitmenler zorlanmadan istedikleri her konuda Doberman Pinscher eğitebilir.

Özellikle bekçilik görevlerini yerine getirmek için seçilebilecek en üst düzey köpekler arasında yer alan Doberman köpek cinsi, son derece zeki oluşuyla ve atletik vücut yapısıyla aldığı eğitimi başarıyla yerine getirmek için adeta biçilmiş bir kaftandır. Öğretilmek istenen komutları oldukça kısa sürede öğrenen ve bir ömür boyu unutmayan bu köpekler, eğitmesi en kolay olan köpeklerin başında gelir.

Doberman Pinscher Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Doberman Pinscher ırkı apartmanda mutlu olamayan köpeklerdir.

Hareket ve egzersiz alanına sahip olmayan yerlerde yaşadığı takdirde sahip olduğu enerjiyi dışarı vuramayacak ve hem psikolojik hem de fiziksel rahatsızlıklar baş gösterecektir. Sahip olduğu atletik ve güçlü vücut yapısını korumak için bol bol fiziksel aktivite ve egzersize ihtiyaç duyan Dobermanın bütün gün bir apartman dairesinin içinde tıkalı kalıp sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürmesini beklemek olanaksızdır.

Doberman Pinscher Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Doberman Pinscher ırkı da yüksek enerjili köpeklerdendir. Aktivite yapmayı severler ve hareket ettikçe mutlu olurlar.

Sahiplerine ve ailesine son derece düşkün ve bağlı olan bu köpek cinsinin onlarla birlikte vakit geçirmeyi ve oyunlar oynamayı çok sevdiği bilinmektedir. Doberman enerji seviyesi yüksek bir köpek cinsi olduğu için ihtiyaç duyulan geniş alanın sağlanması, gereken vaktin ayırılması ve onunla ilgilenilmesi köpeğinizin çok daha mutlu ve sağlıklı bir şekilde sizlerin yanında uzun bir ömür geçirmesi için temel yapı taşlarından birisi olacaktır.

Doberman Pinscher Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Doberman Pinscher cinsi köpekler sanılanın aksine tam bir aile köpeğidirler.

Özellikle çocuklu ailelerinin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bir köpek cinsi olan Doberman, ailesine son derece bağlı ve çocuklarla iletişimi iyi olan bir köpektir. Resimle benzer bir şekilde yavruluktan itibaren beraber büyüdüğü çocuklara karşı son derece koruyucu bir şekilde davranıp onları tehdit ve tehlikelerden uzak tutmakla kalmaz ve yaşam süreleri boyunca onlara son derece sadık birer dost olarak yanlarında yer alırlar.

Doberman Pinscher Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Doberman Pinscher cinsi yabancılara kötü davranır. Yabancı birinden kötü enerji alırsa gidene kadar takibe alır. Her hareketinden tehlike beklemeye başlar.

Ailesine bağlı ve koruma iç güdüsü yüksek olan köpeklerin yabancılardan fazla haz etmedikleri bilinen bir gerçektir. Bu özellik Dobermanlar için de geçerlidir. Ancak iyi eğitilmiş bir Doberman Pinscher her ne kadar yabancılara karşı temkinli davransada herhangi bir agresiflik ve saldırganlıkta bulunmaz. Bu noktada alınan eğitim son derece önemli olduğu için en büyük görev sahiplere düşmektedir.

Doberman Pinscher Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Doberman Pinscher ırkı başka petlerle iyi geçinemez. Bulunduğu ortamda tek olmak ister.

Her ne kadar yavruluk çağından itibaren iyi sosyalleştirilmiş bir köpek olsa da yine de ortamdaki diğer hayvanlarda, özellikle köpeklerden rahatsızlık duyduğu bilinir. Bu yüzden bir Doberman Pinscher sahiplenmeyi düşünüyorsanız onun ortamdaki tek cins olduğundan emin olmalısınız. Bunun aksini gösteren durumların varlığı söz konusu olmakla birlikte çoğu Dobermanın ortamdaki diğer hayvanlara karşı saldırgan tutumlar sergilediği su götürmez bir gerçektir.

