İçeriğe geç →

British Shorthair Özellikleri

Spread the love

Dış görünümü sebebiyle oldukça sevimli bulunan British Shorthair kedilerin kökeni Britanya’ya dayanır. Yaklaşık olarak 1800’lü yıllardan beri insanlarla birlikte uyumlu olarak yaşayan bir kedi cinsidir. Dünya çapında en bilinen özellikleri kısa tüyleridir. Kısa ve sık tüyleriyle çok hoş görünürler.

British Shorthairlar asil kediler olarak bilinir. Eski dönemlerde soyluların evlerinde onlara eşlik etmişlerdir. İran kedisi ile yapılan melezi sonucu British Longhair cinsi de doğmuştur. British Shorthair cinsi kediler ev halkı ile çok iyi anlaşırken yabancılara sıcak davranmazlar. Birine alışmak için o kişiyle uzun süre vakit geçirmek isterler. 

British Shorthair Kedi Özellikleri

British Shorthair cinsi kedilerin özellikleri, İran kedilerinin özelliklerine benzerlik gösterir. Tüy renkleri, göz renkleri ve karakteristik özellikleri bakımından hemen hemen aynıdırlar. British Shorthair kedileri, kökenleri yakın coğrafyadan olan Scottish Fold kedilerle de benzerlik gösterir.

British Shorthairların en bilinen ve ayırt edici özellikleri kısa renkli tüyledir. Uysal tavırları sebebiyle de evde bakım için en çok tercih edilen kedi cinslerinden biridir. 

British Shorthair Fiziksel Özellikleri

Kısa tüyleriyle anılan British Shorthair cinsi kedilerin diğer fiziksel özellikleri şöyledir:

  • Kısa ancak oldukça yumuşak tüylere sahiptirler. Genellikle tüyleri koyu gri, açık gri, siyah renktedir. Maviye yakın tonlarda tüy rengine sahip kediler de vardır.
  • Kiloları 5-10 kg arasında değişir. Tombul yapıdadırlar; güçlü ve heybetli dururlar.
  • Gözleri büyük yapıdadır; renkleri bakır, yeşil ve mavidir.
  • Kulakları orta büyüklükte, geniş ve diktir.

British Shorthair Karakteristik Özellikleri

Asil duruşu ile çok beğenilen British Shorthairların karakteristik özellikleri ise şu şekildedir:

  • Oldukça uysal kedilerdir. İnsanlarla ve diğer hayvanlarla çok iyi anlaşırlar.
  • Yaramaz değillerdir, tek başlarına kalmaktan rahatsız olmazlar.
  • Tehlike anında heybetli yapılarını kullanarak hemen savunmaya geçerler.
  • İlgiyi sevmelerine rağmen kucakta taşınmaktan hoşlanmazlar.
  • Genelde sessiz ve uysal olsalar da oyun davetinde bulunulduğunda reddetmezler.
  • Özgürlüklerine fazla düşkünlerdir. Miskin yapıları sebebiyle evde kalmaktan memnun olsalar da özgürlükçü tarafları tasma takıldığında ortaya çıkar. Tasma takılmasından çok rahatsız olurlar.

British Shorthair Kedi Bakımı

British Shorthair kedi, evde bakımı en kolay olan kedi cinslerinden biridir. Fazla ilgi istemeyen bu cins, çalışan insanların bakabileceği en ideal kedilerdendir. Evde yalnız başına huzursuz olmadan kalabilirler. 

British Shorthailrlar iri yapılı ve kaslı oldukları için beslenmelerine özen gösterilmelidir. Haftalık protein ihtiyacı mutlaka karşılanmalıdır. Beslenmesine dikkat edildiği kadar hareket etmesine de dikkat edilmelidir. Tembel yapıda oldukları için tüm günlerini hareketsiz geçirebilirler. Kediyi arada yürüyüşe çıkarmak ve haraketli oyunlar oynamak iyi olacaktır. Aksi takdirde çeşitli sağlık problemleri açığa çıkabilir.

Tüyleri detaylı bakım istemez. Haftada bir veya iki kere taramak yeterli olacaktır. Mama ve su kapları daima temiz tutulmalıdır. Dışkısı en kısa sürede atılmalıdır. Hafta içerisinde düzenli periyotlarla banyoları yapılmalıdır.

British Shorthair Kedi Eğitimi

British Shorthair kediler zeki oldukları için hızlı kavrarlar ancak tembel yapıları sebebiyle eğitimden kaçabilirler. Eğitimde öğrendiklerini uygulamaya koymayabilirler. Yine de çok yorucu olmayan eğitimlere olumlu yanıt verirler.

Tuvalet eğitimi, yeme-içme bölgesinin belirlenmesi ve uyuma alanı gibi eğitimleri hemen anlayıp uygulamaya koyabilirler. Kendi bakımlarını ilgilendiren şeylere çok dikkat ederler. Yaşam alanlarını dağıtmamaya ve temiz tutmaya çalışırlar.

Ücretsiz British Shorthair Sahiplenme

Bütün bu özelliklerini öğrendikten sonra ücretsiz British Shorthair sahiplen ilanlarına bakarak sevimli bir dost edinebilirsiniz. Kedinizi sahiplendikten sonra siz de British Shorthair kedi profilleri gibi profil açarak patili dostlarımızın dünyasında olan gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Platformumuzda evcil hayvanınızın bakımı için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri edinebilirsiniz. 

Kategori: kedi cinsleri

Bu yazı yorumlara kapalı.