Doberman Pinscher Özellikleri ve Bakımı

Doberman Pinscher Özellikleri ve Bakımı Doberman Pinscher Özellikleri ve Bakımı
Yaşam Süresi

12-15 yıl

Boyut

Dev Irk

Ülke

Almanya

Doberman Pinscher, Dev Irk yapılı bir ırktır. İlk olarak Almanya’da ortaya çıkan bu ırk, zamanla tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Yıllardır soyunu devam ettirerek günümüze kadar taşımıştır. Doberman Pinscher genetik yapısında ilk atalarına göre bazı farklıklar olmuş olsa da genel olarak ataların belirgin özelliklerini sahiptir.

Doberman Pinscher Bekçilik İçin Uygun Mudur?

Doberman Pinscher ırkı bekçilik için en uygun köpek ırklarından birisidir. Gözünüz arkada kalmadan istediğiniz yerin bekçiliğini yapmasını isteyebilirsiniz. Daima tetikte olan Doberman Pinscher, çevrede olup biteni iyice analiz edebilme yeteneğine sahiptir. Gerekli olduğu durumlarda çevik yanlarını açığa çıkarıp her şey pahasına koruma görevine devam ederler.

Doberman Pinscher Av Köpeği midir?

Doberman Pinscher ırkı zaman zaman avda kullanılan bir ırktır. Av içgüdüleri çok yüksek olmasa bile bazı komutları yerine getirebilirler. İz takip yetenekleri çok gelişmiş değildir ancak yakın mesafelerde başarılı olabilirler. Doberman Sahiplenme Doberman Pinscher Köpek Sahiplenme düşünen kişiler cinsin diğer özelliklerini de inceleyip öyle kararını vermelidir.

Doberman Pinscher Ne Kadar Yaşar?

Hayvan sahiplenirken birlikte ne kadar vakit geçirebileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler uzun ömürlüyken bazıları oldukça erken yaşlarda hayata gözlerini yumarlar. Doberman Pinscher ırkı ortalama olarak 12-15 yıl yaşayan uzun ömürlü köpeklerdir. Köpeğin yaşam süresi ne kadar olursa olsun iyi bakıldıklarında daha uzun yaşamaktadırlar. Bu nedenle aşıları, beslenme zamanları, egzersiz ihtiyaçları aksatılmamalıdır.

Doberman Pinscher Çok Tüy Döker Mi?

Köpekler oldukça sevimli ve tüylü dostlarımızdır. Bazı cinsler şaşırtıcı derecede uzun tüy yapısına sahip olsa da bazı cinsler vardır ki hiç tüyler yoktur. Köpek sahiplenme için çok tüy döküp dökmemesi önemli bir kriterdir. Çok tüy döken köpeklere alerjisi olan veya evinin kirlenmesini istemeyen kişiler vardır. Doberman Pinscher ırkı az sayılabilecek oranda tüy döker. Bu nedenle 10-14 günlük periyotlarla taranmaları gayet yeterli olur.

Doberman Pinscher Saldırgan Mıdır?

Köpekler yavruluk döneminden itibaren yeterince sosyalleştirilmezlerse saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bazı cinsler ise genetik özellikleri dolayısıyla sosyalleşseler bile yaşadıkları en ufak bir olayda saldırgan olabilirler. Doberman Pinscher ırkı oldukça saldırgandır. Bu nedenle Doberman Pinscher cinsi köpeklere karşı yapılan her davranışa dikkat edilmelidir.

Doberman Pinscher Çok Havlar Mı?

Bazı köpek ırkları diğerlerine göre aha gürültücüdür. Kendilerini havlayarak veya uluyarak ifade etmeyi severler. Bu tarz hayvanlara köpek isimleri seçerken gürültücü olduklarını belli eden tercihler yapılabilir. Doberman Pinscher orta derecede havlayan köpek ırklarındandır. Gürültüleri rahatsız edici düzeyde değildir ancak yeri geldiğinde kendilerini belli ederler.

Doberman Pinscher Ne Kadar Zeki?