Doberman Pinscher Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Doberman Pinscher ırkı ise her zaman sahibinin sözünü dinler ve başına buyruk davranışlarda bulunmaz. Bu cins itaatkar köpek ırkları arasında en iyileri arasındadır.

Ailesine inanılmaz derece bağlı olan köpek cinslerinin başında gelen Doberman ırkı, erken dönemde aldığı eğitimler sayesinde her zaman sahibinin yanında nasıl davranması gerektiğini bilir ve onun sözünden çıkmaz. Koruma iç güdüsü yüksek olsa da kolay öğrenen bir köpek olması sayesinde agresif ve saldırgan davranışların önüne geçilebilir ve sahibine gösterdiği itaat sarsılmaz derecede yüksektir.

Doberman Pinscher Hangi Köpeklerin Karışımı?

Doberman Pischer ırkı, Alman Çoban Köpeği, Danua, Alman Pinscher, Rottweiler, Beauceron, Manchester Terrier ve Greyhound köpeklerin karışımından üretilmiştir. 1800’lü yılların sonunda elde edilmiş olan bu güçlü köpek ırkı yıllardır safkan olarak korunmaya devam etmektedir.

1800’lü yıllarda köpeğe adını veren Friedrich Louis Dobermann tarafından üretilmiş olarak kabul edilir. Vergi toplamanın zorluğunu fark ederek hem kendini korumak hem de karşıdaki tehditleri korkutmak adına bir köpek arayışı içine giren Dobermann, aradığı köpeği bulamayınca farklı ırklardan köpekleri çiftleştirmeye karar vermesiyle ortaya çıkmıştır.

 

Doberman Kaç Ayda Doğurur?

Doberman Pischer köpekler yaklaşık olarak 2 ayda doğurur. Doğum süresi 2 aydan birkaç gün erken veya birkaç gün geç olabilir. 65. günü geçmesine rağmen köpek doğum yapmıyorsa bir uzmana danışılması faydalı olur. Sağlıklı bir doğumun gerçekleşmesi için köpeğin hamilelik süreci dikkatli bir şekilde takip edilmelidir.

Hamilelik belirtilerini takiben köpeğin ihtiyaçları değişmeye başlayacaktır. Tükettiği mama kalitesi ve miktarı ile sahibiyle geçirdiği zaman hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahat bir hamilelik geçirmesini ve doğum esnasında bir sıkıntı yaşamamakla birlikte sağlıklı bir doğum yapmayı olağan kılan etkenlerin arasında gelir.

Doberman Kaç Yavru Doğurur?

Dişi Dobermanlar gebelik sürecini tamamladıktan sonra 3-8 yavru doğurur. İlk doğumda yavru sayısı az olurken ilerleyen doğumlarda tek seferde doğan yavru sayısı artış gösterir. Dişi Dobermanların yılda en fazla bir kez doğum yapmaları sağlık açısından tavsiye edilir.

Doğan yavru sayısının yanında yavruların sağlıklı bir şekilde doğması da son derece önemlidir. Hamilelik sürecinin kalitesini ve doğan yavruların sağlığını etkileyen en önemli faktör köpeğin bu süreç boyunca nasıl bakıldığıdır. Fazla sıkıntı ve strese girmeyen ve iyi bakılan bir Doberman Pinscher, dünyaya sağlıklı yavrular getirecektir.

Doberman Ne Kadar Mama Yer?

Doberman büyük köpek ırklarından birisidir. Bu nedenle yemeye yatkın olan hayvanlardır. Doberman cinsi köpekler günde yavruyken günde 250-250 gram mama yer. Yetişkin olduklarında ise 600 grama yakın mama tüketirler. Atletik ve kaslı bir vücut yapısına sahip oldukları için tükettikleri mamanın çeşitliliğine ve kalitesine özen gösterilmelidir.

Gelişme çağında olan köpeklerde protein miktarı yüksek mamalar tercih edilebilir. Günlük beslenme ihtiyaçları büyüdükçe artış göstermektedir. Sahip olduğu vücut yapısını koruması, bağışıklık sisteminin zayıflamaması ve hastalıklara açık hale gelmemesi adına beslenme diyetine son derece önem gösterilmeli ve herhangi bir aksilik yaşandığında veterinere başvurulmalıdır.

Doberman Ne Kadar Büyür?

Doberman dev ve atletik köpeklerdir. Hızla büyüyen Doberman Pinscher köpekler 60 cm üzerinde boya sahip olurlar. Dişi Doberman Pinscher 61-68 cm, erkek Doberman Pinscher ise 66-72 cm’ye kadar büyür. Büyümeyi etkileyen en önemli faktör, yavruluk çağından itibaren köpeğin beslenme şeklidir. Köpeğiniz ne kadar düzenli ve sağlıklı beslenirse o kadar iyi gelişim gösterir ve büyür.

Sağlıklı büyümeyi etkileyen bir diğer faktör ise egzersizlerdir. Doberman Pinscher köpek cinsi atletik bir vücut yapısını sahip olduğu için sürekli yürümek, koşmak, oyun oynamak ve geniş hareket alanına sahip olmak isteyecektir. Bu ögeler karşılandığı takdirde vücudu iyi bir şekilde gelişir ve sağlıklı bir yetişkin haline gelir.

Doberman Ne Zaman Olgunlaşır?

Büyük yapılı köpekler küçük yapılı olanlara göre daha geç olgunlaşır. Doberman en geç olgunlaşan köpek ırklarından birisidir. Vücudu hızlı bir şekilde gelişse de bir Doberman Pinscher’ın beyin gelişimini tamamlaması 2 yaşını bulabilir. Doberman köpeklerin tamamen yavruluktan çıkması ise 3 yaşına kadar uzayabilir.

Ancak olgunlaşma sürecini etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır. Örneğin bekçilik yapması için yavruluktan alınan bir köpeğin, sürekli bahçe gibi etrafta dış etmenlerin bulunduğu ve koruyucu iç güdüsünü ortaya çıkaracak durumların varlığı olması halinde hemcinslerine göre daha erken olgunlaşma göstermesi olağan bir sonuçtur. Her ne kadar geç olgunlaşan bir köpek cinsi olsa da düzenli ve disiplinli bir eğitim sonucunda verilen görevleri başarıyla yerine getirecektir.

Doberman Ne Zaman Çiftleşir?

Doberman köpeklerin çiftleştirilme zamanı birçok ırka göre daha geçtir. Çiftleştirilmek için erkek Doberman’ların en az 18 ay, dişi Doberman’ların en az 20 ayı doldurmuş olması gerekir. Erkek Doberman Pinscher köpekler 10 yaşına, dişi olanlar ise 9 yaşına kadar çiftleştirilebilir. Daha ileri yaşlarda çiftleştirmek köpeklerin sağlığı açısından çok tehlikelidir.

Sağlıklı bir çiftleşme ve doğacak yavruların sağlıklı olmasını etkileyen en önemli faktör ebeveyn köpeklerin sağlık durumlarıdır. İyi bakılmış, iyi beslenmiş ve ailesinden sevgi görmüş köpekler çiftleştiklerinde hem hamilelik süreci çok daha kolay geçmektedir hem de doğan yavrular sağlıklı şekilde dünyaya gelmektedir.

Doberman Nereden Alınır?

Doberman köpekler çok talep gördüğü için birçok köpek çiftliğinde üretilip satılır. Ayrıca bu köpekleri yurtdışından getirip satan da pek çok kuruluş vardır. Yine internetteki çeşitli sitelerde de Doberman köpek satışı yapılmaktadır. Şecereli Doberman Pinscher almak içinse Doberman Irk Derneği ile iletişim halindeki ve onaylanmış üreticiler tercih edilebilir.