Hayvan gütmek, bir yerde bekçilik yapmak, avda iz takip etmek, polis operasyonlarında yer almak zeka gerektiren işlerdir. Zeki köpekler verilen görevlere konsantre olabilir ve layığıyla yerine getirir. Doberman Pinscher zeki köpek ırklarından birisidir. Eğitimleri kolaydır ve komutları anlayabilirler.

Doberman Pinscher Eğitimi Kolay Mı?

Eğitimi kolay olan köpekler uyarıları anlayıp istenilen eylemi yerine getirme konusunda başarılıdırlar. Kolay eğitilebilen köpeklere uzun zaman harcamadan ve bol tekrar yapmadan istenilen şey öğretilebilir. Zeki olan köpekler eğitimlerde genellikle başarılı olsalar da rağmen bazı ırklar zeki olmalarına rağmen kolay eğitilemeyebilirler. Doberman Pinscher ırkı eğitimi çok kolay olan köpeklerdir. Sahipleri ve eğitmenler zorlanmadan istedikleri her konuda Doberman Pinscher eğitebilir.

Doberman Pinscher Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Apartmanlar köpeklerin doğal ortamları değildir ancak günümüzde pek çok kişi apartmanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler apartman yaşamına uyum sağlayabilecek cinslere ilgi gösteriler. Apartman yaşamına uygun köpekler kapalı ortamda düşük enerjili, evde bulunan diğer bireylere karşı kibar olanlardır. Doberman Pinscher ırkı apartmanda mutlu olamayan köpeklerdir.

Doberman Pinscher Enerji Seviyesi Yüksek Mi?

Yüksek enerjili köpekler her zaman harekete geçmeye hazırdır. Oyun oynamak, bir yerden bir yere gitmek onlar için harika aktivitelerdir. Ciddi oranda egzersiz ihtiyaçları vardır. Doberman Pinscher ırkı da yüksek enerjili köpeklerdendir. Aktivite yapmayı severler ve hareket ettikçe mutlu olurlar.

Doberman Pinscher Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Çocuklu aileler köpek sahiplenme kararı verirken başkalarına göre daha fazla zorlanırlar. Yuvalarına katılacak yeni üyenin çocuklarıyla anlaşıp anlaşamayacağını sorgularlar. Çünkü bazen çocukla köpeğin yalnız kalması gerekebilir. Böyle bir durumda hiç kimse çocuğunun zarar görmesini veya köpeğinin rahatsız olmasını istemez. Doberman Pinscher ırkının çocuklarla pek iyi anlaşabildiği söylenemez. Bu nedenle çocuklu aileler diğer özelliklerine bakıp kararını ona göre vermelidir.

Doberman Pinscher Yabancılara Nasıl Davranır?

Bazı köpekler eve gelen konuklardan mutlu olurken yabancılarla iyi geçinemeyenler utangaç, huzursuz ve saldırgan olabilir. Doberman Pinscher cinsi yabancılara kötü davranır. Yabancı birinden kötü enerji alırsa gidene kadar takibe alır. Her hareketinden tehlike beklemeye başlar.

Doberman Pinscher Başka Petlerle Geçinebilir Mi?

Bazı cinsler insanlarla çok iyi geçiniyor olsalar bile başka petlerle anlaşamayabilirler. Bazen kıskanç yapılarından dolayı ortamdaki tek hayvan olmak isterler. Bazense diğer petleri kendilerinden güçsüz görüp hükmetmek isterler. Köpeklerin sahip oldukları sosyal beceriler de diğer petlerle geçinmelerinde önemli role sahiptir. Doberman Pinscher ırkı başka petlerle iyi geçinemez. Bulunduğu ortamda tek olmak ister.

Doberman Pinscher Sahibine İtaat Eder Mi?

Bir köpeğin sahibine itaat etmesi pek çok konuda önemlidir. İtaatkar olmayan köpekler başına buyruk tavırlar sergiler ve sahibinin sözünü dinlemezler. Doberman Pinscher ırkı ise her zaman sahibinin sözünü dinler ve başına buyruk davranışlarda bulunmaz.Bu cins itaatkar köpek ırkları arasında en iyileri arasındadır.

Doberman Pinscher Hangi Köpeklerin Karışımı?