Bir Doberman sahibi olmak için bu köpek cinsini yetiştiren kişilerle iletişime geçebilirsiniz. Ancak uluslararası kuruluşlar tarafından safkan olarak kabul edilen bir Doberman sahiplenmek istiyorsanız, bu kuruluşların onayladığı yerlerden köpeğinizi sahiplenmeye özen gösterin. Soy kütüğü belirli bir köpek sahiplendiğinizde onun hakkındaki bilgileri de rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Ücretsiz köpek sahiplenme ilanları arasından da sizin için en uygun dostu seçebileceğinizi unutmayın.

Doberman Yasaklı Mı?

Dobermanlar iri yapılı ve kimi zaman saldırgan görülen köpekler olduğundan yasaklı olup olmadığı merak edilir. Doberman Pinscher ırkı yasak değildir. Bakanlık tarafından hazırlanan yasaklı ırklar listesinde Doberman yer almamaktadır. Dobermanların evde bakılması ve yetiştirilmesi serbesttir.

Yasaklı bir ırk olmamasına rağmen ileride sorunlar yaşayıp başınızın ağrımasını istemiyorsanız köpeğinizi iyi bir eğitimden geçirmenizde fayda vardır. Yabancılardan ve ortamdaki diğer hayvanlardan fazla haz etmeyen Doberman köpek cinsinin iyi bir şekilde eğitilmediği takdirde agresif ve saldırgan davranışlar sergileyebileceği bilinir.

Safkan Doberman Nasıl Anlaşılır?

Bir köpeğin safkan Doberman olduğunu anlayabilmek için şeceresine bakmak gerekir. Şeceresinde köpeğin safkan olup olmadığı belli olur. Şeceresi yoksa anne ve babasının şecereleri kontrol edilebilir. Hiçbir şecerenin olmadığı durumlarda ise orijinal Doberman ırk özellikleri incelenebilir.

Orjinal Doberman Nasıl Anlaşılır?

Köpekler tarih boyunca her zaman insanlığın yanında sadık birer dost olarak yerini edinmiştir. Farklı cinslerin sahip olduğu çeşitli özellikler sayesinde hayatımızda her zaman belirli bir görev uğruna çalışmış durumdalar. Bazı cinsler sahip oldukları inanılmaz iz sürme yetenekleriyle avlarda, bazı cinslerde sundukları duygusal destekle ihtiyaç halinde verilen görevleri kusursuz olarak yerine getirmekteler. Her cinsin kendine has özellikleri bulunduğu düşünüldüğünde insanların köpeklerin safkan olup olmadığını merak etmesi haliyle doğal bir durumdur.

Orijinal Doberman, bir diğer değişle safkan Doberman sahibi olmak isteyen kişiler bunu nasıl teyit edeceklerini öğrenmek isterler. Bu konuda başvurulabilecek en garanti yöntem köpeğin seceresi olacaktır. Secere sayesinde hangi anne ve babadan geldiği öğrenilebilir ve hakkındaki bilgilere rahatlıkla ulaşılabilir. Doberman Irk Dernekleri tarafından kabul edilen özellikle sahip olmayan köpeklerin bu cinsten sayılmayacağı bilindiği için, bu derneklere başvuruda bulunarak sahiplenmeden önce köpeğin safkan olup olmadığını öğrenme imkanı bulunmaktadır.

Doberman Pinscher Irk Özellikleri

Doberman cinsi köpekler, Dünya Köpek Federasyonu (FCI) tarafından siyah ve kızıl (koyu kahverengi) ile bir kayıt sistemi olan Amerikcan Kennel Club (AKC) tarafından resimde de görülen siyah, kızıl, mavi ve fawn kürk renklerine sahip olan; yüz, göğüs, ayak üstü ve anüs çevresinde pas renginde lekeler bulunan, kısa ve parlak tüylü köpeklerdir. Erkeğin kafasının yerden yüksekliği 68 ila 70 cm’e kadar uzayabilirken dişilerinde bu uzunluk 63-68 cm arasındadır. Yetişkin bir dişi 30-35 kilogram ağırlığı arasında olabilirken bu oran erkeklerde 35-40 kilograma denk gelmektedir.

Son derece hareketli, hızlı, güçlü ve çevik bir köpek olan Dobermanlar eğitilebilir birer köpektirler. Gösterilen komutları oldukça kısa sürelerde öğrenebilen, ailesine bağlı ve koruyucudurlar. Genellikle yabancılara karşı şüpheyle yaklaşsalar da kendilerine son derece güvenlidirler. Yavruluk çağından itibaren iyi sosyalleştirilmiş bir Doberman cinsi köpek, saldırganlık belirtileri göstermemektedir. Kürkü ince olduğundan dolayı soğuk iklimler için uygun değildir.

Doberman İsimleri

Ailenize yeni bir üye arayışı içerisindeyseniz sahiplenmek için karşınızda birden fazla hayvan türü ve yüzlerce cins çıkmaktadır. Yaşadığınız iklim ve çevre koşulları ile sahipleneceğiniz evcil hayvanınız için sağlayabileceğiniz şartları göz önünde bulundurarak bir Doberman sahiplenmeye karar vermiş olabilirsiniz. Ailesine son derece bağlı ve koruma iç güdüleriyle hareket eden bu köpek cinsi belki de sizlere aradığınız dostluğu ve duygusal desteği uzun yıllar sağlayacaktır.

Köpeğinizi sahiplendikten sonraki ilk adım ona uygun bir isim vermek olacaktır. Onun karakterinden ya da sahip olduğu kürk renginden yola çıkarak veyahut sizin için son derece anlam ifade eden bir isim seçmek iyi bir fikir olabilir. Ancak daha değişik bir isim arıyorsanız en popüler köpek isimlerine bir göz gezdirmenizde fayda vardır. Bu sayede köpeğinize uygun bir isim bulabilir, ya da gözünüze çarpan bir isimle kendi düşündüğünüz ismi harmanlayarak yeni bir isim ortaya çıkarabilirsiniz.

Doberman Hangi Ülkenin Köpeği?

1890 yılında Almanya’nın Apolda şehrinde yaşayan vergi memuru Friedrich Louis Dobermann tarafından üretilen ve ismini üreticisinden alan ilk köpek cinsi olan Doberman, Almanya’ya ait bir köpek olarak kabul edilir. Bu köpek cinsi adına kurulmuş olan Dobermann Verein e.V.(Doberman Irk Derneği), Almanya’nın Münih şehrinde bulunmaktadır.

Özellikle 2. Dünya Savaşı sırasında Alman Ordusu tarafından koruma ve bekçilik köpeği olarak kullanılmıştır. Savaş esnasında düşmanın kurduğu pusuları ortaya çıkarması yüzünden vazgeçilmez bir hale gelmişti. Hem bu ülkede üretilmesi hem de savaş tarihi boyunca Almanya’nın yanında yer alması Doberman’ı Almanya’nın en önemli köpek ırkları arasında ilk sıralara koymaktadır.

Doberman Ne Demek?

Doberman cinsi köpekler, son derece zarif ve asaletli duruşları ile oldukça ilgi kaynağı haline gelmişlerdir. Güçlü, çevik ve atletik yapısı ile sahip olduğu koruma iç güdüleri sayesinde insanların yanında bulundurmak için tercih ettiği köpek cinslerinin en üst sıralarında olan bu köpeklerin ismi, sanılanın aksine bir anlam içermemektedir.

Cinsin ismi, onu tarihte üretmeyi başarmış ilk insan olan Friedrich Louis Dobermann’ın soy adından gelmektedir. Friedrich, Almanya’da bir vergi memuruydu. Yaşadığı dönemde vergi toplamanın zorluğunu anlayınca kendisini korumak ve zorluk çıkaran kişileri korkutmak amacıyla bir köpek sahiplenmeye karar verdi. Çabaları sonucunda ortaya çıkan cinse, onu üreten Friedrich’in soy adı verildi ve Doberman tarihte üreticisinin ismini alan ilk köpek cinsi olarak yerini aldı.