Doberman Pischer ırkı, Alman Çoban Köpeği, Alman Pinscher, Beauceron, Danua, Greyhound, Rottweiler ve Manchester Terrier köpeklerin karışımından üretilmiştir. 1800’lü yılların sonunda elde edilmiş olan bu güçlü köpek ırkı yıllardır safkan olarak korunmaya devam etmektedir.

 

Doberman Kaç Ayda Doğurur?

Doberman Pischer köpekler yaklaşık olarak 2 ayda doğurur. Doğum süresi 2 aydan birkaç gün erken veya birkaç gün geç olabilir. 65. günü geçmesine rağmen köpek doğum yapmıyorsa bir uzmana danışılması faydalı olur.

Doberman Kaç Yavru Doğurur?

Dişi Dobermanlar gebelik sürecini tamamladıktan sonra 3-8 yavru doğurur. İlk doğumda yavru sayısı az olurken ilerleyen doğumlarda tek seferde doğan yavru sayısı artış gösterir. Dişi Dobermanların yılda en fazla bir kez doğum yapmaları sağlık açısından tavsiye edilir.

Doberman Ne Kadar Mama Yer?

Doberman büyük köpek ırklarından birisidir. Bu nedenle yemeye yatkın olan hayvanlardır. Doberman cinsi köpekler günde yavruyken günde 250-250 gram mama yer. Yetişkin olduklarında ise 600 grama yakın mama tüketirler.

Doberman Ne Kadar Büyür?

Doberman dev ve atletik köpeklerdir. Hızla büyüyen Doberman Pinscher köpekler 60 cm üzerinde boya sahip olurlar. Dişi Doberman Pinscher 61-68 cm, erkek Doberman Pinscher ise 66-72 cm’ye kadar büyür.

Doberman Ne Zaman Olgunlaşır?

Büyük yapılı köpekler küçük yapılı olanlara göre daha geç olgunlaşır. Doberman en geç olgunlaşan köpek ırklarından birisidir. Vücudu hızlı bir şekilde gelişse de bir Doberman Pinscher’ın beyin gelişimini tamamlaması 2 yaşını bulabilir. Doberman köpeklerin tamamen yavruluktan çıkması ise 3 yaşına kadar uzayabilir.

Doberman Ne Zaman Çiftleşir?

Doberman köpeklerin çiftleştirilme zamanı birçok ırka göre daha geçtir. Çiftleştirilmek için erkek Doberman’ların en az 18 ay, dişi Doberman’ların en az 20 ayı doldurmuş olması gerekir. Erkek Doberman Pinscher köpekler 10 yaşına, dişi olanlar ise 9 yaşına kadar çiftleştirilebilir. Daha ileri yaşlarda çiftleştirmek köpeklerin sağlığı açısından çok tehlikelidir.

Doberman Nereden Alınır?

Doberman köpekler çok talep gördüğü için birçok köpek çiftliğinde üretilip satılır. Ayrıca bu köpekleri yurtdışından getirip satan da pek çok kuruluş vardır. Yine internetteki çeşitli sitelerde de Doberman köpek satışı yapılmaktadır. Şecereli Doberman Pinscher almak içinse Doberman Irk Derneği ile iletişim halindeki ve onaylanmış üreticiler tercih edilebilir.

Doberman Yasaklı Mı?

Dobermanlar iri yapılı ve kimi zaman saldırgan görülen köpekler olduğundan yasaklı olup olmadığı merak edilir. Doberman Pinscher ırkı yasak değildir. Bakanlık tarafından hazırlanan yasaklı ırklar listesinde Doberman yer almamaktadır. Dobermanların evde bakılması ve yetiştirilmesi serbesttir.

Safkan Doberman Nasıl Anlaşılır?

Bir köpeğin safkan Doberman olduğunu anlayabilmek için şeceresine bakmak gerekir. Şeceresinde köpeğin safkan olup olmadığı belli olur. Şeceresi yoksa anne ve babasının şecereleri kontrol edilebilir. Hiçbir şecerenin olmadığı durumlarda ise orijinal Doberman ırk özellikleri incelenebilir.