Doberman Kaç TL?

Bir köpek sahiplenme arayışına girdiyseniz öncelikle dikkat etmeniz gereken kural, sahiplenmek istediğiniz köpek cinsinin sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilmesi için gerekli ortamı sağlayıp sağlayamayacağınız olmalıdır. Bu şartları taşıdığınıza inanıyorsanız ve bir Doberman sahibi olmaya karar verdiyseniz Doberman ne kadar diye merak edebilirsiniz. Doberman kaç tl sorusunun yanıtını etkileyen birkaç faktör bulunmaktadır.

2022 yılı itibari ile yetişkin bir Doberman’ın fiyatı 1000 ila 3500 tl arasında değişkenlik göstermektedir. Yavru bir Doberman satın almak isteyen kişiler 3500 tl’den başlayıp 14000 tl’ye uzayan fiyatları gözden çıkarmak zorunda kalabilir. Fiyat aralıklarını etkileyen faktörler arasında köpeğin yaşı, sağlık durumu ve yetiştirildiği ortam gibi etkenler bulunmaktadır. Ancak satın almak değil sahiplenmek istiyorsanız her zaman ücretsiz köpek sahiplenme ilanları arasından yuva arayan bir dosta kucak açabilirsiniz.

Doberman Kulakları Nasıl Dikleşir?

Köpekleri insanlar için çekici yapan bir çok element vardır. Bazı cinsler sahip oldukları bembeyaz ve pofuduk tüyleriyle ilgi çekerken, bazıları da güçlü ve atletik yapılarıyla insanları etkilerler. Kimisi son derece zarif ve güzel görünürken diğer cinslerde bir kraliyet soyundan geliyormuşçasına asil bir görünüşe sahiptir. Tam da bu noktada son derece karizmatik görünüşüyle akıllara Doberman gelmektedir. Doberman kulak dikleştirme nasıl yapılır, özellikle Doberman sahiplenmek isteyen kişiler arasında oldukça popüler bir sorudur.

Dobermanın ilgi çekici görüntüsünün ardında yatan sebep vücut yapısı ve asil duruşu olsa da çoğu insan onları dik kulaklarıyla akıllarına kazımış durumda. İnanılmaz derecede estetik duran dik kulaklara sahip bir Doberman gördüğünüzde bunun onun orijinal hali olduğunu düşünmüş olabilirsiniz ancak bu yanlış bir kanıdır. Yukarıdaki resimde sağdan 3. sırada bulunan doberman gibi dobermanlar doğuştan sarkık kulaklara sahiptirler ve kulaklarının dik durması için veterinerler tarafından cerrahi operasyonla kulakları orantılı bir şekilde kesilir ve özel olarak üretilmiş aparatlar sayesinde dik durmaları sağlanır.

King Doberman Nedir?

Bazen sahip olduğumuz köpeklere vücut yapıları ya da karakterlerinden dolayı çeşitli lakaplar takabiliyoruz. Son derece zeki ya da devasa boyutlara ulaşan bir köpeğe sahip olduğunuzda onlara değişik isimler ve lakaplar vermek kolay olacaktır. Ancak bazen bazı köpek cinslerinin isimlerinde de değişik sıfatlar ve isimlerle karşılaşıldığı görülüyor. Bunlardan biri ise King Doberman olarak karşımıza çıkıyor.

Doberman Irk Dernekleri tarafından belirlenmiş statülere uygunluk gösteren köpekler dışında herhangi bir Doberman köpeği bulunmamaktadır. Yani King Doberman diye bir şey yoktur. Derneklerin kabul ettiği fiziksel özellikleri bünyesinde barındıran ve bu dernekler tarafından bazen sertifikalandırılabilen köpekler dışında karşınıza çıkan isimler hakkında bilgi almak için köpek derneklerine ulaşabilirsiniz.

Doberman Eğitimi Ne Zaman Başlar?

Köpeklerde yavruluk dönemine giriş anne sütünün kesilmesiyle birlikte başlamaktadır. Çoğu köpek yavruluk çağına eriştikten sonra eğitime başlamaya hazır hale gelmektedir. Eğitimlere köpek henüz yavruyken başlanması, köpeğinizin o eğitimi iyi bir şekilde alıp bir ömür boyu başarılı bir şekilde aldığı eğitime uygun şekilde yaşaması anlamına gelmektedir.

Dobermanlarda da eğitime yavruluk çağında başlanmalıdır. Köpekler 3 aylık olduğunda eğitimlere başlanabilir. Oldukça zeki ve kolay öğrenebilen bir köpek olduğu için eğitimlerini kısa sürede başarılı bir şekilde tamamlayacak ve aldığı eğitimi bir ömür boyunca unutmadan yerine getirecektir. Bu dönemde verilen sosyalleşme, adapte olma, başkalarının yanında nasıl davranma gibi eğitimler ileride farklı sorunlarla karşılaşmamak adına son derece önemlidir.

Doberman Çenesi Kaç Ton Basar?

Sahip oldukları vücut yapısı ve kas kütleleriyle köpekler oldukça güçlü hayvanlardır. Vücut yapılarının onlara bahşettiği hız, çeviklik, atletiklik ve güç ile hayatımızda çeşitli alanlarda başarıyla görev yapmaktadırlar. Görünüşüne aldanmaksızın bütün köpekler aynı derecede eşit ve değerlidirler fakat onları çeşitli alanlarda karşılaştırmak da bir o kadar eğlenceli bir uğraş olabilir.

Köpek sahiplerinin sık olarak merak ettiği bir soru olan köpeklerinin ne kadar güçlü bir ısırığa sahip olduğu konusu uluslar arası araştırmalara dahi konu olmuştur. Çeşitli yetkili kuruluşlar tarafından yapılan araştırmalara göre bir Doberman çenesi santimetrekareye 17 ila 22 kilogram basınç uygulamaktadır. Bu oldukça yüksek bir rakam olmasına rağmen ısırığı Dobermandan kuvvetli başka köpek cinsleri de vardır.

Doberman Kulak Kesimi Nasıl Yapılır?

Estetiği ön planda tutan insanlar için sahip oldukları evcil hayvanların son derece şık, zarif ve asaletli görünmesi önemli olabilir. Bakımlı ve parlak tüyler ile keskin vücut hatlarına sahip olan köpekler her ne kadar harika gözüküyor olsalar da bazı durumlarda onların anatomilerinde bulunmayan özellikleri ortaya çıkarmak için çeşitli işlemler gerçekleştiriliyor. Dobermanlarda dik kulak da bunlardan biridir. Her ne kadar göze harika gözükse de Dobermanlarda kulak kesimi gerçekleştirilmesi elzem bir operasyon değildir.

Dobermanların kulaklarının dik durmaları için veteriner tarafından cerrahi bir operasyon geçirmeleri gerekir. Kulaklarının sarkık bölümleri orantılı bir şekilde kesilir ve tedavi sürecinde kullanılan özel aparatlar yardımıyla kulaklar dik hale gelir. Bu operasyonun yapılış sebebi tamamen estetiksel kaygılara dayanmaktadır. Doberman kulak kesimi sağlıklı mı ve Doberman kulakları kesilmeli mi sorularına kesinlikle hayır yanıtını verebiliriz. Herhangi bir sağlık durumu dışında köpeklerin kulak ve kuyruklarında yapılan cerrahi işlemlerin tamamı estetiksel kaygılarla yapılmaktadır ve bu durumu etik olarak adlandırmak imkansızdır.

Sahiplenmeyi Bekleyenler Doberman Pinscher

Son Doberman Pinscher Pet Üyelerimiz

Doberman Pinscher Son İçerikleri

Sponsorsponsor